Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Polinöropati olabilir miyim?

atanamayankedi

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar, aranıza dün katıldım. 23 yaşındayım. Fikirlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum, konuyla ilgili bilgi sahibi kişiler lütfen bi yol göstersin. Arkadaşlar çok uzatmayarak; sağ Ve sol her iki ayağımda toplamda 3 parmağımda uyuşukluk var. Her iki ayak olduğu icin nörologa gittim pnp bakıldı ve kan verdim hicbi sıkıntı çıkmadı. Yalnız şikayetlerim devam ediyor. Okadar çok araştırdım ki bazen emgde çıkmıyorsa ince lif nöropatisi denilen bir çeşidi olabiliyormuş. Neden olduğu hakkında bir fikrim olmadığı icin 1 haftadır komple karbonhidrattan uzak durmaya çalışıyorum minimum seviyede alıyorum. İnsulin direnci olabilir mi ihtimalinden ötürü. Tamamiyle kendi fikrim bu arada açlık şekerim şüpheli değildi ama 90 küstürdü. Ek şikayetlerim de bazen oluyor, bazen ayağım donuyor, bazen parmaklarım ağrıyor ama asla şiddetli ağrılar degil zonklama tarzı. Ne oluyor bilmiyorum, çok kişiyle konuştum, hic kimse evet şudur diyemiyor. 4 aydır çok büyük bi ilerlemesi olmadı. Asla hissizlik denilen yokluk hissi yaşamadım. Bende bir polinöropati çeşidi olsa 4 ayda kat ettiği yol ne olurdu? Ya da gerçekten bi şüphe var mı? Bu arada şekerden yani karbonhidrattan uzak durma sürecim iyi gidiyor gibi şikayetlerimin şifdetti ciddi anlamda azaldı.

Merhaba devlet hastanesine gittim Bursa da büyük bir devlet hastanesine. Emgyi çeken de bir uzman doktordu. hozgul

atanamayankedi

Eğer kas hastalıkları konusunda yeteri kadar uzmanlaşmamış birisi ise doğru teşhis koyabilir.

hozgul
Benim güçsüzlük gibi bir durumum yok yani yaşamadım normal seyrediyor her şey ben sadece duyusal hislerden rahatsızım. Bu konuda gerçekten ülkemizde ulaşabilecek kaynak sayısı çok az. Diğer ülkelerde hatrı sayılır cinsten nöropatiye sahip hasta var ve deneyimlerini de paylaşıyorlar. Onlarınkine benzemiyor benimki ama gene de ben emin olamıyorum. Umarım anlatabiliyorumdur. Nöropatiler genelde altında yatan bir hastalıkla beraber seyrediyor yani özellikle duyusal olanları genetik ve tek başına bir hastalık olmayanları diyeyim. Benim bir hastalığım yok ama şeker dışında şüphelendiğim bir şey de yok. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Biraz daha bekleyeceğim ve geçmezse gitmeyi planlıyorum fakülteye. Yalnız zaten emgde sonuçlar normal çıkarsa önemli görülmüyor. Bilmiyorum böyle seyler yaşayan insanlar var mı ama geleceği kestirememek daha doğrusu belirsizlik berbat bir şey. Neyle savaştığını bilmemek. Acaba gerçekten savaşıyor muyum o bile meçhul.

atanamayankedi

Haklısınız, eğer şikayetleriniz devam ederse mutlaka fakülteye gitmelisiniz. Bir de gitmeden önce nöromüsküler hastalılar konusunda çalışmış birini tercih etmelisiniz.

Kan değerlerinize bakıldı mı peki? Ürolojiye gittiniz mi?

Nurtan
Kan değerlerime bakıldı bir sorun çıkmadığı icin üroloji veya dahiliyeye yönlendirilmedim. Benim tek dikkatimi çeken açlık şekerimin 93 olmasıydı sınır 100. Bunu da bi haftadır felan kendimce düşünüyorum. Doktor hiçbir şey yok dedi b12 değerim de iyiydi.

Bu arada olur da biri bu sayfayı okursa bir yararım dokunsun, ellerde ayaklarda yanma veya vücutta yanma, iğnelenme, donma gibi duyusal şikayetleri olup ister emgde çıksın ister çıkmasın duyusal yani sensoriyal polinöropatik hisleri olanlar icin söylüyorum. Çoğu doktor açlık şekerine bakıyor ve sınırdaysa bir şeyin yok diyip yolluyor ama önemli olan tokluk şekeri. Bizzat Ersin tan hocanın konferanslarından ulaştığım bilgi şu: Bu gibi şikayetlerin altından İnsülin direnci çıkabiliyormuş ve insülin direnci ancak şeker yüklemesi gibi bir takım testler yapılarak bulunuyor, sadece açlık şekerine bakılarak yollanmak bi çok kimsede (ben dahil) şekerim de yokmuş benim neden bu belirtiler hala var diye debelenip durmaya sebep oluyor. 1 haftadır karbonhidrattan yani şekerden uzak duruyorum ve belirtilerimde ciddi düzelme görüyorum. Umarım bunu okuyan her kimse faydası dokunur. İlla şeker hastası olmanız gerekmiyor, glikoza toleransınız düşükse veya kandaki glikoz dalgalanmaları bile bu yanmaları donmaları yapabilirmiş.
Nurtan
Evet biliyorum, yalnız diyabet değilim yalnız şüphelendiğim insülin direnci yani prediyabetik dönem.

Nurtan
Hayır hiç krampım olmadı. Benim derdim 3 parmağımdaki uyuşukluk hissi. Bi ara aşırı çikolata vs tüketimimden sonra ayaklarım yandı dondu böyle acayip hisler yaşadım ve korktum, ondan sonra düştü zaten iyi gelmediğine kanaat getirdim bıraktım şu an öyle semptomlarım kalmadı. Ama gene de hala tam olarak çözebilmiş değilim, doktorlar doğru dürüst bir açıklama yapmıyor ki ben doktorculuk oynuyorum resmen.
hozgul
Evet eğer devam ederse ortalık biraz sakinleyince fakülteye gitmeyi düşünüyorum.

sanırım [FONT=Roboto]HbA1c testi [/FONT] yaptırdınız ki diyabet tanısı konulmadı diyebiliyorsunuz

Beyin mr anjio(beyin damarlarını gösteren)çekildimi?

atanamayankedi geçmiş olsun
konuya yabancıyım ama bi rahatsızlığın varsa peşini bırakma doktorlar çoğu zaman bişeyin yok deyip gönderir geç kalıp pişman olma gerekirse farklı uzmanlara görün.

Mücahit55
Çok teşekkür ederim nazik cevabın icin, evet Türkiye’deki doktorların nörolojiin n sinden anlamıyor. Bir çok engel kas-sinir hastalıklarından ve merkezi sinir sisteminin bozukluğundan meydana geliyor. Doktorlar sadece tanı koyuyor başka hiçbir seyden anlamıyorlar. Özellikle etiketleri instagramda yabancı şekilde arattıgınızda bile yurtdısındaki bir çok insanın bu hastalıklarla savaştığını ve hatta kısmen iyileştiğini görüyorum. Çok üzücü gerçekten bunu haketmiyoruz.

atanamayankedi rica ederim
çoğu doktor saygıyı haketmiyor tecrübelerimle bunu öğrendim, çoğu tanı bile koyamıyor başından savıyor.
Liyakat sahibi uzman doktora rastgelmek hayat kurtarır bu devirde

atanamayankedi Devlet hastanesi doktorunun teşhis koyma ihtimali yok. Vakit kaybetmeden Ersin Tan'a git. Aksi halde psikolojik bile diyebilirler:)

yakups
Geçmezse fakülteye gitmeyi planlıyorum, şuan Ersin Tan'a gitmemi gerektirecek emg şüphesi bile almadım.

atanamayankedi Öncelikle sizinkiyle aynımıdır bilemem ama benim annemin ayaklarında yanma ve batma uyuşukluk hissi çok vardı şeker hastasıydı kendisi sonra birden basamamaya başladı bacaklarını kaldırıp indirebiliyor itme çekme hareketlerini kolaylıkla yapabiliyor ama ayaga kalktığında basamıyordu'' çok acıyor ayaklarımın altı çivi batıyor sanki '' derdi anneciğim götürmediğimiz doktor kalmadı nöropati dışında hiç birşey söylemediler ,girmediği makina yapılmayan tahlil kalmadı ama hepsi temiz geldi birşey bulamadılar kaldıramadılar annemi ayağa.. mekanı cennet olsun.. sizi endişelendirmek istemem bu bizim yaşadığımız ,sizin şikayetleriniz farklı rahatsızlıgınız farklı olabilir, tez zamanda şifa bulursunuz inşallah.

fatmazehra
Teşekkür ederim iyi dilekleriniz icin, annenize de rahmet diliyorum. Muhtemelen annenizin şekerine bağlı gelişen diyabetik nöropati olmuş. Her hastalık farklı seyrediyor tabi her kişide. Bir gün burayı okuyan olursa paniğe kapılmasın :) Allah herkese şifa versin.

merhaba öncelikle geçmiş olsun ben kronik polinöropati hastasıyım ayrıca ayaklarım pescause kısacası hastalığımdan bahsediyim

54 yaşındayım ilk ve ortaokul çağlarında ciddi düşmeler vardı sol tarafımda denge kuramıyordum hafif dokunsalar düşüyorum o zamanlarda öğretmenim fark etmiş ve annem ile görüşüp doktora görülmemi istemiş sene 1985 lerde o zaman nöroloji hiç yoktu dolayısı ile ortapedi doktoru bakıp hastaneye yatış yaptırdı doktora sordugumuzda tendon operasyonu ile düzeltilir demiş ve ailemde onay vermiş ameliyat oldum değişen bir şey olmamıştı yani sizin anlayacağınız boşu boşuna ameliyat oldum

bu şartlarda askere gittim bu konuyu askerdede gündeme getirdim orada hastaneye yatırdılar bir iki hafta yattım çürük raporu almak numara yapıyorsun dediler ve birliğime geri gönderdiler aslında tedaviden başka amacımda yoktu canımız yana yana düşe kalka askerliği bitirdim iş hayatına atıldım bu arada sağ kolumda uyuşmalar fark ettim ince işlerde başarızlıklar çoğalmaya başladı

2007 senesinde samatya hastanesine gittim bu hastanede komşumuzun kızı nöroloji servisinde hemşire idi aracı oldu acilen emg çekip uzmana gösteredi tabiki yatış istedi derhal tepeden tırnağa araştırmaya başladı bütün tetkikleri istedi değerlerde sıkıntı yok mr tomoğrafi röntgen ve kan hepsini yaptırdık fakat sonuçlar tertemizdi ufaktan kortizon ile başladı sonra emg çekildim değişen bir şey olmamıştı

daha sonra iviğ tedavisi önerdi kesin düzelme olur dedi yaklaşık 6 ay bu tedaviyi uyguladılar ilacın adı oğtagom serum çok pahalı bir ilaç sonra bu arada işime geri döndüm yaklaşık bir sene sonra hastaneye tekrar yatış yaptım sol ayağım burkulmalar artmış ve düşme ataklarım çoğalmıştı ayrıca gücümde iyice zayıflamıştı ince işlerde yanımda küçük pense taşıyordum lafı fazla uzatmadan hastanede tekrar iviğ verdiler snuç değişmedi emg çeken doktor duyusal bir sıkıntı dediler iki hafta bir şey bulamadılar son bir tetkik yapmamız gerekiyor biraz riskli bu işlemi yaparak sonuca varabiliriz dediler bende onay verdim omirilikten sıvı aldılar sonucundada kronik polinöropati teşhisi koydular

sinir uçlarının yağlanma sonucu bağışıklık sistemim çökmüş her hangi bir ilaç önermeden taburcu oldum artık bu hastalıkla yaşamam gerekiyormuş işin garip tarafı aynı hastalığımın kızımda da çıktı bu hastalık karşı taraf fazla görünmüyor ailem bile inanmıyor ufak bir yaralanmalar grip gibi basit hastalıklarda fenalaşıyor soguk ter akabinde bayılıyorum hatta başımdan geçen bir olayı anlatayım iki sene önce sırtımda yağ bezesi için hastaneye gittim çok basit hemen alalım dediler bende cerraha hocam ben fenalaşıp bayılıyorum dedim cerrah da korkulcak birşey anlamayacaksın demişti polinöropati hastasıyım dedim korkma dedi operasyona başladı operasyonun sonlarına doğru soğuk ter ile ben fenalaşıp bayıldım sonra ayıltıp doktor bana bayılacağım dedin inanmadım bu hep böylemi oluyor dedi evet hocam dedim

kısacası bu hastalık bağışıklık sisteminde sıkıntılar bırakıyor kızım için araştırmalara devam ediyorum şu an çapada arştırmaya girdim genetik olduğunu bunun için kan vermemi istedier fakat çapa da olmuyormuş koç üniversitesine gitmem gerktiğini söylediler gittiğimde 2000 tl istediler pandemiden dolayı askıya aldım kısacası bu hastalığın alt yapısı çok geniş bence profosör gözetimi altında yapılmalıdır

pescause66
Geçmiş olsun. Bazı polinöropati çeşitleri kalıtsal ve doğuştan olabiliyor sanırım çoğunluğu aslımda öyle. Bu tarz hastalıklar çok çeşitli ve karmaşık maalesef. Benim eğer varsa bile şuan motor becerilerimle alakalı değil, sensory deniliyor duyusal :)

Herkese merhaba:2011yılında 37 yaşında iken felç geçirdim,sağ şah damarım tıkandı anjio ile açamadılar,ama ortopedik felçli kalmadım ama sol tarafım tamamen uyuşuk ve nöropatik ağrılar var yalın ayak yere basamıyorum yüzümü dahi sol elimle yıkayamiyorum 2 tane uyuşturucu özelliğine sahip ilaçlar kullanıyorum tamamen faydası olmuyor vücudum kullandığım ilaçlara artık alıştı İzmir'de bir çok doktora gittim sizden bu uyuşmayan ve ağrılar geçmez dendi hocalar tarafından yani sizin anlayacağınız beyin bir defa darbe yediyse geri dönüş olmuyor bize düşen sabır ve şükür...

Benim eşim şeker hastası o nedenle ben şeker açısından bakacağım olaya. HbA1c tahlili var. 3 aylık şeker baktiracagim deseniz aile hekimi bile bakabilir, kan tahlili ile oluyor. Prediyabet dönemindeyseniz o değer yüksek çıkıyor. 6'nın üstü falan. Diyabetik nöropatide eşimde ayaklarında uyuşukluk, karıncalanma, iğne batması, kalçadan bacağa doğru inen ağrı oluyor. Elleri uyuşuk oluyor, dirseklerde de ağrısı oluyor. Kürek kemiklerinde sırtında ağrısı var, o kısım boyun fıtığıyla alakalıymış. Şikayetleri bazen artıyor, bazen azalıyor. En önemlisi de hissizlik. Geçen gün ayak başparmağı battaniyeye takılmış, bir baktım tamamen çıkmak üzere, kendi çekip çıkardı, kanadı da biraz ama acımıyor dedi. EMG çekildiğinde de nöropati çıktı%5 nöropatiden oran verdiler. Polinoropati çok daha farklı bir hastalık.

Çok geçmiş olsun, merak ettiğim bu felç/tıkanıklık durumu aniden mi gelişti, önceden nasıl belirtiler gösterdi.

Üst Alt