Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kendisinin Mehdi olduğunu iddia eden ve tedaviyi reddeden yakınım için ne yapabilirim?

Tesbix10

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
1
Yakınım mehdi olduğunu iddia ediyor, duygularını çok uçlarda yaşıyor, hesapsızca para harcıyor ve alkol bağımlısı. Önceden ailesinin kartını kullanıyordu ancak ailesi kartını elinden aldıktan sonra kendi mal varlığını bozup bozup yemeye başladı. Çalışmaya asla niyeti yok ve şuan ailesinden uzakta, başıkesik tavuk gibi geziyor. Günde minimum 20 tane hikaye atıyor, kendisi ve yaşadıkları hakkında. Sosyal medyayı günlük gibi kullanıyor ve insanlar ondan korkup uzaklaşmaya başladı. Gece/Gündüz mefhumu yok kafasına estiğini gecenin 3 ünde arıyor. Durumuna çok üzülüyorum. Hem parası/mal varlığı kalmayacak hem çevresinde kimse kalmayacak.

Bu ataktan öncesinde 3 seneye yakın evde sadece yattı. O halinden kurtulmak için sürekli ilaç araştırdı. İlaçların etken maddelerini ve hangi nörotransmitterleri etkilediğini çok iyi biliyor. Psikiyatri doktorları doğru teşhis koyamadı, ilaç yazıp gönderdiler. Majör depresyon sanıldı çoğunlukla. Yakınım da verilen ilaçları çok uzun süre kullanmadan bu bana iyi gelmiyor diyip başka ilaçlar denedi.

2 sene önce depresyondan çıksın diye TMS yaptırdık. Sonucunda gerçekten depresyondan çıktı ama bu sefer eve girmez oldu. Bir sürü borç yaptı. O zaman durumu anlamadık çünkü böyle sanrılar yoktu. Hipomani yaşıyormuş. Şu son 2 aydır şiddetli bir Mani atağı yaşıyor.

Geçen hafta doktora gittik o da Bipolar teşhisi koydu ancak yakınım verilen ilaçları kullanmaya tenezzül bile etmedi.

İkna etmek istiyorum ama zamanı geldiğinde gerçeği hepiniz göreceksiniz diyip tedaviyi reddediyor, deli değilim diyor. Bazı kişileri soktuk araya onları engelledi.

Zorla yatırmak istemiyorum, çünkü tedavisi başarılı olmazsa, beni zorla hastaneye yatırıp hayatımı mahvettiniz diye bize düşman olsun istemiyorum. Kendi deyişiyle "Tımarhane"den çok korkuyor. Vasilikte de keza yine bize düşman olacak. Çünkü sinirlendi mi gerçekten ne yapacağı kestirilemiyor.

Ama elim kolum bağlı hissediyorum şuan. Hiçbir şey yapamıyorum. Allahtan herkese o an ne yaptığını sosyal medyadan paylaşıyor da takip edebiliyoruz.

Ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?

Öncelikle geçmiş olsun. Dava açıp mallarını kullanmasına kısıtlama getirmelisiniz. Vasi ataması yapılacaktır, vasi izni olmadan bir iş yapamaz.

Vasi atanıp gerekirse zorla hastaneye yatırılmalı.

Öyle düzensiz ilaç kullanma ile tedavi olma şansı yok...hastane yatışı olursa ilaçları düzenlenmiş olur.

Hastanede kendine gelir..size düşman niye olsun. @Tesbix10,

Teşekkür ederim ikinize de. Yakınım dışarıdan çok normal gözüken ve mantıklı konuşan birisi. Süreç nasıl işliyor bilmiyorum ama hemen dava açıldığı gibi vasilik atanıyor mu?
@OğuzHan112 @dreamfail

İsterseniz önce psikiyariye götürün...yatış uygun görülürse yatıracaklardır.

Anlattıklarınıza göre harcamalar vs kendine zarar...tedavi sürecinden sonra kendine bir gelsin..vasilik işini sonra hallerdersiniz.

Bipolar boz mani dönemin de bu şekilde savurganlık olur.@Tesbix10,

Benzer cevaplar yazılmış . Kaymakamlığa dilekçe ile müracat edip polis zoruyla hastaneye yatırılmasını sağlayabilirsiniz. 1 ay kadar kalsa zihni, ilaç kullanımına alışır. Stabil hale gelir. Tabi ki taburcu olduktan sonra da tedaviye devam etmesi lazım. Şimdiden geçmiş olsun.

benzer durumdan geçtim. Sokaklarda gezip para harcıyordum. Anlamsız şeylere inanıyordum. Fotograflara resimlere takmıştır.

Ağır atak geçiyor yakınınız tedavi olmadan düzelemez. Benim tedavim xeplion dene iğne tarafında oldu.

Ailem adliyeye dilekçe verdi. O zaman yalnız yaşıyordum. Tedavi olmadan durumu engellemenizin imkanı yok.
Dilekçeyi şimdi verseniz bile yatırma işlemi davayala birlikte 1 yılı buluyor.

bende hasta olduğumu kabul etmiyordum. Ailem vasi tayin edildi zorunlu yatış yapıldı.
iyileştikten sonra size düşman olmayacaktır. Benim dilekçemi annem vermişti. Şimdi iyiyim 11 ay oldu.
Vasiyi kaldırmak için uğraşıyoruz.

İlk önce hasta iken aileme çok kızdım. Sonra iyileşince size duacı olacaktır.

Biran önce dilekçesini yazın vasi tayin edilsin hastaneye yatsın. Yoksa atak geçirdiği için bilişsel kayıpta oluyor. Beyin hasarı

@xdedahii,

Evet sizin yazdıklarınızı da okuyorum. Aynılarını yaşıyoruz biz de. Her şeyden anlam çıkarıyor her şeyden. Sayılara kafayı takmış vaziyette. Bu da mı tesadüf diyor her karşılaştığı şeye.
Yatırma işleminin 1 yılı bulması çok uzun değil mi ya. O zamana kadar kim öle kim kala.

Ağır atak geçiyor. Psikoza girmiş. İlaç almadan iyileşemez bilginiz olsun. Sorun psikolojik degil beyindeki dopmamin denen maddenin aşırı artmasından
ilaç almazsa düzelemez.

hastaneye yatınca da gözlemleyecekler sonra bu iğnelerden birini bir hafta arayla vuracaklar. 2-2.5 ayda anca etki ediyor. 3 aya doğru kendine gelir. 6 aya kadar doz ayarlaması yapılır. Bu süreçte çok sabırlı olmanız gerekmekte. Ortalama 10 ayda ben kendime geldim.

ne yaparsanız yapın tedavi olmaya yanaşmayacaktır. Atak durumundayken hasta olduğumuzu kabul etmiyoruz

@Tesbix10,
daha bir yılı da geçiyordu. Bir bahane bulup bayramdan hastaneye götürdüler güvenlik tekrar bırakmadı. Gidip adliyeye dilekçe verildi gece. Yoksa özel haklarınız var öyle hemen yatıramıyorsunuz.

İyileştikten sonra size duacı olacaktır. Benim herşeyim mahvoldu o yüzden. Adliyeye dilekçe verdiğiniz an mallarını satamaz. benim öyle şuan

hangi şehirdesiniz bilmiyorum. Bir bahane bulun hastaneye çağırın acilden içeri alırlar sonra bir daha bırakmazlar. Tabi yakınları olarak sizin gidip adliyeye dilekçe vermeniz gerekiyor.

Dilekçeyi vermezseniz yatıramıyorlar geri salıyorlar

Moderatör tarafında düzenlendi:
hastaneye zorla yatırdıgınızda belirli bir süre evet sizlere karşı kin besleyecektir ama düzenli ilaç kullanma ile o alevlenme dönemi yavaş yavaş bittiğinde ve kafası açıldığında sizleri anlayacağını düşünüyorum. Allah sabırlar versin

@xdedahii,

Kafamda çok soru işareti var ama...

Onu bir bahaneyle hastaneye götürdük diyelim, zorla yatırmak nasıl mümkün oluyor ki karar çıkmadan? Karar çıkması da 1 sene sürüyor diyorsunuz. 1 sene boyunca nasıl dayanacağız.

Şöyle bir yol mu izlememiz gerekiyor?
1. Yatış yapılacak hastane bulunacak.
2. Bu hastaneye bir bahane ile kandırılarak götürülecek.
3. Orada zorla da olsa yatırılacak. (Burası nasıl olacak anlamadım)

Bir bahane bulup hastaneye götürüyorsunuz. Sonra hastanede güvenlik adliyeden kâğıt getirene kadar sizi tutuyor. Adliye gecede olsa kağıdı veriyor. Kâğıt gelene kadar gözlemde tutuyorlar.

Şu şu yakınım ilaçlarını kullanmıyor tedavi olması gerekiyor acilen hastaneye yatırdım diye dilekçeyi hastaneden adliyeye götürüyorsunuz.

Bende böyle olmuştu. Ama önceden de dilekçe verilmişti. Bir yıl sokaklarda atak durumunda dolandım. Aynı durumdaydım.

Alkolle aram yok alkol alıyordum arabaya binip depoyu fulleyip saçma saçma şehri dolaşıp fotoğraf çekip anlam çıkarıyordum.

Öncesinde hastaneye gidin danışın acile

@xdedahii,

Tamam gerçekten çok teşekkür ederim. Yaklaşık 2 aydır bu psikozu yaşıyor, ne yapacağımızı bilmiyorduk. Şuan kafamda bir yol haritası çizmemi sağladınız. Allah razı olsun sizden.

2 aya kendine gelir 3 aya toparlar
Başka çareniz yok ilaç almazsa düzelemez.
Öncesinde gidip acile danışın onlar yönlendirecektir

Ben ikna yoluyla yatırılması taraftarıyım ama ikna olmuyorsa zorla da olsa mutlaka tedavi görmesi lazım. Tabi asıl tedaviden sonra bir de alkol bağımlılığı tedavisi görmesi lazım acilen. Bizim gibi psikiyatrik hastalarda alkol çok zarar veriyor tedaviye.

beni polis zorla hastaneye yatırmıştı 4 kez hastaneye yattım bi faydasını göremedik ben gene aynıyım gene aynıyım

İlaç kullanmasını sağla o konuda psikologla görüş tabi konu yeniyse böyle yapabilirsin

Benim şizo arkadaş da mehdiyim dedi dondum kaldım ne diyeceğimi bilemedim🥲

Hocam arkadaşınız artık sınırı geçmiş galiba ben tabi bilemem de zorla tedavi ettirmeniz lazım kabul etmese bile bu halinden daha kötü olamaz bence ilaclarla

Üst Alt