Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalp hastaları özür oranlarınız yüzde kaç?

MeTePe

Hocam yanıtınız için teşekkürler. Lakin kapak hastalığı ikinci seviyede . Kapak hastalığı ekokardiyografi raporunda 4 evrede gösteriliyor. Orada 2. kutucuğa + konulmuş. Yani ben burdan orta derece diye anlıyorum. Eser değil, başlangıç birinci evre değil ikinci evre. O yüzden ordan da 30 puan aldımı 25+30 = 55 Baltazar formülü ile her türlü 40'ın üzerinde kalıyor. Diğer bir husus ise Kalp hastalığının doğuştan olup olmadığının belirlenmesi . Biz hasta olarak doğuştan olduğunu düşünüyoruz. Çünkü yaptırdığımız tetkikler ve neden bulunamaması idiyopatik olması bize bu düşünceyi getiriyor. Yani doğuştan kalp hastası oluncada 5 puan geliyor derdimiz o :D.

Asıl mevzu bu hocam , Doktor diyor ki pabın akciğerlerle ilgili bir sorundan dolayı yükselip kapaklarındaki rahatsızlığı oluşturmuş bunun sebebi anlaşılırsa hem pab ortadan kalkar hem kapak rahatsızlıkların ortadan kalkar diyor.

Bizim düşüncemiz de şu . Yasa yönetmelik kanun ortada. Sen kardeşimin pabını ekonda 45 mmHg olarak görüyorsun. Kapak hastalığınıda evre 2 olarak görüyorsun. Öyle ise kanunda hakkı olan rapor oranını heyete çıktığında vermen gerekiyor. Ama doktor işi uzatıyor. Yok pah hastanesine git İstabula falan .

Birde bu doktorların ego sorunu var. Hacettepedeki eko raporlarını mr raporlarını görünce kuduruyorlar. Takmıyorlar. Ben öyle görmüyorum diyorlar.

Biz hastalar hangi doktorun, hangi hastanenin, hangi tetkikin geçerli olduğunu nereden bilebiliriz ? :D :D :D :D: D: D

Hocam yanıtınız için teşekkürler. Lakin kapak hastalığı ikinci seviyede .

%40 geçtikten sonra 3-5 puanın pek de önemi yok.

Burada aslında eko vs sonucu kadar klinik tablo önemlidir. Yani çoğu doktor muayene sonucuna göre kanaat kullanır. Muayenesini bilemedğim için bir şey diyemiyorum ama rapor şansını deneyebilir.

@Suskun Mutsuz Umutlu,
merhaba 6 ay önce engelli raporumu yenilerken kardiyoloji sen de akciğer tansiyonu var biliyor muydun dedi....ben şok geçirdim sürekli doktordayım kimse demedi. ve başlangıç olduüu için %10 verdiler. çarpıntı terleme nefes yetmeme ben hep diğer kronik hatsalıkarımdan zannediyordum meğer bu da etki ediyormuş. 6 ayda bir kontrol olacak duurm şu ki ilerliyor engel olamıyoruz. size çok daha yüksek verilmeli rapor.

merhabalar salı engelli raporu ıcın heyete gırdım henuz e devlette cıkmadı rapor ama kardıyolojı resımdekı raporu vermıs engellı raporum % kaç olur sürelimi süresizmi olur sımdıden tşkler cevap veren herkese

ef : %25 -30

@OğuzHan112

evet kalp yetmezlıgım var kalbımdede 5 stent var 2021 de anjyo olmustum
sizce oran ne verırler hocam bırde suresızmı verırler surelimi

Ef değeri çok düşük...Ef 25. puan %100 olarak değerlendirilir diye düşünüyorum...

Tabiki takibini yapan hekim net kararı vermiştir...

Süreli süresiz ona heyet karar veriyor...net bir şey söylemek doğru olmaz

@Ysr8383,

@hanifeaydin,
geçmiş olsun. pulmoner hipertansiyon (akciğer tansiyonu) ciddi bir hastalık. Engellenmezse ve şiddeti artarsa malesef sonucu iç açıcı değil. mümkün mertebe tedavi olmanın yolunu aramak lazım . evet mız mızlık yapan doktorlar malesef kardeşime rapor vermeme konusunda direndiler. Ama şuan ikinci defa gitmedik. Düşünüyoruz. Hayırlısı.

@Ysr8383,
Merhaba , yaşınız kaç ? Doğuştan mıydı rahatsızlık yeni mi fark ettiniz ? %25-30 çok ciddi bir şekilde kalbin çalışmakta güçlük çektiğini gösteriyor. Kalp nakline ihtiyacınız var. Bu süre çok acil oluncada yapay kalp takılması lazım. Doktorunuzla görüştünüz mü bunu ne dedi ? Geçmiş olsun acil şifalar diliyorum Allah'tan.

@Suskun Mutsuz Umutlu,
çok sağolun demin kardiyoloji kontrolden geldim.600 metrelik yolu bile zor yürüyorum zaten bu olmazsa kanser var o olmazsa SLE var.kaçamıyorum anlayacağınız.benimki sle ye bağlı seconder diye geçiyor ama ilerleme riski tabi var .artık düşünmüyorum zaten dertleştiğimiz tüm arkadaşlarım vefat etti.ben de gittiği yere kadar ne kadar ömrüm varsa ....herkes için geçerli bugün doktor mesela e nabızda çektiğim çileleri görüyor dedim ki kemoterapi ilacım değişecek ön testleri doktorum girdi ama ne eksik kalmış bakar mısınız yazar mısınız altı üstü 7 adet test ve ekrana bakmadı genel test kodları o da girebilir esasen ama dahiliye girsin git onlara sor dedi

halimi gördü ter içindeyim rengim bordo olmuş beni hastanein 2 km diğer ucuna yolluyor.onun için 2 dakikalık işlem .....değerimiz arkadaşlar bu ...ben cepten de ödeyip az devlet az özel yapıp bütçeme göre tedavi alıyorum hepsi özelde tanı kondu inanın devlete kalsa o tanılar için kaç sene kaç doktor gezerdim.maddi olarak çöktüm evet ama bu yaşımı gördüysem de bu devlet hastanesi doktorları sayesinde olmadı.çok öfkeliyim kusura bakmayın.Allah kimseyi cidden işinden nefret eden hemşire ve doktor memurların olduğu hatsanelere düşürmesin.artık param bittiği için devlete geçtim ama gördüm ki halka resmen çöp gibi dvranıyorlar yazık yazık yazık ......

@hanifeaydin,

Çok geçmiş olsun. Hastalığın şiddeti ve derecesi ne olursa olsun umutlu olmak lazım. Ve yapılabilecek müdahalaler işlemler için çabalamak lazım. Dediğiniz sıkıntıları emin olun hemen hemen her hasta yaşıyor. Sağlık Bakanlığı müdahale etmedikçe bu sorunlar devam eder. Sakıncası yok ise hangi hastanede tedavi oluyorsunuz ?

merhaba arkadaşlar öncelikle herkese geçmiş olsun, 2022 yılında kalp krizi geçirmiştim 1 stent takıldı. Bugün sağlık kurulundaki doktorlara gözüktüm şuan için sadece tip 2 diyabetten oran alabildim doktor %20 verdim dedi. Kardiyoloji ve göğüs hastalıkları doktoru izinde olduğu için haftaya perşembeye kaldı. kalp %30+hiper tansiyon %10+kolestrolden %10 okuduğum kadarıyla, ayrıca alerjik astımım var 11 yıldır raporlu tedavi görüyorm bunun içinde göğüs hastalıklarınada gireceğim. 14/03 tarihinde muayeneleri tamamlayıp kurula sokacaklarmış. Sonucu tekrar bildiririm.

EF%50-55

ASENDAN AORT 36MM
LVEDD 56MM
1-2 AY
2 -3MY
1 TY
PAB:40MMHG
LVESD 39MM

@OğuzHan112 S.a hemşerim sende yorumlarsan memnun olurum

Kardiyoloji doktorunun muayene sonucu yukarıdaki gibi bu hafta kurula gireceğiz.
Bu sonuçlara göre kalpten alacağı oran nedir.

Ek olarak hipertansiyon ve pulmonerhiper tansiyonu var cetvele göre klas2 ve klas3 komlikasyonları var (Hipertansif retinopati - Proteinüri ve böbrek fonksiyon bozukluğu ) bunu doktor değerlendirir mi klas3 olarak yoksa standart %10 mu verir tansiyona. Tabloya göre aşağıdakilerden iki veya daha fazlası varsa %50 demiş klas3 için bunu öğrenmek istiyorum.

Birde öğrendiğime göre hipertansiyon ayrı pulmoner hipertansiyon ayrı değerlendiriliyormuş doğrumudur.

HİPERTANSİYON

Klas 1: Antihipertansif tedavi kullanan ve komplikasyonu olamayan kişiler 10

Klas 2: Kişi antihipertansif tedavi alıyor ve aşağıdakilerden birisi varsa 20 Proteinüri d) Hipertansif retinopati (Gunn belirtileri) Hipertansif serebrovasküler hastalık e) Sol ventrikül hipertrofisi

Klas 3: Kişi antihipertansif tedavi alıyor ve aşağıdakilerden iki veya daha fazlası varsa 50 Diyastolik kan basıncı > 120mmHg (maksimal tedaviye rağmen) Proteinüri ve böbrek fonksiyon bozukluğu (serum kreatin ve BUN düzeylerinde artış veya kreatin klerensi <%50 olması) Hipertansif serebrovasküler hastalık ve kalıcı nörolojik defisit Sol ventrikül hipertrofisi Hipertansif retinopati (evre 3-4)

Ef 50-55 normal sayılmasa da çok kötü sayılmaz..40..30 olsaydı %100 derdim.

Zaten gerekli bilgilere ulaşmışsın.

Böbrek değerlerini biliyormusun...böbrek yetmezliği mi var?

Anladığım kadar 90 puana ulaşmak istiyorsun.

Böbrek yetmezliği ve kalp hastalıkları +ht 90 puan gelebilir gelmeye bilir. Ef 50-55 olunca kararsızım.

@samsunspor,

@Suskun Mutsuz Umutlu,
kontrol ediliyorum seconder diye geçiyor. 6 ayda bir kardiyolojiye gidiyorum şimdilik.seconder olduğu için yavaş ilerliyor hastalığıma bağlı çıktı hastalığımı kontrol altına almaya çalışıyoruz kemoterapi vs. çok yoruldum artık

YORUM:
RKH + MITRAL KAPAK ROMATİZMAL AÇILIMI KISITLI AORT KAPAK KALSİFİK,

SONUC
SİSTOLİK FONKSİYONLARI NORMAL

ORTA MITRAL STENOZU (PLANİMETRİ: 1,2 CM2)

İLERİ MY
ORTA AY
ORTA TY 45

Mitral kapak: Yetmezlik;İleri
MRA(cm2);1.2
Aort kapak:Yetmezlik;2.derece
Peak sistolik velosit;1.6
Trikuspid kapak: Yetmezlik;2 derece
PAB(mmHg);45

Aort Kökü:30
LA(Çapı):45

. Teşekkür ederim şimdiden sağ olun. @OğuzHan112,

bugün kurula girdim arkadaşlar..rapor 15 gün içinde e devlete düşecekmiş.
koroner arter kalp krizi %30
hiper tansiyon %10
astım %20
tip 2 diyabet %20

30+20+20+10=%59.68

Raporunuz %60 olarak onaylanır. @OMERGRG,

@neslihsan
Ne ameliyatı olacaksınız...doğumsal kalp hastalığınız mı var?

Yukarıda yazdığınız sanal anjiyo veya eko bilgilerini tek tek mi yazdınız ?

Komple görüntü olarak atamazmısınız?

Son düzenleme:
Özelden sorulan sorunuza cevaben.

3 operasyon derken...hayır.

Tek operasyonda hepsi tamir edilebilir...ancak sizin klinik durumunuza göre hekim farklı bir yol izleyebilir.

Engelli raporu.

Operasyondan sonra ef değerinize bakılır...ona göre puan belirlenir.

Kalp için sol kapaklar önemlidir..trikuspid kapak onarılmaz ise kalp yetmezliğine kadar gidebilir.

engelli raporu verilebilir diye düşünüyorum.

Sorunuza cevap alabildiniz mi acaba? @neslihsan

Moderatör tarafında düzenlendi:
@OğuzHan112,

Evet cevap aldım teşekkür ederim geri dönüşünüz için.Birde sizce rapor oranı kaç olur bilginiz var mı acaba?

Daha önce ameliyat oldunuz mu...kaç yaşındasınız?

Bu hastalık yeni çıkmadı sanırım.genelde doğumsal olur.

Yakın tarihte ameliyat olmayacaksanız heyete girin...veya ameliyat sonrası da olur fark etmez.

Puan için ef değeriniz önemli..ama sizin doğumsal olduğu için engelli raporu çıkar.

40 barajını geçersiniz..daha fazla da olabilir..sanırım bir iki kapak onarımı yapılacak.

Tam olarak kalp yetmezliği var mı onu anlayamadık..o yüzden net bir şey yazamıyorum..ameliyatınızı olun tekrar konuşuruz inş. @neslihsan,

Peki hayırlısı olsun...ben 19 Mayıs ilçesine 15 km deyim

Aracınız var mı bilmiyorum, @samsunspor, Yarın müsaitseniz ilceye buyur gel.. iftar yaparız hemde tanışmış oluruz.

@OğuzHan112,

Kardeşim benim allah razı olsun aracım varda oğlum oldu ellerinden öper onun telaşındayım ama muhakkak uğrayacağım yanına müsait zamanda inşallah

@OğuzHan112,

aynen dediğiniz gibi %60 süresiz çıktı raporum. bugün vergi dairesine başvurdum, sonucu bekleyeceğiz artık.

Üst Alt