Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Omurilik felçliyim. 2022 maaşı ve evde bakım maaşı alabilir miyim?

nova

Üye
Konular
86
Reaksiyonlar
0
arkadaslar bu forumdaki baslıklara baktım, ama tam anlıyamadım..

ben 99'da kaza gecirip OFli oldum. t6 t7. o zaman universite okudugum için kullandıgım saglık karnem kalıcı sakatlıktan dolayı suresiz oldu. daha sonra da kendime ait işyerim vardı, ama bag-kur"lu olmadım. cunku dukkan oncesi saglık guvencem oldugu ve istege baglı ssk yaptırmış oldugum için bagkur mecburiyetim kalmamıştı..
şimdi dukkanımı kapattım (kapatmak zorunda kaldım) temmuz ayında evlendim ama evlendikten sonra eşimde işten cıktı ve maaşı yok.
şimdi ben bu 2022 ve evde bakım maası denilen ödemelerden yararlanabilir miyim? yararlanmak için neler yapmam lazım?

bu arada üzerimde engelli plakalı bir 85 model araba, bir de 75 model normal plaka bir araba var. onları da uzerimden cıkarmam gerekir mi?

cevaplar için tesekkurler..

buarada lutfen yanlış anlaşılmasın 75 model olan arabam satılık, artı ben calısmamaktan yana değilim. zaten gecmişte cok farklı işler yaptım, cok farklı işlerde calıstım. ama şimdi şehir de değiştirdim, iş acıcak sermayem de kalmadı(zaten bugunlerde piyasa sartlarıda malum) henuz iş de bulamadım..
en azından iş bulana kadar evimin kirası çıkar diye dusundum, boyle bi imkan varsa diye..

Bağkurunuzu iptal ettirmişseniz ve ortalama aylık gelirinizinde uygun olması durumunda maaştan faydalanabilirsiniz.

tesekkurler raman72 hangisinden? 2022"de mi bakım maasından mı?yoksa her ikiside uygun mu? birde işlemlere nasıl baslıyacagım hakkında bilgi verirseniz sevinirim..

Her ikisine de başvuru yapabilirsin.
2022 için: Hiç bir sağlık güvencen olmamalı, aylık 90,6 tl'yi aşan bir gelirin olmamalı. Kaymakamlığa başvuracaksın. Bağlanırsa 3 ayda bir 812 tl alırsın. Yeşil Kart'lı olursun. Sigortalı olduğunda maaş kesilir.

Evde bakım hizmeti: Hanede kişi başına düşen gelir 330,6 tl'den az olmalı. Omurilik felçli olduğun için zaten bakıma muhtaçlık düzeyinde "ağır özürlü" ibareli rapor alırsın. Bunun için yaşadığın yerdeki shçek'na başvuru yapacaksın. Maaş bağlanırsa senin bakımın ile ilgilienen kişiye aylık 496 tl maaş bağlanır. Sigortalı olman bu hizmetten yararlanmana engel olmaz. Yeter ki: haneye giren tüm gelir / hanedeki kişi sayısı < 330,6 tl olsun

pekı arkadaşlar başvurupta alamayan hıç yokmu herkezmı olumlu sonuç aldı?
benım raporum %45 yuzde 51 agır rapor alsam -alabılırsem tabı- evde 4 kişi babamın emeklı maaşı 650 cıvarı benım 2022 aylığı 580 yanı toplamda aylık olarak 850'ye denk gelır
bu durmda olumlu sonuç alır mıyım?

Bakıma muhtaçlık düzeyinde bulunmak ve en az %51 oranda "ağır özürlü" ibareli sağlık raporu almak şart. Bu şartlar varsa, hanede kişi başına düşen gelir de uygunsa, en yakın shçek'na başvuru yapmanızın önünde hiç bir engel yok.

Üst Alt