Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kripto para almak yeşil kartımı etkilenir mi?

AS3

Üye
Konular
10
Reaksiyonlar
35
Yurt dışından arkadaşım 6-7 bin lira civarı para yolladı kripto üzerinden,yeşilkartım iptal falan olurmu?
Psikiyatrik tedavi alıyorum,belki anksiyeteden kaynaklı böyle düşünüyorum ama merak ettim saygılar.

@kardelenn Kripto cüzdana veya kripto hesaba (siteye ait) gönderilir. Kripto bizde para sayılmadığı için devlet bunun takibini yapmaz, çünkü bilse bile bunu paradan saymaz. Arkadaşın dediği gibi kimsenin haberi olmaz, çünkü devlet kripto parayı varlık olarak saymadığı için kimde ne var ne yok diye bir politikası da yok.

ben anlamadım. Yeşil kart var diye bir arkadaşım bana para gönderemez mi? Yani normal bankadan havale yapsa ne olur ki.

• Beğen
Reaksiyonlar: AS3
Gerçekten çok ilginç bir durum :)
Sanki 60 milyon TL gelmiş.
Yeşil kart ile sana gelen paranın ne alakası olabilir , düşünüyorum ama birşey bulamıyorum.

• Beğen
Kripto transferleri soğuk cüzdanlar arasında yapılmıyorsa, kripto şirketleri aracılığıyla yapılıyorsa bunun takibini devlet kurumları yapabilir. Ancak bu tutarın banka hesabınıza geldiğini varsaysak bile benim anladığım şu ki, eğer bu para düzenli olarak gelmiyorsa bir sıkıntı olmaz. Tek seferlik gelen paralar da çok büyük tutarlar olmadıkça sanki sıkıntı çıkmaz diye tahmin ediyorum. Yani yılda bir kere 100 bin geliyorsa sıkıntı olabilir. Artık geliriniz artmış sayılabilir.

Sorunuzu yapay zekaya sordum, aşağıdaki bilgiler çıktı.

Yeşil kartın geri alınabileceği durumlar şunlardır:

Gelir Testinin Güncellenmesi: Hane halkının kişi başı geliri, net asgari ücretin 1/3’ünden fazla olursa yeşil kart iptal edilebilir.
Sigortalı Çalışma: Yeşil kart sahibi sigortalı bir işte çalışmaya başlarsa kartı iptal edilebilir.

Yurt Dışına Çıkma: Yeşil kart sahibi yurt dışına çıkarsa kartı iptal edilebilir.

Emekli Olma: Emekli olan kişilerin yeşil kartı iptal edilebilir.

Bakmakla Yükümlü Kişilerin Sigortasından Yararlanma: Anne, baba, eş veya çocukların sigortasından yararlanan yeşil kart sahiplerinin kartı iptal edilebilir.

Soru: yeşil kart gelir testi nelerden oluşur ?

Copilot

Yeşil kartın gelir testi, kişinin mevcut gelirine göre genel sağlık sigortası primi ödeyip ödeyemeyeceğini belirleyen bir işlemdir. Gelir testi sonucuna göre yeşil kart alabilme şartları belirlenir. İşte gelir testi ile ilgili bazı önemli bilgiler:
Gelir Testi Başvurusu: Yeşil kart alabilmek için öncelikle gelir testi başvurusu yapmanız gerekiyor. Bu başvurular ikamet ettiğiniz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılır.
Net Gelir Kriteri: Gelir testi sonucunda hane halkının kişi başı net geliri belirlenir. Eğer bu gelir, bekar ve çocuksuz çalışan için belirlenen net asgari ücretin 1/3’ünden azsa, kişi yeşil kart alabilir2.
Başvuru Sonrası İşlem: Gelir testi sonuçlandıktan sonra yeşil kart sigortasının başlaması için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmanız gerekmektedir.

Soru:
gelir testinde kişi başı net gelir nasıl hesaplanır

Copilot
Gelir testinde kişi başı net gelir, aile içinde yaşayan bireylerin gelir ve giderleri dikkate alınarak hesaplanır. İşte bu hesaplama için bazı önemli detaylar:
Gelirlerin Hesaplanması:
Aylık net maaş, ücret, yevmiye, nafaka gibi gelirlerin yıllık tutarlarının aylık ortalaması (12’de biri).
Aile bireylerinden birine ait olan veya kira ödemeden oturulan konutun rayiç bedelinin 240’ta biri.
Eğer aynı konutta oturan kişilerin başka konutları varsa, bu konutların rayiç bedelinin 240’ta biri ve takdir edilen veya beyan edilen aylık kira getirisinin toplamı (kira geliri yoksa konutun rayiç bedelinin 120’de biri).
Giderlerin Hesaplanması:
Gıda, giyim, yiyecek, kira, sağlık, eğitim, ulaşım, sigara gibi harcama kalemleri aylık olarak hesaplanır.
Kişi Başına Düşen Net Gelir:
Yukarıdaki gelir ve gider hesaplamaları sonucunda hanede kişi başına düşen net gelir belirlenir.
Eğer kişi başı net gelir, asgari ücretin 1/3’ünden azsa, kişiler muhtaç sayılır ve gelir testi sonucunda prim ödeme durumu değerlendirilir.
Unutmayın ki resmi bilgi ve sonuçlar için yerel Sosyal Güvenlik Kurumu ofisine başvurmanız gerekmektedir.

Yüksek derece paranoyağım,herşeyi kafamda büyütüp kuruluyorum,bazen böyle yaşamak istemiyorum ama olmuyor,Size göre belki çok normal alaka bile kuramamışsınız ama ben gerçekten kuruyorum aklımda hep olumsuzluklar üzgünüm...

@AS3 Bir yerde okumuştum; insan düşüncede kurgu/kuruntu yaptığında ve bununla korktuğunda gerçekte yaşarken çekeceği acıdan/üzüntüden daha fazla acı yaşarmış. Yani siz düşünerek fazla üzüntü/stres yaşıyor olabilirsiniz.

Elbette insanın elinde değil, elbette bunu değiştirmek zor ama siz böyle zaten zor olanı yaşıyorsunuz. Cesur olun, korkusuz olun. Engel durumunuzu bilmiyorum ama ben kendi adıma gerekirse çöp toplar yine yaşarım diyip fazla kaygılanmamaya çalışırım.

• Beğen
@AS3,

Bana sorarsanız çok da yersiz değil bu hassasiyetiniz. Hesabınıza her ay böyle bir para gelmesi sorun yaratabilir.
Ama bu düşük bir ihtimal. En üstte @cemkaleli arkadaşın da dediği gibi çok yüksek ihtimalle kimsenin haberi olmayacaktır hesabınıza bu tutar her ay bile gelse.

• Aşk
Gerçekten içimi rahatlattınız arkadaşlar hepinize çok teşekkürler güzel insanlar 🌹

@AS3, bende sizin gibiyim herşeyin en olumsuzunu düşünüyorum sizdede cok agır bir ankisiyete var herhalde bu takıntılarla yaşamsk cok zor insanın beynini kemiriyor

• Beğen
Bu şekilde yaşamak seni çok yorar en azından antipsikotik bir ilaç kullanmanı ve en yakın zamanda bir piskiyatri'ye uğramanı öneririm çünkü başına ciddi sıkıntılar alabilirsin

• Beğen
@AS3 anksiyeteniz varsa nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Aşırı düşünüyorsanız kendinize herhangi birşey aklınıza geldiginde onu düşünmek için 15 dk. Ayırın 15 dk. Düşünün sonra başka şeylere verin dikkatinizi . Kitap okuyun aktiveteler yapın. En kötü ne olabilir diye kendinize sorun cevabı vereceksiniz. Hayatınızda iyi giden şeyler vardır onlara odaklanırsanız iyi olur diye düşünüyorum. Anksiyeteye iyi gelebilecek bunlar var, araştırın size iyi gelen birşeyler vardır mutlaka

@AS3,
Allah şifa versin ilacları düzgün kullandımmı mutlska frenlersin gecer

• Beğen
Üst Alt