Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Multipl Skleroz (MS) hastası olan kim var?

lady1260

Üye
Konular
20
Reaksiyonlar
0
Merhabalar
Aranızda benim gibi MS hastası var mı? :)

merhaba bende10ay önce tanıştım bu hastalıkla.23 yaşındayım.

Merhaba
evet bende ms hastasıyım 4 ay (Ocak 2006)oldu bu hastalığa yakalanalı.
25 yaşındayım bilgi alışverişinde bulunmak isterseniz.
mail adresim y-yildiz@hotmail.com

selam
ben 11 yıldır ms'im
22 yaşında tanıştım.
beraber yaşamayı öğrenmek kolay olmadı
ama artık birbirimize alıştık :)
aramıza hoş geldiniz

1988 den bu yana MS im 2000 senesine kadar teşhis edilemedi. Yanlış teşhisler konuldu.

arkadaşlar ben ms değilim ama duyduğum bir şeyi paylaşmak istiyorum ms hastası bir tanıdığım da bunu yabancı bir belgeselde görmüş "arı sokması" (bal arısı) eğer arı sokmasına alerjiniz yoksa yılda 15-20 kez yapın ve iğnesini vücudunuzdan çıkarmaya çalışmayın tanıdığım bu sayede 3 yıldır herhangi bir atak yaşamıyormuş bilmenizde yarar olabilir

MERHABA
07/02/2005 TE MS LE TANIŞTIM 28 YAŞINDAYIM
ŞUAN ÇOK ŞÜKÜR BİR ÖZÜRÜM YOK
HERKESE ACİL ŞİFALAR

MS HASTALARI BUYRUN BERABER OLALIM

HERKESE ACİL ŞİFALAR

bende ms hastasıyım

Ben bu hastalığa 2000 senesinde yakalandım hastalıkla ilgili bir sorunum yok rebif-44 kullanıyorum :p

ms

Selamlar kendisiyle tanışalı 3 sene oluyor. :D Kabullenmesi zor oldu ama şimdi mutluyuz o da bende :wink:

Hayatınızı kolaylaştırmak adına neler yapıyorsunuz arkadaşlar?Örneğin ben walker ile yürüyebiliyorum.Ama tekerlekli sandalye hayatımı kolaylaştırıyor.Ne diyorsunuz?

Arkadaşlar Merhaba,
Çok yakın bir arkadaşıma dün MS teşhisi kondu.
Bacaklarında uyuşma şikayetiyle gitti.
Neler yapmalıyız hiç bilemiyoruz.
İnternetten araştırdığımız kadarıyla hastalığı tanıyoruz.
Yardım ve bilgi rica ediyorum sizlerden..

Merhaba duygut.Arkadaşınıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum öncelikle.İstanbul Cerrahpaşa da Prof.Dr.Aksel Siva veya İst. Üni.Nöroloji bölümünde Prof.Dr.Mefkure Eraksoy u Ankarada Hacettepe üni.nöroloji bölümünden Prof.Dr.Rana Karabudakla görüşmenizi öneririm.

2006 Eylul de Ms tanısı aldım. Su ana kadar 3 atak geçirdim. Şükür kalıcı bi hasar olmadı henüz. Bir arkadsımız arı tedavisinden bahsetmiş. Bende oldum bu tedaviyi bi baska msli akrabamın önerisi üzerine. kendisi bu tedawiyi olduktan sonra 15 yıldır atak gecrmıyor. bunun dısında baska diğer hastalıklarada faydası oldugunda bizzat kendim gördüm. örnek akdeniz ateşi olan bir hasta wardı.. heee peki bana iyi geldi mi hayır. bununda faydası kişden kişiye degisiyor heralde. ama özellikle japonya basta olmak üzere awrupadada war, sadece arı tedawisiyle tedawi eden merkezler... gereksiz fazla umuda kapılmamak gerekiyor

su an betaferon kullanıyorum. Kesin birseylerin cıkması we en karamsar anımızda kalbimize huzur serpilmesi dileğimle.

Ben de 6 ay önce tanı almış bir ms'liyim arkadaşlar.

MS bakışım ise,

Evlilik gibi bir hastalıktır. Daha doğrusu evlilikte eşiniz gibi. Ona teslim olursanız bittiniz. Onu hafife alırsanız bittiniz. Dengeyi korumak lazım. Onu sizi yönettiğini sanarken yönetebilmeli, yani idare edebilmelisiniz. Yeri geldiğinde "he gülüm canın sıkıldı gene beynimi yiyorsun" umursamazlığını sergileyebilmelisiniz. Yeri geldiğinde onun özel ihtiyaçlarını bilmeli ve karşılamak için çaba harcamalısınız. Onunla tartışmamalısınız, çünkü tartışmadan hep karşı tarafın haklı olarak çıkacağının bilincinde olmalısınız. Gerektiğinde onu sevmelisiniz ve gerektiğinde ona küsmelisiniz. Ms evlilik gibi. Zaman zaman sizi bunaltsa da bir parçanız olduğunun bilincinde ve sorumluluğunda haraket ettiğiniz zaman bir ömür mutlu yaşayabilirsiniz.

merhaba
Bende bu hastalıktan bihaber olanlardandım ama gecenlerde arkadasımın eşine bu teşhis koyulmuş. Kollarında uyuşma şikayetiyle gitmişti doktora.. Şu anda iğne tedavisi görüyor sanırım..
Onlardan öğrendiğim ve sizlerle paylaşmak istediğim bir şey bu hastalığa yakalanan arkadaslar kapari karpuzu yemeleri tavsiye ediliyormuş.. Belki sizlerin bukonuda daha detaylı bilginiz vardır ama ben yinede paylaşmak istedim..

Hepimize geçmiş olsun arkadaşlar..

Hepinize geçmiş olsun MS li arkadaşlar.İçimden çok şanslı olduğunuzu söylemek geliyor çünkü bir zamanlar annemin ALS ile MS arasında kalan rahatsızlığı döneminde primer later skleroz teşhisi konmuştu,hastalığının MS olması için çok dua ettik ama malesef daha sonraları ALS teşhisi kondu ve şuanda çok zor durumda.

Ben bir als evladı olarak sizleri şanslı olarak adlediyorum ve hepinize tekrar tekrar geçmiş olsun diyorum.Yaşamın değerini herşeye rahmen bilmek gerekiyor.

MERHABALAR MS DAŞLAR:)

BEN 98 DEN BERİ MS HASTASIYIM....SON 6 SENEDİR BETAFERON KULLANIYORUM,ŞÜKÜR İYİ GİDİYOR AMA DİKAT ETMEM GEREKEN LERİ YAPMAK ŞARTIYLA.....
İÇSEL DURUMUZ ÇOK ÖENMLİ İLK ETAPTA ,POZİTİF OLMALIYIZ ..KARŞILIĞINI MUTAKA ALIRSINIZ....

TABİKİ İLK SENELER KABULLENME ZAMANLARI ÇOK ZOR VE ÜZÜNTÜLÜYDÜ...

AMA HAYATA SARILMALI VE İALÇLARIN GÜCÜNE İNANMALIYIZ

SEVGİLERİMLE..

mrb bende msliyim 2002de teshis kondu yasayip gidiyoduk 2006 araliktan beri yuruyemiyom akulu arabam var rebiff44 um var 2 hafta oncede otlara basladim mutfaga gidip yapamiyomm klozete kendim gidemiyooom olsun bakalim veren belli

Ben aranıza yeni katıldım arkadaşlar bende 2005 den beri Ms liyim (RR).5 atağım var son atağım sol gözümden geldi.O anda 10/2 di görmem aldığım (ağızdan ve damardan)kortizonlarla şuanda görmem 10/5 kadar çıktı bundan sonra düzelme olasılığıda yok bunada şükür. Denge kayıplarıma sokak ortasında yere yayılmalarım dışında alışıyorum :D şiddetli kasılmalarım var kasıldığım zaman bir kaç kişi çözemiyor beni :D
İlk atağım sağ tarafıma tamamen geldiği için sağ elimi çok iyi kullanamıyorum :( ama sol elim var o sağa yardım ediyor. rebif44 kullanıyorum bende ve izmirde yaşıyorum. 33 yaşındayım ve beni hayata bağlayan iki tane Rabbimin bana en güzel lutfu çocuklarım var. kızım 13 oğlum 8 yaşında hatta oğlum bazen iğnemi bile yapıyor anneciğine.
Şu anda gözle görünür sakatlığım yok (tabi beni ben biliyorum birazda bazı şeyler için kendimi ben zorluyorum iki evladım var çünkü) ama MS bu nezaman nerden vuracağı belli olmaz eğer bir gün ayaklarımı kullanamaya başlarsam eğer akülü arabadan başkasına binmem diyorum da annemle papaz oluyoruz.
Hakkımızda hayırlısı hepinize geçmiş olsun diliyorum bizi bizden başkası anlamaz bunu da biliyorum.
saygılarımla.

aytanem ne guzel yazmissin bende33um bnmde 2 oglum var 15 5 yaslrnd

Bende sizdenim

Bende 1988 yılından bu zamana ms hastasıyım benim bildiğim şikayetlerim dışında çok şükür çok önemli bir engelim yok son 5 yıldır hiç atak geçirmedim ama en önemli şeyin ruh sağlığı olduğu kanısındayım ve onun tedavisi için yıllardır mücadele ediyorum o iyi olursa sanki bende çok iyiyim yalnız olmadığıma bu siteye girince sevindim istnbuldayım doktorum Mefkure hanım ve herkese tavsiye ederim sağlık sizinle olsun..

SLm.Sanırım bu rahatsızlık 2o mili yaşalarda en cok raslanılıyo ;
Benim en yakın arkadaşım ms oldu,yaklaşık 10 yıl oldu,ilk önceki şikayetleri cift görme,dengesiz yurume vucunda iğne gibi batmalar oluyodu,kortizon kullanıyodu zaman zaman şikayetleri geciyodu,atakla seyreden bir hastalık , şu an hiç yuruyemiyo ellerde ve ayaklarda kuvvetsiz ve dengesizlik var,herkeze allah acil şifalar versin istanbulda olanlar için istanbul cerrapaşa hastanesii nöroloji kliniğinden bu hastalık için bilgi alabilirler,bu hastalık için özel birim kurulmuş AKSEL SİLVA doktor bey size yardımcı olacaktır.

10 yıldır MS

Merhaba,
Ben foruma yeni girdim 10 yıldır MS hastasıyım. İlk başlarda gelen atakları iyi savuşturdum ama 6 sene sonra MS belden aşağı! vurmaya başlayınca son iki yıldır tekerlekli sandalye kullanmaya başladım. Son bir yıldır kendimi iyi hissediyorum. En azından son iki yıldır ciddi bir ilerleme olmadı.

arkadaşlar öncelikle hepinize geçmiş olsun. ben birşey danışmak istiyorum size bu belirtiler atak sırasında ortaya çıktığında ara ara kaybolup tekrar başarmı yoksa atak devam ettiği sürece hep devam edermi? birde arkadaşlar gözle ilgili sorunda gözde nası bir şikayet olur önvelikle hafif bir şeymi yoksa fazla bir görme kaybı çift görme gibimi ?

bana da yaklaşık 8 yıl önce ms teşhisi konmuştu rebif adlı ilacı kullandım 2 sene kullanmam söylendi ama ben 6 ayda bıraktım 8 senedir de atağım yok sizce yendim mi ms i:) benimki ağır depresyondan başlamıştı o günden sonra hiç bişeyi takmamayı öğrendim sanırım yendim kontrolde olmadım o günden beri

elsa bende gözleilgili problem şu şekilde oldu çift görme ve yüzüne baktığım birisinin yüzünün yarısını görme olarak oldu gazete bile okuyamamıştım

bu konuda konuşmak isteyenler msn adresimi alabilirler ahmetakin27@hotmail.com

lady1260 ben aynı zamanda polio sekeli hastasıyım ms le ilgili bir şikayetim kalmadı arabada kullanıyorum

Üst Alt