Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İkinci el aracın satışı konusunda 5 yıl şartı var mı?

arkadaşlar 0 araç alımında ötv ve kdv indirimi var ama 2 el otomobil olarak ford aldım diyelim onda sadece mtv
(motorlu taşıtlar vergisini) mi ödemiyorum ayrıca 0 araç alırken %de kaç kaç engel oranına bakılıyor vergiden muafiyet için ?

Teşşekkür ederim Bülent abi benim sol femur da kısalık var 2 cm kadar ve skolyoz var ben yararlanabiliyorum o zaman anladığım kadarıyla

Herkese merhabalar,

Benim sorum şu şekilde;

A şahsı 1.1.2013 tarihinde 0 km ötv indirimi ile bir araç almış olsun. 1.1.2015 tarihinde başka bir B engelliye bu aracı satmış olsun.

Bu mümkün anladığım kadarıyla. Aracın ikinci sahibi 2020 ye kadar değil 2018 e kadar bu aracı normal kişilere satamaz. 2018 itibariyle artık araç normal piyasa değeri üzerinden satılabilir.

Aracın ikinci sahibi 2015 de alıp 2018 de sattığını düşünürsek, 2018 de tekrar 0 km bir aracı %90 rapor ötv indirimi ile alma hakkı doğar mı? Yoksa 2015 de indirimli olan aracı aldığı için 5 yıl beklemesi gerekir mi yeni hakkı doğması için.

Umarım anlatabilmişimdir. Şimdiden teşekkürier.

Burakdmrts

Aracın el değiştirme tarihlerini hiç umursamayın. Burak 1 Ocak 2015'de sıfır ya da ikinci el ama ötv açısından 5 yılı tamamlamamış bir araç satın aldığında, bir daha 1 Ocak 2020'ye kadar araç alımında hiç bir ötv muafiyeti işlemi yapamaz. Arabalarını satsa da yapamaz.
ÖTV muamelesi olan bir aracı aldığın anda kum saati 5 yıldan geri doğru saymaya başlar. Süre dolmadan yeniden araç işlemi yapılamaz.

ÖTV'siz aldığı aracı 2. yılında engelli birisine sattı diyelim Burak, 3 yıl daha bekleyecek

Diyelim Burak ÖTV'siz aldığı aracı 2. yılında engelli olmayan birisine tüm vergilerini de ödeyerek sattı. Yine kurtuluş yok! 3 yıl daha bekleyecek yeniden araç alım işlemi için. Bu saçma ve bence hakkaniyete uygun değil. Ama durum bu. Araç vergisi ödenerek elden çıkartıldığında konu mahkemeye taşınabilir...

Burak 4,5 yıl önce ötv'siz alınmış bir aracı 2. el olarak bugün aldı diyelim. Yine aynı şey. kum saati o anda 5 yıl süreyi başlatır...

Üst Alt