Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Otobüs firmasına engelli indirimi yapılmaması İnsan Hakları Kurumu 50 Bin TL ceza

uNiQuE_54

Üye
Konular
12
Reaksiyonlar
0
Merhaba Arkadaşlar daha evvel Fethiye'den Antalya'ya seyahat etmek için bilet almak istemiştim. Bilet fiyatı internette 120TL. di bilet alırken engelli kimliğimi gösterince bilet fiyatı 150TL. olmuştu, Bilet acentesinden firma bilet sistemi bu şekilde veriyor demişti. bende insan hakları ve eşitlik kurumuna şikayette bulunmuştur. Engelli biletimi yeterli indirim yapmadıklarından dolayı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna şikayette bulunmuştum. İlgili Otobüs firmasına engelli indirimi konusunda ayrımcılık yapılmasından dolayı 50 Bin TL. Ceza verilmiştir. Bunun örnek olması adına başvurmuştum.
Umarım bundan sonra engelli indirimini yaparlar yapmazlarsa sizlerde insan hakları ve eşitlik kurumuna şikayette bulunarak ceza verilmesini sağlayabilirsiniz.
Ayrıca Kurumun kararında başka bir arkadaşımızda bir firmaya 35 Bin TL. ceza kestiği kararı da mevcut.
İlgili kararın Linki
https://www.tihek.gov.tr/public/images/kararlar/9hf7ee.pdf

tşk ederim bilgi için bazı firmalar uyguluyor bazıları takmıyor

İçimin yağları eridi. Sorun yaşamıyorum genelde indirim yapmayacak olan da konuşunca bakıyor bilgiliyim bi bakayım abi deyip yalandan aa yanlış biliyormuşum deyip indirimi uyguluyor ama bu belgenin elimde olması çok daha güzel. Arkadaşlarımla paylaşacağım. Teşekkürler 🙏

Evet arkadaşlar herkes bunu örnek almalı ve yapmazlarsa şikayet etmeli ki herzaman bu hak verilmişse kullandırılmalıdır. Ayrıca sitedeki kararlarda da bir baska arkadaş bilet alirken kimlik gösterip hic indirim yalmamalarindan dola pamukkaleyi sikayet etmiş ve 35 bin ceza kesmişler..

keşke engelliye araç vermek istemeyen bayileride bu şekilde şikayet edebilsek...

sakatlığını gören satış sorumlusu direk stokda yok diyor fakat aynı bayiden birçok araç satışı oldugunu duyuyor ve görüyoruz.

keyfe keder Bu şekilde davranan sorumlu kişilerede bir an önce otv'siz araç almayı nasip eder inşallah yaradan...

Üst Alt