Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] Çocuklarımızın özel eğitim hakkını elimizden almak istiyorlar! Buna karşı girişim başlattık

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Arkadaşlar bende AKİM ve Maliyeye gönderdim. Diğerlerine de göndereceğim.

Ayrıca bende mail adresi bulunan, duyarlı davranacaklarına inandığım arkadaşlarıma da dilekçe örneğini ve adresleri gönderdim. Umarım onlarında katkıları olur.

bende maıl attım ve faksladım inşallah faydalı olmuşumdur

arkadaşlar bende destek weriyorum hep beraber bu kampanyaya destek werelim

Bu konu -gelen tepkiler üzerine- geçici olarak rafa kaldırıldı.
Hükümet yasa ile kısıtlamaya gitmek yerine, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) aracılığıyla yönetmelik çıkarmak yolunu seçti.
Bütçe her yıl Maliye Bakanlığı'nca belirlenip MEB'na verilecek. MEB'da -6 ay içinde çıkartılması öngörülen- yönetmelik çerçevesinde özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların eğitim giderlerini karşılayacak.
Yani düne kadar, "özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların eğitim giderleri devlet tarafından karşılanır"ken, artık Maliye ve MEB her yıl ne kadar isterse o kadar karşılayacak.
Teorik olarak eğitim giderleri yine devlet tarafından karşılanacak diyebiliriz, ama ben iyi niyetli olmamız için bir neden göremiyorum. Göremiyorum, çünkü hükümet eğitim giderlerini karşılamak konusunda bir kısıtlamaya gitmeyecek olsa, o zaman varolan düzenlemede hiç bir değişikliğe gitmez, "Maliye-MEB her yıl bütçe yapar ve yönetmeliğe göre de ödeme yapar" deme gereği hissetmezdi. Bunu diyorsa, demek ki bir kısıtlama olmasını beklemek çok da yanlış olmaz.

Şimdi öncelikle 6 ay içinde çıkarılması öngörülen yönetmeliği beklemek, ona müdahil olmak gerek. Daha sonra... Daha sonra Maliye Bakanlığı bu yıl bütçe ayıracak mı diye diken üstünde bekleyeceğiz!

5793 sayılı yeni yasadaki özel eğitim ile ilgili madde şöyle:

• MADDE 25- 3797 sayılı Kanunun ek 3 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“EK MADDE 3 - Özürlü sağlık kurulu raporu düzenlemeye yetkili sağlık kurum veya kuruluşlarınca verilen sağlık kurulu raporuyla asgari % 20 özürlü olduğu tespit edilen ve özel eğitim değerlendirme kurulları tarafından da eğitsel değerlendirme ve tanılamaları yapılarak 8/2/2007 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında açılan özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde verilen destek eğitimini almaları uygun görülen; görme, işitme, dil-konuşma, spastik, zihinsel, ortopedik veya ruhsal özürlü bireylerin; eğitim giderlerinin her yıl Maliye Bakanlığınca belirlenen tutarı, Millî Eğitim Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanır. Bu özürlü bireylerin, özür grupları ve dereceleri ile özür niteliğine göre eğitim programlarının kapsamı ve eğitim süreleri, Özürlüler İdaresi Başkanlığının görüşü alınmak suretiyle Bakanlıkça hazırlanacak ve bu Kanunun yayımını izleyen 6 ay içinde yürürlüğe konulacak yönetmelikle belirlenir.

Söz konusu eğitim hizmetini sunan veya yararlananların, gerçek dışı beyanda bulunmak suretiyle fazladan ödemeye sebebiyet vermeleri durumunda bu tutarlar, iki katı ve kanuni faiziyle birlikte ilgililerden müteselsilen geri tahsil edilir. Bu fiillerin özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri tarafından tekrarı hâlinde, ayrıca kurum açma izinleri iptal edilir.”

Evet Bülent bana meb den cevap gelid ama çok saçma aynen kopyalıyorum
Kurum Adı : T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Başvuru No : 369362

Cevap Metni : iyi günler
kanun yürürlüğe girmesinden sonra kanundaçıkarılması belirtilen yönetmelikte konuya ilişkin gerekli düzeltmeler yapılarak öğretim programlarının süreleri yeniden düzenlenecektir.

Emeği geçen herkese çok teşekkürler. En azından yeni bir atak yapacakları zamana kadar biraz soluk alırız.

Verilen adreslerin hepsine gönderilmiştir.İnşallah sonuc alınır.

ben de gönderdim geri dönen olmadı bu işte ön ayak olduğunuz için size çok teşekkür ederim...

arkadaşlar girişim iyi güzel ama şöyle bir sorun var,

bu gün devleti dolandıran yüzlerce rehabilitasyon merkezi var.ben MEB na bağlı özel öğretim okulunda çalışıyorum.veliye ne kadar anlatsak da veli ısrarla çocuğunu RM ne veriyor.

çocuk 18 yaşını doldurduğunda da veli çocuğu bize getirerek dert yanıyor.vay efendim çocuğum orada dayak yedi,psikolojisi bozuldu,hiçbirşey öğrenemedi diye.

biz Devlet kontrolünde ilköğretim okuluyuz.zihinsel engelli öğrencilere hizmet ediyoruz ancak veliyi bir türlü ikna edemiyoruz.

veliden de anormal bir aidat talebimiz falan da yok.Devlet bize yemek ve servis konusunda hiçbir destel vermediği için mecburi olarak her veliden 100 YTL alıyoruz.Maddi durumu olmayana zaten biz sahip çıkıyoruz.

ama bu gidişle bu okulun kapısına kilit vurmak zorunda kalacağız.

okulumuzdaki imkanlar Devlet okullarının hiçbirinde yok ama veli bir türlü ikna olmuyor.

herşey kanunla çözülmüyor arkadaşlar.

AK Parti İletişim Merkezi’ne yapmış olduğunuz 620154 numaralı başvurunuz, Milli Eğitim Bakanlığı'na iletilmiştir. Bakanlığın ilgili biriminden gelen cevap aşağıda yer almaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı Cevabı: Sayın

• Bakanlığımız Özel Eğitime özel önem vermektedir. Özel eğitimle ilgili yapılan düzenleme daha verimli, daha kaliteli ve kontrollü bir eğitim için yapılmaktadır. Yapılacak hiç bir düzenleme Özel Eğitim gören çocuklarımızı olumsuz etkilemeyecek, özel rehabilitasyon merkezlerinin daha kaliteli ve verimli hizmet vermeleri sağlanacaktır. Çabamız özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımıza daha çok faydalı olmaktır. Ayrıca, talebiniz Özel Öğretim Genel Müdürlüğü ile Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğüne iletilmiştir.
    İyi günler dileriz. Bilginize sunar sistemimizi kullandığnız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.
    Saygılarımızla.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt