Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Otoskleroz sebebiyle işitme kaybım ilerlemiş. Ameliyat olmaktan çekiniyorum!?

Markina

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba Mehmet Akşit hocam ve arkadaşlar
37 yaşındayım.İki sene önce otoskleroz ile tanistim. Genetikmiş. Değerlerim her iki kulakta %40 di.Ve oticon pro kulak arkası cihaz kullanmaya başladım. Ve işimi görüyordu,son 8-10 aydır yetersiz gelmeye başladığını hissettim ve tekrar doktora gittim sağ 60,sol 51 olmus. Ne kadar hızlı ilerlemiş şaştım kaldım,ve çareler aramaya başladım.

Ameliyattan da,kulağımı tamamen kaybetmekten de korkuyorum. Bu güne kadar iki doktora muayene oldum ve konuşmaktan aciz insanlardı. Ayrıca ben bu kulak rahatsızlığını yaşamakla birlikte konunun çok cahiliyim. Burda inşallah öğreneceğim. Bu konuda deneyim veya bilgilerinizi paylaşır misiniz.ameliyat olmalı mıyım?

Son düzenleme:
bii suru ameliyat olan ben sizin yerinizde olsam olmam kulak ameliy ati. takilacak protez yeri coook nazik kucuk problem teskil eden yerde. bu ameliyattan yuz guldurucu sonuc az. bide kac sene idare edeck iyi sonuc bile.
en iyisi isitme cihazina ve elde kalan isitmeye sukretmek bence.

@Markina

İşitme testi doğruysa, bütün KBB doktorları sizi ameliyat etmek ister!
Ama önce test sonuçlarını doğrulatmak gerekiyor. Testte göze batan yanlış ve eksikler şöyle:

1- Sol kulak kemik yolu (>) eşiklerinin maskeli olarak saptanması gerekiyordu. Yani sol kulağın işitmesi test edilirken, sağ kulağa gürültü verilmesi gerekiyordu. Öyle yapılmamış.

2- Timpanogram testi yapılması gerekiyordu. Yapılmamış.

3- Konuşmayı anlama testi yapılması gerekiyordu. Yapılmamış.
Gittiğiniz klinik bu testleri yapmadan sonuç vermişse, bir daha o kliniğe gitmek pek mantıklı olmaz. Demek ki işi iyi bilmiyorlar.

Bursa'da uzman odyolog Elçin Mıhçı vardır. Odyomed'te çalışıyor diye hatırlıyorum. Testleri tekrar yaptırmanızı öneririm.

Test öncesi ve sonrası KBB doktorunun otoskopik muayene yapması lazım. Bu muayenenin de sonucunu isteyin.

Testi yaptırdıktan sonra tekrar konuşalım.

@Mehmet Akşit hocam farkındayım biseylerin eksik olduğunu ama bilmiyordum. İçim içimi yiyor, dr.a sordum bu testin ne demek olduğu,,boş yerleri ama kafam karışıyor susar mısınız dedi.

bu eksik test icin iki hastane ve iki dr. a gittim,,anca bu kadar sonuc alabildim.Teşekkür ederim aydinlatmanız ve yönlendirmeniz için. Yaptıracağım sonucu tekrar size bildirecegim. Hoşçakalın

Merhaba, Geçmiş olsun Markina.

Bende de aynı dert var. sol 60 db sağ 35 db. Bu hastalıkta maalesef ameliyat olanı bulmak tecrübelerinden faydalanmak zor. Dr. konusunda kesinlikle sana hak veriyorum genelde bilgi vermeyen çok konuşmayan dr. lara rastladım bende.. Çok araştırdım ve bu ameliyatı olan 2 kişi ile bizzat görüştüm.. Her iki arkadaşta 2 kulağından da ameliyat olmuştu. 1. arkadaşın iki kulakta da 50-60 db arası kaybı varmış. Ameliyattan oldukça memnundu. Ameliyat sonrası 25db. kadar düştü işitme eşiğim ve artık normal eski duyduğum halime döndüm dedi. Kesinlikle olmamı tavsiye etti. Diğer arkadaş ise yine iki kulağında da aynı işitme kaybı vardı. Biri yine bu arkadaş gibi 20 db'e kadar düşmüş ama diğer kulağında sadece 10 db. bir iyileşme olmuştu. Ama onunkinin yaşla alakalı olabileceğini söylemiş dr. u .. 50 li yaşlarda ve sinirsel kayıpta gelişmiş. Genel olarak oda bu ameliyatı olmamı önerdi. Ben kararsızım ansızın olabilirim de bilemiyorum :) Olursam buradan muhakkak yazar tecrübelerimi paylaşırım. Ameliyatın çeşitli komplikasyonları var tabii ki ciddi risklerde mevcut. Ama işitmeyi tedavi etmede cerrahi çözümden başkada bir seçenek yok gibi.

Ayrıca shukufe kardeş,
Senin bu konulardaki tecrübelerini farklı başlıklar altında defalarca okudum. Şu an durumun nasıl bilmiyorum umarım iyisindir. Sanırım koklear implant olmuştun.

Teşekkürler.

santomarine

ben otoskleroz ameliyati olmadim.ortakulakta muzmin iltihap vardi. ondan oldum. 15 yil sonrada ayni kulaga koklear implant oldum. 7 yil sonra koklear implant kendi kendine atti. 15 gun acilarla kivrandiktan sonra doktor ameliyatla aldi kokleari. simdi durmadan tetkik, koleastotama ameliyatlari, kulak cinlamalariyla bogusuyorum. bide doktorum hala obur kulaga koklear implant yapalim :pdiyor. cok kesin bi sekilde koklear implant yaptirmiyacagimi bildigi halde. obur kulakta isitme cihaziyle devam.

shukufe

Tek kulakta başarı sağlanmadığı takdirde diğer kulağın ameliyat edilmesi bence de riskli olur.

İşitme cihazı ile durumu götürmen çok mantıklı.

Allah sana ve herkese şifalar versin. Gerçekten de insan her halinin sağlığının kıymetini bilmeli.

Eskiden duyuyorduk şimdi az duyuyoruz ama hiçte duymayabilirdik bugünümüze şükür.

Ben tek kulağımdan Ameliyat olmaya karar vermek üzereyim

@Mehmet Akşit hocamın da yönlendirmeleri doğrultusunda hareket edeceğim.

Muhtemel ameliyat olursam sonrasında burada olacağım ve detayları size aktaracağım.

Çok teşekkürler. Herkese şifalar.

allah sifa versin. insallah iyisonuc alirsiniz ameliyatinizdan. benim doktorum levent sennaroglunu tavsiye ederim ameliyat icin. ama ozel. hastanede yapmiyor muayene ameliyat.

shukufe

Sanırım Ankara'da Levent bey. Ancak ben İstanbul'dayım maalesef :(
Önerin için çok teşekkürler.

Arkadaşlar ameliyata karar verdim kısmetse yarın 60 db olan kulağımdan ameliyatımı oluyorum. Bol bol dualarınızı bekler, ameliyat sonrası tecrübelerimi yazarım. Sevgilerle...

@Markina @Mehmet Akşit @shukufe

santomarine

allah hayirli duymalar nasip etsin, tez gunde atlatirsiniz insallah.oldunuzmu ameliyatinizi.gecmis olsun.

Merhaba shukufe
Güzel dileklerin için çok teşekkürler.
Cuma günü oldum ameliyatımı.
Şu an dinlenmedeyim.
Dr.um başarılı geçtiğini söyledi.
Dilde tat alma sorunu ve hafif baş dönmesi harici sıkıntı yok gibi.
Tampon on gün sonra alınacak. Her şey o zaman belli olur.
Çok teşekkürler.
Detayları paylaşırım ilerleyen zamanda.

neee, agrin magrin yokmu, kafan iyi gibi olmuyomusun anesteziden:rolleyes:ne guzel ameliyat olmussun. valla yere dusecek gibi olurum ben kulak ameliyatlarinda:(

shukufe
İlk gün anestezi sarhoşluğu vardı. :)
İlginçtir ameliyat yerimde kesi acısı ya da bir ağrı olmadı.
Baş dönmeside hafif hafif ani haraketlerde oluyor.
Genel olarak Allaha şükür şu ana kadar korktuğum gibi olmadı.
Tat alamama sorununada çok takılmıyorum. Kulak duysunda tat almasamda olur diyorum.:)

birkac gune gecer tat almama, bi istahin acilirki, doymak bilmezsin:eek:kolaymi ameliyat stresi, acabalarla bogusmak,duymam bide iyi olmazsa demek:(ama iste atlattin.darisi sag selim benim basima:(

shukufe çok sağol desteklerin için.
İnşallah tez vakitte sende tüm sıkıntılarından kolayca kurtulursun. Allah dermansız dert vermesin. Seninde güzel yorumlarını buradan okumak dileğiyle..

santomarine,
Geçmiş olsun,
Bende bundan 4 ay evvel olmuştum. 120 db kaybım 60-70 db ye kadar düştü.
Tat alma sorunum 4 ay geçmesine rağmen halen devam ediyor.
shukufe
Sana bir şey demiyorum. lütfen irtibata geçelim CI hakkında engin bilgilerinden faydalanmak istiyorum..

Çok teşekkürler officer .
Sizede geçmiş olsun umarım en kısa sürede toparlar sağlığınıza kavuşursunuz. Dediğim gibi tat almaya çok takılmayacağız artık çünkü duymama problemi sizde bilirsinizki bunların çok ötesinde bir sıkıntı. Allah başka dert vermesin ne diyelim. Bu arada bir arkadaş sormuş Cerahpaşa tıp fakültesinde oldum bilginize.

Bu arada İlker bey hava yolu 120 db idi anladığım kadarı ile.
Peki ameliyat öncesi kemik yolu kaç Db idi.?

santomarine

merak etme:eek: 120 db ısıtme kaybı hava yolu olsa kemık yolu hadı hadı en ıyı ıhtımal 95 db olur. bunada otoskleroz amelıyatı yapacak babayıgıt yoktur bıldıgım:eek:

95 bile olsa bence ameliyat edilmez. Zaten edilse bile 60db a gelmez o açıdan sordum. Tam olarak anlayamadığımız bir durum var demek. İlker kardeşim bizi aydınlatırsa çok sevinirim.

santomarine

bizimle dalga geciyor iste:eek:ben ilkeri severimde, koklear implat diye siteden aticaklar beni nerdeyse:pengin bilgi degil cektiklerimi yazdiydim:(bisey demicem:eek:

@shukufe
Bir kaç senedir bu siteyi takip ediyorum. Arama motorundan araştırma yaparken ilk senin yazdıklarını okudum ve gerçekten o dönemler empati yaparak seni anlamaya çalıştım ama çok zordu.

Şimdi de hem ameliyatı olup hem tecrubelerimi anlatmak hemde tecrübeli arkadaşların bilgi ve fikirlerinden faydalanmak adına üye oldum. Umarım faydalı ve işe yarar bilgiler paylaşılır ne diyim.

02.05.2018 de amalıyatı oldum sag kulaktan Mersin Unv. Arastırma da . 09.05.2018 de pansuman ve tampon cıktı . 2 hafta sonra gel dedı kontrole su an daha az duyuyorum 2 haftaya ıyılesır gıbıme gelmıyor ıcıme bı korku gırdı . Amalıyat basarılı gectı dedı prof. Dr . Kemal Gorur hocam .

Üst Alt