Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kardeşim üzerine araç almak istiyorum. Hangi yolu takip etmem gerekiyor? [Soru]

enesyvz

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
kardeşimin engeli % 100 bu aracı benim kullanmam için hangi yolu takip etmem gerekiyo

Öncelikle bunun için sağlık kurulu raporu almalısınız kardeşiniz için. Sonra her hangi bir bayiiye gidip 1600 cc motor hacmine kadar bir aracı ÖTV'den muaf olarak satın alabilirsiniz. Bayii tüm işlemleri yapar zaten (MTV muafiyeti iiçn vergi dairesine özellikle başvurmayı unutmayın)... Noterden bir taahütname imzalıyorsunuz vs.

kby hastalarıda ötv ötemeli araç alabilirmi

kby hastasıyım vede %93 oranında raporum var ötv ötemeli araç alabilirmiyim bu hakkım varmı ?

Evet, adına araç alınabilir ve aracını 3. dereceye kadar kan başın olan kişiler kullanabilir.
Arabada hiç bir özel donanım nbulunmasına gerek yok. Sadece araç senin üstüne olacak ve plakada damga olacak...

Not: Artık ÖTV ÖTELEME değil, MUAFİYET. Yasa değiştiği geçtiğimiz aylarda. Aracı alırken ÖTV ödemeyeceksin, 5 yıl kullanıp satarsan hiç bir vergi de ödemeyeceksin. 5 yıldan önce satarsan, o zaman başta ödemediğin ÖTV'yi ödeyeceksin

tşk ederim
bazı bayiiler diyoki mahkeme kararınca veraset gerekiyo
bazı bayiiler ise noterden taahüt gerekiyo
hangisini yapmam gerekiyo

2. ise kardeşim %100 özürlü olduğu için alınan arabayı kimler kullanabilir

Noterden taahüt yeterli.
Ama zihinsel bir gerilik varsa, o zaman işlem için veraset de gerekir doğal olarak. Yani veraset olmadan o kişi adına işlem yapılamaz; değil mi?

kardeşim %100 hem zihinsel hemde fiziksel engelli
ama yaş 94 lü yani 14 yaşında bununn için sadece annenin veya babanın noterden belirtilen otoyu almaya yetkili kılması yeterli değil mi???

Anne-baba olunca zaten yasal olarak söz hakları var diy düşünüyorum. Bence verasete gerek olmadan, sadece noter taahütnamesi ile halledersiniz.

alınan raporun belli bir günü varmı yani son 1 aylık içinde veya son 2 aylık rapor olması gibiii

Evet.raporun son altı ayda alınmış olmasını istiyorlar.Aksi takdirde çoğu yerde kabul edilmiyor.

Üst Alt