Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Özürlüler Vakfı ne iş yapar?!

Yavuz Kocaömer

Özürlüler Vakfı

Geçtiğimiz haftalarda Niğde Bedensel Engelliler Spor Kulübü Başkanı’ndan bir mail aldık. Özetle ‘’ Yazılarınızı takip ediyorum, Özürlüler Vakfı’nın web sitesinde tüzüklerine göz attığımda , son maddede yer alan şu ibareyi görünce şok oldum ‘’ diyor ve maddeyi açıklıyor : ‘’ Fesih halinde vakfa ait mal varlığı aynı amaca yönelik başka bir vakfa devredileceği gibi , kurucular arasında bölüşülebilir.’’ Niğde’li okurumuz ‘’ Tüm Türkiye’deki engelli arkadaşlarımızın adını kullanıp yardım toplayacaklar, ondan sonra da vakıf fesh olunca da bu mal varlığını kurucular arasında paylaşacaklar . Böyle bir maddenin bu vakıf da oluşu çok özür dileyerek söylüyorum ‚ tabir-i caizse gerçekten insanın midesini bulandırıyor. Bu maili ise , bu maddenin belki sizin gözünüzden kaçmış olabileceğini düşünerek ve bilgi amaçlı yolluyorum. ‘’diyor.

Hiçbir yorum yapmak istemiyorum! Kararı da okurlarımıza bırakıyorum.

Kaynak

Bekliyoruz...

Yavuz Kocaömer

Star TV ve Özürlüler Vakfı

3 Aralık 2006 Dünya Engelliler Günü’nde , Star TV’de canlı yayınlanan Özürlüler Vakfı’na destek kampanyasından sonraki sorularımıza 19 Mart 2007 ‘de Star TV cevap vermişti. Bu cevapta ‘’ Sıra Sende ‘’ kampanyasının yasal izin tarihinin 03 Mart 2007 ‘de sona erdiğini, bu tarihten sonra yapılacak denetimlerin sonucunu kamuoyu ve Star TV ile paylaşacağını belirten Özürlüler Vakfı’ndan , bir aydan fazla zaman geçmesine rağmen her hangi bir açıklama gelmedi. Bu konunun takipçisiyiz. Eminiz Star TV’de , Özürlüler Vakfı’ndan bu raporu talep etmektedir. Sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz..

Kaynak

Yıllardır, kurulduğu günden beri "‘Özel Eğitim Merkezi’ ve ‘Yaşam Merkezi’" diye diye onlarca kampanya ile para toplayan, buna karşın ortada tek bir girişim ya da engellilerin sorunlarını çözen tek bir fikir veya icraatı olmayan; içinde sakatlığı olan hiç kimsenin bulunmamasıyla malul bir vakıf! Yine aynı laflar...

Özürlüler Vakfı’nın, Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ve Türk Tabipleri Birliği’nin desteğiyle 3 - 9 Aralık tarihleri arasında düzenleyeceği ‘Özürlüler’07’ etkinliğinin tanıtım gecesi önceki akşam yapıldı.

Vakıf, iki projeye imza atacak. ‘Özel Eğitim Merkezi’ ve ‘Yaşam Merkezi’ projeleri ile Özürlüler Vakfı, mimari engellerin evrensel standartlar doğrultusunda kaldırıldığı, iş yapabilen özürlüler için çalışma imkanlarının sağlandığı alanları çoğaltmayı hedefliyor.

Vakıf Başkanı Seyhan Sandıkyapan, Türkiye’de ortalama her 8 kişiden birinin özürlü olduğunu söyledi.
K

Yavuz Kocaömer

Star TV’den ses yok

Geçtiğimiz yıl , 3 Aralık ‘ ta Özürlüler Vakfı’na destek olarak canlı yayında toplanan paraların nerelere harcandığı konusunun takipçisi olacağımızı daha önce bu sütunlarda belirtmiştik. Star TV’ de bir açıklama göndererek , 3 Mart 2007 ‘ de Özürlüler Vakfı’ ndan bu konuda bilgi alınacağını belirtmişti. Bugün 21 Mayıs . Ne Star TV’den ne de Özürlüler Vakfı’ndan ses yok. Özürlüler Vakfı’nın sesinin çıkacağını da düşünmüyoruz. Artık görev kampanyaya izni veren İstanbul Valiliği ve İçişleri Bakanlığı’ na düşüyor. Star TV’nin yapması gereken de konuyu yakından takip ederek elde ettiği bilgileri engelliler kamuoyu ile paylaşması. Okuyucu ve izleyiciler bunu bekliyor.

Kaynak

Öncelikle güzel bir platform olmuş ellerinize yüreğinize sağlık. Özürlüler Vakfı hakkında bir kaç şeye değinmek istiyorum izin verirseniz.

Öncelikle "özürlülük" hakkında başlayayım. Arkadaşlar sizlerde iyi biliyorsunuz ki engeli insanlar koyar ve kaldırabilir özür doğuştandır. Türkçe baktığınızda zaten engelli türkçe bir kelime de değildir. Ellerinizi bağladığım zaman engel oluşturmuş olurum ama çözdüğüm zaman engelinizi kaldırmış olurum. Doğrudur Türkiye "engelli" kelimesini kullanmaya uygun bir ülkedir fakat "özürlü" kelimesini kullandı diye eleştirmeniz BENCE doğru değildir.
Diğer bir husus ise,vakfa çok sık gidip geldiğimden dolayı iyi biliyorum ki senelerdir vakıf, rehabilitasyon merkezi hayali içindedir o amaçla para toplamamıştır. Kaldı ki valilikten ve bakanlıktan (STK yasası gereği) sürekli denetim yemektedir. Sabah gazetesi başta olmak üzere (startv doğru adres değildir) diğer gazetelere bakarsanız yada arayıp bilgi isterseniz Özürlüler Vakfının harcadığı her paranın nereye gittiğini rahatça görebilirsiniz.
Özürlüler vakfının özürlüler ile değil özürlülerin rahatça sosyal hayata girebilmesi için,yerel yönetimlere açtığı emsal davalar vardır. Bunu da Adalet Bakanlığı sayfasından inceleyebilirsiniz yada vakfı arayarak çalışanlara yada yetkili birilerine sorabilirsiniz. Bunu yapan kaç tane vakıf yada dernek vardır o da ayrı bir soru değilmidir?
Vakıfta çalışan özürlü tabi ki mevcuttur fakat daha önce belirttiğim gibi özürlülerin problemlerine çözüm amacıyla çalışır vakıf. Yaptığı yardımları alanen duyurmaz.Omur İliği Felçlileri gibi önüne gelene T. sandalye dağıtması sizlerinde İYİ BİLDİĞİ gibi (öyle olduğuna inanmak istiyorum) uygun değildir. bu işin ölçüsü,biçkisi ve çeşitleri vardır. Yavuz Kocaömer'in vakıfla kurmak istediği ama iletşim kuramadığı gerçeğini de düşünürsek o yazdığı yazının çok ironik olduğunuda eklemeliyim.Burada bu yüzden omur İliği Felçlilerini kutlayıp kampanyalarını duyurmak bu konu hakkındaki bilgiyi bana açıkçası sordurur. Cidden sorunuz yada benzeri şikayetleriniz varsa konu ile ilgili cevaplarınızı bulabileceğiniz bir sürü genç gönüldaş arkadaş çalışmaktadır vakıfta.
Haydi gülümse kampanyası Türkiye de ki en önemli sosyal sorumluluk projesidir. 1400 özürlü çocuğun tedavisi sadece gözüken yüzüdür. 20 ilde bilgilendirme toplantıları (yerel yönetimlere ve üniversitelere) gibi altbaşlıkları çok mühimdir. Vakıfta olgunlaşma sürecini atlatmış artık düzgünce yürümeye başlamıştır. 5787 ye atılacak her mesaj ameliyatlara giden bir yardımdır. bunun için de keşke kutlama (en azından bunun için) yapılsaydı. Onun dışında Haydi Gülümse Türkiye nin tek multi disipliner kampanyasıdır. Bunuda iyi irdeleyip incelemek gerekir.
Star Tv den Show Tv den ve kanalturk ten (bunları da ben ekliyeyim) alınan paraların belgeleri basınla da devletle de paylaşılmıştır. Hatta bu yüzendir ki bu sene Başbakanlık İnsan Hakları kongresini Özürlüler Vakfı ile birlikte düzenleyecektir. Bunu da iyi değerlendirmek lazımdır. Fakat biz yine de öğrenmek istiyoruz diyorsanız Vakfın başkanını değil vakıfta çalışan bir sürü kişiye bunu telefonla yada yüzyüze sorabilirsiniz.
En önemli konu ise Türkiy de ki vakıflar tüzüğüne bakarsanız (dernek değil Vakıf) vakıf mallarını isteyen isteyene bağışlayabilir bu konu tersten bakınca mide bulandırıcı gibi algılanacağı gibi olmamış olgudan yargı çıkarmaya girer ki gerçekten çamur at izi kalsın durumudur.
Burada sorduğunuz soruları ki bu platformdan vakfa gitmeye kalkışan ama tarz yüzünden terslenen arkadaşlarımız olduğunu da biliyorum. İki taraf ta sadece bu konuda haklı7haksız olabilir ama lütfen birbirimize destek vermektense kirletmek niyedir? Önümüzdeki günler ve hftalarda direk sorularınızla vakfı arayacağınızı sorularınızı düzgünce sorabileceğinizi düşünüyorum. Önemli olan özürlüler üstünden rant sağlamak değil özürlüveyahut engellileri sokağa çıkarabilmektir. bunun sağlayıcılarına karşı birlik olunmalıdır. burasının özgür bir platform olduğunu düşünerek bu yazıları yazdım. Daha ayrıntılı daha uzun da yazmak isterdim. Fakat bu yoğun gündem de bu kadar yazabildim. amacım kimseyi kırmak değildir fakat doğruyu hep beraber de bulabiliriz diye düşünmekteyim. Saygılarımla

Biz bu vakfın tamamen kendi çıkarlarına çalıştıklarını düşünüyoruz. Kendilerine kaynak toplamaya çalışıyorlar. Avrupa birliğinden aldıkları fonlarla küçük işletmelere ürünlerini büyük marketlerde satacaklarını söylüyorlar. Ne kadar doğru göreceğiz. Vakıf başkanı seyhan hanımla işletmede tanıştık. İşletme sahibi ile aramızı bozdu, profesyonelce yaptı bunu. Kadının bir dediği diğerini tutmuyor. Böyle insanları nasıl başa getiriyorlar? Gülümseten dükkan diye de bir kuruluşları var. Almanya ile de bağlantıları var.

Üst Alt