Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Organ bağışı hakkındaki düşünceleriniz..?

Organlarınız toprakta çürüyeceğine ,bari en az bir insanı hayata döndürün..

[FONT=Verdana]İnsan değerini yüksek olduğu devletlerde bile ölen insanlardan organlar alınıp ihtiyacı olan insanlara nakilleri yıllardır yapılıyor..Bugün bütün dünyada aynı kriterler için de organ bağışları yapılıyor ve ölen insanlardan alınan organlarla yeni bir hayata kavuşturuyorlar binlerce. Eziyet çekek ölüme giden hastalar. [/FONT]

[FONT=Verdana]Bugün İslam alimleri bile organ nakline kadavradan.. yani ölen insandan alınan organa izin veriyorlar..Kültür ve sosyal ve ekonomik düzeyi ve eğitim düzeyi yüksek insanlar çok daha fazla organ bağışında bulunuyorlar .. Peki, bunların canları yok mu?[/FONT]

[FONT=Verdana]Neden bugün Avrupa da ve organ bağışı yüksek olan yerlerde organ mafyası yokta bizim gibi bilgisizlik ten dolayı her türlü cehalete inana ülkelerde oluyor..[/FONT]

[FONT=Verdana]Domuz gribi olayı bir yıl bile olmadan ne olduğu ortaya çıktı değimli. Ama gömüyorsunuz ki organ bağışları yıllardır var 70- ve 80 ler den beri yapılıyor..[/FONT]

[FONT=Verdana]Bu gün avrupada ve birçok dün ya devletinde nerdeyse nüfusları kadar organ bağışı yapılıyor. Ve yıllardır yapılıyor. Ülkemize bazı bilinçsiz bilgisiz insanlar yüzünden o kadar az ki bağış yapanlar..Binlerde insan diyaliz makinelerin de yada kalp yetmezliğinden, karaciğer yetmezliğinden ölüyorlar..Bağış yapılan ülkelerde insanlar yaşamaya devam ediyorlar..Ben diyalizde onlarca arkadaşımı kaybettim nakil olamadıkları için..[/FONT]

[FONT=Verdana]Kaptan 16 halen diyorsun ki kalp attıkça o kişi canlıdır…Arkadaşım, balona üflersen balon da şişer.O makine kanın vücut da dolaşarak organların çürümemesi için hastaya takılı tutarlar.. Makineyi çektikleri an dolaşım durur, kalp durur ve pıhtılaşma başlar organlar da çürümeye başlar..[/FONT]

[FONT=Verdana]Bütün vücudu organları yönetmen nedir. Beyindir yöneten güç işlevini yitirirse?[/FONT]

[FONT=Verdana]Mesela şöyle bir mantık düşünelim. .Bir insan kalp krizi geçiriyor ve kalbi duruyor. Hastaneye kalbi durmuş vaziyetçe getiriliyor. [/FONT]

[FONT=Verdana]Peki bu adama ne yapıyorlar. Bir takıp ilaçlar vererek ve gerek elleriyle gerek bir takım cihazlarla o kalbi çalıştırıyorlar ve oinsan hayata tekrar dönüyor değimli. [/FONT]

[FONT=Verdana]. Kalbi çalıştırılan insan tekrar hayata dönüyor. Peki bu insan niçin yaşamaya başlıyor tekrar.? [/FONT]

[FONT=Verdana]Kaptan arkadaşımızın dediği olsaydı bu adamın kalbi durduğu için Allah rahmet etsin der götürür gömerlerdi ama o insanın beyni ölmediği için o kalbi çalışmaya başlıyor.[/FONT]

[FONT=Verdana]Yani her kalbi duran değil beyin ölümü gerçekleşen insan ölüyor.[/FONT]

[FONT=Verdana]Beyin sapı denilen bir organ vardır. Bu beyin sapının kabuğu zedeneldiği zaman, hasar gördüğü zaman insan bitkisel hayata girer.. Eğer beyin sapının işlevi iş görmez hale gelirse ozman bitkisel hayatdan daha öte ölüm dediğimiz bir sonuç ortaya çıkar buda geri dönüşümsüz bir olaydır yani ölümdür..[/FONT]

http://www.tond.org.tr/tr/

canan tanın kitabında ''en son yürekler ölür'' ün anlamı beyin ölümü gerçekleştikten sonra organ nakli gündeme geliyor olması
karaciğer böbrek kornea vs vs organlar öncelikli
kalp en sona kalabiliyor çünkü en son yürekler ölüyor....

beyin ölümü gerçekleştikten sonra makinelerle insanı nekadar yaşata bilirsiniz ki yada yaşayan nasıl yaşar

eşi als hastası arkadaşım vardı beyin sağlam onun dışında göz kapakları oynuyor gerisi iptal! ağlayamıyor bile haline gozlerini açıp kapatarak ötenazi için eşinin gösterdiği alfabeden kendini ifade etmeye çalışıyordu
o günden sonra ötenaziyede karşı değilim....

öffff pazar pazar ...neler yazıyorum...hadi şükredelim hep beraber
ve dua edelim derman bekleyenlere

iremsu odedihin makinalarla 6 yıldır yaşı yorum

ismail abi var futbolcu
sedat abi vardı vefat etti allah cenletini mekan etsin

herkesin bir kaderi vardır iyi kötü ama allahın verdigi canı almak kimseye düşmez

siz o makinalarla yaşıyorsunuz vede yazıyorsunuz

bahsedilen siz değilsiniz ozaman....diymi?

dur ayrıntı veriyim bari.... hani budamı yanlış anlamalara müsait bir konuymuş ya....
tüh keşke hiç bulaşmasaydım göz yapıyım derken kaş çıkarttım yani öylemi????

yok kardeşim anlatmıyorum girin googledan organ nakli nezaman yapılıra bakın tammı....makıneye bağlı derken ne anlıyorsunuz böbrek hastalarıda dialize giriyor yani makinaya sizce onlardan mı bahsediyorum ben
anlamak istediğiniz gibi anlayıp yorum yapmayalım bari bu konuda olmasın...
bu sitede en çok of.lumu var herkes kök hücre nakli yapsammı diyor diymi?
çözüm çare arıyorlar yürüye bilmeleri omirilik naklı ile mümkün olsaydı
kaç kişi sıraya girerdi bu siteden yada ben kulak nakli için,
yapmayın ya!şu konuda lafı çevirmeyin

beyin ölümünü okuyun önce sonrada ötenazinin yasak olduğu bizim ülkemizde organ nakli kimlere yapılır bakın.....

kalemcım yazılarını altı yapmadı sistem

kalemcim öncelikle şunu söyliyim keşke şurasını yanlış anladığınızı bilseydim başında senide bukadar yormazdım

als arkadaşım makinelere bağlı değildi ...sedat ta makinelere bağlı değildi....yanlış hatırlamıyorsam
makinalardan kasıt yoğun bakımda yaşatmaya çalışılıp beyin ölümü gerçekleştiğinde diye yazılan satırlarda ki makınelara bağlı ....tarzında.....

hadi gelin als lileri öldürelimde demedim ...demem de!ASLA! yada bu nasılsa sadece gözleri oynuyor
organlarını alalım demişim gibi bir kelamda etmem!ASLA
sadece kişinin tercihini belirttim.als örneğini şu açıdan vermek istedim makinalara bağlı olandan daha iyi olanın bile tercihi bu...
yahu yazılarımı hep prospektüslümü yapacam kimse oraya buraya çekmesin diye
(size demiyorum ha kendi kendimle konuşuyorum.)

ORGAN NAKLİNİN ÖNEMİNİN KONUŞULDUĞUNU SANIYORDUM....
neyse siz konuyu konuşun

sanada mucuk canımcım...

İREMSU
siz beyin ölümü gercekleştigi zaman fizi cekilen makina nedir
yaşam makinası diyorlar nedir bir solunum cihazıdır o cihaza 02/06/2004 da cerrahpaşa üniversitesinde sadi sun yogun bakımında baglandım beyin ölümü anmeselesi idi 42 gün yogun bakımda kaldım 42 gün sonra kendi aldıgım solunum cihazları ile taburcu ettiler ve artık yürü yemez yatalak hastadır dediler amaben cabaladım ayaha kaltım gece bu makinalara baglanmadan uyamıyorum

şöyle ifade ediyim bakıyım bide;

bak kaptan arkadaşım beyin ölümü gerçekleştiği vede uzman proflar ve bilumum diğer kişiler bu bir nevi öldü diyorlar (nir nevi öldü:tıbben tanımı var ama ben yazmıyım siz googldan bakın)
ondan sonra yakınlarına gidiliyor ve soruluyor bağış yapmak istiyormusunuz diye

sizse komadaki kişiden bahsediyorsunuz ...komada kalıp bir yıl makınalarla yaşatılan var
zaten konu makınalar değil ki kaptan kardeşim...o hastalara makınaları kapatırsan
sana katıl derler içeri atarlar zaten

yani kısaca şu:sizin makinalara bağlı olan hastalarla,beyin ölümü gerçekleşmiş
organ naklı olacak tam o anda makinaya bağlılar farklı

yani sizin bahsettiğiniz makinaya bağlı olandan ben bahsetmiyorum

daha nasıl anlatayım ki

http://www.organnakli.hacettepe.edu.tr/olum.shtml

http://www.doktorumonline.net/mid/trans/c/2/Organ_Bagisi_Hakkindaki_Yanlis_Bilgiler.htm
arkadaşlar bi okuyun çok şeylerr öğrenirsiniz..

beyin ölümü farklıdır yani ölümdür..

soluum sistemine bağlanarak yaşamak farklıdır..bitkisel hayat farklıdır..koma yine farklıdır.. beyin ölümü dışında tüm şıklarda insan yaşamaktadır ve asla fiş çekilmez.. bütün dünyada hep böyledir..

eskiden kalp durdumu öldü derlermiş ama ..esas beyin ölümünü sonradan keşfedilmiş

Organ bağışlamak zor değil,ancak insanın kendi ölümüyle yüzleşmesi zor..Öldükten sonra çürüyecek organların başka insanlara can olması,hayat vermesi kadar güzel bir şey var mı..."En son yürekler ölür" kitabında olduğu gibi sevdiğiniz insanın yüreniğinin başka birinde atması ölüme karşı zaferdir...

Bitkisel hayatla beyin ölümünü karıştırmayın ya da makinalara bağlı olarak yaşayan hastalıkları..Beyin ölümü ve bitkisel hayat ya da hastalıktan dolayı makinalara bağlı yaşamamın tanımları çok farklı...Hayırlı bir iş yamaya çalışırken,hayata tutunmaya çalışan insanların da morelini bozmayalım,lütfen!..

BEYİN ÖLÜMÜ NEDİR?
Beyin ölümü, beyin fonksiyonlarının irreversibl (geri dönüşümsüz) olarak kaybolmasıdır.Beyin ölümü gerçekleşen kişide solunum ve dolaşım ancak yoğun bakım koşullarında ventilatör gibi destek makinelerine bağlanarak sürdürülebilmektedir.Solunum ve kalp atılımları yapay olarak sürdürülebilirken, beyin fonksiyonları yapay olarak sürdürülemez.Bu nedenle kişi beyni öldüğü zaman tıbben ölü kabul edilir.Yoğun bakım ünitelerinde verilen tüm tıbbi desteğe rağmen ortalama 24-36 saat sonra beyin dışındaki fonksiyonlarını kaybederler.Beyin ölümü tanısı almış kişilerin hayata dönmesi mümkün değildir.Beyin ölümünün gerçekleşmesinden sonra bu kişiler kadavra donör olarak adlandırılır. Bu donörlerde en kısa süre içerisinde (organlar fonksiyonlarını kaybetmeden önce) organların alınarak bekleyen hastalara nakledilmesi gereklidir.

Beyin Ölümü İle Bitkisel Hayat Arasındaki Fark Nedir?

Beyin ölümü ile bitkisel hayat kavramları birbirinden farklıdır. En önemli fark, bitkisel hayattaki hastaların solunumlarının devam etmesidir.Bu hastalar aylarca ya da yıllarca yaşamaya devam etmekte ve bazı durumlarda iyileşerek normale dönebilmektedir.
Beyin Ölümü ile bitkisel hayat kavramları birbirinden farklıdır.En önemli fark, bitkisel hayattaki hastaların solunumlarının devam etmesidir. Bu hastalar aylarca ya da yıllarca yaşamaya devam etmekte ve bazı durumlarda iyileşerek normale dönebilmektedir.

Bu konuda şu linkten daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz..
http://www.akdeniz.edu.tr/organnak/orghtml2.htm

Bir yaz günü, bir Akdeniz sıcağında Canan Tan ile En Son Yürekler Ölür kitabı hakkında konuşmuştuk. Kitabındaki akademik dil ve tıbbi yardım için
Prof. Dr. Bingür Sönmez'den çok destek aldığını söylemişti. Bunları neden mi yazıyorum. Çok az bir tıbbi bilgimizle "iyidir, hoştur, günahtır, cinayettir, hayrı hasenatı vardır" demeden önce; pozitif bilime inanmalıyız, iki, tıbbın bu zaferini insanlık tarihinin zaferi olarak kabul etmeliyiz. Ve herşeyden önce " hayır ölmedi o, yüreğimizde yaşıyor" gibi Yeşilçam repliklerinden sıyrılıp, olayın mistik ve duygusal -çünkü bilimde duygusallık yoktur- boyutundan sıyrılmalıyız. Ve yaşamın hangi evresini tartıştığımızı çok iyi bilmeliyiz ki daha sağlıklı düşünebilelim.

siz hep ters tarafından bakıyorsunuz cünkü düşünceniz farklı
ben öyle düşünmüyorum
siz ve tıp diyorsunuzki beyin ölümü herkcekleşen kişi ölüdür diyorlar
ama ölüm raporunu vermiyorlar
hemde diyorlarki kalp atışları alınır
işteben bua karşıyım
son nefesini vermeden ölüm degildir
son nefesini onlar verdiriyo sana BU CİNAYETTİR

birinde hastanın doktoru geliyor
-hastamızı kaybettik beyin ölümü gerçekleşti...organ bağışı düşünüyormusunuz diye soruyor

öbüründe doktor
-elimizden geleni yaptık .Allaha kalmış...bekleyeceğiz diyor

ikinci örnekte zaten budurumda organ naklı düşünürseniz şalteri indirelim diyemez mazallah hem mesleğinden hem özgürlüğünden olur
bu durumda duysal bakış açısı nedir?yada bilimsel?
bütün bunların dışında

organ nakli yapmak için illada ölüm döşeği gibi bir zamanlama yok
kendine güvenen ,buna inanan ister duygusal ister bilimsel
yada başka bakış açılarıları ile değerlendirip sağlıklıykende yapabilir.

alıntı

BEYİN ÖLÜMÜ VE BİTKİSEL HAYAT
Beyin ölümünde;
dotBlack.gif
Beyin fonksiyonlarını geri dönüşümsüz olarak kaybetmiştir.
dotBlack.gif
Hasta solunum cihazına bağlıdır, kendi kendine solunum yapamaz.
dotBlack.gif
Bu durum koma ve bitkisel hayattan farklıdır.
dotBlack.gif
Yapılan tüm tıbbi tedavi ve makine desteğine rağmen kısa süre içinde tüm organlar işlevini yitirir.
dotBlack.gif
Bu kişiler artık tıbben ölüdürler. Bir daha hayata dönmeleri mümkün değildir.
dotBlack.gif
Ancak beyin ölümü gelişmiş kişilerden organ nakli yapılabilir.

Beyin ölümü olup olmadığına çeşitli testler yapılarak, bir uzman heyet tarafından karar verilir. Bu kurulda beyin cerrahi, nöroloji, anestezi-reanimasyon ve kardiyoloji uzmanı yer alır. Her hekim kendisi açısından yapılması gerekli testleri yapar ve belgeleri koordinatöre sunar. Bunlar bir tutanak halinde düzenlenir. Çıkan sonuçlara göre karar verilir.

Bitkisel hayatta;
dotBlack.gif
Hastanın solunumu devam eder.
dotBlack.gif
Bu kişiler aylarca, yıllarca destekle yaşayabilir.
dotBlack.gif
Bazı durumlarda iyileşme şansları vardır.
dotBlack.gif
Bazen tv veya gazetelerde “3 yıl - 5 yıl sonra tekrar hayata döndü” vs. haberler duyarız, bu vakalar bitkisel hayatta olan kişilerdir. Onlar için bir mucize gerçekleşmiş ve iyileşmişlerdir.
dotBlack.gif
Derin koma da aynı şekildedir. Bu insanları tıp ölü kabul etmez, organ nakli bunlardan yapılmaz.
dotBlack.gif
Bitkisel hayattaki kişilerde az da olsa bir yaşam belirtisi vardır.

ben çe çok güzel ve hayirli olur organ bağişi

Bazı mesajlarda da bahsedilmiş ama tekrar vurgulamak lazım:

BEYİN ÖLÜMÜ FİİLEN ÖLÜM HALİDİR.

Beyin ölümünde bir destek sistemine bağlı olmaksızın yaşamak mümkün değildir. Beyin ölümü gerçekleşen kişinin DÜZELMESİ ve İYİLEŞMESİ de mümkün değildir.

Çıkmadık candan umut kesilmez.. ama beyin ölümünde o can artık orada değildir... sadece basit işlevlerini devam ettiren bir makine kalmıştır.

Beyin ölümünün gerçekleştiğinden emin olmak için çok detaylı testler yapılır.. en ufak tereddüt hali bile oumsuz kararla sonuçlanır.

Diğer taraftan, ORGAN BAĞIŞLAMAK YETERLİ DEĞİLDİR!

Bir kişinin herhangi bir nedenle organları alınacağı zaman ister organlarını bağışlamış olsun, ister olmasın organların alınması için 1. derece akrabalarının onayı zorunludur! Dolayısıyla organ bağışlamak ülkemizde sadece formaliteden ibarettir. Bağış yerine 1. derece akrabalarınıza, eşinize, ananıza, babanıza, kardeşinize vs. bu konuda vasiyette bulunmanız gerekmektedir.

Ülkemizde normal bir yaşam sürebilmek için organ bağışı bekleyen binlerce kişi mevcuttur. En başta binlerce dializ hastası böbrek beklemektedir. Bu kişilerin yakın akrabaları dışında böbrek bulabilecekleri tek kaynak organ bağışıdır.

Beyin ölümü gerçekleşen bir bedende kalbin atıyor olmasının önemi yoktur. Kalp, bedenden çıkartıldığında kendiliğinden atmaya devam edecek bir fizyolojiye sahiptir.. yani kalp durmadan beden ölmez mantığı doğru değildir. Aynı şekilde, açık kalp ameliyatlarında hastanın kalbi devre dışı bırakılır ve saatlerce bir makineye bağlı olarak yaşar. Bu da ölüm hali değildir.

Son olarak: KOMA bir beyin ölümü hali değildir. İkisini karıştırmamak lazım. Beyin ölümü için beynin tüm işlevlerini geri dönmeyecek şekilde yitirdiğinden %100 emin olmak gerekir.

Ben beş yıllık böbrek nakli olmuş bir hastayım.Organ naklinin gerekliline kesinlikle inanıyorum.Bir heyet ve imam nezaretinde aile yakınları ikne edilerek,organlar hastaya eziyet vermeden alınmaktadır.Hasta ayrıca bu sürede beyin ölümü gerçekleşmiş durumdadır.
Kesinlikle organ bağışı gereklidir.
Düşünsenize burnumuzun ucundaki İran'da organ nakli canlıdan devlet denetımınde gerçekleştirilmektedir.Diyaliz merkezi sayısı ise İranın tamaında parmakla sayılacak kadardır.
Lütfen diyaliz merkezlerini bir dolaşın.
Organ bağış ünitelerine basvurun.
Bugun banaysa yarın senın aılenden bırıne hastalık ugrayabılır.
selamlar..

Organ bağışı

ülkemizde organ nakli neden çok az neden insanlar bu konuda duyarsız organ bağışını arttırabilmek için nele yapabilirz.

organ bağışını destekleyenlerdenim.. bende organlarımı bağışladım.. organlarımın benden sonra insanlara şifa vereceğini bilmek, her konu da insanlara faydalı olabilmek çok güzel.. organ bağışı konusunda tüm insanlar duyarlı olmalı bence..!!!

beyin ölümü gerçekleşen hastaların organlarının alınması zorunlu kılınmali

Bazı arkadaşlarımız güzel bir şekilde beyin ölümü ve koma-bitkisel hayatın farklarını çok güzel anlatmışlar ancak ne yazık ki boşa zaman harcamışlar. Çünkü insanların hep bi bahanesi var organ bağışlamamak için; Kimi zaman dine sığınıyorlar ki tamamen boşa bi çaba aslında, kimi zaman da "zaman kötü ne olacağı belli olmaz ya ölmeden organlarımı alırlarsa gibi çocuksu teoriler üretiyorlar yani bu bahanelerin sonu yok. Ben şunu anlamıyorum bağışlamak istemiyorsan bahaneye gerek yok kimse zorla söküp almayacak değerli organlarını öldükten sonra toprağın altındakilere gönlünce ziyafet çekebilirisiniz. Tek isteğim bıraksınlar bağışlamak istiyenlerin aklını karıştırmasın, korkutmasınlar. Şunu da kimse unutmasın hayat kurtarmak için bi başkasının hayatını kimse elinden almaz, tersini yapacak bi zihniyette birileri söz konusuysa zaten o durumda bağış olmuş-olmamış bi şey ifade etmiyor zaten durum yasal olmuyor. Bence kimse organ falan da bağışlamasın çünkü toprağın altında bi sürü canlı yaşıyor onların canı can değil mi bırakın onlar faydalansın organlardan:mad:(.) Zaten dinimize göre de hayat kurtarmak günahMIŞ. Aman diyim kimse günaha girmesin.

Yaşarken sevdiğim birine organımı veririm ancak, öldükten zonra kaportayı cizdirmem.Belki sevmediğim bir uyusa verecekler organları :)Şaka bir tarafada bugüne kadar kimse gelipte organlarınızı bağışlarmısınız diye kimse sormadı.Bildiğim kadarıyla sadece ehliyet alırken soruyorlar.

bende organlarını bağışlayanlardanım arkadaşlar..tam 7 yıl oldu..ayrıca ailem tarafındadanda bir sorun çıkartılmasın diye aileme vasiyet ettim,yemin verdirdim,umarım yeterli olur!organ bağışını her yönüyle araştırdım,tam olarak içime sinmeyen noktalarda oldu tabiki!ama hayata genel olarak bakış açım:kar-zarar,olumlu-olumsuz,getiri-götürü..noktasında mantıksal olduğu için organ bağışını yaptım,ayrıca bencede organ bağışı kadar olmasada ciddi biir konuda kan bağışı yapmak!tüm arkadaşlarıma tavsiye ederim;6ayda bir bağış yapanlardanım..ayrıca ben zayıfım,güçsüz kalırım,vücudumun direnci düşer falan diyede kuruntu yapmayın,sağlıklı olmanın dinç olmanın bir yoluda kan vermek..tecrübeylede sabittir:)

arkadaşlar organ bağışı tabikide güzel bi şey ama;
bende organlarımı bağışlayacağım ilk fırsatta, tek istediğim eğer bölee bir durum söz konusu olursa rabbim organlarımı imanlı kişilere,takva sahibi insanlara nasip etsin.
aminn..

Üst Alt