Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Psikoz ve üniversite

Konular
1
Reaksiyonlar
0
Öncelikle herkese merhaba 20 yaşındayım 4,5 yıldır atipik psikoz tedavisi görüyorum şüphecilik, emir veren hakaret eden sesler duyma ve yine aynı konuda görüntüler gibi sorunlarım vardı. Halüsinasyon sorununu uzun süredir yaşamıyorum fakat arada sırada izleniyorum zihnim okunuyor gibi düşüncelere kapılıyorum özgüvenim hiç yok buraya yazarken dahi çekiniyorum konuşmada sorun yaşıyorum çok hızlı konuşuyorum üniversiteye yeni başladım tarih okuyorum derslerim gayet iyi gidiyor finaller bitecek çok şükür fakat okul başladı başlayalı hiç bir şekilde mikrofon veya kamerayla derslere katılamadım sohbet kısmından yazıyorum bunun nedeni özgüvenimin berbat olması rezil olacağım korkusu yaşıyorum yüz yüze eğitimde çok sıkıntı çekeceğimin farkındayım aranızda benim gibi psikotik sorunu olup da üniversite okuyan yada bitirmiş olan var mı ? Öğretim üyeleri bu hastalığı anlayışla karşılar mı ? Hasta olduğumu bir hocaya sınav için söylemiştim doktora gideceğim diye o da Allah razı olsun çok anlayışlı karşıladı korkum diğer hocalardan. İnanın bu durum yüzünden yüz yüze eğitimi fazla istemiyorum öyle berbat bir durumdayım.

Yüzyüze eğitim o kadar korkulacak bir şey değil. Liseden daha kolay olacağı kesin. Üniversite daha bağımsız, ilişkilerin daha gevşek olduğu bir yerdir.

Durumunuzu paylaştığınız öğretmenlerin de anlayışlı olacağına eminim.

Ama çok büyük rahatsızlık duyarsanız açık öğretime de geçebilirsiniz.

Bu kadar süre içerisinde bu şikayetlerin büyük oranda giderilmiş olması gerekiyordu, gündelik hayatın bu şekilde devam etmesi oldukça zor, okul dışında da gündelik bir hayat ve ilişkilerimiz var. Bence farklı bir doktorla yaşanılan deneyimleri paylaşmak ve kullanılan ilaçları ve dozlarını kontrol ettirmekte yarar olabilir.

Geri çekilmek yerine iletişim kolaylığı için öncelikle yakın çevrenizle ilişkilerinizi geliştirmeye, ve özgüven geliştirmek için daha başarılı olduğunuz alanlarda kendinizi geliştirmeye çalışmanız sizi daha güçlü hissettirecektir.

Aynaya bakıp kendi kendinize konuşmaya çalışmak da kendi ile barışık olmanın bir parçası olabilir. Kendinizi iyi hissettirecek çözümleri kendiniz de bulabilirsiniz. Deneme yazıları, notlar, ilgili olduğunuz alanları geliştirmek vb. de iyi gelebilir.

Özgüven sorunum dışında eskiye göre çok daha iyiyim arada sırada saçmalamam dışında, çok doktor değiştirdim hastanede yattım doktorum artık beni iyi olarak görüyor dediklerinize gelince ailem dışında ki herkesten çekiniyorum eskiden çok samimi olduğumun şakalaştığım insanlarla dahi konuşurken rahat olamıyorum yani yakın çevremle de fazla iyi değilim doktorumu değiştirmeyi de fazla istemiyorum çok fazla beğenilen bir doktor bende seviyorum ilaçları o kadar ağır değil faydasıda oldu önceden gittiğim doktorların verdiği ilaçlar beni yürüyen ölü yapmıştı şimdi normal insanlar gibiyim önerilerinizi de mutlaka deneyeceğim teşekkür ederim vakit ayırdığınız için.

Sizi yargılamaya kalkarlarsa-ki sanmıyorum- Onlara John Nash'i örnek gösterin. :)

Sanmam hocaların durumunuzu sorun edeceğini eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız kendinizi ifade edin çekinmeyin.

Okuldada dışarda da olsan insanlar seni yargılamak için sözle olmsa bile ima ile gözle kaşla dolaylı yönden hep hedef alıcaklar okulda ünv lise fark etmez size diyeceğim şu asla ama asla hayallerinizi yarım bırakmayın asla o insanlar ne derse ne düşünürse düşünsün siz aldırış etmeyin pes etmeyin insanlar aynı ama siz pes etmeyin o ne düşünür bu ne düşünüyor diye düşünmeyin sonuçta hayatınız sizin durumunuzu bnce öğretmenlerinize paylaşın ki yardımcı bike olurlar inanın bn de bipolarım ama başardım sizi çok iyi anlıyorum ama dedğim gibi ön yargı sadece size zarar verir başkalarına değil hayallerine koş.. MeTePe hocam dedği gibi orası özgürlüğünn yuvası.. ☺️😊😇🙏

merhaba ben yaklaşık 3 ay önce bu teşhisi aldım ben üniversite öğrencisiyim yüzyüze bir yıl eğitim gördüm o zamanlar sorun yoktu anlayacağın ama şu an ilaçlardan mıdır nedir bilmiyorum ama her işten dersten korkar oldum hafızamı kullanamaz oldum sen ilaç kullanıyormusun ve sende böyle bir etkisi oluyormu

özgüvenimin berbat olması rezil olacağım korkusu yaşıyorum

"İnsan Aklının Sınırları" adlı kitabı okursan, rahatsızlığın mekanizmasını anlarsın. Eft Duygusal Arınma Teknikleri kitabı ile de, aşama aşama bilinçsizlik anılarının içeriğindeki duygu yüklerini silmeyi başarabilirsin, iyi gelişmeler sağlayabilirsin bence.

Üst Alt