Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Onu seviyorum ama.. Omurilik felçlilerle evliliğe dair..?

• Konbuyu başlatan MAAVII
  • Başlangıç tarihi
dışardan konuşması çok kolay kardeşim eğer dediğiniz gibi kafamdan bitirmiş olsam buralarda sormazdım olayın bilmediğiniz anlatamadığım biçok yönü var. hem ben sevdiğimin adını verip reklam yapmadım vicdanımı rahatlatmak gibi bi çabamda yok emin olun.araştırma meslesine gelince bazı şeyleri soramadım oda anlatmadı bikaç önce biraz araştırdım ama biraz geç kaldım evet haklısınız. şu saatten sonra mantıklı düşünmek istiyorum ben sadece. hem böyle ahkam kesen omurilik felçlilerin çoğu sonradan kazayla olmuştur eminim sağlamken kaç kişi bir engelliyle tanıştı hoşlandı nişanlandı evlendi acaba merek ediyorum??????*

----------

neyse bülent bey mesajımı kapatabilirsiniz böyle ön yargılı yaklaşılacağını bilemedim. bundan sonrası bana kalmış bi şey zaten. yardım eden herkese tekrar teşekkürler...

Bazı arkdaşların mavi arkdaşımızın üzerine fazla gidilidiği kanısındayım. Mavi arkdaşımız bence. buraya yakınlarına soramadığı hatda yakınlarının davranışı nediyle oturup doğru dürüst bir şekilde sohbet edemediği için.. burayı kendisine sıcak bularak..bir arkadaş bir dost gibi. gelip aklındaki soruları..sorup fikir alış verişi yapmak sitemiş olabileceğini düşünüyorum....

mac abim bi yerde haklı :)
Ben gerçekten sevipte ikilemde kalan çok az insan gördüm.Yorumsuz o yüzden :)

""ama" dan önceki tüm cümleler yalandır" der birileri. Seviyorum ama...deniliyorsa kendinizi ve karşınızdakine farklı bir gelecek armağan etmenin zamanı gelmiş demektir.

Hayat ''ama''larla doludur. Ama.... :) her ''ama'' bence sonuca ulaşmadıkça anlamsızdır...

Mavi Kardeşim,
Sen aslında ayrılmak için kararını vermiş gibisin ama seni vazgeçirmek niyetiyle değil de kendimi senin yerinde hissederek kararsızlığını sonuçlandırmaya yardım etmek ve farklı bir bakış açısıyla seni biraz daha düşünmeye sevk etmek için yazdığımı da öncelikle bilmeni isterim...

Her ne kadar senin ayrılmaktaki tüm gerekçelerini, ortamını,evlenmek istediğin şahsı,ve her ikinizin de koşullarını tam olarak bilemesem de ben de evliliği acı bir tecrübeyle yaşamış bir of'li olarak derim ki:

Bazen şer gibi görünen olaylar hayırlara vesiledir,Cenabı Allah'ın bizleri gönderdiği bu hayat yolculuğuna siz de Allah'a güvenerek,O'na dayanarak çıkarsanız eğer bu dünyada kabul ettiğiniz ve yükünü omuzladığınız bu engel her ikiniz için de manevi anlamda geçilmesi zor basamaklardan geçmenize vesile olabilir..

Neticede bu dünya zevk ve rahat ve hatta mutluluk yeri değildir,Her evlilikte de mutsuzluklar sıkıntılar yaşanır,ama sabır, şükür ve zikir ile Allah bu sıkıntıları hafifletir,kuluna güç verir...

Engelsiz biriyle bile evlenseniz ilerde o zaman da yine bir çok sıkıntılarla karşılaşacaksınız.Başka zorluklarla sınanacaksınız,Neticede hepimiz bir imtihanda değilmiyiz,zorlukları kolaylaştırmak için de Allah'a güvenmek, sığınmak ve hep O'ndan,sadece O'ndan dilemek şart değil midir ki,yükümüzü hafifletebilelim....

Siz evleneceğiniz insana değil de Allah'a aşık olarak bu hayat yolculuğuna çıkarsanız, Rabbim de yol boyunca rahmetini sizden esirgemeyecek, O kişiyi hakkınızda hayırlı eş kılacak ve bu aşkınızı,sebatınızı ve sadakatinizi yolculuğun sonunda mükafatsız bırakmayacaktır.... İNŞALLAH...

Vereceğiniz kararı Cenab-ı Allah hakkınızda hayırlı kılsın..

Sevgi ve dua ile...

of luyla yaşamak zordur, of luya bakmak zordur, of lu olmak zordur.Zor hatta zor ötesidir.Kale gibi çelik sinirler, çok güçlü bir moral, yeteri kadar maddiyat, sonsuz sevgi ister.

a) Sonsuz bir sabır
b) Sonsuz bir sevgi
c) Sonsuz bir kararlılığa sahip misiniz ???

Biraz abarttım ama bilerek yaptım.Zorluklara dayanmak her şeyden önce sonsuz bir yürek ister.Siz de o yürek var mı?Sadece sorulara içten cevaplar verin, zaten bunu yaparsanız kararınızı da vermiş olacaksınız.

Allah u Teala kolaylık versin...

Ilk tanıstıgınızda oflu oldugunu bılıyordunuz ama dogru sızde umut etmıssınız ıylesmesı ıcın fakat sevdıgınıze sahsen ınanmıyorum...

Sevgili Mavi yaşadığın durumun aynısını 10 yıl önce yaşadım. Bende OF yim. Sevdiğim kız sağlamdı ve benim iyileşmemi bekliyordu evlenmek için. Ben de kazayı yeni geçirdiğim için iyileşeceğimi sanıyordum:(

Sonra bir gün açık açık söyledi sanırım sen iyileşemeyeceksin ama ben planlarımı senin iyi olmana yönelik yaptım dedi. Ve ayrıldık. İlk defa engelli olduğumu o zaman anladım. Kendimi vurulmuş gibi hissettim. Hatta içinde bulunduğum durumdan dolayı 2 defa intihar girşiminde bulundum ama başarılı olamadım. Yeni kaza geçirmiş bir insanın ruh halini tahmin edersiniz. Toparlanma süreci bayağı bir zaman alıyor.

OF li birinin evlenmesi ve bu evliliği sürdürmesi çok zor ama imkansız değil. Bu rahatsızlığın getirdiği sıkıntı ve zorluklarla mücadele etmek sabır ister güç ister. Yani herkes taşıyamaz bunu. Çok güçlü bir sevgi ve sadakat olması gerek diye düşünüyorum.

MAVİ ben omirilik felçli birisiyim of li biri ile evlenmek helede aile karşı çıkıyorsa ( bence haklılar) olumlu değil çünki evliliğin devam etme olasılığı çok düşüktür merak ettiğin konuları öğrenmen doğal bir şey bence erkek arkadaşında seni seviyorsa seninle evlenmemesi lazım sevgi aşk gibi duygular kutsal duygulardır ama içinde yaşadığımız dünyada bunlar geçici duygular halini almıştır bunun aksini söylemek kaba bir deyimle saflıktan başka bir şey değildir zaten senin yadıklarını okuyan birisi bu işin bittiğini anlar seni rahatlatacak bir şeyler duymak istiyorsan samimi olarak söylüyorum
bu işten vazgeçin

Belkide mavinin aklı karışmıştır.. Etrafında sorularına cevap verecek hiç kimse olmayabilir. Olanlarda zaten büyük bir ihtimalle bitir bu ilişkiyi diyordur olmaz diyordur..

Ya ne pahasına olursa olsun ben yaşamak istiyorum gücümün yettiği yere kadar devam edicem bu ilişkimde diyecek devam edecek ama bunun içinde nişanlısının tavrı çok önemli en azından o destek olsa kendini geri çekmese bir arkadaş gibi ortadaki sorunları açık açık konuşabilse sevdiği ile..Daha kolay aşılır sorunlar

Yada kolayına kaçıp ailesinin eş dosttunun gösterdiği yoldan gidip vazgeçecek sevdiğinden..

Böylesi bir durumda bence erkeğin tavrı daha önemli kendimi koyuyorum mavinin yerine.. Mavi diyorki anlatmıyor konuşmuyor bir sorun olduğunda uzaklaşıyor diyor ben sevdiğim adamla konuşamayacaksam ikimize ait sorunları beraber çözemeyeceksem ona güvenemeyeceksem nasıl çıkarım bu yola..

Aile sorununu mavi aşacak,sevdiği adamı mavi cesaretlendirecek,vs.vs. herşey maviden bekleniliyor sevilen adamında biraz güçlü olması en azından maviye cesaret vermesi gerekmez mi?

Bence bu ilişkide güven yok neye güvenerek yola çıkacak mavi sevdiği adama güvenemedikten sonra neye dayanarak mücadele edecek..?

kendini geri çekmiş susmuş tüm soruların cevabını bulmayı ve tüm sorunları çözme işini maviye bırakmış mavinin destekçisi bir Allah kulu yok yanında haksızlık bu bence..

kesin ve net bir şekilde nişanlısı deseki sorunlar yaşayacağız kolay olmayacak ama elele verip halledeceğiz dese herşeyi maviden beklemese daha kolay olur işleri..

Bugün maviden ayrılsa nişanlısı yarın aynı sorunları yine yaşayacak büyük ihtimalle kimi severse sevsin yaşayacak. O zaman uğrunda mücadele etmeye savaşmaya değer bulunmuyor bu "AŞK" demekki ya mavi yada nişanlısında var bir duygu eksikliği gibime geliyor.....

Güçlü bir sevgi ve sadakat olduktan sonra, sevginin aşamayacağı hiçbir engel yoktur. Yani imkansız diye birşey yoktur. Önemli olan o güçlü bağın kurulması.

Öncelikle herkese merhaba diyeyim:) Sitenize yeni üye oldum...
Ben de yazılanların coguna katılıyorum, yani Mavi arkadaşım daha şimdiden sorgulamalar içerisindeyse vazgeçsin derim.
Benim eşim de tekerlekli sandalyede, 3 ay önce evlendik ve (nazar değmesin) halen mutluluktan başım dönüyor!!:))
Eşim 10 yıl önce geçirdigi bir trafik kazası soncu omurilik felçlisi, biz bir internet sitesinde tanıştık, 1 yıl bile olmadı...
Eşimin durumu aşkımızın büyümesi için en ufak bir engel olamadı...
Ayrı şehirlerde yaşıyorduk, ben Istanbul'daydım, bir reklam ajansında 13 yıldır sanat yönetmeni olarak çalışıyordum, teknoloji sayesinde de sürekli görüşüyorduk ama yetmiyordu. Eşimi daha doğrusu o zamanki sevgilimi görebilmek için defalarca 10 saatlik yolu gittim-geldim. Artık ayrı kalamadığımız için evlenmeye karar verdik, Temmuz ayinda da evlendik. İlk söyledigimde annem ve babam sadece 'emin misin?' diye sordular, ben de emin olduğumu söyleyince arkamda olduklarını söylediler:)) Başımdan daha önce bir evlilik geçmişti ve evlilikte ne gibi sorunlar olabileceğini de gayet iyi biliyordum (Kalem arkadaşımın da dediği gibi). Hatta bu evlilikten bir oğlum var ve yeni eşimle de çok iyi anlaştılar, bu konuda da çok şanslıyım.
Ağustos sonu da işimden ayrıldım, başka bir şehire yerleştik, oğlum da bizimle. Karşılıklı aşk kolay yakalanabilecek birşey değil. Her geçen gün eşime daha da aşık oluyorum. Cinsellik konusuna gelince; hayatımın hiç bir döneminde bu kadar mutlu olmamıştım. Kocamın kollarında saatlerce, günlerce kalabilirim. Genel olarak da hiç mi sorunumuz yok? Elbette var; artık her yere eşimin gözleriyle bakıyorum, 'şuraya gidemeyiz, burası onun için uygun değil vs' diyorum içimden. Bazı mekanları paylaşamıyor olmamız üzücü ama insanların suçu (ya da başlarına gelmediği için düşünemiyorlar)... Eşimin tabii ki hep bir umudu var ama ben şahsen birgün yürüyebilir diye hiç düşünmedim, yürürse ne ala ama ben onu böyle sevdim. Bazen durumdan istifade edip çok eğleniyoruz, dalga geçiyoruz; birlikte pazara, markete gidiyoruz, aldıklarımızı onun kucağına yüklüyoruz, eşim 'beni pazar arabası yaptın yine' deyip gülüyor ama bu sayede hayatı paylaşıyoruz... Sevgiler:))

aylafin'le ilk resim nikahımız sonrası, ikinci resim de eşimin malum carsı pazar arabası :D
dscn8718.jpg

dscn9332.jpg

Bumudur budur bizler of lu olarak zaten MAAVII'nin nişanısının gözüyle bakıyoruz hayata..Yani bizlere danışmak yerine nişanlısıyla konuşması daha doğruoolur değil mi?..

MAAVII nin konuşması sorması danışması gereken kişi of lu biriyle evlenmiş hemcinsi aylafin olmalı...

Çooook teşekkür ederiz güzel dilekleriniz için, darısı tüm isteyenlerin başına:))

MAAVII gerçek bir kişilik mi yoksa biri bizi tufayamı getirmeye çalışıyor? :)

Mavicim öncelikle nişanlı bence seni daha az sevmeye başlamadı. Bence senin ona yansıttıgın duygularla oda kendini acaba ben kendimi düşünerek bencillik yapıp bu kızı zor bir olayın içine mi atıyorum diye düşünerek ki düşünmesi normaldir. O yüzden biraz araya mesafe koymuş olabilir. Yoksa sevgi öyle ufak tefek olaylarla azalmaz.

Onun psikolojisini de anlamalısın. Çünkü kendini katlanılması gerek göze alınması gereken bir insan olarak görmesi normaldir hele ki senin yansıtmalarından sonra normaldir. Bende engelli biri ile ilişki yaşadım ama olmadı çünkü hem çevre baskısı verdı. Hem de o artık ben sende bir yük gibi hissediyorum kendimi diyerek ilişkimiz sonlandı.

Yani onu seviyorsan eger onla hayatı en zor şekli ile yaşayacagına inandırmalısın ki en ufak bir sıkıntıda zorlukta geri çekilmek istemeyesin. Sevgi onun engelli olma durumunu da göstermemesi lazım. Eger gösteriyorsa orda problem vardır.

Bence eksi ve artıları önüne alarak şapkandakileri ortaya atarak en ince noktasına kadar düşünmelisin

herkes kendince haklı biraz...benim büyük adımlar atmazdan evvel düşünmek gerekecek sanırım. Hepinize teşekkürler...
mavii....sizi anlıyorum...... Yanlız nişanlınız nerede.? Forma katılsın onunda fikirlerini alalım......sizleri anlamak daha kolay olacak...,

Sevgili mavıı;
Şimdi bana tepki gösterecek arkadaşlar olacak ama inandığım doğruları size yazıyorum
Daha sonra büyük acılar çektirmemek ve çekmemek adına bitmeli..
nedenmi?
çünkü;
hala tereddütlerinin olduğu açık,
iyileşme ümidiyle bu nişanı yapmışın.
İnşaallah iyileşir nişanlın
ama iyileşemediğini düşün..

Daha önce bir evlilik ya da beraberlik deneyimi olmamış sağlıklı bir bayanın omurilik felçli bir beyle mutlu olabileceğini ya da onu mutlu edebileceğini sanmıyorum.

1- Çevrenin baskı ve telkinlerine cevap verecek, ya da aldırmayacak gücü kendisinde bulamaz. Gün gelir pes eder.

2- Kalem’in de anlattığı gibi sakat olmayan bir erkekle de olası tüm sorunlar yaşanabilir ama yaşamayan birisi bunu bilemeyeceği için tüm sorunların sakatlıktan kaynaklandığını zannedebilir.

3- Gün gelir sakat olmayan kadın, OF’lu erkekle birlikteliğini kompleks haline getirebilir. Elimi sallasam ellisini bulurdum, niye böyle bir seçim yaptım diye hayıflanabilir. Bu sebepten dolayı daha önce elini sallayıp ellisini bularak, omurilik felçli eşini değil elli, elli milyon erkeğe değişmeyeceğine emin olması gerekir.

4- MAAVII’nin kaç yaşında olduğunu ya da cinsel deneyimi olup olmadığını bilmiyorum ama cinsellik zaten ülkemizde tabu olan bir konuyken, ve bu tabu omurilik felçli beyler için ayrı bir sorun oluştururken, genç bir bayanın ilk cinsel deneyimini omurilik felçli bir beyle yaşayacak olması, kafasında cevap bulamayacağı soruların oluşmasına sebep olacaktır ve bu evliliği yaparsa, hadi diyelim ki ömür boyu sürdürürse, sorularına asla cevap bulamayacaktır.

5- Beş yıldır Omurilik felçli olan birisi, kök hücre nakli ya da başka kesin bir tedavi yöntemi başarılı olmadığı sürece (ki bunun olup olmayacağını ya da ne zaman olacağını bilmiyoruz) halihazırdaki durumundan daha iyi olmayacaktır. Öncelikle bunu kabul etmeniz gerekir. Nişanlınızın durumunu kabul etmek yerine, iyileşmesini beklemek gibi bir gafletin içindeyken olmaz bu iş.

6- Yukarıdaki beş maddeyi pas geçtik diyelim. Ortada büyük bir aşk yoksa, MAAVII kardeşimiz nişanlısının yanındayken bile ona hasret değilse, gözlerinin içinde kaybolmak, onun yanındayken zamanı durdurmak istemiyorsa, onu her gördüğünde, sesini her duyduğunda kalbi yerinden çıkacak gibi olmuyorsa, kafası her an onunla meşgul değilse, ona sarıldığında, dokunduğunda bütün vücudunu ateş basmıyor, nefesi kesilmiyorsa, gözü ondan başka bir şeyi görebiliyorsa, dünyaya onun gözünden bakamıyorsa, birlikte harika vakit geçirip mutluluktan uçamıyorlarsa ki öyle olmadığı aşikar. Geçiniz MAAVII hanım. Kendinizi de onu da mutsuz etmeyiniz.

7- Zaten kafanızda sorular varsa ve bu soruları nişanlınızla- 2 yıldır tanıdığınız erkekle paylaşmak, tümüne tatminkar cevaplar almak yerine forumlarda cevap aramak yolunu seçmişseniz aranızda kapanması zor bir mesafe var demektir. Tamamen geçiniz, hiç geriye bakıp düşünmeyiniz bile.

Aynı Şey

Ben yeni üye oldum bu siteye ve çok şey hakkında bilgi edindim.Sitedeki herkese ayrı ayrı tesekkur ederim paylaşımlarından dolayı.
Sayın Mavii Hanım.Benimde size yakın b durumum var benimde arkadaşım sizin durmunuzda gibi bşey ve sizinle görüşmek istiyo lütfen bu msjı okuduğunuzda bana e mail atarsanız sevinirm.görüştürüm sizi belki fikir alışverişi olur.Lütfen ulaşın bana.

Bence böyle durumlarda sorun yaratan her insanı hatta anne babayı bile mahkemeye vermek lazım..:)

İnsan hakları mahkemesine..:) Ne karışırsınız yahu.!! Bir bırakın insanların yakasını..!!

Valla kızlar daha cesur erkeklerden bu konuda zeycanımbenim..Yüzdeye vuracak olsak bu işi ailesine ve cümle aleme kafa tutabilen sevdiğinin yanında durabilen %70 bayan varsa bu oran erkeklerde taş çatlasın en ama en fazla %20 olabilir..O bile fazlaya neysee artık..:)

Bu ayrımcılık belasından ömrü billah kurtulamayacaz gibime geliyor...:mad:

serap_vuu;
Bayanlar daha cesur değil. Sosyal pozisyonları onların işini kolaylaştırıyor.
Erkek olmak kolay değil.
''Erk'' kökü güç demektir. Gücünün yetmeyeceği bir şeye kalkışıpta sonra altında kalırsan ortada erkeklikte kalmaz.
Bayan yeri geldiğinde mağduru oynar hayatına devam eder gider.Kimsenin gözünde değeri değişmez.

serap_vuu;

Haklısınız kesinlikle bu yüzden kızlar ailelerini karşılarına alıp(kabaca söylersek)kocaya kaçıyorlar ..Hiç Kıza kaçmış bi koca duydunuz mu?:D

Bende onu diyorum işte mac..:):) Canımıza tak derse hiç kimsenin gözünün yaşına bakmaz kaçarız o kadar!!!..:)

Azıcık asi olmak lazım bu durumlarda mecbur bırakmasın ebeveylerimizde bizi dimi ama?..:)

Benim ailem beni iç güveysi almayı hayel ediyorlar bu durumda belki ben kaçmamda kaçırırım..:):) belki yani..:)

Aylafin böylesine bir güzelliği paylaştığın için geçekten sana çok tşkr ediyorum.Allah mutluluğunuzu daim etsin,eksilmeden her geçen an içinde bu sevgi artsın artsınki dahada sıkı sarılın birbirinize ve hayata.
Nova bu güzel resimler için sanada ayrıca tşkrler. Güzel,hoş:) ayrıca kafasında soru işaretleri olanlarada güzel bir tablo olmuş:)
Darısı tüm sevenlerin,isteyenlerin ve kavuşamayanların başına olsun diyorum:)

Sevgili MAVİ ben gerçekten seversem yüreğimin sesini dinlerim öylemi olur?böylemi olur? demem,kararlı olmak lazım kafanı karıştırmadan gerçekten yapmak istiyormusun bunu iyi düşün eğer pişman olabilirim diyorsan zaten o insana duyguların çok net değildir..Kendini güçlü hissetseydin sanıyorum içindeki soruların cevabını burada aramazdın,sana küçük tavsiyelerde bulunuyoruz son kararı tabiki kendin verceksin,sevgi ile kal..:)

Üst Alt