Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik ile ilgili bilgi edinme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
304
[Gündem] Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik ile ilgili bilgi edinme

25 Aralık 2008 Güncel: Bugün Özürlüler İdaresi Başkanlığı'ndan yanıt geldi (bkz): Yanıta göre, yönetmeliğin uygulanmasında karşılaşılan mağduriyetleri gidermek amacıyla Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce yeni bir yönetmelik çalışmalarına başlanmış; Özürlüler İdaresi Başkanlığı da bu çalışmaya temsilci gönderiyormuş.
Çalışmayı yapanlar neyi mağduriyet olarak görüyor, bu mağduriyeti hangi yöntemle gidermeyi planlıyorlar, bunu bilemiyoruz. Öğrenmek mümkün mü, onu da bilemiyoruz. Ama yine de Sağlık Bakanlığı'na bu konuda yazılabilir...

16 Temmuz 2006 günü yürürlüğe konulan yönetmelikle (bkz), yüzbinlerce kişinin hastalığı/sakatlığı için %40'ın altında işgücü kaybı oranı verilmektedir. Bu da yüzbinlerce kişinin çeşitli haklardan mahrum kalmasına neden olmaktadır (Konuyla ilgili bir değerlendirme için bkz).

Bugün Özürlüler İdaresi Başkanlığı'na (ve Başbakanlık'a) Bilgi Edinme Yasası kapsamında sorduğum soru aşağıdadır. Ve gelecek yanıta göre yeni bir yönetmelik/cetvel hazırlanması için girişimde bulunulacaktır.

Şimdilik bekliyoruz...

• Özürlüler İdaresi Başkanlığı’na,

17 Aralık 208 Çarşamba

16 Temmuz 2006 günkü 26230 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik, o tarihten önce yürürlükte olan (18 Mart 1998 Tarihli Resmi Gazete Sayı: 23290) Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik ile kıyaslandığında bir çok hastalık/sakatlık için düşük oranda işgücü kaybı oranı öngörmektedir. Ve işgücü kaybı oranlarındaki bu düşüş yüz binlerce yurttaşın mağdur olmasına neden olmaktadır.

1- Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik ve ekinde yer alan Cetvel ile ilgili olarak bu mağduriyeti giderecek yeni bir yönetmelik çalışması Özürlüler İdaresi Başkanlığı’nca veya Özürlüler İdaresi Başkanlığı’nın bilgisi dahilinde yürütülmekte midir?
    2- Halen yürürlükte olan Yönetmelik ve ekinde yer alan Cetvel hazırlanırken hangi norm örnek alınmıştır? Bir başka deyişle bu yönetmelikte yer alan sakatlık/işgücü kaybı oranı kıstası hangi ülke ya da kuruluştaki ile eştir?
    3- Halen yürürlükte olan Yönetmelik hazırlanırken Özürlüler İdaresi Başkanlığı nasıl bir rol/görev üstlenmiş ve hangi kurumlarla ne tür ortak çalışmalar yürütülmüştür?
    4- Eğer yeni bir yönetmelik/cetvel çalışması var ise, bu çalışma hangi norm temel alınarak yürütülmektedir ve çalışmanın ne zaman tamamlanarak yürürlüğe girmesi öngörülmektedir?

Bu sorularımın 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında değerlendirilerek tarafıma yanıt verilmesini arz ederim

Bülent Küçükaslan
    Engelliler.Biz Platformu
    www.engelliler.biz

Aynı içerikte başvuruyu Başbakanlık'a da yaptım:

• 16 Temmuz 2006 günkü 26230 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik, o tarihten önce yürürlükte olan (18 Mart 1998 Tarihli Resmi Gazete Sayı: 23290) Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik ile kıyaslandığında bir çok hastalık/sakatlık için düşük oranda işgücü kaybı oranı öngörmektedir. Ve işgücü kaybı oranlarındaki bu düşüş yüz binlerce yurttaşın mağdur olmasına neden olmaktadır.

1- Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik ve ekinde yer alan Cetvel ile ilgili olarak bu mağduriyeti giderecek yeni bir yönetmelik çalışması yürütülmekte midir?
    2- Halen yürürlükte olan Yönetmelik ve ekinde yer alan Cetvel hazırlanırken hangi norm örnek alınmıştır? Bir başka deyişle bu yönetmelikte yer alan sakatlık/işgücü kaybı oranı hangi ülke ya da kuruluştaki mevzuat ile eştir?
    3- Halen yürürlükte olan Yönetmelik hazırlanırken hangi kurumlar nasıl bir rol/görev üstlenmiştir?
    4- Eğer yeni bir yönetmelik/cetvel çalışması var ise, bu çalışma hangi norm temel alınarak yürütülmektedir ve çalışmanın ne zaman tamamlanarak yürürlüğe girmesi öngörülmektedir?

Bu sorularımın 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında değerlendirilerek tarafıma yanıt verilmesini arz ederim

OturanBoğa hükümet kimsenin farkına varmıyacağını hesap etti herhalde bu oranları düşürürken.Yakın zamanda seçimde var eğer bu konu ile ilgili e-postaları Cumhurbaşkanlığına,Başbakanlığa,milletvekillerine ve siyasi partilerin elektronik adreslerine hep birlikte gönderirsek daha çabuk yanıt alabiliriz.En azından bazılarının dikkatini çekmiş oluruz bu konuya.Hatta gerekirse bir yürüyüş tertipleyelim ama bir şekilde daha yüksek bir sesle sesimizi duyaralım.

evt seçim geliyo erdoğan engellileri görmezlikten gelemez banada bi konut lazım bu arada erdoğan :mrgreen: ankaraya gelip almadan bana versen iyi olur ikazımı dikkate almanı umuyom erdoğan senin heryerde gözün var eminimki yazımı okumuşumdur

Evet arkadaşlar seçimler geliyor umarım bizimde sesimizi duyan birileri olur o kadar mağdur durumda kalıyoruz ki emekli olamadığmıza mı yanalım yoksa biz artık ENGELLİ DEĞİLİZ onamı sevinelim Bacağı diz üstünden kesik olduğu halde daha önce ki raporu %50 iken şimdi aldığı rapor %38 yani hiçbir haktan yararlanamıyor.Engelli sürekli olan kişilerden neden tekrar tekrar rapor isterler.Bacağı olmayan kişinin tekrar bacağı zaten çıkmaz bu mantıklı değil.Avrupada ki sistemi uyguluyorlarsa orda ki engelli ölçütü %20 başlıyor zaten bizde ise %40 sistemi uygulamışlarsa burda bir yanlışlık. İnşallah en kısa zamanda bu yanlışlıklar düzelirde bizde mağdur olmaktan kurtuluruz

T.C. Başbakanlık Bilgi Edinme Birimi başvurumu Özürlüler İdaresi Başkanlığı'na -yanıtlanması için- aktarmış:

• Başbakanlığa sunulan (Bülent Küçükaslan)’a ait başvurunun 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'na göre değerlendirilerek yanıtlanması ricasıyla.

Bilgilerinize.

T.C BAŞBAKANLIK
    Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı
Yani konuyla ilgili açıklama Özürlüler İdaresi Başkanlığı'ndan gelecek. Bekliyoruz...

re

:( tum uyarı ve şıkayetlere rağmen ne yazıkkı bır çok kurum ve kuruluş hala yenı kanunlardan ya haberlerı yok yada haberlerının olmasını ıstemıyorlar. bı zahmet edıpte özürlü yasasına bakamıyorlar. kendın anlatığın halde senı çok bılmışlıkle suçlamaya çalışıyorlar. yazıklar olsun bu tur duyarsız kurum ve kişilere.
saygılarımla :(

BAŞBAKANLIK DİLEKCE TALEBİ HK

16 TEMMUZ 2006 tarih ve26230 sayıı resmi gazete ile yasalaşan ÖZÜRLÜ ölçütü eski yönetmeliğe göre daha göreceli olmasına karşın,özürlü rapor belirlemesi ve engel ölcüt belirleme açısından son derece hatalı ve eksik görülmektedir.
Kişi 1998 KASIM ayında aldığı bir heyet raporunda %48 özürlü oranına sahipken aynı uranın 2007 MART ayında %36 cıkması aynı enele göre normal karşılanabilir mi? Bunu hangi vicdanla hangi kanunla yapıyorsun.Bu tarz raporlar özürlü hakkına gasptır.Devletin büyük ayıbıdır.Devlet yara sarması gerekirken kangren yapıyor.Yazıktır biz özürlülere, yazıktır bu milletin ayakta kalmaya çalışan GENÇLERİNE.....
Hertürlü yazışmanızda ve alınacak cevaplarda arkanızda olacagımı arz ederim.
SAYGILARIMLA,
AHMET TUNCAY

Ben daha taze bişey söyleyeyim 2005 yılının haziran ayında aldığım %58 oranında sürekli iş görememezlik raporum 2006 nın aralık ayında kontrol muayenesi neticesinde %11,1 düşürüldü düşünüyorum düşünüyorumda gerçekten mantıklı bir cevap veremiyorum aradan 2 yıl geçti şimdi 2008 in kasım ayındayız sistem o kadar yavaş işliyorki itirazlarım henüz sonuç bulmuş değil en son ssk yüksek sağlık heyetine gitti rapor bakalım onlar ne diyecek. yazık

ACİL BİLGİNİZE İHTİYACIM VAR

22.3.2007 tarihinde %79 sürekli ağır özürlü olduğumu belirten kimlik kartı için rapor verdiler.maaş farkı için müracat ettim ancak 2022 yi belirten bir rapor daha almamı istemişler.Bunun için ben hastaneye gitmeden önceki raporu göndererek istedikleri 2022 raporunu aldırtabilirmiyim.bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırlarsa sevinirim.Birde şunu anlayamıyorum zaten durumumuzu belirten kimlik kartımız var .neden her işlem için yeni bir rapor isteniyor.Bu kimlik kartı ne işe yarıyor.Neden bu kadar çok eziyete sokuyorlar.Zaten hastanelere her istediklerinde gidebilecek durumda olsam %79 engelim olmazdı.

GÖNDERDİK İNŞAALLAH İYİ BİR SONUÇ ALİRİK.

özürlü ölçütü eski haline gelmesi için sadece internetten yazışmamı yaptınız özürlüleri bir araya toplayıp yürüyüş düzenleseniz olmazmı boykot yapsak dikkatleri üzerimize anca çekebiliriz bu yasayı meclise getirmeleri için lokman ayva millet vekiliyle görüşseniz belki bir çare olur olmasada en azından yürüyüş düzenlenmeli

BİR UMUT

burdaki yorumları okudum da bi çok arkadaşımızın dediği gibi biz birlik olamıyoruz oysa herşey birlik beraberlikle olur eğer hakkımızı olan şeyleri istemesini bilmiyosak burda konuşmamızında bi anlamı kalmaz ARKADAŞLAR bizim SORUNUMUZ birlik OLAMAMAK İYİ ORGANİZE OLAMIYORUZ hep konuşuyoruz ama bu işler konuşmayla bi yerlere yazı veya faks göndermeyle bizler hakkımızı arayamayız sorunlarımızı karşı tarafa iletemeyiz ne kadar ağlasakta ne kadar sızlansakta bu şekilde hakkımızı arayamayız örnek veriyorum Alevi kardeşlerimiz bir miting yaptı sesini tüm Türkiye ye duyurdu tüm televizyonlarda radyolarda sesini duyurdu bunlar nasıl oldu birlik ve beraberlikle oldu Alevi kardeşlerim sakın beni yanlış anlamasın hepsi benim kardeşim ve bu ülkenin insanlarıdır ama haklarını aramasını biliyolar en azından bi yerlere sesini duyurmalarını iyi biliyolar buda bize küçük bir örnek olsun. Bizler bu konuda bişey yapmazsak tekerlekli sandalyelere ve değneklere mahkum oluruz onlarında amacı bu eve kapanmamızı, sesimizi duyuramamak eğitim hakkından mahrum bırakmak Bu durumda biz kendimize şunu soralım BUGÜNE KADAR BİZ NE YAPTIK???

Harika bir konuyu gündeme getirmişsin Bülent öncelikle sana çok teşekkürler.Umarım hepimiz için faydalı bir sonuç alırız.Umarım artık birileri bizlerin sesini duyar.Bekleyelim merak ediyorum doğrusu cevabı.

başbakanlıktan özürlü kimlik kartı olanlar vergiden felan muaf sayılsa ne güzel olur

Merhaba Bülent Bey;
Son zamanların en önemli sorunu olarak gördüğüm bu konuyu gündeme getirdiğiniz ve İlgili Kurumlardan bilgi edinme kanunu çerçevesinde bilgi istediğiniz için teşekkür ediyorum.
Ancak, söz konusu yönetmeliğin uygulama aşaması genellikle Özürlüler İdaresi Başkanlığından ziyade (İşe giriş, engelli hakları ve emeklilik yönünden de) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını da ilgilendiriyor.
Yani Yönetmeliğin çıkartılması Özürlüler İdaresi Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığının ortak çalışması sonucu oluşmuş, Uygulaması ise S.G.Kurumları tarafından yapılmaktadır.Bu yüzden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından, söz konusu yönetmelik öncesi alınan raporların geçerliliğinin devam edip etmediği ile, devam ediyorsa yeniden rapor istenilmesinin nedeninin bildirilmesi de talep edilebilir.
Saygılarımla

Aslında amacım adım adım ilerlemek... Ama evet, SGK'na "kardeşim size bağlı hastanelerin verdiği raporları nasıl kabul etmezsiniz, gerekçeniz ne?" diye sorulmalı. Bakalım nasıl bir saçma yanıt gelecek...

Merhaba Bülent Bey;

Hakikaten çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Zaten bu konu ile ilgile sizinle yazışmıştık bende aynı haktan yararlanamadığım için sizinle bilgi paylaşımında bulunmuştuk. Arkadaşlarımız çok doğru söylemişler hep birlik olursak sesimizi duyurur istediklerimize kavuşuruz kimbilir. Birçok arkadaşımızda özürlü kimlik kartlarından bahsetmiş ve her seferinde rapor almaktan. Çok haklılar bende her seferinde bu durumlarla karşılaşmaktan bıktım usandım artık :) ve bu karttan ben yararlanamamaktayım neden istanbula gittiğimde ego, vapur vs ücret ödemezken ankarada yaşadığım şehirde aynı şeye tabi değilim ücret ödüyorum. Eğer bize bir hak veriyorsanız ki verdiğinizi sanmıyorum. Her yerde geçerliliğini koruyun lütfen....

Bence bu yürüyüş yapılmalı... Hatta neden üç aralıkta (Dünya Engelliler Haftasında) ANKARA'da toplanmıyoruz.Sesimizi duyurmuyoruz....

askere gitmek istiyorum sen sakatsın askerlik yapamazsın diyolar vergi indirimi almak isterim raporumla giderim bu rapor geçmez yenisini çıkart hastanede sürün diyolar, Binbir umutla Raporu çıkartırız bu sefer oran düşer rapor iş yerine gelir sen sakat değilmişsin seni işten çıkartmak zorunda kaldık derler sonra tekrar iş ara iş ara sürün sürün İŞKUR yollarını aşındır dur 3 aralık ta birlik olsak sesimizi duyurSAK ne güsel olurdu eminimki bişeyler yapmak zorunda kalıcaklar seçimler yaklaşıyo bu konuda bi çok engellinin başta ben başı yanıyor bu nasıl bir anlayıştır bu benden vergi kessinler vergi alsınlar devletime vergimi ödeyeyim ben ama erken emekli hakkımı almasınlar devletten yardım istemiyoruz haklarımızı bize versin yeter yeter yeter

Merhaba Bülent Bey
Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde Özürlüler İdaresi Başkanlığından istemis olduğunuz bilgiler hakkında herhangi bir cevap gelmedi mi?

selam

Arkadaslar internetin nimetlerinden yeterince faydalanmıyoruz örneğin engellilerin üye oldukları bir platfom kurulsa ve netten üye olunarak ama öyle sallama bir üyelik değil tam anlamıyla üyelik parti üyeliği gibi mitingler toplantılar yapılsa kısaca birlik olabilselk ben bu sitenin sahibi olsam biraz daha birleştirici bir şeyler yapmak isterdim bu arada 8 milyon engelli hakkını alamazsa kimse alamaz heralde
Herkese Saygılarımı Sunarım

bılgı edınme

cevap geldı kuş geldi :lol:

ne oluyor ya bı fırtına oku oku bıtmıyor... :arrow:

BURDAN SESLENIYORUM YASAL HAKMIZI SONUNA KADAR ALIRIZ yumuşak başlıysak ... değiliz yanı :D

ne olacak arkadaşlar cvp gelecekte ne olacak tum mevzuat düzenlemelerı gibı bu uygulamada kım vurduya gıdecek ama sesız kalmayın engelliler.biz den hele bulent beyden :) hiç ayrılamyın

valla stres nereye kadar :) kalın sağlıcakla

selam arkadaşlar görüyorsunuz değilmi yetkili kurum bülent beyin basit bir sorusuna dahi günlerdir bir satır cevap veremiyorlar anlaşılıyorki hep aldatmacalarla bizlerle dalga geçiyorlar

emın olkı dalga değildir

yasa koyucu yasayı koyuyor ancak uygulayacak olan mercı bunu uygulamak ıcın yuz takla atıyor ve haliyle uzun zaman alıyor bu işler .. :D
ben verecekleri cevabıda bılıyorum ıkı en fazla üç cümle :)

EVET YASALAR BOL BOL ÇIKARILIYOR.YASLARIN UYGULANMADIĞI DA AÇIKÇA BELLİ.YASALARIN ÇIKMASI O KADAR ÖNEMLİ DEĞİL,ÖNEMLİ OLAN BUNLARIN UYGULANIP UYGULANMADIĞI KONUSUNDA DENETİM MEKANİZMALARININDA OLMASI GEREKİR.

Halen şu rapor çilesi bitmedi kimsenin umrunda bile değil. O kadar arkadaşımız mağdur oldu ama halen çıt yok neden peki? Engelliler günü geldi geçti ama halen çıt yok! Peki biz bunlara göz yummaya devam mı edeceğiz? Türkiyede ENGELLİ kalmıyacak bu gidişle ÇÜNKÜ %55 raporlar bile %35 lere kadar inerse ne olur? Tabi ki engelli kalmaz lütfen buna bir çere bulalım....

DİKKAT DİKKAT MALİYE BAKANLIGI ORTAPEDİK ENGELLİ ÖZÜRLÜLERİ SAKAT SITATÜSÜNDEN ÖZÜRLÜ ÖLÇÜTÜ SINIFLANDIRMASINI EN AZ %40 OLAN DERECEYİ %34 DE DÜŞÜREREK ÇIKARDI YANİ BİR KOLU OLMUYAN YADA BİR BACAGI OLMUYAN YADA DOGUŞTAN BACAK KISA OLAN YADA SAGIR OLAN YADA KAMBUR OLAN ÖZÜRLÜLER ALAYININ İPİNİ ÇEKTİ DERHAL HERKESİN GEREKEN MERCİLERE İTİRAZ ETMELERİ AKSİTAKTİRDE SIRA ESKİ KANUNLARLA EMEKLİ OLAN ÖZÜRLÜLERE GELİCEK ÇIKARACAKLARI YENİ YASAYLA EMEKLİLERİ İPTAL OLUCAK SESSİZ DURMAYA DEVAM EDERSEK ÇOKYAKINDA ÖZÜRLÜ OLMANINDA SUÇ SAYILICAGINI ŞİMDİDEN SÖYLEYİM ÖRNEK DOGUŞTAN ÖZÜRLÜ OLAN AYLEYE DİKKATSİZLİKTEN DOLAYI HAPİS YADA TIRAFİK KAZA SONUCU BİR AYAGINI KAYBEDEN VATANDAŞA TETBİRSİZLİK TEN DOLAYI HAPİS ARTI ÖZÜRLÜ SAYILMIYCAK. SAÇMA GELE BİLİR AMA DURUM BU NASIL BİR BACAGI OLMUYAN SAKAT SAYILIYORSA ESKİ KANUNLARA GÖRE ŞİMDİKİ KANUNLARA GÖRE SAYILMIYORSA YUKARDA BAHSETTİKLERİMSE BİZ SESSİZ DURMAYA DEVAM EDERSEK AYNEN DEVAM EDECEK ACİLEN GEREYİNİN YAPILMASI LAZIM ÇÜNKİ BUYASAYI ÇIKARANLARIN BEDENLERİ SAGLAM ÖZÜRLÜLÜYÜN T SİNDEN ANLAMAYAN BİR KAVRAMLA YASA ÇIKARMIŞLAR BU ZİHNİYETLERİ PIROTESTO EDEREK KALDIRMAMIZ LAZIM İSTANBULDAKİ ÖZÜRLÜ DERNEKLERİ ALAYI SESSİZ BEKLEYİŞ İÇİNDE ALAYI OTURDUGU YERDEN İŞYAPIYO HİÇBİR HAREKET YOK MİLLETİ BİR ARAYA GETİRMİYOLAR BUYASAYI PIROTESTO DAHİ ETMİ YOLAR UYANIN ARTIK HERKES BİR ÖZÜRLÜ ADAYI OLARAK ÖZÜRLÜLER DAHİL GEREYİNİ YAPSIN TAGI ÇEÇE

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt