Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İlk sigortalılık 18 yaşından önce olduğunda emeklilik kriterlerinin belirlenmesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
304
Bir üyemizin (kenansan) güncel deneyimini aktarması ile birlikte önemli bir detaya dikkatinizi çekmek istiyorum. Lütfen sizler de doğruluğunu teyit edip bu başlıkta paylaşın ki emeklilik bekleyen arkadaşlar mağdur olmasın...

Bilindiği gibi 1 Ekim 2008'den önce sigortalı olup SSK (4a) statüsünde emekli olacak kişiler emeklilik için aşağıdaki tabloya bağlılar:

2008_oncesi.PNG

Bağkur'dan (4b) emekli olacaklar ise şu tabloya tabiler:

bagkur.PNG

Biz bugüne kadar diyorduk ki: Bu tablolarda bahsi geçen sigorta başlangıç tarihi, emeklilik hesabındaki ile aynı şekilde, 18 yaşından sonra tam primle gerçekleştirilen sigortalılığın tarihidir. Öğrendiğimiz kadarıyla bu yanlışmış!

Emeklilik hesabında sigorta başlangıcı ayrı bir şeymiş, yukarıdaki tabloda bahsedilen ilk sigortalılık tarihi ayrı bir şeymiş: Tablodaki hesabı yaparken TAM (staj olmayan) primle sigortalı olunanan tarih temel alınır. O tarihte kaç yaşında olduğunun hiç bir önemi yok! Sigorta başlangıç tarihine göre tabloya bakıp emekliilik kriterleri bulunur, sonra emeklilik hesabı için 18 yaşını tamamladıktan sonra TAM primle sigortalı olunan tarih temel alınarak o kriterler doğrultusunda emeklilik zamanı hesaplanır.

Örneğin:

Doğum tarihi: 1 Nisan 1980
TAM primle ilk sigortalılık tarihi: 1 Temmuz 1996
Sakatlık oranı: % 45

Yanlış hesap:
1 Nisan 1980 + 18 = 1 Nisan 1998
Tabloya göre emeklilik için (1 Nisan 1998 +) 18 yıl sigortalılık süresi ve 4080 gün prime tabi. Yani 1 Nisan 2016 yılında emekliliği hak ediyor.

Doğru hesap:
Tabloya temel olacak sigorta başlangıcı 1 Temmuz 1996. Buna göre emeklilik için (18 yıl sigortalılık süresi ve 4080 gün prime değil), 17 yıl sigortalılık süresi ve 3920 gün prime tabi olunur. Yani (1 Nisan 1998 +) 17 yıl sigortalılık süresi ve 3920 gün primle emeklili olabilir. Yani 1 Nisan 2015 tarihinde emeklilik hak ediliyor.

Anlaştık mı? :)

ben şöyle aktarayım

06/1994 sigortalı olduğum ay
04/1978 doğum tarihim
04/1996 18 yaşını doldurduğum tarih

arkadaşlar hesabı yaparken 06/1994 yılını tablodan bulun benim özür oranım % 45
yani 16 yıla tabiyim

şimdi 04/1996 tarihinde 18 yalını doldurdum bunun züreşne 16 yıl ekleyin yani 04/2012 emeklilik

birçok arkadaş yanlış hesaplamış bende dahil sgk ya gittiğimde herkesin bu hataya düştüğünü söyledi.

Kenan bey, 18 yaşından önceki sigortalığın staj kapsamında olup olmamasına dair bir bilginiz var mı? Sizin 94 sigorta başlangıcınız staj mıydı, yoksa tam primli miydi?

OturanBoğa;

aslında sigorta başlangıcım 92 stajdan dolayı stajım mayıs 94 de bitti ve haziran 94 de sigortalı oldum. yani tüm kollara tabi oluşum haziran 94.

sorunuzun cevabı ise çıraklık emekliliğe tabi değildir eskiden çıraklık sigortasının prim oranı % 4 idi
tüm kollara tabi olurken ise hastalık, malülük, analık primleri ödeniyordu bunun oranı ise işçi % 14 işveren % 19 )(tehlike derecesine göre % 22 ye kadar çıkar

Merhabalar Vergi indirmini için 12/10/2012 tarihinde baş vurdum ve 29/05/2013 %44 raporu aynen onayladı bugun elimdeki evraklarla sigortaya başvuru yaptım emeklilik için doğum tarihim 09/11/1980 sigorta tarihim 01/08/1996 sigorta pirim gün sayisi 5785 ve 1996 'dan 1998 tarih geçen süre benim 18 yaşımı dolduran süre ve ödenen pirim aylık 30 gün
üzerinden ödendi sonuç itibari ile benim sigorlık süremi 09/11/1998 den itibaren saydılar ve emekliligimi 09/11/2016 olarak gösterdiler sizin yukardaki gösterdiniz hesapla biribirini tutmuyor bana bi yol gösterin 2016 beklicemmmi ben?

emeklilik hesaplanmasında 18 yaşından itibaren hesaplanır 18 yaşından önceki pirimleriniz geçerli ama yaş yani yılı 18 yaşından sonra hesaplanır

dede1980;

B- 01.10.2008 gününden önce işe girmiş eski SSK’lılarda geçiş süreci
Kanun’un geçici 10 uncu maddesine göre;

1-01.10.2008 gününden önce ilk defa sigortalı olanlardan, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun mülga 53 üncü maddesine göre malûl sayılmayı gerektirecek derecede (2/3 oranında) hastalık veya özürü bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayan sigortalılar, yaşları ne olursa olsun en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3600 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak şartıyla yaşlılık aylığından yararlanırlar.

2-01.10.2008 gününden önce sigortalı olup sakatlığı nedeniyle vergi indiriminden yararlanmaya hak kazanmış durumda olan sigortalılar hakkında, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’na göre sigorta başlangıç tarihlerine ve sakatlık oranlarına göre aşağıdaki tablodaki şartlarla emekli edilirler. Bunlardan 18 yaşından önce işe girmiş olanlar varsa işe giriş tarihleri değil, 18 yaşını ikmal ettikleri tarihler dikkate alınmalıdır.

2008_oncesi.PNG

17 yıl 3920 güne tabisiniz (3 nuamralı satıra bakın)
18 yaş dolma süresi: 11/1998
emeklilik yaşı: 1998+17=2015

onu söyleyene benden selam söyleyin arkadaşım küçükçekemece ssk da zeki bey var emeklilik tahsis bölümünde oan gidin danışın , esenler ssk da ahdulvahit bey var ihtiyarlık sigortadan gelme benide o uynadırdı. sakın alt katta sıradan adamlara danıştım demeyin inanın bir şey bildikleri yok. bana güvenin 09.11.2015 de emeklisiniz

burada herkesin hata yaptığı ince ayrıntı şu tabloda 18 yaş şartı yok ne zaman işe başladıysan o aralıktaki seneyi dolduracaksın sonra 18 yaşına bu süreyi ekleyeceksiniz.

Zaten K.çekmece sigortaya gittim :) benim kafamda zaten 2015 yılında gitmek yatıyordu ssk ya

1-01.10.2008 gününden önce ilk defa sigortalı olanlardan, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun mülga 53 üncü maddesine göre malûl sayılmayı gerektirecek derecede (2/3 oranında) hastalık veya özürü bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayan sigortalılar, yaşları ne olursa olsun en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3600 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak şartıyla yaşlılık aylığından yararlanırlar.

Şu durumda ben 2006 yılında yüzde 80 rapor aldığıma göre 2/3 kaybetmiş bulunuyorum sigorta başlangıcımda 2007 6ncı ay olduguna göre emeklilik şartlarım 3600 gün ve 15 yıl sigortalılık olduğıunu düşünüyorum.Şuanki raporum yüzde 71 Sonuç ben o tabloya tabi miyim değil miyim?(Benim fikrim tabi değilim.) Sizce?

bülent abi bir sorum olacak 8 Şubat 1994 doğumluyum. 26 agustos 2009 tarihinde sigorta girişim var. 26 gün primim var. 29 şubat 2012 yılında yüzde 93 engelli ve çalışamaz raporum var. malülen emekli olma şansım var mı ? beni bu konuda bilgilendirir misiniz.

23/05/1979 dogum
01/08/1996 işe giriş tarihim (e-devletten baktıgımda çalışmaya başlama tarihi 01/02/1996 görünüyor)2 nci aydan işe giriş tarihim olan 01/08/1996 6 aylık zaman staj oldugunu tahmin ediyorum..
01/08/1997 işten cıkmışım bu arada ödenmiş 351 gün priimim var bu staj degildir dolu dolu 1 yıl
B vergi indirimi
17 yıl 3920 güne tabiyim
benim araştırmalarım 24/05/2014 emeklilik tarihim dogrumudur????

Doğum tarihi: 1 Nisan 1980
TAM primle ilk sigortalılık tarihi: 1 Temmuz 1996
Sakatlık oranı: % 45

emeklilik tarihi 1 temmuz 1996 yılına göre yapılacak. hizmet süresi 18 yaşını doldurduğu günden itibaren hesaplanır.
emeklilik şartları:17 yıl 3920
primlerini doldurursa emekli olacağı tarih: 1.7.1980+18= 1.7.1998+17= 1.7.2015

dedeeeeeeeee bizede bi çare.

abi benim doğum tarihi 02.08.1982
ssk girişi. 02.07.1997
toplam günüm ssk 4000 gün

rapor oranım %42 bide benim emeklilik tarihimi hesapla gözünü seveyim benim çıraklık staj falan yok hepsi tam ödendi ne çıkacak bakalım

yetiş kelebek yetiiiiiiiiiiiiiiiiiiişşşşş

sgk sorduğum bir soruyu sizinle paylaşmak istiyorum. sgk kurumu sigortalılık başlangıç yaşını ve hizmet hesabını 18 yaşını doldurduğu tarihi baz alıyor. ama 1 ekim 2008 tarihinden sonra değişti ise bilemiyorum. Yada cevabı yazın kurum yetkilisinin mevzuatlardan haberi yok..

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Sayı:B.13.1.SGK.0.BSN.BEB.0-622.02/02.01.2008
Konu:26.12.2007 Tarih ve 42024 numaralı başvurunuz.
Sayın: xxx

Soru:
Merhabalar Benim doğum tarihim, 15-08-1982. Sigorta başlangıcım, 01.11.1997. İlk sigorta başlangıcımda yaşım 15 idi. Şu anda 3170 gün primim var. 3. derece özürlü raporuyla vergi indiriminden faydalanıyorum. Benim öğrenmek istediğim konu sigorta başlangıç yaşım 15 mi yoksa 18 mi olarak hesaplanır. Ve ben ne zaman ve ne kadar prim ödeyerek emekli olabilirim. İyi çalışmalar.

Cevap: Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.

Sigortalı başlangıç tarihiniz 18 yaşını doldurduğunuz tarih olan 15.08.2000 olarak kabul edilecektir emeklilik hesabınız ise 15.08.2019 yılında 4240 gün hizmetiniz olduğu takdirde gerçekleşebilecektir.
Bilgilerinizi rica ederiz.Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Bilgi Edinme Birimi

kenansan;

Merhaba ,

Benim 01.01.2001 tarihinde tam olarak ssk ödenmeye başlandı. Ama 1998 tarihinde staj olarak başlatılan ssk numaram mevcut.
Bugüne kadar 3852 gün primim ve % 45 raporum mevcut.
Bu durumda anladığım kadarıyla emeklilik için 19 yıl ve 4240 gün prim gerekli. Fakat anlamadığım yer bu 19 yıl için 1998 tarihinden itibarenmi sayıcam yoksa 2001 tarihinden mi ?
Ayrıca 2006 yılında alınmıs vergi indirimi yazım olmasına rağmen benden yeni rapor talep ederlermi ? Bilgi verirseniz çok sevinirim.
Teşekkürler.

staj dönemi sigorta başlangıcı olarak sayılmaz.
staj döneminden sonraki tüm sigorta kollarına prim ödemenizi yaptığınız tarih başlangıç olarak kabul edilir.

vergi indirim raporunuz varsa ve sürekli ise yeni rapor istenmez.

çokilginç istenilen yılı ve günüdoldurduğumuz ve 15 ile 18 yaş arası yıllarımız tam prim ödeniyo olmasına rağmen emeklilik hesaplaması 18 yaşımızı doldurduğumuz günden başlatılıyo bülent abimm burda anlayamayıp çözemediğimiz mantığımızın almadığı konu ne acaba

kiraman;

Bu konu seçim sonrasına bırakılan torba yasa içerisinde var, eğer bu tasarı yasalaşırsa primini tamamlamış sene şartının dolmasını bekleyen bir çok engelli otomatikman senesini dolduracağı için daha erken yaşta emekli olacak.

Konu ile ilgili birkaç link.

Staj mağduru olan 5 milyonluk kesim.
Zamanında meslek lisesinde okurken staj yapan ve staj sigortası yapılan ama bu staj sigortası emekliliğe sayılmayan öğrenciler ve çıraklar. Ki buna benzer bir yasayı Özal 1987 yılında çıkarmıştı.

http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=6686

CHP Balıkesir Milletvekili Ayşe Nedret Akova, öğrencilikleri sırasında stajyer veya çırak olarak çalışanların, çalıştıkları sürelerin de borçlandırılarak, borçlandıkları sürelerin de sigortalılıklarına sayılması için kanun teklifi verdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/..._cirak_ve_stajerleri_sevindirecek_teklif.html

Konu ile alakalı açılmış imza kampanyası

http://www.change.org/tr/kampanyala...u-sgk-staj-dönemi-sigorta-başlangıcı-sayılsın

Konu ile alakalı açılmış sosyal paylaşım sayfası.

https://tr-tr.facebook.com/pages/STAJ-DÖNEMİ-SİGORTA-BAŞLANGICI-SAYILSIN/240460429339754

Konu ile alakalı açılmış site

Staj Mağdurları

Bülent bey selamun aleyküm engelli emekliliğin de bu 18 yaş olayi konusunda sorum olacak örnek olarak bir ailenin engelli çocuğu var ve aileninde kendi is yeri var sizin yukarida verdigininiz örneğe göre soylemek gerekirse cocuk 10 yasinda sigortali olarak gosterilip pirimleri tam sigortali olarak yatsa dogum tarihide 01.01.1980 olsa ve yuzde 40 raporla 15 yil sigortali ve 3600 gun pirimle 25 yasinda emekli olabiliyor öylemi? Yanlismi anladim yoksa

staj döneminin sigorta başlangıcı olarak sayılması için faruk çelik bir çalışma başlatmış arkadaşlar eğer gerçekleşirse çok güzel ve faydalı bir çalışma olmuş olur.

Staj sigortasını borçlanma yoluyla kabul edilmesi ilen ilgili mecliste görüşmeler oluyormuş. En azından gazetelerde yazanın yalançısıyım.

Eğer olursa Ciddi farklar çıkıcak ortaya. Mesela bana 1999 öncesine 1080 gün daha eklenicek öyle bir durumda. Buda emekli maaşında fark yaratıcak.

Asıl merak ettiğim geri borçlanma rakamı yıla 10.000 TL isterlerse 3 yıla 30.000 TL yapıyor bu rakamıda Engelli bir çalışna olarak asla karşılıyamam.

Arkadaşlar 18 yaş öncesi tam sigortalı çalışmam nedeniyle emeklilik kriterim 18 yaş öncesi giriş tarihine göre hesaplandı ve ona göre emekli oldum.

Adın gibi Esrarengiz bi konu yarattın iyimi senin adına çok sevindim ama peki SGK dam bu durum nasıl çıkacak oraya gidince sana söylüyorlarmı tam pirim olup olmadığını

Çok şaşırdım valla iyimi 18 YAŞ Şartı ne oldu yani bu soruları cevaplayabilirsen çok sevinirim

Son düzenleme:
eren keskin

Eren hizmet dökümüne bak ilk sigortali oldugun tarih 18 yasindan önce ise öncedir tampirim haricindeki sigortalilik surelerin (staj gibi) hizmet dökümüne yansimaz

Arkadaşlar 18 yaş öncesi tam sigortalı çalışmam nedeniyle emeklilik kriterim 18 yaş öncesi giriş tarihine göre hesaplandı ve ona göre emekli oldum.
Esrarengiz dediğin gibi 18 yasindan önce sigorta baslangici kabul edilir fakat hizmet yili hesaplanırken 18 yaşından sonraki yıllarda baz alinir

Kendimden örnek vereyim benim sigorta baslangicim 01.07.1998 doğum tarihim ise 08.11.1982 % 48 vergi indirim belgem var benden emeklilik için 18 yil hizmet suresi ve 4080 gun pirim isteniyor normalde benim hizmet yilim 01.07.2016 tarihinde doluyor fakat ilk sigorta baslangicim 18 yasindan önce olduğu için hizmet yilininin baslangici olarak 18 yasindan sonraki süre baz alınmaktadır buda 08.11.2018 tarihini yani mevcut yasada ben bu tarihten önce bu engel derecesiyle daha erken emekli olma sansim yok

Şu aralar kafamda ilginç bir dürtü git 1800 günden emekli ol diyor, acaba olsam mı diye düşünüyorum da memur olma imkanım var zira puanım yüksek. Tabi ki birde maaş çok düşük kurtarmıyor

eren keskin

Eren bey tam Sigortalı prim olduğu hizmet SGK hizmet dökümünde görünüyor. Zaten tam sigorta prim değilse yani staj vs SGK hizmet Dökümü'nde görünmez.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt