Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Osteomyelit kemik enfeksiyonu ve tedavisi..?

Arkadaslar suze bir sey danismak istiyorum.
2108 mart ayinda asil tendonu kopmasi sonucu ameliyat oldum 1 ay sonra enfeksiyon kaptigim anlasildi MRSA bakterisinden dolayi ve tekrar ameliyat oldum asil tendonum temizlendi ve imipenem kullandim 10 gun
Tabi ikinci asil tendonu ameliyatindan sonra bilek kisminda doku kaybi olustu.
2, 3 ay kendi kendine kapanmasini beklediler ama yeterince sonuc alinamayinca 2108 eylu ayinda doku nakli(free fleep) ve pesine deri nakli( greft) oldum
Sonra lanet olasi PSEDOMUNAS ARGUNESA adinda 5 aydir kabusum olan enfeksiyona maryz kaldim
1 aya yaklasik amikasin igne yedim sonra arastirmalarim sonucunda psedomunas tedavisinde amikasinin tek basina yeterli olmadigini ogrendim ve bu tedaviyi gorurken 14 aralik 2108 ve 17 ocak 2109 da osteyemelitin arastirilmasi amaciyla emara girdim sonuclar temiz cikti yumusak doku enfeksiyonu dediler
Sonra 26 gun TIANEM(imapenem) kullandim akinti bitti kesildi fakat 25 gun sonra tekrar etti
Bu sefer plastik cerrahi doku nakli oldugum icin antibiyotikle kapanmasini bekledigi fistullerin kapanmamasi uzerine gecen hafta sali gunu debriman ameliyati oldum fistullu bolgeler saglam dokuyla birlikte cikarilip temizlenmis
Kabusum olan kemik iltihabi varmi diye sirdum yani kemige uzanan bir sey gordunuz mu diye sordum ameliyattan sonra
Bana yuzeysel oldugunu fistulun altinin canli doku oldugunu kemige inen bir sey olmadigini soylediler debriman ameliyatindan sonrada 3 gun meneporem ve 4 gun seftazidim yedim damardan dun taburcu oldun 10 gun amikadin igne verdiler
Simdi merak ettigim bana soylenen artik rahat ol kemiginde bise yok bir kere akut osteomyelit olmadan kronik olmazsin
Yani benim kan tahlillerim 6 ay boyunca hep nirmal cikti agri ates bulanti titreme vs akut bulgular hic olmadi..
Ama bunlara ragmen cok korkuyorum arkadaslar
Siz ne dusunuyorsunuz ?

Son emarim 17 ocak 2019 da soyle diyor
Inceleme alanina giren her iki bacak kemik yapilarda patalojik sinyal degisikligi gozlenmedi.
Ayak bilegini olusturan kemik yapilarda
Heterojen dagilim gosteren odem ile uyumlu parlama alani dikkati cekti seklinde yaziyor en sonunda ise
MR YORUM: operasyona skoroner degisiklikler diyor
Bu emar sonucuna gore bana ortepedinin de plastiginde enfeksiyonunda soyledigi kemikte iltihap yokmus
Cok korkuyorum arkadaslar ayagimi hic bos birakmadim jemige sicramamasi icin her seyi yaptim tahliller anatomik bulgular hep normal cikti
Hatta osteomyelitte MR mi sintigrafi mi daha net sonuc veror diye makaleler inceledim hepsi MR sonucunun daha guvenilir oldugunu soyledi
Sizin dusunceniz nedir

Sanirim artik kimse girmiyor bu siteye.. arkadaslar burdakileri okuyunca icim karardi.. insallah sagliginuza kavusursunuz. Benim yazdiklarimla ilgili sorularima cevap verirseniz inanin cok mutlu olacam

Yalniz su var biyerde yazmislar akut da kronik de ayni diye arastirmalirim ve ogrendiklerimde ikisinin arasinda cok fark var. Akut tedavisi mumkun olan bir sey hatta kronik olanlarinda tedavi sonucunda 10 15 yildir nuksetmemis basarili tedavi olan kisileride duydum.
Zaten akut olmadan kronik olamiyormusun genelde

Akut isteomyelitte klinik bulgular agri ates crp sedim yuksekligi belirleyiciymis
Kronik de ise kimi zaman kan degerlerin normal cikabiliyormus agri olmayabiliyormus.
Emar guvenirliligi ve ozgullugu acisindan sintigrafiden daha net sonuc veriyormus
Sintigrafi kemik enfeksiyonunun baslangic ilk bir haftaki evresinde iyi sonuc veriyormus
Ben de iste bunlarla ilgili olarak kendi durumumu yazdim 6 aydir 10larca kan testi verdim bu zamana kadar gordugum en yuksek deger crp 5.23 sedim 20 idi o da bikere oldu onun disinda sedim hep normal aralikra crp de oyle idi

Agrim atesim sancim bulantim olmadi 14 aralik 2018 ve 17 ocak 2019 da emar cekildim son emarimda kemik yapida patalojik sinyal degisikligi gorulmedi kemik yapilari olusturan yapilarda hetorojen dagilim gosteren odem ile uyumlu parlama alani dikkati cekti taziyordu
Mr yorumu use ; operasyone skoroner degisiklikler yaziyordu cunku asil tendonu ameliyati ve doku nakli oldum
Bu emar sonucunu ortapedi plastik ve enfeksiyon arti radyoloji hocalari kemikte bir sey yok olarak yorumladi.
12 mart 2019 sali gunu debriman oldum yumysak dokudaki fistuller alindi bana kemikte bir sey olsa debrimanda gorulurdu dedi fistullerin alti saglam ve canli doku dediler

Ama korkuyorum bu PSEDOMUNAS ARGUNESA denilen igrenc ve cok direncli bakteri psikolojimi alt ust etti
Dusunceniz nedir ?

Merhaba, Herkese geçmiş olsun Allaha cil şifalarınızı versin diyerek yazıma başlamak istiyorum. Osteomiyelit altında burda yazan bütün yorumları teker teker okudum. Ben şuan 27 yaşındayım, ortaokul çağlarında bu hastalığa yakalandım sağ ayak bileğimin üst kısmında nokta şeklinde dayanılmaz bir ağrı vardı ölmek istiyordum o yaşadığım acıyı tarif edemiyorum sekerek yürüyordum, hastaneye gittik çatlak var dediler alçıya aldılar ayağım şişti kızarmaya başladı ağrılarım daha da şiddetlendi, parmağımla derime bastırdığım zaman göçük kalıyordu, tekrar özel bir doktorun muayenehanesine gittik ameliyat yapmamız lazım dedi, ameliyat oldum ve ameliyatta deri altına hortum bırakmışlardı annem şırıngayla içeride ki iltihabı çekiyordu 2 hafta kadar hastanede yattım taburcu oldum penisilin tedavisine devam ettim 2 ay kadar penisilin tedavisi aldım, o zamanlar yatılı bir okulda kalıyordum, okuluma geri döndüm hastalığım tekrar nüksetti farklı bir hataneye gittik eğitim hastanesinde Dr. Orhan Karsan diye biri muayene etti etrafıma öğrencileri toplandı çok utanıyordum çok fazla acı çekiyordum aynı gün ameliyata aldı beni, ameliyattan sonra bu kez 2 hortum vardı ayağımda birinden serum ayağa giriyordu temizliyordu bacağı diğer hortumdan çıkıyordu 2 ay kadar hastanede yattıktan sonra tekrar taburcu oldum tekrar okuluma geri döndüm lise sınavlarına hazırlanmam gerekiyordu ve lanet hastalık 3 ay sonra tekrar belirdi tekrar orhan karsan'a gittik yine ameliyat etti bu kez ayağımda ki bakterili kemiği kazımıştı ve hortumlar tekrar bacağımdaydı 3 ay süren yoğun bir tedavi gördüm taburcu oldum. Arkadaşlar şuan 27 yaşındayım 14 yıl olmuş hastalığımdan bugüne.. bende hastalığım boyunca yada sonradan hiçbir zaman akıntı olmadı şuan inşaat mühendisi olarak yurt dışında çalışıyorum mesleğim zor bir meslek sürekli ayaktayım hareket halindeyim halısaha maçı yapıyorum koşuyorum çok şükür hastalığımdan eser yok ama bazen ağrı oluyor uzun çorap giydiğimde yada bot giydiğimde rahatsız ediyor ama iyim şükür Allahın izniyle tekrar ortaya çıkacağını da sanmıyorum bazen korkmuyorum değil.. Lütfen umudunuzu kaybetmeyin bolca dua edin moralinizi yüksek tutun bu hastalığın çaresi yok diyenlere kulak asmayın çünkü iyileştim ben, önemli olan güzel bir doktor ve güzel bir tedavi yöntemi bulmak.Allah herkese acil şifalar versin tekrardan sorusu olanlara cevap verebilirim.

19 Kasım 2015 den beri osteomyelit hastalığım var bu süre zarfında 22 ameliyat gördüm ama kemik nakli yapıldı ama deri nakli yapıldı şimdi ayağım 3.5 cm kısaldi defalarca ameliyat ola ola derim incelmis akintim hala var tedavim son aşamasına geldi bi kaç Prof larla görüştüm ayak kesilir dediler fakat ben inat ettim kestirmiyecem dedim dile kolay 22 ameliyat ve 5 yıldır böyleyim bu hastalıktan kurtulan var mı arkadaşlar bana yardımcı olabilirmisiniz tedavimi ankara numune hastanesinde görüyorum fakat yaklaşık 7 aydır gitmiyorum kendim usak ilinde oturuyorum usak Hastanesindeki Dr ler antibiyotik ilaç verdiler geçenlerde kültür yapıldı üreme yok ilaçlara devam et günde 2 kere pansuman yap dediler fakat bi sonuç yok ben teraedan ameliyat olmaktan korkuyorum çünkü bu sefer ankaraya gidersem ayağımi kesecekler suana kadar kullandığım targocid serum provides serumu agument,Cipro, stafine,suprax gibi antibiyotik ilaçları aldım devamli ve arti aktarlardan cam yağı, probilis,çörek otu,papatya yağı,kekik yağı ve gümüş suyu içtim fakat hala ilesemedim allah aşkına 35 yaşındayım ve hayata kustum sosyal faaliyetim yok ne olursunuz alan rizasi icin yardım edermisiniz.
0536 916 4190. Caner cimen

kefnart

merhaba neler yaşadığını cok iyi biliyorum aynı seylerı 7 senedir bende yaşıyorum , tesaduf üzeri burda bir arkadas yazısına denk geldim o kadar eski bir yazı ki unutulmus aynı dertleri oda cekmiş ve yaptıgı şey çok basit. ben herşeyi denedim 2 defa ex olmaktan kurtuldum iltihap kanıma karışmıstı. antibniyotiklere korkumdan devam ediyorum ama arkadasın dediğini yaptıkdan sonra 3 yıldır sıkıntı cektığım bölge kapanmak üzere ve o kadar kısa surede olduki inanamazsın ... arkadaş 6 yıldır cektıgını yazmıs femuar kısmından akıntı oluyormus , ve ablası hemsıre oldugu için hastanedeki bir hastadan koca karı ılacı gıbı bir tavsiyede bulunmus . her sabah ve her aksam TAZE ISIRGAN OTU AC KARNA tüketmiş yara öyle bir açılmışki içerdeki kemik paarcaları 5.inci günde ve sarapnel parcaları birbir atılmıs ve yara 1 haftada kapanmıs ....ben ilk başta inanmamıştım . çarem kalmadığı için bende yaptım gerçekten 5 gün benimde ayagımdan bildiğin kemik atıldı ve yara 1 haftada kapandı daha rahat hissdiyorum kendimi ... allah razı olsun bunu bize paylaşanlarla ... ameliyat bu hastalıkta çagre maalesef değil ... yaraların iyi kapanması ve mıkrop kapmaması için mese balı ile spanckomleks uyguluyorum inşallah sende düzelirsin ve bu yorumu biran önce okursun ve bizlerle durumunu paylaşırsın

çok

Cok gecmiş olsun kardeşim benim eşimdede vardi çapada tedavi goruyordu uc ay antibiyotik tedavisi gordü yara akinti kapanmadi parmak kesilecek belki ayaginda bir kismi dendi antibiyotik bobreklerine zarar verdi keratin yukseldi diye antibiyotik nereye kadar artik kesecez dediler bu sayfadan tesadufen lavra tedavisini okudum ve başvurduk cerrahpasa tip fakultesinde mikrobiyolojide prof erdal polat internettende arastirabilirsiniz sadece uc gun sürdu yaranin kapanmasi diyebilirim bir haftada tamamen yok oldu yara ve tam bir yil olacak temmuzda ayni sekil annemdede oldu bu yil gene bir haftada kapandi arayin gorusun kargoylada gonderiyorlar uzakta olanlara gelemeyenlere internette numarasi var gercekten inanilmaz ama gercek allah razi olsun buradaki arkadaslarimizin yazdiklariyla direkten dondük cok sükür ayakkabi yaptirdik idare ediyor şekere bağli şarko ayak hastaligi var esimin acik yarada açilip kemige isleyince isler karistiydi çapa tip fakultesi kabullenmedi tabi lavra tedavisini kesilme gunu gittigimizde sasirdilar yarayi kapanmis gorunce tabi onca antibiyotikten sinra normal kapanmasi felan salladilar bir hafta evvel nereya kadar antibiyotik kesecez artik diyenler o yuzden hic bisey kaybetmessiniz bir deneyin herkeze soyluyorum yaziyorum cunku bizim donum noktamizda saolsunlar boyle yazanlar oldu

Ben dört yıldır kronik osteomiyelitim. Üç kez ameliyat oldum. Dorduncuyu olmam gerekiyor. İzmir'de yaşıyorum . İzmir'de ilgi alanı osteomiyelit olan yada bu alanda iyi olan profesör ismi verebilir misiniz rica etsem. Herkese geçmiş olsun.

benimde son bir yildir ayak topugumda ara ara sisme intihaplanma oldu devamli ustune bastigim icin basi yarasi olustu.mr incelemesinde yaranin kemige yakin oldugu kemikte osteoyelit olmadigi anlasildi.doktor antibiyotik krem verdi 20 gundur topuk ustune basmiyorum yara kapanmak uzere yine korkuyorum tekrar yara acilir akinti olurmu diye.Herkeze gecmis olsun.

Kardeş benim de aynı dert var seninle birebir konuşmak istiyorum 5439457909

Ostemyelıtle 2006 yılından beri cok büyük ugraşlar verdim cok dr lar gezdim 16 ameliyat oldum sonuncusunda bileği dondurdular sözde ve yara yerinde temizlik yapıldı malesef ki 10 gün sonra enfeksiyon coştu yara yeri cürüdü ve kendi ayağımla istemeyerekte olsa ampute ye gittim istemeyerek ve dizin altından alındı bu arada(Ömer Sayarı duymayanımız yok adam sadece umut tacirliği yapıyor inanmayın kanmayın kandırılmayın

Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle hepinize geçmiş olsun,acil şifalar diliyorum..Kariyerim mükemmel bir hayatım vardı ve hiç ummadığım bir anda tepetaklak oldu.İnanın günlerdir tüm yazılanları gece yarılarına kadar ağlayarak okuyorum.Sizleri kendime öyle çok yakın hissediyorum ki anlatamam.Yıllardır 3 hastane sayısız doktor sonrası ,bana Ankara Hacettepe' de ''Osteomyelit'' teşhisi yeni kondu.Geçen hafta biyopsi alındı, sonucu Salı günü alacağız ayrıca dikişlerim de alınacak.Hastaneye yatarak damardan antibiyotik verilmesi gerekiyormuş fakat Covid 19 pandemisi nedeniyle boş yatak yok deyip,hastaneye yatırmıyorlar tedavi etmek istemiyorlar.Devlet hastaneleri çok acil olmayan durumlarda hastaneye yatırmıyor uzun süreli tedavi etmiyorlarmış artık.Ağladım tedavi için yalvardım fakat doktorlar ilgilenmedi.Ne yapacağımızı hangi doktora gideceğimizi bilmiyoruz.Lütfen..Rica ediyorum..Kesin çözüm bulduğunuz ,tavsiye edebileceğiniz,önerebileceğiniz doktor var mı?Şimdiden hepinize çok teşekkür ediyor sağlıklı günler diliyorum..

İstanbul Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesine gidebilirseniz bence en uygunmyer orası

Merhaba aradım randevu almak için,maalesef sadece acil bölümü hizmet veriyormuş,uzman doktorlar hastaneden ayrılmış.

Hic lavra tedavisi deneyeniniz yok mu dokudaki ölü dokuları yiyor o bölgeyi canlandırıyor ve kanlanıyor eğer enfeksiyon kemikte ise tabi işe yaramıyor

Arkadaşlar merhaba artık kimse yazmıyor mu?Gittiğiniz memnun kaldığınız doktor ve tedavi yöntemleri nedir?İlerleme kaydettiniz mi?Lütfen yazın paylaşalım bilgilerimizi ve böylelikle doğru yerlere doğru tedavileri olalım..LÜTFEN..

CLEOPATRAA
Yazacak bir şey yok ki...
Herkesin ki farklı boyutta, farklı akıyor, farklı yara vs...
Belki de benim kadar kimse bu kadar araştırmamıştır. (Kendim için söylüyorum)
Bunun çaresi yok, tek çaresi toprak...
En son 4.5 sene önce kemiği kazıyıp antibiyotik konulup kapatılmıştı. 3. Ayda ayak tabanım da şişme meydana geldi ve bunu nasır' a çevirdi. Daha sonra da delindi gitti. Ortalık virüs, Hastaneler de doktor yok, olsa bile bakan yok...
Başka bir şehirde olan doktorumla görüştüm, benim için en sağlıklı olanı ayağımın kesilmesini önerdi. 😥😥
Şuanda buna hazır değilim, o yüzden bana 3 - 4 sene daha idare edebileceğim şekilde temizlenip yaşamıma dönmek için başka hastane ve doktor ile görüşeceğim.
Herkese şifalar dilerim...

CLEOPATRAA
Sizin rahatsızlığınız nedir...?
Neden oldu bu durum...?
Valla bu iş kariyere maddiyata bakmıyor. Rabbim ne derse o oluyor. Benim bu ayak için harcanmayan para, gidilmeyen doktor kalmadı.
Aylarca, Yıllarca antibiyotik tedavisi gördüm, iç organlara ve damarlara zarar vermekten başka bir işe yaramıyor. Sadece bir dönem rahatlatıyor gibi.
Allah bin kere razı olsun, Enfeksiyon hastalıkları doktorum Medine Hascuhadar, Antibiyotik için çıkarmadığı raporlar, denemediği tahliller, denemediği yöntem kalmadı. Benim için çok mücadele etti ama bu lanet olası hastalıkla baş edemedi.
Aslına bakılırsa benimkisi, ayak bileğim donuk olduğu için sürekli aynı bölgeye basıyorum. Ayakta his kaybı, doku kaybı mevcut ve kan dolaşımı düzensiz olunca ayak düzgün beslenemiyor, beslenemediği için de yara oluyor, kanıyor, kapanmıyor.
Antibiyotik tedavisi görürken bol su için, çok fazla gecikmeksizin tüm kan değerlerinizi kontrol ettirin. Böbrekleri, karaciğeri koruyun ve bağışıklık güçlendirici takviye kullanın. Beni kimse uyarmadı, ne diş kaldı, ne saç kaldı, nede kollarımda damar kaldı. Şimdi bi damar yolu açmak istiyorlar, kollarımın elli yerini deliyorlar, damar yolu kalmadı antibiyotiklerden dolayı.

Osteomyelit

Bende 1 yılı aşkındır sola distal tibia da siskinlik ve çok fena bi agrı oluyor, gün gectikce agrilarim sıklaştı.En son gittigim prof osteomyelit teshisi koydu ama ameliyat icin erken dedi, oradan enfeksiyon belirtisi olmasi gerekiyormus morarti, yara cikmasi gerekiyormus.Ama Biyopsi ve kültür sonuclarimda ne osteomyelit nede bateri üreme rastlanmamis, lökositte uyumludur yaziyor.Öyle gonderdiler eve ne yapacagim bilmiyorum.

merhaba ben 45 yaşındayım 14 yaşından beri kronik osteomyelit hastasıyım 18 yaşında sol femur kemiğimde 1 yıl akıntı oldu şanslıyım tedavim çapa tıp fakültesinde çok iyi bir ekibe denk geldim başarılı bir operasyon geçirdim akıntım durdu ama sonrasında hep ağrılı bir hayat devam etti sıksık kontrol ve antibiyotik tedavisi görüyordum geçmesini umut ederek. 25 yaşında baltalimanında yaşlıca bir dr bana hastalığımın geçmeyeceğini ve akıntı yoksa antibiyotik kullanmamamı önerdi aşırı kilo bile alma bacağına fazla yük bindirme bol bol dinlen ağrın olunca soğuk kompresi önerdi ve 27 yaşında zor ve sorunlu bir hamilelik geçirdim bu dönemde beslenmem ve aldığım takviyelerin bana çok iyi geldiğini fark ettim sonrasındada yıllardır hep dikkat ettim düzenli balık yağı kullandım yıllarca ne ağrı ne sızı oldu çok şükür bağışıklığımızı güçlü tutmak lazım şimdi yaşla birlikte birazağrılarım arttı bu aralar kemiğimde deformasyon artmış belki bir operasyon daha geçiricem dr bol sarımsak tüket dedi vücuttaki iltahabı temizlemekte çok faydalı dedi bende şahsar sarımsak ekstaratı kullanmaya başlıycam şimdi ayrıca hergün bir kaşık çörekotu yağı tüketiyorum iltihap için çok faydalı

Yapılan 4. Biyopsi sonucum da ewing sarkom çıktı.Yani kanser hastasıymışım osteomyelit değil.Onca biyopsi, onca görüntüleme hiçbiri çıkartamadı tümörü.7 kür kemoterapi gördüm çok sükür güzel yanıt aldım önümüzdeki günlerde ameliyata gireceğim,iyi yanıta rağmen tahrip çok olduğu için ayağımı kaybetme riskim var.Nasip böyleymiş buradaki çoğu hikayeyi okudum ağrıları çekerken( ağlayarak).Şimdi ağrım sızım yok çok sükür, sadece yazmak istedim.Allah cümlemizin yardımcısı olsun.

Akut osteomyelit

Merhaba,hala aktif olanlar var mı bilmiyorum ama, bacagıma kırıldığı için platin vida takılmıştı 3 ay sonra ani gerçekleşen ağrılarım şişliklerim oldu hastaneye 2-3 kez gittim ağrı kesici yapıp gönderdiler. En son gittiğimde artık yürüyemeyecek duruma geldim ve hastaneye yatışım yapıldı kan mr röntgen vs çekildi tabi . sonuçlarında CRP seviyem 94.6 idi. Sedimentasyon ise 120mm idi. Apse topluluğu oluşmuş. Ertesi gün hemen ameliyata alındım. Platinler çıkarıldı enfeksiyon boşaltıldı. 15 gün hastane de damardan antibiyotik tedavisi aldım. Bacağıma da alçı yapıldı. Şuan hiçbir sıkıntım yok. Crp seviyem 1.5 yani normal düzeye düşmüş. Benim merak ettiğim, tekrardan tekrarlama olabilme ihtimali var mı? Tekrardan enfeksiyon geçirir miyim? Riski var mı

Meraba arkadaslar ben subat 26 da atesli silah yaralanmasi(pompali tufek ile) sol ayak bilegimden yaralandim doktorlar sacmalari cikaramadilar topugum birde ayak bilegimin kemikleri un ufak oldu yaram kapanmadi bir turlu 5 ay oldu iki defa vac cihazi bagladim yaram kuculdu simdi mercimek tanesi kadar kalmis ama kapanmadi bir turlu akinti da var cok dr dolastim bir turlu kapatamadilar simdi de kemik enfekte olmus diyor bazi dr lar.bazi dr larda birsey yok pansuman yap kapanir diyor ama kan tahlillerim normal cikiyor mesela crp 1 cikiyor sedimastasyon 5 cikiyor diger degerlerimde normal cikiyor kime inananacam bilemedim bu durumu yasayan varmı akinti az da olsa var yaramda cok az kalmis bir turlu kapanmadi bes ay oldu

swizzlec

Geçmiş olsun, bu hastalık çok sinsi bir hastalık. Çıkabilir de çıkmayabilir de. Bunu zaman gösterir. Kemik sintigrafisi çektirdiniz mi..?
Yani kronik Osteomyelit var mı, yok mu..?
Emin tas

Geçmiş olsun, o mercimek kadar olan yeri 1 hafta falan oksijenli su ile pansuman yapıp bi gözlemleyin.
Benden oluk oluk iltihap fışkırırken kanımda enfeksiyon çıkmıyor ve crp sedim değerlerim düşük çıkıyordu. Bu iltihap çok pislik ve çok da sinsi... Çokta ihmal etmeyin, benimde toplu iğne başı kadar olan deliğim büyüdü büyüdü ve hooop pandemi başladı, hiç bir hastane de tedavi olamadım. Bu esnada enfeksiyon kemiğe kadar inip kemiği eritmiş resmen, Başkent Üniversite Hastanesinde bir doktora denk geldim ve ameliyat olabildim.

En son bt cektirdim enfeksiyon kemige bulasmis dediler sali gunu ameliyat olacagim adana ozel ortapedia hastanesinde bu ragmen kan tahlillerim temiz cikiyor ( crp -5 sdm 3 oyle cikiyor) akintim cok az var bazen kesiliyor bazende akiyor tedavi olup temizlenen varmi acaba

Hayır çektirmedim. Şuanda ameliyattan tam 3 ay geçti. Bacağım hep şişiyor. Son zamanlar ameliyat oldugum bölge de yeniden bir agrılarım başladı. Öyle aşırı yürüyemeyecek kadar değil ama dokundugumda vs acıyor. Dün acile gittim kan ve röntgen aldılar kan da cpr 4.42, sedi 14mm cıktı. Sonucların normal deyip gonderdiler ama bileğim yanıyor resmen çok sıcak ve hafif yanma hissi var. Kanda cıkmama ihtimali var mı? Mr mı cektirmem gerekiyor

En sagliklisi mr goruntusu bu hastalikta arastirmalarima.gore adana bu is icin iyi iyi sonuclar almis hastalardan birde tekirdagda var bende ameliyat oldum bir ay gecti dikislerden sonra akinti devam etti kan degerlerim normal cikti yine ama benim akintim su gibi iltihaba benzemiyor kati iltihap degil yada kanli iltihap degil bildigin su gibi insan terler ya aynen oyle kontrole gitim o halimle doktor iyi dedi bu akinti normal ayaginda sacma var ondan dedi git bol bol gezz dedi beni gonderdi bilmiyorum nasil olacak doktorumun ismi mahir Gülşen daha once bu hoca da ameliyat olan varmi

Konuyu canlı tutmak adına yazıyorum.. Bende son iki yılda daha kötüleşme oldu yılda 3-4 kez septik artrit-sepsis riski ile karşı karşıya kalmaya başladım ve dr lar geçiştirmekten, crp yi düşürmek için targocid yüklemekten başka bir şey yapamıyorlar. Kendimi gerçekten çaresiz hissetmeye başladım ağrılar çok arttı umarım bir an önce bu kronik kemik hastalığı için daha iyi bir çare bulunur.

benimde son bir yildir ayak topugumda ara ara sisme intihaplanma oldu devamli ustune bastigim icin basi yarasi olustu.mr incelemesinde yaranin kemige yakin oldugu kemikte osteoyelit olmadigi anlasildi.doktor antibiyotik krem verdi 20 gundur topuk ustune basmiyorum yara kapanmak uzere yine korkuyorum tekrar yara acilir akinti olurmu diye.Herkeze gecmis olsun.

Evet arkadaşla konuya 2019 cevap yazmıştım,Ayak topugunda 4 cm iik yara 5 sene devam etti her gün pansuman yapıyordum sadece çok zorlarsam hafıf kanama oluyordu.Kanama olmazsa 3 ayda bir şişlik oluyordu bilekte ben diz altını hissetmiyorum ayakta his hareket yok bundan dolayı ağrı sızı hıssetmiyorum.Bende geçmeyen idrar yolu enfeksiyonuda var 25 senedır omurilik ameliyatına baglı norejen mesane var idrarı tam boşaltamıyorum bu yuzden 2-3 ayda bır cipro veya larkopen kullanıyorum bu ılaçlar ayağımdakı şışlığede iyi geliyordu takı 2 ay önceye kadar ılaç fayda etmıyor iştahsızlık gece terleme baş ağrısı artınca ayaktan ilaçlı mr cekıldı.Ayak topuğunda osteomyelit cıktı.Doktor bu hastalığın meşakatlı oldugu amelıyat olsanda tekrar cıkacagını sonunda ayagın bılekten ampute olacagını söyledı yara kulturunde de psadunanas sup. bakteri üremişti bu bakterı yıllardır mesanemde vardı vucudum alışıktı bu mıkroba amma lakın bu kullandığım cipro ve larkopen antıbıyotık bu mıkrobu oldurmuyormus senelerdır boşuna içtık bu ılaçları sonuş olarak topuktakı yara temızlendı dıkıldı amelıyat oldum 3 hafta oldu ustune basmıyorum dıkışler4 cu haftada alınacak 10 cm kesı var tam topugun altında kalın derı bırde parca konulmadı ıcın 2 derı çok gergın dikiş 3 hafta olmasına rağmen pek kapanacaga benzemıyor ayakta durunca ufakta olsa dıkışte kanlanma oluyor hakkımızda hayırlısı ya sabır herkeze geçmış olsun.Son not ayak altında geçmeyen yaraların muhakat bır sebebi vardır ıhmal etmeyın.

Evet arkadaşlar , ameliyattan sonra 80 gün geçti bir haftadır yürüyorum .herhangi bir sıkıntı yok sadece dizim de ağrı oldu tek tarafa yüklenince oda geçti gibi.Sol ayakta his ve hareket olmadığı için yara iyileşmesi uzun sürüyor.Topuk derisi kalın olduğu için dikiş alındıktan sonra kabuklanma oluyor kabuk atınca herşey normale dönüyor.Bu lanet hastalık inşanlah tekrarlamaz.Tekrardan herkeze geçmiş olsun.

Üst Alt