Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Laptop da çift harddisk avantajı nedir ?

-DORLION-

Aktif Üye
Konular
112
Reaksiyonlar
0
İ5 işlemcili yeni bir laptop hazırlattırıyorum .Cihazda 500 gb harddisk takılı vaziyettedir .Teknik eleman cihazda ki cdroom aparatını sökerek kızak takıp benim elimde mevcut olan 120 gb SSD diski monte edelim dedi .

Benim merak ettiğim bu iki harddiskin bana avantajı ne olur ?

Ssd harddisklere göre çok hızlı oluyor ssd olması sizin avantajiniza olur. Ayrıca işletim sistemini SSD diske kurup HDD diski de depolama için kullanabilirsiniz.

SSD normal diske göre çok ve çok hızlı. Genellikle işletim sistemi ssd ye yüklenerek pc hızlandırılır. Önemliyeti çok değilse sabit diske kurarsın, önemli programları ssd ye yüklersin. Ama 128gb az kalabilir. 256gb ssd kullanıyorum ben.

dreamfail baska bir mesele de online oyunlar da avantaj sağlar mı , işletim sistemi yorulmayacağından üstünlük kurmaya yardımcı olur mu ?

CD sürücüyü kullanmayacaksan elbette 2. bir disk takabilirsin ancak CD sürücü yerine SSD takmak mantıklı olmaz. Normal disk yuvasına SSD takıp, CD sürücü yerine normal hard diski takmak daha mantıklı olur.

Bahsettiğin laptop kaç model bilmiyorum ama CD sürücüler genellikle ATAPI arabirimi kullanır. SSD için bu çok yavaş kalır. Harddisk ise muhtemelen sata bağlantılır. SSD için çok daha yüksek hız sunar.

SSD kısmına gelince... normal harddisk tofaş motoru ise, SSD mustang motorudur. Yani inanılmaz bir performans artışı olur. Ancak online oyunlarda bir miktar avantaj sağlasa bile çok da fazla etkisi olmaz. Çünkü online oyunlarda önemli olan ağa, internete bağlantı hızın ve hizmet sağlayıcının sana sunduğu internet kalitesidir.

Bu arada 128 lik SSD hiç mantıklı olmaz. Bir kaç oyun yüklesen hemen dolar. Çok az bir rakam artışıyla 240-250GB SSD bulmak mümkün. Hatta mümkünse 480GB falan bakmak lazım.

Harddisk alırken fiyat perfonmans ilişkisi gözetilir. Yani GB başı kaç para ödüyorsun.

Örneğin 120 lik SSD 300TL ise GB başı 2,5TL
240GB 420TL ise GB başı 1,75TL maliyetlidir.

Çift harddiskin tek avantajı da veri koyacak daha fazla yerin olmasıdır. Performansa herhangi bir avantajı olmaz.

SSD hakkında da küçük bir bilgi.... SSD harddisk olarak kabul edilse de içinde herhangi bir disk, mekanizma vs yoktur. Bilgisayarın Ram bellekleriyle yaklaşık aynı özelliktedir. Bu bellekleri bir harddisk arayüzü ile disk şeklinde kullanır. Aynı şekilde, modern işletim sistemleri SSD diskleri Ram bellek gibi de kullanabilir. (Biraz yavaş olmakla birlikte... )

EK olarak..

CD sürücü SATA bağlantılıysa kızakla SSD oraya da takılabilir ancak ben olsam her 2 yuva için performans testi yapıp öyle karar verirdim.

Bir de gözden kaçırmışım. 120 lik SSD zaten elinde var anladığım kadarıyla. O zaman ona işletim sistemini kurup diğer diski de veri depolamak için kullanabilirsin. 600GB gayet yeterli olur.

Fiyatlar on gun oncesine gore ikinci elde de uçmaya başlamış , ortalama 500 tl lik fark yaptı .

0 almak artik mantıksiz iş oldu . Servis satıcı kişi garantisiyle almak daha cazip oldu
Bir kaç işyeri gezdim sabit disk yanına kızak soketli ssd takma önerisinde bulundular . Daha önce böyle bir montaj fikri duymamıştım .

İ 5 veya amd işlemci tipi ikinci el araştırıyorum .

18 bine laptop mu olur . şahin araba mı satiyorlar mübarekler . Birden zengin olmaya niyetli galiba satıcılar :cool:

Cafe biz de ekonomi çok kötü demek için de 18 bin TL verilmez diyorum :cool:

18 bine laptop mu olur . şahin araba mı satiyorlar mübarekler .

18 bin liraya anca orta halli bir notebook bulursun. Cep telefonları bile o fiyata...

Aslında bilgisayar fiyatları artmadı, biz fakirleştik.

O bilgisayar 1000 dolardı, sen 500 dolar kazanıyordun. O bilgisayar hala 1000 dolar, sen 200 kazanıyorsun. O yüzden pahalı geliyor.

Bu arada sana bir kaç öneride bulunayım. Bilgisayar alırken i5 olsun, AMD olsun, SSD olsun vs. diye alınmaz. Önce gereksinimler belirlenir... yani bilgisayarı ne için kullanacaksın? Eğer internete girip sosyal medyada takılıyorum, arada bir kaç şey yazıyorum vs. diyorsan 5 yıl önceki model bile işini görür.

Eğer son model oyunları oynayacağım diyorsan değil 18, 38 bin TL bile seni kesmez. Hatta oyun için notebook alınmaz, masa üstü alınır. Onun da sadece ekran kartı bile 10 bin TL tutar. :)

Ayrıca i5 deyince 40 tane i5 var. Hangisi? i5 bir serinin adıdır. Asıl model numarası önemli.
https://ark.intel.com/content/www/t...10th-generation-intel-core-i5-processors.html

MeTePe ben de 200 $ $ lık i5 falan bakıyorum . Biliyorsun enflasyon değil hayat pahalılığı ve geçim güçlüğü var memleket de :cool:

AMD ile İ5 kıyaslamada , AMD İ5 İN YANINDA pc değil atari gibi oldu .

AMD den İ5 500 SSD ye geçiş yapınca gerçekten o tür işlemlecilere bilgisayar bile denilemez . Yakında İ7 VE 1 TİREBİTE lik yeni model alacağım , o bile İ 5 e fark atar kanısındayım .

Üst Alt