Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

MS olup uzun süre foley sonda (sabit sonda) kullanmaya dair deneyimler...?

egulen

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Merhaba,

Başlık tam açıklayıcı olmadı ama ne yazacağımı tam bulamadım. MS hastasıyım, uzun süreden beri TAK yaparak mesaneyi boşaltıyordum. Son geçirdiğim ataktan sonra ellerimi istediğim gibi kullanamıyorum yani TAK yapamıyorum. Bu ocak ayından beri yani 5 aydır yaklaşık böyle devam ediyor, Ben de ayda bir değiştirmek suretiyle silikon foley sonda kullanıyorum. Mesane daralmasını engellemek için Akşamları sondayı klempleyerek sıkıştırarak mesane egzersizi yapıyorum.

Önceki yıllarda üroloji doktorum, foley sondanın yıllarca takılı kalmasın iyi olmadığını söylemişti Hatta bir sarkmaya neden olabileceğini söylemişti ama böyle bir sıkıntım olmadığı için çok dikkatli dinlememiştim. Benzer durumlarda olan uzun süredir foley sonda kullananların deneyimlerini ve görüşlerini paylaşmasının rica ediyorum. Nasıl bir zorluk yaratıyor, başka alternatifler var mı acaba.

Şimdiden çok teşekkürler

Emre

Üst Alt