Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Nörofibromatozis (NF) hastası olan kim var?

Nf1

Tuğba koçak

Size nasil ulaÈâ„¢abilirim facede bir cok tuğba koçak var acaba hangisi sizsiniz lutfen yardimci olurmusunuz.... Benim face... sea_gozlum@hotmail.com eklerseniz sevinirim bu konu hakkinda bilgi almak istiyorum...

Size nasil ulaÈâ„¢abilirim fecede bir cok tuğba koçak var hangisi sizsiniz...

Selamun aleyküm hayırlı günler diliyorum. Bende NF hastasıyım ama tedavisinin olmadığını ve sayısız tümörlere sahip olduğum için herhangi bir ilaç veya tedavi söz konusu değil dediler. Gittiğiniz doktorların ve tedavi sürecinin nasıl işlendiği hakkında bilgi almak istiyorum. Çok teşekkür ederim şimdiden...

ben küçüklükten beri sayısız kez hastaneye gitmişimdir. vücudumun bir kaç yerinde var. çok küçük yaşlarda büyük bir kitle aldırdım ve aynı yerde tekrar büyüdü. ikinci ameliyatın tehlikeli olduğunu söylediler. sinirlere tutunduğu için felç riski var. şuan hayati tehlikem olmasa da ileride bunun başıma ne iş açacağı belli değil. çocukluktan beri sayısız hakaretlere ve alaylara maruz kaldım. insanlarla uğraşmak bu hastalıkla uğraşmaktan daha zor. umarım bir ilacı ya da farklı bir tedavisi çıkar da hepimiz kurtuluruz.

mrb acaba halen aktifmisiniz durumunuzu mrak ettim

elvan81

merhaba durumunuzu merak ettim çocugunuzdada oldumu

aranıza yeni katıldım bende bu hastalıkla cok boğusmus biriyim 3 yaşında cıkmış ortaya çok şükür çok şiddetli değil tabiki sıkıntıları cok 1yasında bi kızım var ondada oldu malesef dogardoğmaz vardı acaba evli olupda evlatlarında olan varmı

Merhaba hocam

Annem ablam ve ben nf hastasıyız 2 oglum var 2.oglum da nf lekeleri mevcut ne yapabilirim diye düşünüyorum
adya

ne yazıkkı çaresi olan birsey değil işte en fazla devamlı kontrol ama ben kendimden okadar sıkılmiştımki kızımı daha birkere gorutdüm yaptıkları birsey yok zaten hacettepe bi zulm

Merhabalar Ben yıllardır Bu forumu takip ediyorum..Inanın hergun yeni bir ilacı filan çıkmışmıdır diye umut içindeyim varmıdır yeni bir gelişme benim 8 yaşında bir oğlum var ve Nf1 hastası Çapa da takip ediliyor ancak nerdeyse bir arpa boyu yol katedemiyoruz çok çok sıkıntılı bir hastalık oğlum da lekelerin haricinde küçük küçük siğil gibi fibrom larda başladı lütfen yeni birşey bilen diyan paylaşsın hepimize geçmiş olsun ..

hacettepedeki toplantıdanmı bahs ediyorsunuz ben bu toplantılara hiç katılmadım neler oluyor orda bi faydası varmı:confused:

Sadece hastalık hakkında doktorlar bilgi veriyor ama diyer bir toplantı var orda 5 tane bölümden muayene ediyorlar

Nazkerem çapada hangi bölümden takip ediliyor

Tuğba hanım size ulaşamıyoruz aynı isimde çok kişi var, bence paylaşın burda hepimiz öğrenelim çözümü

Çapa da Çocuk Nörolojisi Bölümü

omer1982

Ancak her gittiğimizde tüm tahlil ve tetkikler başa sardığından halen bir yol alabilmiş değiliz aynı zamanda epilepsi de eşlik ediyo oğlum da bu hastalığa lütfen yeni bir bilgi varsa paylaşın arkadaşlar lütfen 🙏🙏

Bende bu nöbrofibroma çıktı kafamın arkasında çıktı geçen belim ağrısından duramadim doktora gittim bugün belde yoğun şekilde sarı bir şey vardı doktor nöbrofibroma dedi . Duydunmu dedi evet dedim kafamda çıkmıştı test sonucu o çıktı doktor birşey diyemem dedi. Alınmaz dedi oradan ne yapacam bel ağrıyor sürekli rapor alabilir miyim gözümede vurmuş

2201116TG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

omer1982

Ancak her gittiğimizde tüm tahlil ve tetkikler başa sardığından halen bir yol alabilmiş değiliz aynı zamanda epilepsi de eşlik ediyo oğlum da bu hastalığa lütfen yeni bir bilgi varsa paylaşın arkadaşlar lütfen [emoji120][emoji120]
Ya epilepsi vardı bendede önceden şimdi geçti sonra nöbrofibroma çıktı

2201116TG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba, nf2 hastasıyım yaklaşım 14 yıldır.
İlgili araştırma konularını iletmeniz mümkün müdür.
Bir çok beyin cerrahı ile görüştük ancak herhangi bir sonuca ulaşamadık. Bende de 1 ameliyat 2 gama knife aldım fakat tümörümde yine canlanma başladı.

Öncelikle geçmiş olsun. Bunu denediğimde sanırım 2013'tü. Dolayısıyla çok uzun zaman oldu. Unuttum çoğu şeyi açıkçası. NF1 için bir şey diyemem o sebeple. Ama İngilizce olarak ararsanız bulabilirsiniz. Şu an NF2 deki kısmi başarısı dolayısıyla NF1 diye de arasanız dahi aramalarda sonuçlar hep NF2 olarak çıkıyor.

Bu Bevacizumab denilen madde tümörlerde damar oluşumunu engelleyerek tümörün beslenememesi ve dolayısıyla yok olması esası üzerine geliştirilmiş. Aslında kanser hastaları için geliştirilmiş bir ilaç. Yurt dışında NF2 için denemeler yapan doktor SR Plotkin ve ekibi bir grup hasta üzerinde deneme yapıyor ve bazı hastalarda başarıya ulaşıyor. Oranları yukarıda yazmıştım. Tabi NF2 gibi bir hastalık için böyle bir gelişme kimsenin gözünden kaçmıyor. Türkiye'de bilinmiyor maalesef ama yabancı tüm forumlarda ve gruplarda birisin hastalığı yeni teşhis edildiyse bu ilacı kullanıp kullanmadığı soruluyor.

İlaç normal kemoterapi ilaçları gibi damar yoluyla, iki haftada bir veriliyor. Yan etkileri az. Saç dökülmesi yok. Bende sadece ilacın verildiği gece uykusuzluk bağırsak ağrısı yapıyordu. Bir de tuvalet düzensizliği(bağırsak dolayısıyla sanırım). İlacı SGK karşıladı. Yoksa oldukça pahalı. Aşağıda linkini vereceğim çalışma çıktısı ile doktorunuz Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na Endikasyon Dışı ilaç kullanım başvurusu yapıyor. Kabul edilirse (benimkini kabul ettiler) hastanede ilacı almaya başlıyorsunuz.

Araştırma linki:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22805104

Bu bi kemoterapi ilacı. Altuzan adı. Bevacizumab etken maddesi. Cok hafif bi ilac. Yurt disinda yapilan denemelerde ciddi tumor kuculmesi elde edilmis ancak kuculme olma ihtimali %54. Ben Turkiye de bu tedaviyi deneyen ilk nf 2 hastasiyim. Bende kuculme olmadi. Ben sanssiz %46 icindeyim. Ama bu sizde de kuculme olmayacagi anlamina grlmiyor. Denemekte fayda var. İsterseniz ilgili arastirmalari gonderebilirim.

Merhaba, nf2 hastasıyım yaklaşım 14 yıldır.
İlgili araştırma konularını iletmeniz mümkün müdür.
Bir çok beyin cerrahı ile görüştük ancak herhangi bir sonuca ulaşamadık. Bende de 1 ameliyat 2 gama knife aldım fakat tümörümde yine canlanma başladı.

Merhaba ben Ömer 31 yaşındayım nörofibromatozis hastasıyım aynı zamanda pleksiform nörofibrom var hastalıkla alakalı maalesef bir çok doktorun bilgisi yok ve yardım etmiyorlar samsunda yaşıyorum sizlerin ve benim bildiği kadarıyla hareket ediyoruz hastalıkla ilaç var ama Türkiye de yok tedavi zaten yok isteyen olursa buradan bana ulaşabilir telefonda paylaşabilirim sizlerle yardımcı olmak isterim bildiğim konularda

Ömer Faruk...

ben de nf2 hastasıyım, Elazığ köyünde henüz avastinden haberi olan, yazacak tedavi uygulayacak hoca bulamadım. Yardımcı olabileceğiniz konu nedir?

Merhabalar nf 1 hastasıyım kızımdada lekeler çıkınca öğrndim tedavi sürecindeyiz ikimizinde böbreğinde kist var. bu hastalıktan rapor çıkaran oldumu maluliyet için kızımın dr kontrollerine yetişemiyorum. haiyle bnmde kontroller aksıyor. erken emekilik olursa en azından rapora güvenir kızımla ilglenrım. birde çocuk için çözger alblrmiyim çocuğa bir zararı olurmu ilerde bu raporun karşısına çıkarmı bilgisi olan yazarsa sevinirim

Üst Alt