Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] Emlak Vergisi muafiyeti için her yıl yeni sağlık raporu talep edilmesinden bıktık!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
OturanBoğa Abicigim gönderdim bana geri döndü farklı adresler varsa gönderebilirim

Gönderilecek e-posta adreslerini güncelledim. Bu kişilere de gönderelim lütfen...

Not: Her adrese tek tek göndermenize gerek yok. Aşağıdaki adresleri baştan sona dek seçin,kopyalayın ve to/kime kısmına yapıştırın. Tüm adreslere birden göndermiş olursunuz.

E-posta gönderilecek Kişiler:
Gelirler İdaresi Başkanı Sayın Osman Arıoğlu, Başkan Yardımcıların Sayın Bülent TAŞ, Metin KAYRAK, Mehmet ATUĞ, Mehmet KİLCİ; Belediye Gelirleri ve Emlak Vergisi Müdürü Sayın Emrullah TÖREMEN, Mevzuatı İzleme ve Muktezaları Değerlendirme Müdürü Sayın Bayram TOPBAŞ, Sakatlık İndirimi Müdürü Sayın Öznur AYAZ
oarioglu@gelirler.gov.tr, oayaz@gelirler.gov.tr, mkayrak@gelirler.gov.tr, matug@gelirler.gov.tr, mkilci@gelirler.gov.tr, etoremen@gelirler.gov.tr, btopbas@gelirler.gov.tr, oayaz@gelirler.gov.tr

OturanBoğa abicigim Gönderdim hepsine

kimseye cevap gelmedimi önceden arkadaşlar

Tam bayram öncesine geldi Kemal, o yüzden geri dönüş olmaz. Hele bayram geçsin...

[size=6]Bende gönderdim.
Herkese mutlu bayramlar..[/size]

gönderılmıstır gereklı maıl gereklı yerlere ve kişilere hadı hayırlısı bakalım.......

Gönderdim bakalım yetkili kişiler birşeyler yapacak mı insafa gelip...

yargıc
Reis çok kızmışsın mücadeleye devam
maç sahada kazanılır türübünde değil
bu işlere seyirici kalmayalım tek kişi ile olmaz
hep birlikte yörüyelim arkadaşlar

Bu konuda mesaj göndermeyi unutmayın arkadaşlar

Şimdilik iki adresten okundu mesajı geldi.. Umarım gerçekten okunmuştur ve gereği yapılır.. :)

OZNUR AYAZ'ın bilgisayarı' Alıntı:
Your message

To: OZNUR AYAZ; METIN KAYRAK; MEHMET ATUG; MEHMET KiLCi; EMRULLAH
TOREMEN; BAYRAM TOPBAS
Cc:
Subject: Emlak Vergisi muafiyeti
Sent: Fri, 12 Oct 2007 16:10:46 +0300

was read on Mon, 15 Oct 2007 10:13:48 +0300

METIN KAYRAK'ın bilgisayarı' Alıntı:
Your message

To: OZNUR AYAZ; METIN KAYRAK; MEHMET ATUG; MEHMET KiLCi; EMRULLAH
TOREMEN; BAYRAM TOPBAS
Subject: Emlak Vergisi muafiyeti
Sent: Fri, 12 Oct 2007 16:10:46 +0300

was read on Tue, 16 Oct 2007 11:38:49 +0300

OturanBoğa bu e-posta gönderdigimiz kişiler bu konuda yetkili kişilermi acaba

E tabii ki Kemal. Bu başlığın ilk mesajında o kişilerin görevleri yazıyor.

Ew alacağımdan deği ama destek için İki adresimden yolladım. Pek ümitli değilim bu dewletten sözde indirimler destek kanunlar çıkarıyorlar ama insanın ebesini ağlatıyorlar Yinede hayırlısı :)
Yargıç'ın dediği gibi " araçlardada damgalı eşşek gibi geziyoruz normal insandan farkımız kalmadıkı " :)
Yakında özürlü insanları toplumdan ayırmak için anlımıza tekerlekli sandalye işareti koyarlar . . .

işlem tamamdır umarım ciddiye alırlar selamlar

bende hepsıne tek tek yolladım umarım bır ıse yarar gercı benı işime yaramayacagı kesın ama hayırlı bır sonuc cıkar

emlak vergisi sağlık raporu sorunu

selam lar herkeze bende bu emlak vergisi ile ilgili metni mail le gönderdim hayırlısıyla gerğini yetkili kurum ve kişiler bu sorunumuza bir çözüm getirirler. saygılarımla

[size=6]Konuyla ilgili olarak Sayın E.Töremen'den bir mail aldım:[/size]

[size=4]----- Original Message -----
From: EMRULLAH TOREMEN
To: Babür Akdağ
Sent: Saturday, November 03, 2007 11:24 AM
Subject: RE: Emlak Vergisi muafiyeti

İlgi: Elektronik postanız.

İlgide kayıtlı elektronik postanızda, özürlülere ait indirimli (sıfır) bina vergisi oranının uygulanması ile ilgili olarak; MERNİS kapsamında sakatlık oranı nüfus cüzdanına işlenen vatandaşlardan sağlık kurulu raporu talep edilmemesi, MERNİS’e dahil olmayan vatandaşların daha önce aldıkları sağlık kurulu raporlarının hastaneden onaylı “Asli Gibidir” nüshasının ve/veya noterden onaylı “Asli Gibidir” ibareli beyanlarının kabul edilmesi ve her yıl yeniden sağlık kurulu raporu talep edilmemesi istenilmektedir.

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununun 5378 sayılı Kanunla değişik 8 inci maddesinin ikinci fıkrasında, “Bakanlar Kurulu, kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup onsekiz yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 m2’yi geçmeyen tek meskeni olması (intifa hakkına sahip olunması hali dahil) halinde, bu meskenlerine ait vergi oranlarını sıfıra kadar indirmeye yetkilidir. Bu hüküm, yukarıda belirtilenlerin tek meskene hisse ile sahip olmaları halinde hisselerine ait kısım hakkında da uygulanır. Muayyen zamanlarda dinlenme amacıyla kullanılan meskenler hakkında bu hüküm uygulanmaz. Geliri olmadığını belgelemenin usul ve esaslarını belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir.” hükmü yer almaktadır.

Anılan hükmün verdiği yetkiye dayanılarak çıkarılan 2005/9827 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile, özürlülerin Türkiye sınırları içinde muayyen zamanlarda dinlenme amacıyla kullanılanlar hariç olmak üzere brüt 200 m2’yi geçmeyen tek meskene veya tek meskende hisseye sahip olmaları halinde (intifa hakkına sahip olunması hali dahil) bu meskene ait bina vergisi oranı 2006 yılı için sıfıra indirilmiştir. 2006/11450 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile de, 2007 ve müteakip yıllar için aynı şartlarla özürlülere ait indirimli (sıfır) bina vergisi oranının uygulanacağı belirtilmiştir.

Buna göre, özürlülerin indirimli (sıfır) bina vergisi oranından yararlanabilmeleri için 31/12/2005 tarih ve 26040 (4 üncü Mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 47 Seri No.lu Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği ekinde yer alan dilekçe ile birlikte, yine aynı Genel Tebliğ ekinde yer alan "Tek Meskeni Olan (İntifa Hakkına Sahip Olanlar Dahil) Özürlülere Ait İndirimli Bina Vergisi Formu"nu ilgili belediyeye vermeleri, ayrıca özürlü olduğunu belgeleyen tam teşekküllü Devlet hastanesinden alacağı sağlık kurulu raporunun aslını dilekçeye eklemesi gerekmektedir.

İlgide kayıtlı elektronik postanızda yer alan önerileriniz, yapılacak mevzuat değişikliği çalışmalarında göz önünde bulundurulmak üzere not edilmiştir.

Öte yandan, sağlık kurulu raporunun her yıl yeniden verilmesi gerekmeyip, yukarıda belirtilen şekilde bir defa verilmesi durumunda bu rapor, indirimli bina vergisi oranının uygulanması için gerekli şartların taşınması halinde takip eden yıllarda da geçerli olacaktır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.[/size]
abç.

İlginize teşekkürler, Sayın Töremen..

Sanırım, raporunun her yıl istenmesi gibi bir durumla karşılaşan arkadaşlar, yukarıda son paragrafını vurgulamış olduğum mailin çıktısını alarak bu problemi çözebilirler.

Evet, girişimimiz karşılık buldu. Birçok kişiye bu mesajı gönderiyor Emrullah Bey.
Soruna dikkat çekmiş olduk. Dileriz ilk mevzuat değişikliğinde (söylendiği gibi) önerilerimiz dikkate alınır ve sorunumuz çözülür.

Yazıda, bir kez raporla muafiyet hakkı alan kişilerden her yıl yeni rapor istenmeyeceği söylenmiş. Halen uygulama bu değil doğrusu. Her yıl yeni bir beyan (ve doğal olarak rapor) talep ediliyor şu anda.
Böylesi bir yeniden rapor talebi ile karşılaşan arkadaşlarımız, kendisinden bu talepte bulunan memura, "sizin benden böyle bir talepte bulunmamanız gerek. Emlak Vergisi Müdürü Sayın Emrullah TÖREMEN'in, konunun bu şekilde uygulanacağına dair beyanı var." diyebilirler...

arkadaslar aslıgıbıdır veya notertastıgı kasesı ıstenmıyor aslı ıstenıyor. yanı yenıden rapor cıkarılıcak. ben bu cevabı aldım. gııtım beledıyeye bana yenıdencıkart dedıler aslı gıbdır yada noter tastıkını de kabul etmıyorlar

sürekli ibaresi olan

raporlar neden bir süre sonra kabul edilmiyor??

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt