Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kola içer misiniz?

Mesele o böcek değil yeğenler... Mesele; o böceklere dadanan fareler!
Böcek, adı ütkütücü gelksede vücuda zararı olmayan bir canlı. Karides o berbat görüntüsüne rağmen çok lezzetli + faydalı... Daha zararlılarını yiyoruz oysa, midye gibi. Miss gibi midyelerin dolu olduğu bir tepsiye dalmaya kaç kişi hayır der ki.
Böcekten tiksinecek ya da korkacak bir şey yok.
Amaaa, ya da Ammmm maaaaaaa, durum başka...
İlaçlayamıyorlar, çünkü cochicikler zarar görüyor.
Tek tek avlamaları, binlerce dönüm arazilerde acaip zor.
Biz nasıl ki, kolayı seviyor ve fırsat buldukça tüketiyorsak, farelerde hammaddeye aynı derecede "bağımlı" ilgi duyuyorlar. Hasat zamanı, toplanan ürüne "uzaklaştırılamayan" kaçak fareler karışıyor (eziliyor)
Mesele bu yeğenler...
Zateeeen bildiğiniz bir konuda (aromalar) hatırlatma:
90'lı yıllarda kumpircilik yapıyorum.
Yarım ekmek ve benzeri ürünlerden her zaman pahalı olan, öyle her yerlerde yayılmamış bir yiyecekti.
9 Eylül Üniversitesi kampüs meydanında kafeteryam vardı, orada satardım.
Fuar zamanı İzmir Fuarı içine stand kurardık, çuvallarla patates satar iyi para kazanırdık.
Kumpirin aroma ile ne alakası var yahu diye düşündünüzmü?
Tereyağ o zamanlarda, şimdi olduğu gibi pahalı. İki müşterinin bir tanesi boooolll tereyağlı istemesi cabası.
Pastane malzemecilerinde herbirşeyin aroması var. Ev için aldığınız tama, sana, evin vs. margarinlerinin bir alt kalitesinde kiloluk margarinler olur. Şimdiiii,
Böreklik kiloluk bu margarini alıp bunu bir plastik leğende mıncık mıncık yapıyorsunuz. İçine, bu pastanelerde satılan aromaların bir çeşidi olan, tereyağ esansından 3-4 damla damlatıyorsunuz. Tehşir edeceğiniz kaba şekiller vererek süslü püslü yerleştiriyorsunuz. Gerçek tereyağdan 4/1 maliyetine işi kurtarıyorsunuz.
Komik bir kaç not:
Üniversite kız öğrenci müşteri:
-Tereyağ az olsun lütfen (diyette ya ondan)
-Pekii efendim (ben)
İşlem biter, tam kumpiri vereceğim an gelmiştir:
-Mayonezi bol olsun lüiiiitfen!

Aynı durum, tereyağ çok bol isteyerek, en son mayonez atacakken
- Mayonez az olsun, diyetteyim de!
şeklinde de yaşanır.

Ha birde diet kumpir vardı menüde, sadece kaşar+bezelye+kornişon+mısır içerir.
Bana bir diet kumpir lütfen, mayonezi bol olsun!

Allahım, o kızlar şimdi avukat, savcı, hakim falan olmuştur...
Şimdi bayan üyeler diyecek ki, ne bu ayrımcılık, hep kızları eleştiriyorsun. Senelerce kumpircilik yaptım, toplasan 4/5 uyuz tipin dışında erkekler genelde karışık yap ne varsa olsun diye sipariş verirdi. :)

kasaplara et getiren mezbaha nın araçlarının içini gördünüz mü hiç? O et sofraya geldiğinde ne de lezzetli deği l mi?
Öncesini pek fazla düşünmemek lazım vücuda protein de lazım:p

Heey yeter:) Bişey yiyemez duruma gelecez bu gidişle, birileri güzel bişeyler yazsın ltf:)

her gün yeni pislikler çıkıyor ...

cocatr0gs.jpg

Kola 5 öğrenciyi zehirledi!

Bursa'da okul bahçesinin karşısında bulunan büfeden kola içen 5 ilköğretim öğrencisi zehirlendi!

[FONT=Verdana]Merkez Osmangazi ilçesinde bulunan Kazım Karabekir İlköğretim Okulu öğrencisi 5 çocuk, okul kantinlerinde satışı yasaklanan kolayı, bahçenin dışında bulunan bir büfeden satın aldı. Aldıkları kolayı içen 5 öğrenci bir süre sonra fenalaştı. 112 Acil Servis Ambulansı ile Şevket Yılmaz Hastanesi'ne sevk edilen öğrencilerden birinin durumuise ağır.

OKUL KANTİNLERİNDE YASAK AMA OKUL ETRAFINDA SATIŞI YASAK DEĞİL
Konuyu değerlendiren Bursa Kantinciler Odası Başkanı Yücel Okutan, okul kantinlerinde satışı yasaklanan kolanın okul çevrelerinde rahatlıkla satıldığına dikkat çekti. Öğrencilerin sağlığının korunması amacıyla okul kantinleri kadar okul çevrelerinin de denetlenmesi gerektiğini vurgulayan Okutan, okul çevrelerinde büyük bir başıboşluk bulunduğunu savundu.

Okutan, "Okullardaki yasak çözüm değil. Çözüm okul kapılarında da bu işin kontrol altına alınması. Nasıl camilerin etrafında içkiye izin verilmiyorsa, okul etrafında bu da yasaklanmalı. Çocuklar okula girerken çıkarken bunu alabiliyor. Kararlar uygulanırken tam uygulanmalı. Kanunda, teneffüs ve öğle saatlerinde öğrencilerin bunlara ulaşmasının engellenmesi isteniyor, ancak engellenmiyor. Bursa'daki Hıfzıssıhha Kurumu'nu göreve davet ediyorum. Sadece okul kantinlerini günah keçisi görüyorlar. Bunun böyle olmadığı bugün yine anlaşıldı." dedi.
[/FONT]

[FONT=Verdana]

Kaynak : http://www.internethaber.com/kola-5-ogrenciyi-zehirledi-389600h.htm#ixzz1gQTjE6dk[/FONT]

öğrenciler ve aileleri ille de zarar görerek mi öğrenmeli kola nın ne kadar zararlı olduğunu..?

Kola ve cipsden elimden geldiğince uzak tutmaya çalışıyorum çocuklarımı..

Bozulmuş ayranı iç ondan da zehirlenirsin ki!!

mac72

ayranın özelliğinde sağlığı bozacak bir şey yok ki..ancak bozuk olursa zarar verir ama kola öyle değil, o doğuştan zararlı..:p

tam 5-6 senedir içmiyorum bu mereti ozamanlar buna benzer haberler duymuştum eskidende pek sık içmezdim zati.
sadece cola değil tüm coco cola(fanta,cappy,damla su,turkuaz su vb.) ürünlerini sevmiyorum,tüketmiyorum kendimi bu konuda diyete çektim.bunları bilipte içenlere hayretle bakıyorum:cool:

OOoooof offf ne güzel şeydin sen coca cola..:( 2 seferdir içiyorum ve midem bulanıyo..Umarım atlatırım bu sıkıntılı durumu..:rolleyes:

Cola'nın suçu yokmuş faili belli oldu :) safra kesemdeki taşlarmış o bulantıyı yapan:)

böyykkk :(bune yaa sonuna kadar izleyemedim bile ,ama size bişey diyim az çok bilgim vardı ve şüpheli oldugu için uzak duruyordum ,ama misafirlikde veriyorlar içsen olmaz içmesen olmaz mecbur içiyordum :(
eeee sonuçda gavur gavurlugunu yapar ...biz türk milleti yıkılmaz bi milletiz çeşitli yollarla yiyecek, içecek,ilaç ,vs gibi şeylerle yıkmaya çalışabilirler tabii ...
inaç ve imanımızla yıkılmayız biz :)
ama bunu çeşitli tv film dizi veya ne bileyim özgürlük adı altında halkımızı bozmadılarsa gel söyle ,ne eski edep kaldı ,ne ahlak ne iman ,ne saygı ,ne güven....
istemeyiz onların böcekli içecegini ,bizim çeşit çeşit şerbetlermiz ,hoşaflarımız ,kefirimiz var ...

bu şanlı şerefli türk evlatlarınıda kendilerine benzettiler yaa daha ne olsun....cinsel özgürlük adı altında kimin eli kimin cebinde belli deyil:mad:
benim ülkem cennat vatanım bumu:(

Yahu bunlar saçma sapan şeyler...

Kolanın pek yararlı bir içecek olduğu söylenemez ama "içmeyin" demek için bu tür entrikalara ne gerek var onu anlayamıyorum.

Böcek, möcek hikaye... Şehir efsanesi bunlar... Adı geçen böcekten elde edilen boyar madde her gün dünyada milyonlarca, hatta belki de milyar kişiden fazlasınca tüketiliyor. Ciddi bir zararı olsa geçtiğimiz 100 yılda ortaya çıkmaz mıydı?

Enerji içeceği tüketen arkadaşlar, içindeki "taurin" hammaddesi nereden üretiliyor, biliyorlar mı?

Dünyanın en pahalı kahvesi olan "misk" kahvesi nasıl üretiliyor? :)

Evet, kola içmeyelim. Ama bu yukarıdaki propaganda videolarında anlatılan sebeplerden değil! İçinde lüzumsuz asit, kafein ve bol miktarda şeker bulunduğu ve besleyicilik açısından işe yarar bir şey olmadığı için içmeyelim. Gereksiz bir şey yani... Senaryo üretmeye gerek yok.

Üstelik sadece kola değil, şekerli içeceklerin neredeyse tamamı (meyva suyu diye satılan nektarlar da dahil) yararından fazla zararı olan şeylerdir. Dediğim gibi, bunları içmemek için entrikalara ve senaryolara gerek yok... Ha, arada sırada keyif için 1 bardak içmenin de kimseye zararı yok.

cinsel özgürlük adı altında kimin eli kimin cebinde belli deyil

Kolanın zararıyla cinsel özgürlüğün ne alakası var, onu anlayamadım? ;) :cool:

Uzun süredir kola içmiyorum ama nedeni böcek vs haşerelerden ziyade bir bardak kolada ortalama 12 adet kesme şeker varmış ve müthiş kilo yapıyor,kola devamlı olarak açlık krizine sebebiyet veriyor,kola içmeyi bıraktıktan sonra sağlığımda ciddi anlamda düzelmeler oldu ...

MeTePe demiş ki:
''Enerji içeceği tüketen arkadaşlar, içindeki "taurin" hammaddesi nereden üretiliyor, biliyorlar mı?''
Sayın MeTePe, bir çok etkinlik yapan bir firma, yaptığı etkinliklerde tanıtım için ücretsiz içecek dağıtıyor.
Bizlerde bu tanıtımlarda bulunuyoruz. Ve bu enerji içecekleriden çok tüketiyoruz. Günde iki taneden fazla tüketmeyin denir. Ama benim bir günde on tane içtiğim oldu.
İşte sorum:
''Sayın MeTePe, ben bu enerji içeceklerinden sağlığım açısından günde ne kadar tüketmeliyim? Ya da hiç tüketmesem daha mı iyi olur?''

Sayın Tayanç,

Elbette günde 10 tane içmenin savunulur bir yanı yok...

Arada sırada bir kaç tane içmenin bir zararı olmaz. 10 tane içmenin de görünür bir zararı olmaz. Ama bu içecekler aynı aşırı miktarda fastfood tüketmek gibi metabolizmayı olumsuz etkiler. Gerginlik, sinir vs. yapabilir. İçeriklerinde genellikle aşırı miktarda kalori ve uyarıcı (kafein vs.) mevcuttur. Bunlar adamı kanser etmez ama vücudu yıpratır.

Lafı açılmışken... taurin boğa safrasından üretilir. :) :)

Bilgilendirme için teşekürler MeTePe.

Üst Alt