Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme engelliyim. Duyduğumu anlayamıyorum. Bunun bir çözümü var mı?

erkamacar hayır olmaz dostum.. kilolu değilim ama bende spor yapıyorum değişen bir şey yok..

mysterious abi bol bol kitap gazete diyorsunuz. İşitme cihazını aldığımız abimizde öyle diyor. Bunun sebebi ne?.

okumak, doğal ve akıcı lisanı işitmesini sağlayan iyi bir yöntem yani diğer bir deyişle karşı tarafın konuştuğu kelimeleri çabuk toparlamasını sağlıyor.. tabiki bu ilk aşamayı geçemezse ikinci yol olarak dudak okumaktır.. başka türlü olmaz.

kulak içi işitme cihazları nasıldır . Fiyatları nedir . Kurum karşılıyormu fiyatını?

dıe another day 120 db'ye kadar karşılayan kanal içi cihazlar mevcut sgk bu cihazın bedelinin tamamını karşılamıyor en son 280 TL.mi neydi.. 280 TL olan fiyat muayene katkı payı kesilmiş tutardır.. anlayacağın sgk eskisi gibi tamamını karşılamıyor artık.. kanal içi cihazların fiyatların en düşük fiyatı 3500 TL.den başlıyor yukarıya doğru gidiyor fiyatlar..

mysterious sağolasın . Yani almak istesek 3000 4000 bayılmamız lazım diyorsun. Çok para ya.

dıe another day maalesef öyle hocam ben 2011 sonbaharında 3500 kağıt saydım :) şuana kadar hiç kalıp derdim olmadı nano kaplama olduğu için kalıp derdin yok.. sadece 1 adet pili 1 hafta gidiyor :) sgk'yı araştırmıştım 280 TL karşılıyor dediler o 280 TL.yi alabilmek için hastane kuyruklarında birde rapor mu yazdırıcam onunla mı uğraşacam dedim o 280 TL.yi alsın sgk münasip bir yerine ... orasına üç nokta koyuyorum dedim işitme cihazı satan firmaya..

http://www.engelliler.biz/forum/isi...-cihazi-1750-tl-dediler-sizce-uygun-mu-2.html

benimde bildiğim kadaraı ile buna ameliyatla bile çözüm yok bununla yaşamayı ögrenmek gerek 5 kelimeden 2 sini anlayamıyabilirsin çözüm yok insanları daha duyarlı olmaya davet etmekten başka o onların cahilliği sinirlerini bozma

Bende işitme engelliyim 4 yıl kulak arkası cihaz kullandım . 15 16 yıldır cihaz kullanmıyorum . agız okuma falan idare ediyorum ya .Sık sık hı ne dedin falan diyorum ama olsun. Bu aralar kulak içi cihazlara bakıyorum belki kullanmaya başlarım.(O 4 yıl kullandığım cihazda elimde ama bakıma ihtiyacı var sevabına birisine verecegim)

iyi akşamlar bir sorum olacaktı yardımınıza ihtiyacım var. ben sınıf öğretmeni olarak görev yapmaktayım bu hafta yeni bir öğrenci geldi işitme engelli. bulunduğum yerde işitme engelli okulu merkeze uzakta bulunuyor. bu zamana kadar cocuga güzel yazı yazma calısması yaptırılmıs gordüğünü cok da güzel yazıyor resim yeteneğide var çok güzel resim yapıyor ama bunun dışında neler yapılabilir bu konuda hiçbir bilgim yok. diğer cocuklarla ders işlerken o resim yapıyor bizi anlayamıyor kı çok üzülüyorum bu duruma ne yapabilirim?

sizin gibi duyarlı öğretmenleri görmek bizleri çok mutlu etti. ama buradaki arkadaşlar doğuştan duyan sonradan herhangi bir nedenle işitmesi azalan kaybolan ve cihaz kullanan arkadaşlar. yani özel eğitim alan değil. bu konuda size en doğru bilgiyi sağlık bakanlığı veya özel eğitim merkezi verebilir.

ve neden bir özel eğitim değilde sizin okulda bu çocuk cihazı varmı

tulay1522;

İyi günler :) çok güzel paylaştınız bize.. Evet ben işitme engelliyim onun durumunu çok iyi anlıyorum ayrıca işitme engelli görsel sanatlar öğretmenliği adaydım şuan devlet memurum.Evet onun ailesi çocuğuyla ilgilenmek yada çocuk başarılı olabilmek için çaba göstermek gerekir. Önce ailesi veya siz özel eğitim merkezine yani rehabilitasyona gidip işitme engelli öğretmeninden güzel bilgi alırsa(nız) çocuğa eğitim vermeye başlayabilir ailesi. O zaman bu çocuk eğitim almaya başlar ilerledikçe eğitimi alıştırınca dersi dinler yapar inşaAllah. Vee resim yapmayı eksik etme belki ressam, resim öğretmeni, tasarımcı olabilir Allah Kerim. Endişelenmene gerek yok zamanlara var ayrıca eğitime devam.. Türkçe(kelime,cümle kurma,resime bakarken anlama, ifade etme gibi..) matematik ( çocuk yaşta matematiği öğrenme çok faydalı zeki için).. Mesela hayat bilgisini anlamıyorsa önce resim varsa ifade edebilir, kelimeleri açıklayarak öğrenebilir.. kolay değil başarı mücadeleyi, mücadele de özveriyi gerektirir Allah yardımcınız olsun sayın öğretmenim :)

kulaklık var mı yani işitme cihazı yokken eğitimi alır mı diye bilemem. Bulunduğu işitme engelli öğretmenine danışın mutlaka.

Ben de derslerde ne işlenildiğini zor bela anlardım.Sözlü derslerde kitaplardan takip ederdim.Mesela bir öğretmen ders işlerken,öğretmen söylerdi çocuklar yazardı.Ben de yanımdaki arkadaşıma bakar yazardım.Siz tahtaya yazın mutlaka.Okuma yazmayı söktüyse öğrenciniz,öyle çok fazla geride kalmaz.Tahtaya yarın işlenecek konular diye başlık atabilirsiniz mesela.Evde çalışır da gelir.Her şey bir yana en önemlisi özgüveni zedelenmesin.Her zaman destek olun.

YaşOlmuş21;

yani öyle olacak. dersleri işlerken dikkat ederdim plan yapardım hayatım boyunca. öğretmenler tane tane konuşmak gerekir eğer başaramazsa özel dersten alır bir de çalışkan öğrencilerle beraber okumak daha iyi ama engelli olan biriden utandırmayarak ona göre gönülce yardım edebilirse engelli kendisine güvenebilir.

Üst Alt