Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme kaybım yok ama hafif gürültülü ortamlarda bile duyamıyorum

dreamfail

Üye
Konular
133
Reaksiyonlar
40
Ne zaman işitme testi yaptırsam doktor bir şeyin yok diyor fakat hafif gürültülü ortamlarda konuşulanları duyamıyorum, anlamıyorum. Sebebi ne olabilir?

hastaneye yatışımda bende sesleri duyamıyorumdu doktor bir şeyin yok dedi ama ben duyamıyorum du

ısıtme testınızı doktor gormus ona gore sıze bılgı verdıyse ısıtsel noropatıdır hastalıgınız
ısıtsel noropatıde sesler duylur konusma anlasılmaz
ısıtme cıhazının koklear ımplantın faydası olmaz ısıtsel noropatıde

Gammzelli99
sordugunuz soruya yeterlı bılgım olmamakla bırlıkte sınırsel oldugu ıcın sensorınoral kayıp dendıgını tahmın edıyorum:)
bılgı benı asar sayın hocamız MEHMET AKSIT ara ara sıtemızı bılmedıgımız konularda bılgılendırıyordu
bızde epey seyler ogrenıyorduk anlattıklarından
ama zaten ısıtme konusu sınırsel konular normal vatandas olarak bızlerı asıyor okuyup arastırdıgımız kadarı ıle vakıf olabılıyoruz:)
care allahtan olsada sınırsel kayıplara sımdıkı durumda doktor mılletının bır care bulabıldıgı yok
bırde kendım ıcın soyleyım KELIN MERHEMI OLSAYDI KENDI BASINA SURERDI:eek::eek::eek:
bununla bırlıkte ısıtme kaybı zordur ama sagırlık besbeter bısey:(

İşitsel nöropati, "işitsel nöropati spektrum bozukluğu" olarak tanımlanan işitme bozukluğu sınıflaması içinde değerlendirilir.
İşitme kaybı, işitme sinirini tetikleyen iç tüylü hücrelerde ve/veya işitme siniri üzerinde oluşan hastalıklar sonucu ortaya çıkar.
Konuşmanın anlaşılma oranı, işitme kaybı düzeyinden beklenenin daha altında gerçekleşir.
Kesin tanı için odyolojik açıdan ABR, akustik refleks ve OAE testleri; radyolojik olarak MRI gerekir.

Hayır. Sensorinöral işitme kaybı genellikle iç kulaktaki dış tüylü hücre hasarı ile ilgili işitme kayıplarında görülüyor. Nöropatide dış tüylü hücreler genellikle sağlam kalıyor.

Mehmet Akşit peki hocam son olarak şunu sormak isterim ben geçen sene sağ kulak zarı ameliyatı oldum 1 ay öncede sol kulak zar amelîyati oldum timpanoplasti. Eski işitme kaybim sağ 33 sol 38 db idi amelîyattan sonra evde bariz şekilde duymamın artışını hissediyorum ama dışarda bunu pek hissedemedim yada bazen farkı anlamıyorum ama ilk kulagimin testi 16 db düzelmiş görüldü buda yükseldi gibi sesler başka bir arkadaşım piston amelîyati oldu kulagina protez takıldı sağ ve solda olucak onun işitme kaybı 50 db civarlariydi mesela arkadaşım tek kulakta olmasına rağmen çok iyi duyduğunu dile getiriyor evdede dışarda da bu onun kaybı çoktu diyemi farkı anladı yoksa bendemi problem var çünkü evde tamam iyi hissediyorum ama dışarda sanki birşey değişmemiş gibi.

Üst Alt