Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Okulda çocuğuma ayrımcılık yapılıyor! Ne yapmamı önerirsiniz?

Yönetim olayina hic girmicem...ayri konu acmayalim demi..Kizimi normel okula vermesem nedenin konusu kisacik söle oluyor: Herkes kendi yasadini biliyor!!!

Bana acımasızca bir ithamda bulundunuz.
Ben sizi anlarım da siz beni anlıyamıyabilrisiniz. Neyse size kolay gelsin. Çocuğunuza kolaylıklar dilerim.

.benim kücük kizim vacterl syndrom diyen bi hastaligi var ..

Kızınızda hangi sorunlar var bilmiyorum ama bu rahatsızlıkta zeka veya algılama sorunu pek görülmez. Siz kızınızın sadece fiziksel sorunları nedeniyle engelli çocukların okulunda okumasını mı istersiniz, yoksa normal çocuklarla birlikte eşit şartlarda okumasını mı?

Bildiğim kadarıyla Almanya'da engelli okullarına giderse daha sonra pek çok haktan mahrum kalıyor. Zaten avrupa ülkelerinin bir kısmı (özellikle Almanya ve Avusturya) bu konuda oldukça geri kalmış bir politika izliyor. 2000 yılında Avusturya'da bir seminerde dile getirdiğimizde kendi uzmanlarının bir kısmı da bunu kabul etmişti. Eğitimde temel yaklaşım kişiye özel eğitim sağlanmasıdır. Bunun için "özel" okullara gerek yoktur. Önemli olan, herhangi bir okulda özel gereksinimlerin doğru şekilde karşılanmasıdır.
Almanya maddi imkanlar bakımından ülkemizden kat kat ileri olmasına rağmen uyguladığı sistemler açısından bana göre yetersizdir.

Hayir yani öle bisey yapmak bi amacim degildi yani ben tek bi kac kere tr.yi kötüledini fark ettim ve sen nasil bana kafani yorma almanya gibi bi yerde yasiyorsun demek istedin gibi bende sen beni bende seni anlayamam demek istedim yani kendimi nIye anlatim herkez bildini okucak uzatmak istemeidm acikcazi. Kirmak veya üzmek gibi bi amacim yoktu hic. Kusura bakma.

Almanya maddi imkanlar bakımından ülkemizden kat kat ileri olmasına rağmen uyguladığı sistemler açısından bana göre yetersizdir.

...;););););););).........
İşte bu ya kapak mı toplasak ne yapsak bu imkansızlıkta:confused:
Maddi imkandan mı bahsettiniz pardon(fransızca) anlıyamadım.;):cool:
Envai çeşit lüks makam aracı olan Türkiye, engelliye gelince maddi imkansızlıkta 3. dünya ülkeleriyle yarışıyor.
haklısın sende haklısın...
Almanyada da üniversiteler paralıymış... Parası olmayan okuyamıyormuş.

Yok allaha sükür suan zeka gelsimesinde bi sorun yok ve doktorumuzda olmaz dedi hayirlisi artik..tek fiziksel sorunlari olursa tabiki normel okula kayitlariz.

BiKulum,

Bakın halen itham ediyorsunuz.
Doğrular ne zamandan beri kötülemek oldu:confused:
Güzel kardeşim burda adam öldürenler 3-5 sene yatıp çıkıyor. Bu kötülemekse ben kötülüyorum.
T. sandalye verilmiyorsa ve ben bunu söylüyorsam kötülemek buysa kötülüyorum.
Bunları benden dinlemiyorsun tek. Haberler de bu ülkenin haberlerinde bolca bulabilirisin.
Dilsiz şeytan mı olalım:confused: Haksızlığa karşı, hukusuzluğa karş a ne güzel herşey güllük gülistanlık mı diyelim?

Bu kafaları değişelim. Bana bir haksızlık yapılıyorsa sizinde benim tarafım olarak olaylara yaklaşmanız icab etmmezmi?
İnsanlık gereği budur. İnsan Hakları evrenseldir. Kötü olan yönetimler kötüdür. Kötülemekde farzdır.

Allah yüzünü hep güldürsün deyip...herkez kendi yasadini biliyor!!! demistim ben demi...Ekleme yapim: Almanyayi ben kötülemem..burda yasiyorum.. ama sandin gibi sarayda degil...nerde olursan ol cabasiz biyere varmasin...

bende asla kötülemem yasadigim yeri ve okullar ile de intregration olursa ben karsi gelmem .....

...;););););););).........
İşte bu ya kapak mı toplasak ne yapsak bu imkansızlıkta:confused:
Maddi imkandan mı bahsettiniz pardon(fransızca) anlıyamadım.;):cool:
...

Açık bir şey yakaladım diye hemen keyiflenme... :) :)

Maddi imkan dediğim şey engelliye sağlanan maddi imkanlardır. Arkadaşlara sor bakalım engelli bir çocuk için bağlanan maaş ve bakım ücretleri ne kadarmış Almanya'da? :) :)

Yok allaha sükür suan zeka gelsimesinde bi sorun yok ve doktorumuzda olmaz dedi hayirlisi artik..tek fiziksel sorunlari olursa tabiki normel okula kayitlariz.

Kızınıza sağlık ve esenlikler dilerim. Normal okulda okumasını nacizane tavsiye ederim.

Ekleme yapim: Almanyayi ben kötülemem..burda yasiyorum.. ama sandin gibi sarayda degil...

Bakın ben her doğruya doğru derim.
Orayı kötüleyemzsiniz zaten nedeni elin memleketinde belki size burda bulamıyacağınız bir sürü imkan sağlıyor.
Kaldıki ben burda olmayan kılık kıyafet özgürlüğünü orda gördüm... :confused:
Yeryüzünde saray yoktur zaten. Bazen en güzel mekan bile insanı sıkar.
Saray falan bekleyen yok kendi payıma; Hak, hukuk bunun caba ile alakası nedir?

Kaldıki Almanya da bunlar başıma gelse cezasız kalmazdı. Tazminat verirlerdi. Protez verirlerdi.!
Hukuk aynı hukuk;Roma hukuku böyle rezilliğe kusura bakmayında kötüleme denmez. Doğruyu söylemek derler.

Almanyada hukusuzluğa uğrarsanız. Ve bu konuda adalet bulamaz iseniz bunu dile getirmeniz en doğal hakkınızdır.
Bu konuda konuşmak beyanat vermek insan hakkınızdır
!

Açık bir şey yakaladım diye hemen keyiflenme... :) :)

.

Öyle bir derdimmi var metepe aşk olsun.
İş veriyormu metepe sen ona bak onu sor? İnsan onuruna yakışır maaş veriyormu sen onu sor.
Asgari ücreti bir kiraya denk mı orda onu sor. Hani bunun elek. su. yiyceği ieceği onu sor.
Açlıktan ölen vatandaşı olmuşmu hiç onu sor? Türkiyede ölen üni öğrencisi oldu açlıktan inşaatta!

Vatandaşı açlıktan ölürken!
On bin maaşlı bürokratı varmıymış onu sor?
2 senede emekli bürokratı varmıymış onu sor:eek:
Ağlanıcak halimize gülüyoruz...:confused:

o nasıl bir öğretmen öyle! yemin ederim okurken sinirlerim fırladı. zihinsel engelli- spastik engelli ayrımını yapamayan salakları neden öğretmen yaparlar? ben de eğitim fakültesi mezunuyum. eğitim bilimleri derslerimizde kız erkek, sağlam engelli, tembel çalışkan ayırt etmeden, asla rencide etmememiz gerektiğini, sorunlarıyla ilgilenmemiz gerektiğini, topluma kazandırmaya çalışmamızı öğrendik. bu öğretmenin aklı nerde ? akıl yağmurunda şemsiye açmış sanırım.

tanrının kırbacı;

ALKIŞLIYORUM sizi aslı hanım

kesinlikle çocuğunuzu okuldan almayın gerekirse hafta sonları rehabilitasyona götürün ama kesinlikle yaşıtlarından ayırmayın o çocuklar görerek ve taklit ederek öğrenen küçük melekler :) ve orda okumak onunda hakkı.... bende küçük bi anımı paylaşmak istiyorum sizlerle neden paylaştığımı okuyunca anlayacaksınız.Liseye kayıt yaptırmak için gittiğimizde öğretmenlerden ve müdürden oluşan bi kurul oturmuşlar gelen öğrenciyi değerlendirip kayıt yapıyorlar.Odanın içine girdik u tipi bi masa ve kurul annemle ikimiz geçtik müdürün karşısına annem kayıt için gerekli evrakları verdi müdür olmaz dedi.Annem neden dediğinde "hanım bu çocuk engelli okutupta napıcaksın götür evinde bak" dedi.Engelimde skolyoz yani bel zinciri eğriliği :) Annem bu sözleri duyunca beni 360 derece çevirdi :) asıl bu çocuk okuyacak, hemde bu okulda okuyacak diye bi başladı müdüre bağırmaya herkes tabi böyle bi tepki beklemiyordu müdür tırstı :D herhalde annemin ve benim ağlayarak o odadan çıkmamızı bekliyordu ama olmadı :D müdür kayıt ücreti dedi. kaç para istiyon dedi annem o zaman için 20 liramı öyle bişi çarptı masaya müdürün suratına çarpar gibi beni de kaydettirdi.o okulda okudum :) bana engelli bu okutupta napcan diyen müdür geçende iş yerime geldi hiç bakmadım yüzüne Şu lafları söyleyesim geldi ."Siz bu çocuk engelli okutupta napıcaksınız demiştiniz ben üniversiteyi bile bitirdim iş güç sahibiyim" ama demedim ALLAH'a havale ettim gitti.Sizde bigün çocuğunuzla o öğretmenlerin karşısına dikileceksiniz ama pes etmezseniz :) inatçı olun sabırlı olun asla pes etmeyin

Maral;

al işte! bir salak daha. skolyoz; okumaya, meslek sahibi olmaya engel değil ki. etrafta bu müdür gibi beynini çalıştırmayan o kadar bozuntu var ki. ve bunlar ancak kaba kuvvetten anlıyor, laftan anlamazlar ki! insanlık yok bi kere. bağırıp çağırıp tırstıracaksın bunları! bak o zaman nasıl diz çöküyorlar!

tanrının kırbacı;

suan yaşım 27 ama hala dün gibi yaşadıkalrım hala unutamıyorumm..gıttığım her semınerde her panelde bunu diyorum önce eğitimcılerın eğitilmesı gerekıyorrr.

cirkinkedi;

özel yetenek sınavı gibi, şöyle mülakatlı bir eğitim fak. sınavı da olmalı

Tabii ki normal oKulda okuyacak cocuğunuz. özel eğitim kurumu çok ağır engeli olanlar için. kaynaştırma öğrencisi olarak okula kaydettirebilirsiniz. Bunun için önce bulunduğunuz yerdeki RAM (rehberlik araştırma merkezi) den öğrencinin engelini belirten bir rapor alınır ve çocuğun eğitim planı bu rapora göre yapılır. Engelli öğrenci sınıf içerisinde diğer öğrencilerle beraber kaynaştırma adı altında eğitim görüyor. Tüm öğrenciler için hazırladığımız yıllık plandan ayrı olarak öğrencinin engeline göre bep (bireysel eğitim planı) hazırlanır ve çocuğa bu plana uygun şekilde ders anlatılır. Ders içinde ve dışında kaynaştırma öğrencisine zaman ayırılarak bep daki kazanımları öğrenmesi sağlanır. Sınavları da buna göre yapılır. Diğer öğrencilerden tek farkı da budur.
Fakat bazı okullar kaynaştırma öğrencisini bir sürü prosedür gerektirdiği için sorun olarak görüyor ve çocukla da uğraşmak istemiyor.Öğretmenim, her sınıfta bir ya da iki kaynaştırma öğrencisi var. Sosyal ve zihinsel açıdan hem kendileri gelişiyor hem de diğer çocukları eğitiyorlar.Çocuklar engelli bireyleri ötekileştirmeden büyüyor.Bazı üyeler psikolojik açıdan uyum sağlayamazlar demiş ama hiç uyum problemi görmedim şimdiye kadar. Alay vs kesinlikle yok. Hatta çocuklar kaynaştırma öğrencisini çok benimseyip koruyorlar.

kgokce;
tanrının kırbacı;

eee işte arkadaşlar böyle insanlar hep çıkacak karşımıza önemli olan onlarla anladıkları dilden konuşup bi şekilde önümüzde engel olmaktan çekilirler

Bir insan için engellidir okutupta ne yapacaksınız diyen bir gerizekalının( gerizekalı çünkü asıl engelliler okumalı rahat bir iş sahibi olmalı) nasıl olurda müdür olabilmiş vallahi aklım almıyor.

nasıl olurda müdür olabilmiş vallahi aklım almıyor.

Bakan bile oluyorlar sen ne diyorsun hemde iki kere...;)
Ne çabuk unuttunuz. Gözlerin göremdiği halde iş verdik diyeni...;)

Türkiyede bu işler tam tersi işliyor.
Lağımcı olması gereken müdür olur. Başbakan olması gereken muhtar bile olamaz...;)

Türkiyede temsil demokrasi yok, Vekil olmaları bundandır. Gerek %10 barajı gerekse vekil olanların partilerin seçiyor olması buna sebeb oluyor. Bazı ülkelerde insanlar direk vekile oy verir, biz ise partiye oy veririz parti vekil seçener. Bir insan seçimle bir yere gelir halk oyuyla, bilinçli seçmen olmadığından buna şaşmam ama müdür olmak öyle değil, okuyup sınavlara girerek oralara kadar geliyorlar, bu kadar okumasına rağmen düşünemeyen bir gerizekalı gibi '' bu insan engellidir okutupta ne yapacaksınız'' demesine şaşırdım. sanırım '' Bu kadar cahilik ancak eğitimle olur'' sözü bu müdür için söylenmiş.

benim aklıma takıldı, o sınıfta çocuklar makas kullanacak, tutkal kullanacak vs.. down sendromlu olan çocuk bunları yapabilecek mi yapamazsa üzülecek bu yüzden özel eğitimden yanayım ben. çocuğun yapabildiklerini görmesi için, üzülmemesi için.

Bir insan için engellidir okutupta ne yapacaksınız diyen bir gerizekalının( gerizekalı çünkü asıl engelliler okumalı rahat bir iş sahibi olmalı) nasıl olurda müdür olabilmiş vallahi aklım almıyor.
gerizekalı ve zeka özürlü kavramları çoook uzak kavramlardır. birisi aşağılanmayı hakeder, diğeri ise sevgiyi! bu gerizekalılardan kurtulmak lazım !

dilek deniz;

Özel bi ada versinler! Engelli adası olsun.
Haklısın galiba bazen tecrid edilmek üzülmekten iyi...
Orada birbirimizle dalaşır dururuz. En azından onlar koşuyor.
Biz niye koşamıyoruz diye üzülmeyiz sizin söyleminizle öyle değilmi :confused:

Kibarca diyorsunuz ki normal insanlara rahatsızlık vermeyin.
Kimse sakat olmamayı seçemiyorki?
Bir itirazları varsa itirazlarını yaratıcıya yapsınlar. Bizim aramıza niye sakatlar serpiştirdin EY RAB!

Öyle olsa yaradan sakatları ayrı alemde var ederdi değilmi?

Yaratıcı diyor ki; Seni bu alemde yarattım.
Bunlar diyor ki; Sizin aramızda yerin yok! Onun için kaldırımlar bize göre dizayn edilmiş.

E o vakit bi zahmet bizim adımıza sizde söyleyin yaratıcıya bizi ayrı bir aleme ışınlasın.

dilek deniz;

Merak etmeyin.. çoğu normal çocuk kadar iyi yaparlar. Hatta bazı yaptıkları şeyler vardır ki normal çocuklar yapamaz.

Tohum Otizm Vakfı ve Eğitim Reformu Girişimi'nin Sabancı Vakfı'nın desteği ile ortaklaşa hazırladığı ve Ekim 2011'de yayınlanan aşağıdaki dokümanı edinin ve bunu hem işini yapmayarak hem de ayrımcılık suçu işleyerek saçmalayan öğretmene ve okul yöneticilerine armağan edin!

KAYNAŞTIRMA / BÜTÜNLEŞTİRMENİN ETKİLİLİĞİNİ ARTIRMAK İÇİN POLİTİKA VE UYGULAMA ÖNERİLERİ PROJESİ
KAYNAŞTIRMA/BÜTÜNLEŞTİRME YOLUYLA EĞİTİMDE DÜNYADAN VE TÜRKİYE’DEN İYİ ÖRNEKLER

Yok, bu adamlar o kafayla saçmalamaya devam ederse, aşağıdaki dokümanda yazıldığı gibi hakkınızı arayın ve çocuğunuzun eğitim hakkını elinden alan kişiler hakkında idari ve hukuki girişimlerde bulunun. Bu doküman hem haklarınızı çok net olarak ortaya koyuyor, hem de hakkınızı gasp edenlere karşı ne yapmanız gerektiğini adım adım anlatarak yol gösteriyor.

İlköğretimde Haklarımız Var!: İlköğretimde Haklar ve Hak Arama Yolları

Anne-babalar ve diğer sorumluluk sahipleri için bir başvuru kaynağı olarak hazırlanan bu kılavuzda eğitimde haklar tanıtılıyor ve hukuksal hak arama yolları anlatılıyor.
Dokümanı indirmek için: http://erg.sabanciuniv.edu/sites/erg.sabanciuniv.edu/files/EHP_HAYK.10.06.09.pdf

Eğitim Reformu Girişimi İletişim: Herkes İçin Kaliteli Eğitim

sonununa kadar haklısınız artık böyle bir kanun var böyle çocukların sosyalleşmesi adına bu tür eğitimler veriliyor bir kere o öğretmenin sizin çocuğunuzu kabul etmeme gibi bir hakkı yok kabul etmek zorunda eyer öğretmen ayrımcılık yapıyor ve gereken özeni çocuğunuza göstermiyosa gerekli mercilere şikayet edin çünkü m.e.ğ bu konuda eskiye nazaran daha hassas davranıyo gerekeni yapıcana eminim sizin çocuğunuzunda diğer sağlıklı çocukların yanında sosyalleşmeye hakkı var hakkınızı arayın

Bir eğitimci olarak böyle öğretmenlerin varlığından utanıyorum o öğretmenden ve o sınıfta bulunan öğrencilerden hayır beklemeyin.Çoçuğunuza bir etiket yapıştırılmış ,diğer çocuklarda velilerde çoktan öğretmenin etkisinde kalmıştır.Arkadaşım artık okul öncesi ve ilköğretim aynı zamanda özel eğitim veren kurumlar var.Küçük bir araştırmadan sonra çocuğunuz için en iyi kurumu bulacağınıza inanıyorum

Üst Alt