Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İnternetten müzik program oyun indirmek helal mi?

Ahmet T

Aktif Üye
Konular
59
Reaksiyonlar
27
internetten oyun program müzik indiriyorum helal mi psikolojiyi bozar mı haram mıdır sildim artık ücretsiz yazılım kullancam müziği internetten dinlicem

Olurmu öyle şey

Ben ücretini ödüyorum internetten indirme olmuyor hiç bende

görüntüler az önce emir verdiler çabuk sil oyunları müzikleri internetten dinle ücretsiz takıl dediler sıkıştırdılar beni midemi ağrıttılar

melekler oynamıyacaksa niye indiriyor diyorlar bende indiriyorum pc de kalıyor oynamıyorum sildim herşeyi

RUHeşiniARAYANdünyalı
Sayın moderatör Rumuz mu yukarıdaki gibi değiştirebilirmisiniz?

[emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787]

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

resim açılmıyor hatalı yapıştırmıssın

Sohbet başlığı oldugu için, kimine göre.
Kimin ne dediğinin ne önemi var.

Şarkıcının firması Youtube'de klibi-şarkıyı yayınlıyor.

Sen bunu internetten izleyince, onlar para kazanıyor. Kaçak dinlersen yani indirirsen emek hırsızlığı olur.

Youtube'ye bir miktar ödeyip abone olursan, Music Premium sanırım, indirip izlersin para verdiğin için hırsız sayılmazsın :)

Oyunlar, programlar için korsan kullandığın zaman emek hırsızlığına girer yine.

-sungate çok teşekkür ediyorum ücretsiz yazılım kullanıyorum müziği de internetten dinliyorum

müslüman olmayanlar ile ticaret yapılabiliniyorsa onların ürettikleri şeylerde de kul hakkına riayet edilmeli, ben mesela artık imkanım olduğu için yazılımları orijinal kullanıyorum, müziği ise youtube den ve spotifyddan dinleyebilirsin, ben spotify aile hesabındayım yıllık 50 tl veriyorum, adama sordum biz birbirimizi tanımıyoruz aile imiş gibi kullanıyoruz dedim yasal dedi, ama benim içimde bir şüphe var, aile hesabından da bireysel üyeliğe geçebilirim bundan dolayı...

Değerli kardeşimiz,

Müslüman olmayan bir kimsenin hakkını yiyen bir Müslüman, eğer dünyada borcunu ödememişse hesap günü bunun hesabını verir; Müslüman olmayan kimse ondan hakkını alır.

Mesela, bir Hristiyanın malını çalan bir Müslüman bunu ödemezse ahirette bunun hesabunı verir. Eğer hırsız dünyada ceza görmemiş ve malı da sahibine iade etmemiş ise kıyamet gününde sorumlu olur. Çünkü bu kul hakkıdır. Helâlleşemediği veya sahibi affetmediği takdirde, kıyamet günü sorumluluk devam eder. Buna göre malı çalınan Hristiyan, çalan Müslümandan hakkını ister ve alır.

https://sorularlaislamiyet.com/muslumanlar-musluman-olmayanlarin-hakkini-yerse-kul-hakki-olur-mu

true blue
ücretsiz oyun oynuyorum

Kardeşim o dinlediğin müziklerin zaten çoğu caiz değil küfür sözler içeriyor insanı dinden çıkaracak sözler içeriyor sen onu parasını ödeyipde dinlesende günaha giriyorsun. Şunun gibi içki haram parasını ödesende ödemesende. Oyunlar da öyle içeriğinde dine aykırı çok şeyler var ve en hafifi boş bir iş. Ehli sünnet hocaların fetvalarını dinle zaten kimse şu zamandaki yapılan müziklere caiz demez.

true blue
ücretsiz oyun oynuyorum

bence paran olursa satın al.

Kardeşim o dinlediğin müziklerin zaten çoğu caiz değil küfür sözler içeriyor insanı dinden çıkaracak sözler içeriyor sen onu parasını ödeyipde dinlesende günaha giriyorsun. Şunun gibi içki haram parasını ödesende ödemesende. Oyunlar da öyle içeriğinde dine aykırı çok şeyler var ve en hafifi boş bir iş. Ehli sünnet hocaların fetvalarını dinle zaten kimse şu zamandaki yapılan müziklere caiz demez.

küfür içeren şarkı bir elin parmaklarını geçmez, peygamberimiz Müjdeleyin, nefret ettirmeyin; kolaylaştırın zorlaştırmayın emretmiştir, bu konudaki ölçüyü bediüzzaman açıklamıştır:

“Şeriatça bazı savtlar (dinî bakımdan bazı sesler) helâl, bazıları haram kılınmıştır. Evet, ulvî hüzünleri, Rabbanî aşkları iras eden (hatırlatan) sesler helâldir. Yetimane hüzünleri, nefsanî şehevâtı tahrik eden sesler haramdır. Şeriatın tayin etmediği kısım ise senin ruhuna, vicdanına yaptığı tesire göre hüküm alır.” (İşaratü’l-İ’câz, s. 78; Sözler, s. 382, 687-688)

İslam dini müzik konusunda ayrıntılı ve özel hüküm koymak yerine genel ilke ve amaçları belirlemekle yetinmiştir. Buna göre İslam’ın ilke ve esaslarına aykırı, günaha sevk eden, haramı teşvik eden müzikleri yapmak ve dinlemek günahtır. Dinimizin temel inanç, amel ve ahlak ilkelerine aykırı olmayan, haramların işlenmesine sebep olmayan müzik türlerini dinlemekte ise dinen bir sakınca yoktur.
Kur’an ve sünnette müzikle meşgul olmanın, müzik dinlemenin mutlak anlamda günah olduğunu gösteren deliller bulunmamaktadır. Aksine, Resûlullah’ın (s.a.s.), ilke olarak müziğin caiz olduğuna işaret sayılabilecek nitelikte ifadelerinin bulunduğu bilinmektedir. Nitekim o, nikâhın duyurulması için def çalınmasını öğütlemiştir (Tirmizî, Nikâh, 6). Yine bir bayram günü Hz. Âişe’nin yanında def çalıp türkü söyleyen iki cariyeye çıkışmak isteyenlere “Bırakın bu gün bayramdır” diye uyarıda bulunmuştur (Müslim, Îydeyn, 17).
Müzik yapmanın ve dinlemenin hükmünün ne olduğu konusu İslam bilginleri tarafından çokça tartışılmış, lehte ve aleyhte çok şey söylenmiştir. Tarafların ileri sürülen görüşleri, gerekçeleri ile birlikte değerlendirildiğinde müziğin mutlak anlamda yasaklanmadığı, aksine ilke olarak mubah kılındığı sonucuna ulaşılır (Bkz. Zeylaî, Tebyin, IV, 222).

kısacası küfür ve seni tahrik etmiyorsa her müzik mübah.

Cübbeli bu konuda açıklama yapmak zorunda kaldı

Üst Alt