Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] MEB genelgesi sebebiyle zihinsel geriliği olan çocukların eğitimi aksıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
331
[size=6]Aşağıdaki konu güncelliğini kaybetmiştir. Lütfen dikkate almayın.
Şu anda sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır.
[/size]

Aşağıdaki haberde okuyacağınız üzere Milli Eğitim Bakanlığı, çıkardığı bir genelgeyle zihinsel eksikliği olan çocukların rehabilitasyon giderleri ile ilgili bir sıkıntıya sebep olmuş.
Şu dilekçeyi Sayın Başbakana e-posta ile ne kadar çok kişi gönderirse, bu sorun da o derece çabuk çözülür. Lütfen destek verelim.

Sayın Başbakana ( basbakan@basbakanlik.gov.tr, bimer@basbakanlik.gov.tr, bilgi@basbakanlik.gov.tr, atezcan@basbakanlik.gov.tr ) gönderilecek dilekçe:

[size=4]SAYIN BAŞBAKANIM

Öncelikle özürlü bir çoçuk annesi olarak bizlere yaptığınız olumlu katkılar, çalışmalar için teşekkür eder, Allah tan size sağlık, uzun ömürler temenni ederek sizi başımızda daha uzun yıllar tutmasını isterim.

Kızım DİLARA KAYNAK ın 06 Temmuz tarihli devlet hastanesi sağlık kurulu raporu ile mental retardasyon ve hiperaktif tanısı ile özel eğitim alması gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı B.08.0.Ö.Ö.G.0.19.12.02.420/55270 26 Haziran 2006 sayılı genelgedeki; *01 Haziran 2006 tarihinden sonraki hastane raporları geçerli değildir* (9.madde a şıkkı) maddesi benim gibi birçok özürlü ailesini mağdur etmiş bulunmaktadır.

Bu genelgeye göre devlet hastanesinden aldığımız rapor şu anda geçerli olmadığı için rehberlik merkezine yönlendirildik. Orası da eleman yetersizliği nedeni ile Kasım ayına randevu verdi. Şu anda kızımın eğitim alması gerekmektedir. Sizde biliyorsunuz ki özel eğitim bir gün bile geciktirilmeyecek hassasiyet gerektiren bir durum. Devlet hastanesi raporumuz geçerli olmadığı için ücretli gelebilirsiniz deniyor. Bu ücreti karşılayacak maddi imkanım olmadığı için çocuğuma şu anda eğitim aldıramıyorum.

Bu yüzden yeni çıkan genelgedeki raporların geçerlilik tarihi olan 01 Haziran tarihinin eylül ayı olarak değiştirilmesini istiyorum. Genelgenin yürürlüğe konulma tarihi 01 Haziran değil de 01 Eylül olursa hem özürlü çocuklarımız hem de onlara hizmet veren eğitim kurumları mağdur olmamış olacaklardır.

Bunun için gereğinin yapılmasını bilgilerinize arz ederim.

Saygılarımla

Not: Yukarıdaki metin size yollamamın sebebi, bir annenin mücadelesine destek vermek içindir.

[/size]

Konuyla ilgili haber:

[size=4]MEB GENELGESİ YÜZÜNDEN ZİHİNSEL ENGELLİ ÇOCUKLAR EĞİTİM ALAMIYOR!
08.06.06 - Zihinsel engelli çocuk aileleri her zaman ülkemizde en çok ilgi ve desteğe ihtiyacı olan büyük bir çoğunluğu oluşturuyor. Oysa bu çoğunluk sürekli problemler içinde çocukları ile baş başa kalıyorlar. En son Milli Eğitim Bakanlığı 26/06/2006 tarih 55270 sayılı genelge ile bütün rehabilitasyon merkezlerini bünyesine bağlayınca, devlet hastanelerinin vermiş olduğu sağlık kurulu raporları geçersiz sayılıp, rehberlik araştırma merkezlerinin vereceği raporlar istenmeye başlandı. Fakat Rehberlik Araştırma Merkezleri’nde gerekli alt yapı ve eleman yetersizliği yüzünden randevu tarihlerini 3-4 ay sonrasına veriliyor.Bu durum itibari ile özürlü öğrenciler rehabilitasyon merkezlerinden ücretsiz eğitim alamıyorlar. Milli Eğitim, Haziran ayından sonra eğitim ücretlerini rehberlik merkezi raporu olmadan vermediği içinde rehabilitasyon merkezleri uzun bir süre mağdur duruma düşmektedir.

İstanbul’ da özel bir rehabilitasyon merkezinin portalımıza gönderdiği basın bülteninde konun düzeltilmesi ve en hızlı alınacak önlem için “Milli Eğitim Bakanlığı’nın B.08.0.Ö.Ö.G.0.19.12.02.420/55270 26 Haziran 2006 sayılı genelgesindeki; 01 Haziran 2006 tarihinden sonraki hastane raporları geçerli değildir* (9.madde a şıkkı) maddesinin ileriki bir tarih olarak değiştirilmesini talep ettiklerini, genelgenin yürürlüğe konulma tarihi 01 haziran değil de 01 Eylül olursa hem özürlü çocukları hem de onlara hizmet veren rehabilitasyon merkezleri mağdur olmamış olacaklardır.

Devletimizin özürlü vatandaşlarımıza gösterdiği hassasiyeti, onlara eğitim veren kurumlara da göstermesini ve bu dileğimizin gerçekleşmesini temenni ediyoruz.” Açıklamalarına yer vermiş.

Şimdi tüm engelli çocuk aileleri konun bir an önce çözüme kavuşması için yetkililerden gelecek açıklamaları bekliyor…

Kaynak: www.yasadikca.com [/size]

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt