Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] Engelli Üniversite Öğrencileri, eğitiminize ve yaşamınıza sahip çıkın!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
304
Aşağıdaki çağrı Engelli Öğrenci Platformu'ndan bir arkadaşımız tarafından bana iletildi.
Çağrıda, üniversite öğrencisi engelli arkadaşlarımızın, üniversitelerde yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini içeren bildiriyi imzalamaları talep ediliyor:
Taleplerimizin daha fazla ses getirebilmesi için daha fazla engelli öğrencinin bizimle beraber olduğunu ifade etmesi çok önemli.
Bu yüzden şu an üniversite öğrencisi olan tüm engelli arkadaşlarımızın desteğine ihtiyaç duyuyoruz.

Eğer siz de bu bildiriye destek vermek istiyorsanız:
Bizler Türkiye’nin farklı yerlerindeki üniversitelerde eğitimlerini sürdüren engelli öğrencileriz.
Bilindiği gibi 2006 yılında çıkarılan bir yönetmelikle her üniversitede bir engelli birimi kurulması zorunlu hale getirildi. Ancak geçen yıllarda bu birimler bazı üniversitelerde ya hiç kurulmadı ya da sembolik bir anlamdan öteye geçemedi.
11-12 Mart 2010 Tarihleri arasında Ege Üniversitesi'nde, üniversitelerdeki engelli öğrenci birimlerinin katıldıkları bir çalıştay gerçekleştiriliyor. Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen çalıştayda biz engeli öğrenciler de karar mekanizmalarına dahil olabilmek, daha erişilebilir üniversiteler için sorunun asıl muhatabı olarak taleplerimizi dile getirmek ve kendi haklarımızı arayabilmek amacıyla çeşitli toplantılar gerçekleştirdik. İnternet üzerinde yapılan toplantılarımıza farklı üniversitelerden engelli öğrenciler ile tiu öğrenci grubu ve görme engelliler e-posta grubu moderatörü arkadaşlarımız katıldılar (oturumlarımızın gerçekleştirildiği Merihbaba sohbet odası yetkililerine teşekkür ederiz)

Toplantılar sonunda, üniversitelerden, Engelli Birimlerinden, ve YÖK’ten beklentilerimizi ortaya koyan bir bildiri kaleme aldık.

Amacımız:
1- Çalıştaydaki tüm engelli öğrenci birimi temsilcileri ile YÖK temsilcilerine, olabildiğince çok sayıda üniversite öğrencisinin imzalayacağı bu bildirinin birer kopyasını dağatmak.
2- Ardından bu bildiriyi bir dilekçe haline getirip hem YÖK’e hem de tüm üniversitelere resmi kanallarla göndermek

Taleplerimizin daha fazla ses getirebilmesi için daha fazla engelli öğrencinin bizimle beraber olduğunu ifade etmesi çok önemli.
Bu yüzden şu an üniversite öğrencisi olan tüm engelli arkadaşlarımızın desteğine ihtiyaç duyuyoruz.

Eğer siz de bu bildiriye destek vermek istiyorsanız lütfen engelliogrenciplatformu@gmail.com e-posta adresine şu bilgilerinizi gönderin:
Ad soyad, eğitim görmekte olduğunuz üniversite, bölümünüz ve sınıfınız.

(bildirinin tam metni için buraya tıklayabilirsiniz)

Şimdiden desteği için herkese teşekkürler.

Engelli Öğrenci Platformu

Kafama takılan bazı sorular var:)

1- Engelli öğrencilerin beklentilerini karşılamak eğer bir zorunluluksa ve yapılması gerekenler yapılmıyorsa YÖK neden şikayet edilmiyor?

2- Engelli öğrenciler bulundukları okullarda yaşadıkları sıkıntıları neden resmi makamlara şikayet etmiyor yada dava açmıyor?

3- Kaç üniversitede engelliler için birim oluşturulmuş ve kaç tanesi faal olarak çalışıyor?

4- Türkiyede kaç tane üniversite engelliler için tamamen uygun? saysanız 5 parmağınızı geçmez.. Neden üniversitelerimiz engelliler için uygun hale getirilemiyor? Sorun nerde?

Tüm engelli üniversite öğrencileri ve üniversite adayları birlik olup YÖK hakkındaki ve üniversiteler hakkındaki eksikleri bir bildirgeyle ve maddeler halinde hazırlayıp yola çıksalar es geçilemeyecek kadar dikkate alınırlar + eğitim ve öğretim konusunda da birçok eksikler ve sıkıntılar da ortadan kalkmış olur.
Üniversitelerin merkezleri engelliye uygun hale getirilse de kampüsler uygun değil yada engelli bir öğrencinin okuması gerektiği kampüse ulaşımı mümkün olamıyor çünkü buradaki ilk engeli de maalesef ulaşım olmakta.
Birde biz engellilerin en büyük eksikliği bu ve diğer konularda, hangi haklara sahibiz, hangi haklardan yoksunuz sorularına bile tam cevap veremeyişimiz. Bu eksiklikten kaynaklanan cevapsızlık da maalesef büyük bir sessizliği getirmektedir. Bu sessizlik de birilerinin işine gelirken, biz engellilerin de birçok konuda geri planda kalmasını sağlamaktadır. Bu cevapsızlığı ve sessizliği ortadan kaldırdığımız da sorunlarda, sorularda otomatikman ortadan kalacaktır zaten :)

Neden hala sessiz kalınıyor ben onu anlamıyorum! Arkadaşlar yaşadığımız zorlukları bizler dile getirmezsek kim bilecek yada düzeltilmesi için çaba gösterecek? Her nerde olursanız olun önünüze çıkan sorunları gerektiği gibi çözmekten çekinmeyin ve arkasınıda arayın. Ben her gittiğim yerde önüme çıkan sorunları birebir aktarıyorum ve en kısa zamanda da çözülüyor, çözümlenmeyeni ise gerekli mercilere iletiyorum, susmak yok. Bu tür konularda susmadığımı tüm kocaeli öğrendi artık :)

5 sene üniversite öğrenciliğim oldu. Şunu diyebilirimki babam olmasaydı 3. sınıfta bırakıyordum okumayı. Gerçekten çok zor bi yol bizler için eğer bu yola baş koyduysanız en başında kararlı ve istikrarlı olmanızı öneririm ki karşınıza çıkacak engeller sizi caydırmasın.

Bende şuan öğrenciyim... ama dediginiz gibi hastalık ve okulu bi arada yürütmek çok zor... şu günlerde bende bi karar aşamasındayım okulu bıraksammı birakmasammı.. nekadar da çabalasam biz engelliler için okul özelliklede üniversite hayatı çok zor.. egitminizi tamamlayabldiginize çok sevindim.. Darısı benim ve bizim gibilerin başına :)))

bende engelıme ragmen unıv.bıtırdım..yılmak yok yola devam dıyorum ögrencıarkadaslara..

Örgütlü toplum olmayı basaramamış bir halkın engelli yada engelsiz birer ferdiyiz.Bunu her konuda kanıtlıyoruz..
Güya hakkımızı savunmak önderlik etmek bir toplum bilinci oluşturmaya yönelik derneklerin hiç biri de bu konudaçalışma göstermiyor..

sibel07 biliyorum şartlar zor ama okulu bırakmamanızı tavsiye ederim en azından elinizden gelenin fazlasını yapmaya çalışırsanız siz kazanırsınız. Zira mezuniyet günü cüppeni giyip kepini havaya fırlattığın an herşeyi unutuyorsun :)

Engelli insanların engelsiz insanlara göre eğitime çok daha fazla ihtiyacı vardır.. bende üniversite okuyorum ve yoğun bir tempo içindeyim fakat buna rağmen MUTLUYUM çünkü hayatta amaçlarım ve hedeflerim var bunun ilk basamağını da ÜNİVERSİTE oluşturuyor.. sibel07 amaçların ve hedeflerin varsa sakın okulunu bırakmayı düşünme.. çünkü yaşamda varolma sebebini kaybetmiş olursun....

sibel lütfen ama lütfen okulu bırakma...gerçekten çok pişman olacağın bir karar vermiş olursun bence...ne olursa olsun oku...evet ışıl'ın da dediği gibi üniversite çok önemli...sıkıntılarını burda paylaş birlikte çareler üretelim ama nolursa olsun yarıda bırakma...kacıncı sınıftasın bilmiyorum ama zaten bir kere zor olanı basarmıssın girmişsin üniversiteye ...bunun gerisini de getir...evet üni hayatı zor ama eger bizler var olursak ve birşeyleri düzeltmek için çaba gösterirsen düzelir yanlış olanlar

tşk ederim arkadaşlar:) elimden gelenini yapacağım inş...ama bizler için herşey okadar zorlaştırılıyorki bu ülkede artık bazı şeylerin üstesinden gelmek için çaba harcamaktan bıktım... Neyse su akar yolunu bulur demişler:) Bizlerinde hayatları bi yerlere doğru akıyor.. Umarım herkes bu hayattan istediklerine kavuşur....

Üniversitede okuyan arkadaşlar, ne kadar zor olursa olsun okuyun ben 2004 yılında iki yıllık fakülte kazandım kayıt yaptırdım tembellik yaptım okumadım çok pişmanım anlatamam, tabi kendimce haklı sebeplerde vardı ama ne olursa olsun okumak okumak okumak ve yine okumak

Hiç bir engel üniversite okumama engel olamadı ve iki yıllık da olsa okudum çok şükür:) ve kimsenin de engellere takılıp kalmasını istemem yapmasınlar da. Ben istersem olur dedikten sonra konu her ne olursa olsun aşılmayacak engel yoktur.

engelli öğrenciler öğrenimleri boyunca kredı ve yurtlar kurumunda ucretsız olarak kalırlar şayet ücret öduyorlarsa kredı ve yurtlar kurumu genel mudurluğune dılekçe yazsınlar

Sibel07 ne olursa olsun okula bırakma.Bende birçok zorluklarla karşılaştım ama yinede okulu bırakmadım.Bizim sayemizde üniversitemizde çok değişiklik oldu.Asansör, korkuluk yapıldı.Kütüpanade kitap almaya yardımcı olan arkadaşlar görevlendirildi.Artık her üniversitede engelli birimi var. Sağlığın iyi değilse rapor alırsın.Üniversiteyi bırakınca ne olacak.Üniversite bitirmemin hayatımı değiştirdiğine inanıyorum.Şimdi yaşadığım memleketten 11 saat uzakta çalışyorum. Birçok zorlukla karşılaştım. Zorlukları aşmadan birşeylere ulaşılmıyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt