Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Geçen sene ramazan ayında ki Edirne gezisinden kareler..

Alman

Aktif Üye
Konular
14
Reaksiyonlar
24
Merhaba Ark.lar,

Geçen seneki Ramazan ayı fotoğrafların exif değerlerini incelediğim kadarıyla 6 temmuz 2014 tarihini gösterdiği zamanlarda ikamet ettiğim beykoz belediyesinin ramazan ayı kapsamı içinde Edirne'ye gezisi olduğunu öğrendiğim gün gidecekler listesinde adımı yazdırdım. Trakya bölgesinde hiç bir yere gitmediğimden benim için ayrı bir heyecanı vardı açıkçası. Bir kaç gün sonra verdiğim telefon numaramdan geri dönüş yapıldı ve her şey ayarlandığı bilgisi verildi. O gün için ekipmanlarımı gezi günü için hazırda tutmak gerektiği gibi planımı programımı (batarya şarjları, makine lens temizlikleri, hafıza kartlarının son durumu vs...) ona göre hazırladım.

Yolculuk iki saat sürdü. Açıkçası bu kadar erken olacağını tahmin etmemiştim. O gün eve vardığımda ilk işim edirne nin haritadaki yerine bakmak oldu. Varır varmaz herkes namaza gitti ben dışarıda etrafı gözlemledim. Ama sonra bulunduğum yeri bulamayacağım endişesi beni bulunduğum yerden fazla uzaklaştıramadı. Kaybolursam diye endişe etmekden kendini alı koyamadım. Çünkü bodrumda kaybolmuştum Tek başıma olsam kaybolmam umrumda olmazdı ama işin ucunda otobüsü kaçırma durumu var ve gezilecek yerler hususunda da en ufak bi fikrim yok açıkcası.

Herkes klasik çarşıda pazarda vakit geçirdiği sırada bende etraftaki insanlara ve rehbere sorular soruyordum. Gezilecek yerlerini sordum rehbere epey bir yerler saydı biz ise caminin olduğu yerden başka yere gitmedik ramazan dolayısı ile. Sorsalar edirne gezisi. Zaman çok kısıtlı idi. Doğru dürüst gezemedim desem yalan olmaz. İşte bunun için grupla gezme bana göre değil ama mecbur kaldığım için bu şekilde olması gerekti malesef. Bi h.sonu kaçarım belki belirli mi olur. Neyse geçerlim fotoğraflara...

1- İlk kare Edirne denildiğinde akla ilk gelen Selimiye Camisine gelsin.

393082.jpg

2- Ve bu şaheseri ortaya koyan Osmanlı, mimarı Mimar Koca Sinan'ın heykeli.

393083.jpg

3- Caminin yanına gelmeden etrafa bakındığımda ilk dikkatimi çeken Bulgaristan'ı gösteren tabela oldu.

393084.jpg

4- Rehber eşliğinde gerekli bilgilendirmeler yapıldığı esnada çoğu kişi pür dikkar dinlerken.

393085.jpg

5- İç mekanından öylesine bir kare.

393086.jpg

6- Küçük kubbe altındaki işlenmiş çiniler.

393087.jpg

7- Farklı bir yerinden giriş ya da çıkış olası muhtemel.

393088.jpg

8- Caminin arka tarfına gitmeden önce gözümü gruptan ayırmıyorum. Kaçırmamak adına.

393089.jpg

9- Caminin arka tarafından çektiğim kare.

393090.jpg

10- Meydandaki cafelerden birine ait masa ramazan günleri içerisinde olduğumuz için boş kalmış yoksa buranın fotoğrafını çekemezdim sanırım

393091.jpg

11- Mütevazi ve bir o kadarda sade Edirne belediyesi binası. Önde fotoğrafını çeken bir şahıs daha gözükmekte.

393092.jpg

12- Yakın çevrede bulunan anıt mezar taşları. İlerideki müzeye girecektim fakat zaman çok kısıtlı idi.

393093.jpg

13- Tabelanın altına not düşülmüş bu alan kabristan değildir diye. Millet boşuna dua okumasın diye belirtilmiş sanırım.

393094.jpg

14- Son kare'de İstanbul'a dönmeden önce gezenlerin 15 dk serbest bırakıldığı alışveriş zamanına ayırıldıktan sonra herkes otobüslere binip ist.a doğru yol aldık. (Çarşının adını unuttum bu arada)

393095.jpg

Kusura bakmayın ark.lar işlerin yoğunluğundan bir kaç hafta geç yayınlamak zorunda kaldım. Ancak bu güne denk getirebildim. İYİ SEYİRLER !

Sonraki paylaşımım başka bir şehir olacak ama belirli değil şimdilik hoşça kalın ! iyi geceler...

Beğenen / Beğenmeyen, Yorumlayan / Yorumlamayan herkese teşekkürler !!​

Ahhh Edirne ahh :) teşekkürler fotolar için.

Güzel kent, güzel fotoğraflar. Teşekkürler paylaşım için :)

çok severim foto bakmayı teşekkürler...:)

[SIZE=3]Edirne’de gezilecek çok yer var. Ama önce şunu söyleyeyim: İnsanın ilk kez göreceği bir yere geldiğinde edindiği ilk intiba çok önemlidir. Mesela farz edelim ki Kayseri.ye ilk kez geliyorsunuz, Kayseri.nin girişindeki manzara berbat ise Kayseri hakkındaki düşünceleriniz ilk anda olumsuz hale gelir. Yurt dışından gelenler için de Edirne.den giriş yaptıkları ilk anda edinecekleri intiba Türkiye hakkındaki düşüncelerinin temelini oluşturacaktır. Ve yurda ayak basan yabancılar özellikle hudut yakınlarındaki yol kenarlarındaki arabalardan atılan ve ne hikmetse belediye tarafından toplanmaya gerek duyulmayan pislikleri, artıkları, çöp yığınlarını görünce ülkemiz ilk golü ağlarında görüyor. İkinci gol ise şehire girildiğinde karşımıza çıkan manzara. Koskoca Osmanlı.ya başşehir olmuş olan Edirne pırıl pırıl olması gerekirken maalesef öyle değil. İlk 15 dakika içerisinde durum etti 2-0 aleyhimize.
Neyse ki şehrin her tarafından muazzam heybeti ile görülen Selimiye Camimiz var. Tekerlekli iskemle kullanan arkadaşlar camiye alt taraftan yani belediye binası yanındaki tali caddeden girmeye kalkarlarsa büyük sıkıntı çekerler zira merdiven basamakları hem çok yüksek hem de dar. Şayet arka taraflarda bir yerde düz ayak bir giriş var ise oradan girmelerini tavsiye ederim. Ben düz ayak bir yerden giriş olup olmadığını maalesef bilmiyorum. Selimiye Camiini gezince durum birden 2-2 oluyor. Camiyi gezdikten sonra caminin ön tarafından ana yol üzerinde bulunan büyükçe çay bahçesinde soluklanabilir ve tavus kuşları ile oynaşabilirsiniz. Soluklanma bittikten sonra hemen çay bahçesinin karşısındaki Eski Camiyi gezebilirsiniz. Benim çok hoşuma giden tarihi bir camidir orası. Hemen civarında 3 Şerefeli Cami var ama içerisi biraz bakımsızdı, mesela halıları eskimişti. Geçmiş iktidarın biri döneminde ahır olarak kullanılan Gazi Mihal Camisisinde büyük baş hayvanların bağlandığı demir halkalar o dönemde yapılan zulmün bir nişanesi olarak halen özellikle oldukları yerde bırakılmış. Gazi Mihal Camisi merkezde değil, az bir mesafede. Edirne.de cami bol, say say bitmez. Bu camilerden birisi de Yıldırım Beyazıt Camisi ve sağlık müzesi. Sağlık müzesi görülmeye değer bir yer ve tekerlekli iskemledeki arkadaşlar orayı nispeten rahat gezebilirler. Tabi merkeze gittiğinizde tarihi Kapalıçarşı.yı da gezebilirsiniz. Kapalıçarsıda pek bir şey yok, sabun, minik hediyelik çalı süpürgeleri filan satılıyor. Tavsiyem Kapalıçarşı.dan bir şey almamanız, özellikle de badem ezmesi. Zira kurtlu çıkıyor. Badem ezmesi alacaksanız yukarıda bahsettiğim çay bahçesinin altında yol kenarında bulunan imalatçıların dükkanlarından almanız. Ve tabiii Edirne.nin olmazsa olmazı Edirne ciğeri. Eski Caminin hemen yakınlarında yoğunlaşmış ciğerciler. Tavsiye ederim.
Edirne.de gezilecek diğer yerler tarihi tren garı, Karaağaç, Adalet Sarayı, Meriç Köprüsü, Karaağaç Jandarma Şehitliği ve Şükrü Paşa anıtı ve Balkan Savaşı Müzesi. Şükrü Paşa anıtını gezdiğinizde tüyleriniz diken diken oluyor. Çanakkale Şehitliklerinin bir eşi. Ben insanlara çocuklarına mutlaka Çanakkale Şehitlikleri ile Şükrü Paşa Anıtını ve Balkan Savaş Müzesini gezdirmelerini şiddetle tavsiye ediyorum. Gezdirsinler ve çocuklarına daha küçükken bu ülkenin düşmanlardan nasıl temizlendiğini aşılasınlar. Şükrü Paşa Anıtını ve çevresini tekerlekli iskemle kullanan arkadaşlar rahatlıkla gezebilirler, lakin yerin altında bulunan ve sağlam insanın bile inerken zorlandığı merdivenleri bulunan Balkan Savaşı Müzesini kesinlikle gezemezler. Çok ama çok zor.
Ve böylece 2-2 bıraktığımız maç birden bire 8-2, 9-2, 10-2 gibi farklı bir skorla lehimize dönüyor.
Selametle..[/SIZE]

Üst Alt