Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

ÖTV'siz araç alımında ortopedik engellilere %40 oran şartı var mı?

mahir09

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
benim %16 sol ayak engelim var. daha önce engelli araç aldım 2016 da. şu an raporumu yeniledim ehliyetimde gerekli kodlar da var ama vergi dairesi %40 olması lazım gibi bişey diyor. mevzuata baktığımda öyle bişey göremedim. böyle bir şey var mı ? yoksa böyle bir sorunla karşılaşıp çözebilen oldu mu ?

@mahir09, %90 aşağısında Ortopedik engelden dolayı ÖTV indirimli özel tertibatlı araç alımında raporlarda ki engel oranı önemli değildir. Raporun açıklama kısmında Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir ibaresi bulunmalıdır. Vergi dairesine mevzuatta olan aşağıdaki paragrafı gösterebilirsiniz.

Mülga paragraf:RG-10/8/2019-30858)

Engellilik derecesi %90'ın altında olanlarda, aranan şartları haiz olmak koşuluyla belli bir engellilik derecesine sahip olunması şartı aranmaz.

Öte yandan engellilik durumu, ilk iktisabı yapılacak taşıtın hareket ettirici aksamında tadilat yaptırılmasını gerektirecek nitelikte olmalıdır.

@alonemisin,
Ben öneminin olmadığını biliyorum ama vergi dairesini bu konuda nasıl aşacam. Hatta farklı bir vergi dairesi hastayı görürüm öyle karar veririm gibi bişey demiş bayiye :)

Yok artık sen bilgili şekilde git o vergi dairesine seni görmek isteyen personele de ki sen doktormusun senin görme gibi bir yerkin yok siz öemırım karşısına el pençe giderseniz istedigimi yaptırır size konu hakkında bilgili oldugunuzu gösterin mevzuatı götürün yanınızda isterseniz onu şikayet edeceğinizi de söyleyin o zaman ne yapıyorlar nasıl davranıyorlar

@fasfor,

Ben kendim doktorum zaten ters yapmaya çalışırsa karşılığını veririz artık.

e devlet üzerinden özelge talep edin, eğer engelinize araç alımı uygunsa memurları aşmanın en kolay yolu bu

@mahir09,

Bazen vergi dairesi hastaneden mütalaa istiyor. Benden istediler, il sağlığa yazı yazılıyor, onlarda hastaneye iletiyor. Hastane de sizi çağırıyor ve aynı gün açıklama yazıyor. Çok saçma ama bir yerden sonra uğraşmak istemiyorsunuz. Dr'dan rica ettim benim istediğim şekilde yazdı. O evrak vergi dairesine gitti ve onaylandı. Sorununuz çözülecektir ama maalesef uğraştırıyorlar.

% 40 sağ ayak polio sekelim var 1995 ten beri beri b ehliyetim var.ötv indirimli araç alabilirmiyim oranım % 40 altına düşerse emeklilik iptal olur mu.şuan normal manuel kullanıyorum riske girmeye değer mi süresiz vergi indirim var.

Yüzde 40 dan aşağı engelli bile sayılmıyor. Muhtemelen 40 dan aşağı rakamlarda sorun yaşarsınız.

@turan1977,
benım 95 yılından idi raporum ancak senın bahsettıgın sakatlık raporu . Sen ötv den muafiyet olmak ıcın rapor alacaskın . zaten 1995 de aldıgın rapor da sistemde gorunmez . 2019 öncekıler gorunmuyor . BEn gecen yıl tekrar aldım ÖTV muhafiyetı ıcın . Aracımı aldım hala da engelli statusunde calısıyorum . 1 yılı gectı .

@alonemisin,
raporum yeni ve gerekli ibareler yazıyor

@Master,
hocam ötv muafiyeti ayrı birşey. mevzuat açık. sürüşü engelleyecek,aksatacak engellilik durumunda oranın önemi yok.

@egemmm,

ehliyetim 1995 b,raporum 2013 yılında % 40 süresiz almıştım,vergi indirimimde süresiz,ehliyetimi değişsem emeklilik iptal olur mu,ötv indirimli araç alabilrimiym,sağ ayak olduğundan tertibatlı olarak

@alonemisin,

nasıl yani emekliliğim iptal mi olur,vergi indirimim süresiz benim raporumda kontrol süresi yok,ayrıca ortopedik engelde oran şartı varmı

@Master,

benim % 40 oranım süresiz ve vergi indirimde süresiz. b ehliyetimi çevirmek istediğimde engel oranın bir önemi yok diye biliyorum

@turan1977, Ehliyet değişimi işlemine başlamadan önce elinizdeki rapor ile vergi dairesinden bilgi almak sizin açınızdan iyi olur.
Eğer vergi dairesi bu raporu kabul etmezse tekrar rapor almanız gerekmektedir. Araç almak için alacağınız bu raporun oranı %40 altına düşerse eğer emeklilik ile ilgili sıkıntı yaşayabilirsiniz.
Alınan son rapor geçerli olacağı için elinizdeki %40 olan rapor iptal olacak. SGK bu durumu tespit ederse sizden kontrol muayenesi isteyebilir. Bu kontrolde de oranınız %40 altına düşerse emekliliğiniz iptal olur.

@BnymnYldz,

geçersiz kılar diyorsunuz da benim raporum süresiz,vergi inidirimi süresiz,hangi engelliyi görsem ötv li aracı var,tertibatlı birtek bana mı yok anlamadım nerden başlayacağımı bilemedim.

@Master, ve @alonemisin, bu arkadaşlarımız da aynı şeyi söylüyor sadece ben söylemiyorum. Eski raporunuz süresiz veya süreli farketmez her zaman son alınan rapor geçerlidir. Yeni rapor alıp %40 altına düşerseniz sorun yaşayabilirsiniz diye belirtmiş aynı şekilde diğer arkadaşlarda. Elinizdeki mevcut rapor ile vergi dairesine gidip sorun ve ona göre riske girip girmeyeceğinize karar verin.

İl sağlık müdürlüğü komisyonundan aldığım engelli b ehliyeti için 102 78 35 03 40 11 verdiler bana ortopedi engelli sağ kol vergi indiriminden ben faydalanabiliyor muyum raporum 2006 %54 aracı aldım bayide işlemleri bitirdim evrakların vergi dairesine gidecek bayide de raporun eski yeni ile bence raporu mu yenileyeceğim raporun üstünde ne yazması gerekiyor vergi indirimi almam için

Üst Alt