Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kekemeliği olan bireylerin mülakatlarda elenmesi hakkındaki düşünceleriniz..?

nostaljik

Üye
Konular
71
Reaksiyonlar
0
Kekemeliği Olan Bireylerin Mülakatlarda Elenmesi Hakkında. (Sizlerin Yorumu Nedir?) Görüşlerinizi Yazınız Lütfen...
Geçtiğimiz günlerde mülakatlarda elenen öğretmenlerin gündeme gelmesi üzerine konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, kayırma iddialarını reddederken "kekeme iseniz nasıl öğretmenlik yapacaksınız" demişti.

Bakan'ın verdiği cevap kekeme yurttaşların tepkisini çekti.

Kekeme bireyler, mülakatlarda ilk elenenler arasında yer alıyor ne yazık ki. Bu şekilde bir açıklama ise bu bireylerin meslek tercihlerini ve umutlarını derinden etkilemektedir. Sizler neler düşüyorsunuz bu konu hakkında?

Büyük bir yalan, ayrımcılık suçu ikrarı.

Öğretmenin bilme ve bildiğini çocuğa aktarma becerisi ve yöntemleri neredeyse sonsuz bir çeşitliliğe sahiptir. Bir orkestra şefi misali tek bir hareket yapmadan, tek bir kelime kullanmadan çocuğa bilgiyi aktarabilir ve çocuğun geleceğine katkı sunabilirsiniz. Kaldı ki ne “çocuk” diye tek bir karakter vardır, ne bir çocuk diğer bir çocuğa benzer, ne de bir çocuğun öğrenme biçimi diğer bir çocukla aynı olur. Çocuğun kişiliğini, düzeyini ölçmek ve ona ihtiyaç duyduğu desteği sunup bilgiyi vermek öğretmenlik mesleğinin ustalığıdır. Bu ustalık ne dil becerisine ne yürümeye ne görmeye ne de bir vücut şekline bağlıdır.
Öğretmen kendini geliştirmiş, gerekli eğitimi almış ve çocuklarla iletişim kurma becerilerine sahip olmuşsa, MEB’na ve onun başında olan Bakana düşen şey o öğretmenin önünü açmak ve öğretmeni çocuklarla buluşturmaktır.

Sonuç olarak Milli Eğitim Bakanının kekeme olan kişilerin ne yapıp yapamayacağı hakkında kullandığı ayrımcı ifadeler asla kabul edilemez. Kendisini derhal kekeme vatandaşlardan ve öğretmenlerden özür dilemeye ve bu vesile ile öğretmenlerin sıkıntılarını giderecek adımlar atmaya davet ediyorum.

Burada iki durum var.
Birincisi kekemelere uygulanan ayrımcılık ve kekemeler hakkında kullanılan ayrımcı dil. İkincisi ise kekemelik üzerinden/kullanarak adaletsizliğinize meşruiyet çıkarma çabası.

Öte yandan, kabiliyeti belagat ile sınırlayan, öğretme kabiliyetine hiç değinmeyen biri bakan ile karşı karşıyayız... Bakan halt etmiş.

Evet Bülent Bey, ne yazık ki çözümler üretilmesi gerekirken sorun odaklı açıklamalar yapılıyor. Kekemeliği olan binlerce vatandaş var. Zaten en büyük sorunları da isdihdam edilmeleri aşamasında yaşadıklarıdır. Kekemeliğin özüne bakarsak bu durumun temelinde özgüven eksikliği ve buna benzer işin psikolojik taraflarının ağır bastığını görürüz. Yani kekeme birey bu şekilde kısıtlanırsa zaten olumlu adımlar atması daha da zorlaşıyor. Başta da belirttiğim gibi: soruna sorun katmak ile bir yere varamayız, keşke ''ÖĞRETMENLİĞE GİRECEK KEKEME VATANDAŞLARIMIZ İÇN NELER YAPABİLİRİZ...'' denilseydi. Bu arada benim de kekemeliğim var. orta düzeyde bazen ağır. Ama çok şükür kendimi ifade edebiliyorum. Mücadele edip elimizden geldiğince engelleri aşmalıyız.

nostaljik

Senin dilinde bazen orta düzeyde bazen ağır kekemelik varmış. Eskişehir de bulunan Anadolu Üniversitesine bağlı Dil ve Konuşma Bozuklukları Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinde kekemeliği bilimsel yöntemlerle tedavi ediyorlar. Burayla iletişime geçebilirsin. Eskişehir de bulunan Anadolu Üniversitesine bağlı Dil ve Konuşma Bozuklukları Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Türkiye'nin en kapsamlı Kekemelik tedavi merkezidir.

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linke tıklayabilirsin.

https://dilkom.anadolu.edu.tr/

erbin
Bilgi için teşekkürler. Bilgim var bu merkez ile ilgili. Ama terapistler her şehirde orantılı olarak yer almıyor. mesela şu anda birçok şehirdeki devlet hastanesinde 1 terapist bile yok. ben şahsen cimere ve diğer ilgili merciilere çokça yazdım . daha yeni yeni atamalar yapılmaya başlandı.

nostaljik

Senin de yazdığın gibi Türkiye de her şehirde bulunan devlet hastanelerinde konuşma terapisti yok ama Türkiye de üniversite hastanelerinin çoğunda konuşma terapisti var. Sen yaşadığın şehirde ki üniversite hastanesine de kekemeliğinin tedavisi için başvurabilirsin.

erbin

Kendim de bazı çalışmalar yapıyorum ama işte danışarak yani yardım alarak çalışmak daha çok faydalı oluyor. Bu arada sizde de var mı bu sorun? Yoksa terapist misiniz?

nostaljik

Benim dilimde 3 yaşından beri Kekemeliğin bir çeşidi olan tutukluluk var. Şizofreni hastalığım da var. Şizofreni hastalığına ben 26 yaşında yakalandım. Dilimde ki tutukluluk ise 3 yaşından beri bende var. Ağır bir kekeme değilim. Ağır bir kekeme olmasam da dilimde bulunan tutukluluk yüzünden gündelik hayatta konuşurken konuşmam bazen duraksıyor. Dilimdeki tutukluluk yüzünden gündelik hayatta iletişim kurarken zorlandığım zamanlar oluyor. Dilimde ki tutukluluk yüzünden 13 yaşında Ankara da bulunan Hacettepe Üniversitesi Hastanesi İşitme ve Konuşma Bozuklukları Merkezinde Konuşma Bozukluğu tedavisi görmüştüm. Gördüğüm bu tedavinin faydasını görmüştüm. Yakın zamanda Anadolu Üniversitesine veya Hacettepe Üniversitesi Hastanesine konuşma bozukluğumun tamamen düzelmesi için başvuracağım.

Kekemelik yüzünden psikolojimin bozuk olduğunu düşünüyorum, ayrımcılığın alası var tabi. Dil tutuk olunca düşünceler de kıtlaşıyor, beynim yerine söyleyebileceğim kelime ararken ortaya saçma cümleler çıkıyor bazen...
Bunun bir egitimi kursu vardır mutlaka ama faydalı olacağını sanmıyorum. Konuşurken küçük düşeceğim rezil olacağım duygusu çok güçlü, belli duyarsizlastirma teknikleri vardır muhakkak ama pratikte yine aanksiyeteme yeniliyorum..
Kekeme olup psikolojik rahatsızlığı olan var mı acaba forumda?

Merhaba kardeş, bende de kekemelik var. Yukarıda bahsettiğin durum ve durumlar bende de mevcut. Herkesin kekemelik şekli ve şiddeti aynı değil ama şikayetler genelde benzer oluyor. ''Duyarsızlaşma'' tekniğine değinmişsin, kekemelikte en etkili yöntem budur, yani bunu uygulamanı tavsiye ederim. Bir nevi kafaya takmadan konuşma demek oluyor bu. Kekemeliği olup da sosyal fobi veya anksiyete bozukluğu olmayan yoktur diye düşünüyorum. Benim de bu ikisi var bazen azalıyor bazen artıyor. Allah herkesin yardımcısı olsun.

Sosyal fobim beni bitirdi tamamen izole bir hayat yaşıyorum ☹️ Kekemelerin ülkemizde sayısı nedir acaba, YouTube da kekemeler derneğinin videoları çok az izleniyor, bazı buluşmalar da oluyor ama hiç gitmedim. Gitmeyi çok istiyorum ama

Türkiye de Şizofren hastalığının kesin tedavisi daha henüz bulunamadı. Kekemelik hastalığı Şizofren hastalığı gibi değil. Türkiye de Kekemelik hastalığının son yıllarda çok sayıda üniversite hastanesinde kalıcı tedavisi yapılıyor. Türkiye de bir kişi ben kekemeyim, iyileşemiyorum diyorsa o kişiye inanmayın. Türkiye de bu kadar çok tedavi imkanına rağmen ben kekemeyim, iyileşemiyorum diyen bir kişi duygu sömürüsü yapıyordur.

erbin hadi ordan....
kekemelik tedavisinin sadece kucuk yasta olanlara kesin faydasi var.haricinde hicbir tedavi kekemeligi tamamen yok etmiyor sadece biraz kisiye bagli olarak kontrol altina alinabilirligi var.

Keşke özgürce kekeleyebilsem, ama kasıyorum daha bir kötü oluyor...

Born2die

Aynen ben de rahatça kekeleyemiyorum. Kendimi kasıyorum. Kekemeliğin çözümü biraz da rahat olmakta yatıyor. Terapi aldınız mı hiç? Bu arada kekemelik platformlarına üye misiniz? Gruplarda falan.

Üst Alt