Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] Çocuklarımızın özel eğitim hakkını elimizden almak istiyorlar! Buna karşı girişim başlattık

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Merhaba Herkese

Bende gönderdim Tüm faxlara cekmeye calıstım mailde problem verdi bir kaç kişiye mail atabildim umarım faydası olur bu arada arkadaslar ben oyumu gecen secimde akpye vermiştim ama bu kadar engelli haklaıyla oynayacaklarını bilsem olsem vermezdim bence bununla ilgili de bir tartısma bölümü acılmalı akp bize ne verdi ne götürdü ....
hayılırsı olsun

harekete geciyorum hemen umarım faydası olur (yolladım ama chp otomatik mesaj yolladı) insallah hayırlısı olur (dtp org.tr adlı siyasi bir parti adresi yoktur ben göndermedim o adrese göndermeyide düşünmüyorum dtp denen adrese

hepsine gönderdim allah büyüktür inşallah netice alırız ...

mesajımı gönderdim umarım birşeyler olur....

GÖNDERİLMİŞTİR...

DURMAK YOK SÖMÜRMEYE DEVAM..... :evil::evil::evil::evil::evil:

Tabiki bende gönderdim.
Özürlüye sahip çıkmak böylemi oluyormuş.
Hani nerde özürlü milletvekillerimiz.

Ben de gönderebildim nihayet. Teşekkürler...

bende gonderdım banada chp den hemen geldi
ama bazıları ulasmadı raporu geldi inş faydası olur. cicim ayları geçti artık herhalde kanunlardan ıyıye gıtmıyor akimede form doldurdum haydi hayırlısı

BENDE GÖNDERDİM.
BAZI ENGELLİLERİN HİÇ HABERİ OLMASADA, BİRİLERİ KENDİLERİ İLE İLGİLİ GELİŞMELERİ TAKİP EDİYOR ÇALIŞIYOR ÇABALIYOR. TAKDİRE ŞAYAN BİR OLAY BENCE.
TEŞEKKÜRLER HERKESE.

arkadaşlar ben dün 2 bugün 2 msj daha yazdım ama iletildi diye cevap gelmedi umarım bir duyan olur

Bende hemen harakete geçerek ilgili adreslerine mail attım.

maliye bakanlığı sitesine giriş yaptım (Takip Numaraniz : 7847)

AK PARTİ İletişim Merkezi (AKİM) e yaptığım giriş kaydı (621184 numarasıyla kaydedilmiştir)

Engelli Çocuklarımızın Eğitim Hakkı

Bülent Bey,

Teşekkür ederiz bizi bilgilendirdiğiniz için ben bütün adreslere mail attım, iletim bana geri dönmedi. Umarım yasa tasarısı bizler için olumlu sonuçlanır.

inşallah birileri şu yasanın çıkmasını engeller. 1 yıldır özel eğitimde çalışan bir öğretmen olarak en büyük mağduriyeti görecek olan çocukların o durumunu görmek hiç hoş olmayacak

merhaba arkadaşlar

mail atmaktan çok verilen numaralara faks çekmek daha etkili olur düşüncesi ile ben faks çektim.
sizlerede faks çekmenizi tavsiye ederim.

selam

benim merak ettiğim yeni çıkacak yasanın içeriği hadi size güvendik mail attık iyi de bu konuda gerçek ve saglıklı bilgi almak istiyorsak onu da yazsanız olmaz mı yani yeni çıkacak yasanın tam içeriğini bize gönderirseniz çok iyi olur eger cevap vermezseniz sizin de haksız olduğunuzu düşünmek zorunda kalırız herkes bakıyorum garibandır engellidir diye mesaj atmaya çok meraklı belki de bu insanların çogu bu engellileri süistimal eden onların üzerinden haksız kazanç sahibi olan kişiler ben nereden bileceğim dogru ve haklı bir dava güttüğünüzü kusura bakmayın ama davanız konusunda haklı bile olsanız devletin değiştirmek istediği yasanın tam metnini yayınlamalısın ki size inanalım saygılarım

(AKİM)'den mailime gelen cevap;

Sayın Saliha Camgözoğlu,

AK Parti İletişim Merkezi’ne yapmış olduğunuz 619775 numaralı başvurunuz, Milli Eğitim Bakanlığı'na iletilmiştir. Bakanlığın ilgili biriminden gelen cevap aşağıda yer almaktadır.

" Özel eğitimle ilgili yapılan her düzenleme daha olumlu, daha kaliteli ve kontrollü bir eğitim için yapılmaktadır. Yapılacak hiç bir düzenleme özel eğitim gören çocuklarımızı olumsuz etkilemeyecektir. Çabamız özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımıza daha çok yardımcı ve faydalı olmaktır. Ayrıca talepleriniz bakanlığımız Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ile Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğüne iletilmiştir. "

Bilginize sunar sistemimizi kullandığnız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.
Saygılarımızla...

AK PARTİ GENEL MERKEZ
HALKLA İLİŞKİLER BAŞKANLIĞI
AKİM
444 25 44

MEB'dan AKP'ye iletilen ve onların da bize gönderdiği yanıt çok saçma! Saçma, çünkü "biz devlet okullarında bu işi çözeceğiz"e çıkan bir argüman bence 190 bin çocuğa ve ailesine küfretmekle eşdeğerdir!
Tabii ki devlet okulunda eğitim verilmesi güzel olur; hatta özel sektörden çok daha iyi olacaüını da düşünüyorum. Ama bu iş bir süreçtir! Niyetlenilir ve 3-5 senelik bir geçiş süreciyle yeteri sayıda ve yeterli kadroya sahip yeni okullar açılarak bu süreç tamamlanır. İlk önce özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar için kaç adet okul nerede açılacaksa açılır, sonra özel kurumlariçin ödemelerin kısılması tartışılır. Ki zaten devlet okulunda kaliteli eğitim verilirse kim neden başka kapıda dolansın ki?

Gelen cevap şu soruları yanıtlamıyor: Bugün 190 bin öğrencinin eğitimini engellediniz. Bu çocukların Avrupa standarlarında eğitim alabilmelerini sağlayacak kaç adet devlet okulu var? Kaç yılda, nerede, kaç adet özel eğitim okulu açacaksınız? Geçen sürede bu çocuklar ne olacak? "Ödemiyoruz" dediğiniz anda eğitimleri yarım kalacak onbinlerce çocuk ne olacak?
Yani hem bugüne hem yarına dair büyük bir sorun yarattı Maliye bakanlığı. Ve bu yanlıştan dönmezse yüzbinlerce insan mağdur olacak. Bunun siyasi bedeli de ağır olur.

Re: selam

ahmet27x' Alıntı:
benim merak ettiğim yeni çıkacak yasanın içeriği hadi size güvendik mail attık iyi de bu konuda gerçek ve saglıklı bilgi almak istiyorsak onu da yazsanız olmaz mı yani yeni çıkacak yasanın tam içeriğini bize gönderirseniz çok iyi olur eger cevap vermezseniz sizin de haksız olduğunuzu düşünmek zorunda kalırız herkes bakıyorum garibandır engellidir diye mesaj atmaya çok meraklı belki de bu insanların çogu bu engellileri süistimal eden onların üzerinden haksız kazanç sahibi olan kişiler ben nereden bileceğim dogru ve haklı bir dava güttüğünüzü kusura bakmayın ama davanız konusunda haklı bile olsanız devletin değiştirmek istediği yasanın tam metnini yayınlamalısın ki size inanalım saygılarım
Değişen bir yönetmelik değil ki, eskisiyle yenisini kıyaslayalım! Burada yazılanları yeniden okursanız yazdıklarınızın konuyu anlamadan yazılmış olduğunu görürsünüz.
Devlet bugüne dek özel eğitime ihtiyacı olan çocukların özel eğitim kurumlarından yararlanmasını sağlıyor, bunun için belli bir ödeme yapıyordu.
Yapılan değişiklikle bu ödemenin artık yapılmaması öngörülüyor. Yani 190 bin çocuk artık özel eğitim alamayacak.
Olay bu kadar basit. Kafa karıştıracak bir mevzuat varmış gibi düşünmenize ne sebep oldu anlayamadım.

Eğer AKP sempatizanı olduğunuz için böyle yazdıysanız, durumun vehametini anlayabilmeniz için AKP milletvekili (kör) Lokman Ayva'nın konuyla ilgili görüşlerini okumak belki sizi ikna edebilir. Ve belki, Avrupa'da haftada 40 saat özel eğitim verilen çocuklara, Türkiye'de ayda sadece 6 saat eğitim verilirken, bunu bile çok gören Maliye bakanı ve AKP'yi korkmadan/gocunmadan eleştirebilir ve çözüm üretmelerini talep edebilirsiniz!

• AKP'li Lokman Ayva bile isyan etti!

'TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Ayıbı!'
    Sağlık kurum veya kuruluşlarınca verilen sağlık kurulu raporuyla asgari yüzde 20 özürlü olduğu tespit edilen ve özel eğitim değerlendirme kurulları tarafından da eğitsel değerlendirme ve tanılamaları yapılarak özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde verilen destek eğitimini almaları uygun görülen; görme, işitme, dil-konuşma, spastik, zihinsel, ortopedik veya ruhsal özürlü bireylerin; Bakanlık tarafından hazırlanan eğitim programları kapsamında özür grupları ve dereceleri ile özür niteliğine bağlı olarak tespit edilen eğitim süreleriyle sınırlı olan kısmına ilişkin eğitim giderleri, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden karşılanacak.

Özürlülerin eğitim giderlerinin karşılanabileceği eğitim sürelerinin toplamı, eğitim programları ile belirlenen süreleri geçemeyecek. Söz konusu eğitim hizmetini sunan veya yararlananların, gerçek dışı beyanda bulunmak suretiyle fazladan ödemeye sebebiyet vermeleri durumunda bu tutarlar, 2 katı ve kanuni faiziyle birlikte ilgililerden müteselsilen geri tahsil edilecek.

LOKMAN AYVA'NIN SÖZLERİ...
    Bazı kanun ve KHK'ler ile Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununda Değişiklik Öngören yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, tasarıda, özürlülerin eğitimiyle ilgili düzenlemeye tepki gösterdi. Özürlülerin eğitiminin önemini vurgulayan Ayva, ''190 bin özürlü çocuğa ne diyeceğiz? 'Haydi kızlar okula' diyoruz. Bu durumda özürlülere, 'Haydi evine' mi diyeceğiz? Bunun açıklamasını nasıl yapacağım? Tekriri müzakereyle bu daha hayırlı hale gelse..'' dedi.

Muhalefet milletvekillerinin de destek vermesi üzerine verilen tekriri müzakere önergesi kabul edildi. AK Parti'li bazı üyelerin imzasıyla, ''Özel eğitim okullarında verilen örgün ve destek eğitimini'' de kapsayan değişiklik önergesi verildi. Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan'ın önergeye katılmaması üzerine birleşime ara verildi. Komisyon Başkanı Sait Açba, verilen aranın ardından birleşimi açarken değişiklik önergesinin geri çekildiğini söyledi. Yeniden söz isteyen AK Parti'li Ayva, önergenin neden geri çekildiğini anlayamadığını belirterek, ''190 bin özürlü çocuğu eve mi kapatacağız? Ben inanıyorum ki bu hak eninde sonunda verilir'' dedi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, özel okulda eğitimin bir tercih olduğunu belirterek, çocuğunu özel okula gönderenlerin bunun bedelini de ödediğini kaydetti. Özürlülerin rehabilitasyon merkezlerindeki harcamasını devlet olarak karşıladıklarını, bunun da 2006 yılında kendi dönemlerinde uygulanmaya başladığını anlatan Bakan Unakıtan, 194 bin öğrencinin bu hizmetten faydalandığını söyledi.
    Bunun üzerine Lokman Ayva, ''Sayın Bakan ile koridorda karşılaştım. Kendisine, 'Beni Maliye Bakanı olarak değil, Kemal Unakıtan olarak görün. Çünkü Maliyeci olarak görmek, sünnetçinin erkek çocuk görmesi gibidir' dedim'' sözleri, Komisyonda gülüşmelere neden oldu. Maliye Bakanı Unakıtan, ''Sayın Lokma'yı her zaman görüyorum. Bu konuda da kendisiyle oturup, hesap yapacağız. Bizi de sünnetçi gibi görmesin'' dedi.
    Görüşmelerin ardından tasarı kabul edildi.
Ayrıca konuyla ilgili görüşler: www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=36502&viewall=1

Teşekkürler Bülent Kardeşim

İşim gereği 1992 Eylül'ünden bu yana bilgisayarla ilgileniyorum. 1998 yılından bu yana da internet aleminde bilgi alış-verişinde bulunmaktayım.

Bu süre içerisinde, tanıdığım, tanıştığım ve bilgilerinden faydalandığım en harika site www.engelliler.biz/forum sitesi ve bu sanal alemde en çok faydasını gördüğüm kişi de sevgili OTURANBOĞA Bülent Kardeşim oldu.

Sevgili Bülent, yaptığın böylesi anlamlı ve güzel çalışmalardan dolayı bir engelli kader ortağın olarak teşekkür ediyor; bu çalışmalarının artarak devam etmesini tüm samimiyetimle istirham ediyorum...

Yalun, bahtın ve şansın daima açık olsun kardeşim. Selametle...

NOT: Hem mail olarak, hem de tüm faks numaralarını ilgili metni gönderdim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt