Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] Akondroplazi'nin Özür Oranları Cetveline girmesi için girişim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
süper bir haber

Sayın Oturan Boğa,

Süper bir haber bu. Tüm emeği geçenlere gönülden teşekkür ederim.

Sayın Oturan Boğa peki revize çalışmaları hangi tarihde olacak bilginiz var mı?

Sizin nezninizde destek veren tüm arkadaşlar gönülden tekrar teşekkür ederim .

Saygılarımla

Korkut

Sayın Oturan Boğa,

İlgili toplantı Pazartesi günü yapılacak diye bilgi aldım.

Saygılarımla

SayınOturanBoğa,

Ankarayı bugün aradım dilekçemi tekrar göndermiştim. Onlarda toplantıda değerlendirmeya aldıklarını araştırmasını yapacaklarını söylediler. Bu akondroplazinin yanın numaralar isimlendirilen bir engelin daha gündeme alındığı söylediler.
Ocak ayında sonu kadar sonuçlandırılacaklarını söylediler.

Sevgiler

Bimer'den bugün cevap geldi..

Gelen Cevap:

"Akondroplazi (cücelik) ile ilgili özür oranının 16/12/2010 tarihli ve 27787 sayılı (Mükerrer) Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmeliğin EK-2 sayılı Özür Oranları Cetvelinde yer almamasından dolayı mağdur olduğunuza dair Bimer Başvurunuz incelenmiştir.

Konu hakkındaki talebiniz zikredilen Yönetmeliğin revizyon çalışmalarında dikkate alınacaktır."

Bilgilerinizi rica ederim.

Email gönderen herkese, aynı cevabı gönderiyorlar galiba..:) Hadi hayırlısı inşallah olumlu bir sonuç alabiliriz arkadaşlar..:)

Gelen Cevabı sizlerle Paylaşmak istedim .

28/12/2011 tarihli ve 38878 sayılı yazımızın örneğidir.
Konu : Bimer başvurusu.

Sayın Mustafa BOZBAŞ
mbozbas@msn.com
Akondroplazi (cücelik) ile ilgili özür oranının 16/12/2010 tarihli ve 27787 sayılı (Mükerrer) Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmeliğin EK-2 sayılı Özür Oranları Cetvelinde yer almamasından dolayı mağdur olduğunuza dair Bimer Başvurunuz incelenmiştir. Konu hakkındaki talebiniz zikredilen Yönetmeliğin revizyon çalışmalarında dikkate alınacaktır. Bilgilerinizi rica ederim.

Dr. M.Ali TORUNOĞLU Bakan a. Genel Müdür Yardımcısı

E-mail yoluyla gönderilen BİMER cevabı :

Sayın Başvuru Sahibi,
[...] yapmış olduğunuz müracaatınız incelenmiş ve gereğinin yapılması için ilgili kurum/kurumlara iletilmiştir. [...] Bilgilerinizi rica ederiz.

Aşağıdaki yazıda bimer üzerinden bana sağlık bakanlığından gelmiştir.
Saygılarımla

19.12.2011 tarihli BİMER iletiniz incelenmiştir. Kurumumuzca maluliyet (çalışma gücü kaybı) başvuruları yapılmakta olup, buna ilişkin değerlendirmeler Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliğine göre yapılmaktadır.
Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı mevzuatında olup, talebiniz ile ilgili olarak söz konusu yere başvuru yapmanızı,
Bilgilerinizi rica ederim.

Son gelen cevap ;

[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) tarafından Genel Müdürlüğümüze yönlendirilen; Akondroplazisi bulunan kişilerin özürlü sınıfına dahil edilmesi talebinizi konu alan 02.01.2012 tarihli başvurunuz incelenmiştir.[/SIZE][/FONT][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Başvurunuz Genel Müdürlüğümüzce değerlendirmeye alınmış olup; ilgili kurumlarla yürütülecek olan çalışmalarda talebiniz göz önünde bulundurulacaktır. [/FONT][/SIZE][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Bilgilerinizi rica ederiz.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman]Özürlü Hizmetleri Dairesi Başkanlığı[/FONT]

Selamlar.
Bugün itibari ile bende alamadım rapor buradaki yazıları takip ediyordum bi ihtimal değişmiştir cetvel diye umut ile 1 hafta koşturdum. Lakin halen akondraplazi cetvele alınmamış. Burada bu yönetmeliği hazırlayan yetkililere; yasa tasarısını hazırlayan millet vekillerine ve danışmanlarına bu yasayı okuyup inceleyip onay veren çok bilirlere, bilir kişilere, nezninizde sesleniyorum site sakinleri. Akondraplazi " Geçici bir hastalık değildir " 2005 senesinden önceki cetvelde vardı bu rahatsızlık bildiğim kadarı ile bu sebeple aklıma şu iki soru geliyor. Birincisi 2005 yılında bütün akondraplazi hastaları bir anda nasıl iyileşip sağlığına kavuştu ikinci sorumda buna bağlantılı olarak iyileşmedi ise hangi "vicdansız mı b..siz mi karar veremediğim" şahıs veya şahıslar bu hastalığı cetvelden çıkarıp bunu onaylayıp bunu onadılar.

Sayın De4thx

Gerginliğini üzüntünü ve sinirlenmenizi inan çok iyi biliyorum Çünkü aynı duyguları altı senedir ben yaşıyorum Allah bilir daha ne kadar seneler yaşayacağım.

Evet Ankara ile salı telefonla görüştüm, dilekçeler dikkate alınmış lakin toplantılarında ancak gündeme gelirmiş, toplantıdan çıkacak karara göre yönetmeliğe alınıp alınmayacağı belli olacakmış. Kısaca yorgunu yokuşa sürmekten başka hiç bir şey değil. Karar verdim yılmayacağım, normal insan gibi yaşımda da emekli olsam bu mücadeleyi bırakmayacağım. Çünkü bu mücadelede emek, hayal, ümit ve hüzün var. Bunlar 6 yıl boyunca benim ile hayatımı yaşadılar, bu nedenle bırakmayacağım mücadele mi ?

Şimdi bir düşüncem var tabi site yöneticimiz Oturan Boğa'dan hem onay hemde fikir aldıktan sonra Sizinle paylaşacağım. Fikrim, bu dilekçelerimizi meclise göndermek olacak.

Kısaca sinirlenmeden üzülmeden ve en önemlisi yılmadan mücadelemize devam etmek gerekir.

Saygılarımla

Gergin değilim ki ben mantıklı bir soru sordum sadece akondraplazi hastalığı 2010 yılın da tüm dünyada ve ülkemizde biranda topyekün tedavi mi edildi ?

Merhaba

Arkadaşlar yeni yönetmelik çıkmış burada zannedersem Akondroplaziden hiç söz edilmemiş. Bu durumda ne yapabiliriz.
Akondroplazi olan bir kişi engelini nasıl ispatlaya bilir. Yada nasıl bir rapor almalıdır. Bu konuda bilgisi olan paylaşabilir mi ?

Teşekkürlerimle

bimer'den az önce cevap geldi..

Başvurunuz bugünkü tarih (16.01.2012) ve 24495 Sevk :Sayısı ile BİMER sistemi üzerinden 3071 Sayılı Dilekçe Hakkının Uygulanmasına Dair Kanun çerçevesinde AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI VE ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NA yönlendirilmiştir.
BAŞVURU TAKİP YOLU: Başbakanlığın (basbakanlik.gov.tr) web sayfasında sol alt köşede yer alan “Başbakanlığa istek ve şikâyetlerinizi bildirin” başlığını tıklayınız. Karşınıza gelen BİMER sayfasının üstünde menü yer alıyor. Başvurunuzla ilgili gelişmeleri menüdeki “Başvuru Sorgula” başlığını tıkladıktan sonra size verilen tarih ve sayıyı yazarak takip edebilirsiniz.

Başbakanlık Merkez Bina Bakanlıklar 06573 ANKARA
Telefon: 0 312 422 26 45 Faks: 0 312 422 26 67
E-posta: bimer1@basbakanlik.gov.tr Elektronik ağ:www.basbakanlik.gov.tr

Koko ;

Bu konuda yaptığımız mücadeleden çok umutluydum ben. Bu kadar ısrarla ve haklı sebeple talepte bulunmamıza rağmen talebimizin dikkate alınmamasını hala anlayabilmiş değilim. Bu aşamadan sonra hukuki yoldan hareket etmekten başka bir çare göremiyorum. Rapor aşamasında doktorlar bu rahatsızlığı nasıl yorumlarlar bilemiyorum. Acaba boy kısalığı gibi bir duruma mı dahil ederler ? Yoksa iç hastalıklarından benzer bir madde var mı bunları incelemek lazım. Ama bunun bir rahatsızlık olduğu açıkça belliyken ; cetvele dahil edilmemesinin hiçbir mantıklı yönü yok.

Sayın Akasya,

Mücadelemi bırakmış değilim, Ankara'dan öğrendiğim kadarı ile diğer toplantıda gündeme alınacakmış. Ne kadar gerçekçi bilemiyorum.

Ama yılmış değilim. Halen mücadeleme devam ediyorum. Hukuk yolunda ise yorulduğum için düşünmüyorum. Ama gerekirse başvuracağız.

Bu konuda Siz ve diğer dostlardan da destek bekliyorum. Şayet bu akondroplazinin hakkında bilgileriniz varsa paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Engelimiz ayrı bir dert, engellememiz ayrı bir dert...

sonumuz hayırlı olsun.

Saygılarımla

Değerli Arkadaşlar

Gündeme alınan bu konu hakkında biraz daha desteklerinizi alabilir miyim ?
Dilekçeler dikkate alınmış, yoğunluk olursa daha öncelikli olacağı hakkında bilgi verdiler.

Herkese gönülden teşekkür ederim.
Saygılarımla

Korkut

Merhaba, bende bu konunun üzerinde duranlardanım dilekçeyi mail yolladım inşallah herşey istediğimiz gibi olur.

Ecemine hanımefendi desteğiniz için çok teşekkür ederim. Gelen bir cevap olursa bizimle paylaşabilir misiniz ?
Bu arada yei öğrendiğim bilgiyi de paylaşmak isterim Sizlerle.
Çok yakın zamanda akondroplazi ve diğer bir engel grubu araştırılmaya alıncakmış.
Bu nedenle ne kadar çok kamuoyu oluşturursak bizler için daha iyi olur düşüncesindeyim.

Saygılarımla

Hala ses yok bu konuda biz ÖMSS sınavına giremeyeceğiz. Yasal olarak sağlıklıyız :) Ne mutlu bize bizi yönetenlere alkışlıyorum.

Değerli Üye arkadaşlar

Bu konuda Sizlerden biraz daha destek beklemekteyiz.

Herkese teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.

Gönderdiğim iletiye verdikleri cevap;
Akondroplazi (cücelik) ile ilgili özür oranının 14/01/2012 tarihli ve 28173 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmeliğin EK-2 sayılı Özür Oranları Cetvelinde yer almamasından dolayı mağdur olduğunuza dair Bimer Başvurunuz incelenmiştir. Özürlü sağlık kurulu raporlarındaki özür oranları, sadece bir hastalık veya hastalıklar üzerinden değil, hastalık veya hastalıkların vücutta oluşturduğu fonksiyon kayıpları dikkate alınarak tespit edilmektedir. Dolayısıyla fonksiyon kaybı oluşmamış hastalık değerlendirmeye alındığı gibi tanısı olmayan veya birden çok sistemi veya branşı ilgilendirecek araza sebep olan hastalık durumlarında da fonksiyon kaybı olduktan sonra gerekli değerlendirmeler yapılarak hastanın özür oranı tespit edilebilmektedir. Bununla birlikte Akondroplazi (cücelik) ile ilgili özür oranın zikredilen Yönetmeliğin revizyon çalışmalarında dikkate alınacağı hususunda, Bilgilerinizi rica ederim.
Umutsuzluk denizinde çırpınmaya çalışıyorum gibi geliyo bazen, ama inanıyorum ki hayat bir gün bizlerede gülecek inşallah....

Sayın Ecemine

Mücadelemize devam ederim. Bu arada gelen bilgilendirmeyi paylaştığınız içinde ayrıca teşekkür ederim.
Saygılarımla

Rica ederim, hepimiz bir umutla bekliyoruz gelecek güzel bir haberi. İnşallah mücadelemiz bir işe yarar.

Merhaba herkese,

Acondraplazi, sadece boy kısalığı ile sınılı bir hastalık değil bildiğim kadarı ile. Yavaş da olsa ilerleyor ve zaman içerisinde eklem tutulmaları ile hareket kısıtlılığına sebep oluyor. Sonucu da fonksiyon kayıpları. Eklemlerde yaptığı deformasyon ise özürlü raporu alınması için yeterli. Bu sebeple işe başlarken, engelli kartı çıkartırken ve sürücü belegesi almak için 3 kez bir bu anlamda(deformasyon olması yeterli) aksilik olmadan rapor alabildim. Her defasında farklı devlet hastanelerinden aldım dereceler farklı olsa da. Eğer acondraplazi nedeni ile günlük hayatınızı sürdürmede zorluk yaşamıyorsanız bu grubun şanslı mensuplarısınız. Dilerim böyle de sürer. Bu rahatsızlıkla ilgili rapor almış, deneyimli biri olarak sormak istediğiniz birşey varsa yanıtlamaya çalışırım. Kolaylıklar diliyorum.

Merhaba tekrar, konuyla ilgili bütün mesajları okudum ve hayretler içerisindeyim. Rapor almada yani engelli olduğumu ispatlamada bir sorun yaşamadım, yaşım sizlerden büyük. bu raporu 20 sene önce de aldım, 3 ay önce de aldım. Zaman ve değişen yönetmeliklerin etken olamayacağı mantığı için yazıyorum bunu. Ancak her başvurumda tüm eklemlerimle ilgili rontgen dosyamı kurula sundum. Sizlere neden bu zorlukları yaşattıklarını anlamıyorum. Faydası olursa, raporları sırası ile, karşıyaka devlet hastanesi, yeşilyurt devlet hastanesi ve alsancak devlet hastanesinden aldım her biri farklı bürokratik sebeplerle.. İzmirdeyim. raporlarda derece yüzdesi 40 ya da 50 oluyor. Bir faydam dokunabilirse mutlu olurum.

Merhaba,
Sudaelizi acaba bu raporu alırken endokrin bölümünemi gittiniz yoksa ortopedi bölümünemi eklemlerle ilgili röntgen demişsiniz ben epeydir ugrasiyorum ama her seferinde sonuç olumsuz ve heyettede oran %sıfır oluyo, bu raporu almak içim izleyebileceğimiz bir yol varsa rica etsem anlatırsanız çok sevinirim.
şimdiden çok teşekkür ederim...

Merhaba ecemine, Direk olarak sağlık kuruluna yaptım başvurumu, sözünü ettiğim rontgen filmleri ise, geçmişte yapılan teşhis ve tedavilerden elimde olanlardı. Yalnız daha önce engelli kartı almak için yaptığım başvuruda, (heyette ortopedist oluyor) benden bazı rontgen filmleri istenmişti. Sizin hastalığınıza konmuş teşhisle ilgili bir rapor falan yok mu elinizde? daha önce engelli kartı ya da herhangi bir kurum için hiç mi rapor almadınız? isterseniz msn ya da telefonla görüşebiliriz.

Arkadaşlar merhaba,

kurul toplantısının ne zaman yapılacağı hakkında bilginiz var mı ? Varsa paylaşırmısınız ?

Teşekkürlerimle

Gönderdim inşallah sesimizi duyan olur

Merhaba arkadaşlar H ehliyet için özürlü raporlarına itirazlarda trafik tescil ve İl Sağlık müdürlüğü kanalıyla olmadan kişisel olarak herhangi bir sağlık raporu vermeye yetkili hastaneye başvursam alacağım tam teşekküllü devlet hastanesindeki raporu Trafik tescil veya İl sağlık Müdürlüğüne versem.Var olan B sınıfı Engellli ehliyetimi H sınıfına çevirebilirmiyim. Çevirebiliyorsam yada çeviremiyorsan yasal dayanakla yönetmelik veya kanun sayı rica edebilirmiyim. Teşekkürler...

Arkadaşlar bu konu hakkkında Sizlerden biraz daha destek talebinde bulunabilir miyim ?

Herkese gönülden teşekkür ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt