Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Fasiyo Skapulo Humeral Müsküler Distrofi (FSH) hakkında tecrübe paylaşımı..?

fshd Türkiye destek dayanışma grubu

fshd Türkiye destek dayanışma grubu, nu FACEBOOK da kurdum. Fshd hastası dostlarımı daha sık ve kolay iletişim için bu gruba katılmaya davet ediyorum. Sevgiler herkese.

Segesel66 (Ahmet Egesel)

EGE78

Merhaba
Raporunuzu aldiginiz tarihten itibaren ilk 1 ay icerisinde itiraz edebilirsiniz yada 6 ay sonra farkli bir hastaneye gidin ve tekrar otv indirimli arac icin basvuruda bulunun. Ben otv indirimli araci aldim, umarim siz de alirsiniz.

Herkese merhaba,

Oğluma FSH tanısı konuldu ve henüz 15 yaşında. Şu anda yürümesinde sorun yok ancak kolları güçsüz ve sınırlı bir şekilde hareket edebiliyor. okuduğumuz kadarıyla henüz tedavisi yok. Bir takım ilaçlar ( Resolaris, PTC-124, Albuterol ) denenmiş ancak ilaç formuna ulaşmamış. Şimdilik fizik tedavi ile süreci geçireceğiz. Tam teşhis konulabilmesi için Genetik testi yapılması lazım. 1-2 ay içinde ancak yaptırabileceğiz.
Öncelikle hepinize geçmiş olsun. Burada bulunanlar açısından bilinen bir hastalık ancak herkeste aynı oranda ilerlemediği biliniyor. Açıkçası yürümesinde aksamalar olabilmesinden endişe ediyorum. İlaç konusunda gelişmelerden haberi olan varsa yazabilir mi ?
Teşekkürler

FSH

Klinik olarak kendini çok iyi belli eden ve diğerlerinden ayıran bir hastalıktır FSH. Mesela kamış ile sıvı içemez, ıslık çalamazlar veya çok zorlanırlar. Yüz kaslarında bir miktar aşağıya doğru salınım vardır. Yanlış hatırlamıyorsam baskın geçişli genetik bir hastalıktır. ve evet hastalık ilerleyecidir. Kliniğinin ne olacağını bilmek pek çok zor. 20'li yaşlarda sandalye kullanan da gördüm, 50 yaşında ayakta olan da... O yüzden bilmek kolay değil ama fizik tedavi kasların korunması için kullanılan bir yöntemdir.

https://www.medicalnewstoday.com/articles/314279

Musküler distrofi: Kanser ilacı bazı hastalar için kas gücünü artırabilir

Bir hastalığı tedavi etmek için onaylanmış bir ilacın diğer koşullara karşı etkili olup olamayacağının belirlenmesi, yeni ilaç arayışında zamandan ve paradan tasarruf etme amacıyla araştırmanın ana odağı haline geldi. Şimdi, bir çalışma, böbrek ve mide kanserlerini tedavi etmek için kullanılan bir ilacın, bir tür kas distrofisi olan hastalarda kas güçsüzlüğünü ve israfı azaltmada etkili olabileceğini ortaya koyuyor.

Kraniyofasiyal Kalkınma ve İngiltere'deki King College Londra Diş Enstitüsü'nde Hücre Biyolojisi Bölümü Kök - - Çalışma lideri Dr Robert Knight and meslektaşları önermek kanser ilacı sunitinib Fasioskapulohumeral distrofi (FSHD) olan hastalarda kas güçsüzlüğünü artırabilir.

Araştırmacılar yakın zamanda bulgularını eLife dergisinde yayınladılar .

FSHD, pelvisi, kalçaları ve alt bacakları da etkileyebilmesine rağmen, en yaygın olarak yüz, omuzlar ve üst kollarda kas güçsüzlüğü ve kaybı ile karakterize bir kas distrofisidir .

FSHD'nin başlangıcı genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkar. Erken belirtiler arasında kavisli bir omurga, "kanatlı" omuz bıçakları ve gözleri tamamen kapatamama, ıslık çalma veya kamıştan yudumlayamama olabilir. Hastalar ayrıca işitme kaybı , kaslarda yanma ağrısı ve kronik yorgunluk yaşayabilir .

Tahminler , Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 20.000 kişiden 1'inde FSHD'ye sahip olduğunu ve vakaların yaklaşık yüzde 95'inin FSHD1'den kaynaklandığını göstermektedir - bunun nedeni, kromozom 4'teki DNA'nın D4Z4 bölgelerinin kısalmasıdır.

Şu anda FSHD'li hastalarda kas gücünü artırabilecek hiçbir ilaç yok, sadece kas kütlesini artırabilen ilaçlar. Ancak Dr. Knight ve ekibi, sunitinib'in ilki için olası bir aday olabileceğine inanıyor.

Sunitinib ve FSHD

Sunitinib, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından böbrek kanseri - bir tür böbrek kanseri - ve gastrointestinal stromal tümörlerin (GIST'ler), mide, bağırsak veya bağırsak tümörlerinin tedavisi için onaylanmış bir ilaçtır .

İlaç, kanser hücrelerine büyümesini söyleyen bir tür kimyasal haberci olan reseptör tirozin kinazı (RTK) bloke ederek çalışır.

Knight ve ekibi, yaptıkları çalışmada , transfeksiyon (RET) sırasında yeniden düzenlenen bir RTK türünün, DUX4 adlı bir proteini ifade eden kas oluşturan kök hücrelerde veya miyoblastlarda yukarı doğru düzenlendiğini belirtti. Bu protein, FSHD'de yer alan D4Z4 bölgesinde yer alan DUX4 geni tarafından kodlanır.

FSHD'de D4Z4 bölgesi hipometillenmiştir, yani DUX4 dahil olmak üzere genleri "susturmak" için gereken metil gruplarının sayısında azalma vardır. Bu, kas hücrelerine zarar veren diğer genlerde aktiviteyi tetiklediğine inanılan DUX4 aktivitesini artırır.

Araştırmacılar, bu bilgileri akılda tutarak, kas hücrelerinde RTK'yi bloke etmek için sunitinib kullanarak, RET aktivitesini inhibe edebileceklerini ve kas hücresi hasarını azaltabilecek DUX4 ekspresyonunu azaltabileceklerini varsaydılar.

Sunitinib, kas hücresi hasarını azaltmak için RET sinyalini bastırdı

Ekip, teorilerini test etmek için önce farelerden alınan miyoblastlarda aşırı DUX4 üretti. Bu, ekibin RET'in FSHD'de bir rol oynadığını belirttiğini söylediği RET'in yukarı regülasyonuna yol açtı. İnsan miyoblastlarında aşırı DUX4 ekspresyonu aynı sonucu verdi.

Daha sonra, araştırmacılar sunitinib'i farelerden DUX4 eksprese eden miyoblastlara ve ayrıca FSHD'li hastalardan alınan DUX4 eksprese eden miyoblastlara uyguladılar.

Araştırmacılar, kanser ilacının hem kemirgen hem de insan miyoblastlarında RET aktivitesini bastırdığını, DUX4 ekspresyonunu azalttığını ve kas hücresi hasarını azalttığını buldular.

Yazarlar, "Spesifik olarak, DUX4 aracılı RET sinyallemesini bloke etmek miyojenik farklılaşmayı arttırır, DUX4'ün moleküler patolojisine daha fazla bilgi verir ve potansiyel ilaç hedefi olarak RET sinyalini vurgular" diye açıklıyor yazarlar.

Genel olarak, Dr. Knight ve meslektaşları bulgularının sunitinibin FSHD'li hastalarda kas gücünü iyileştirmede etkili olabileceğini öne sürdüklerini söylüyorlar.

İlaç kanser tedavisi için halihazırda onaylandığından, güvenliği çoktan sağlanmıştır, yani sunitinibin FSHD tedavisi için onay görüş alanı içinde olabilir.

Araştırmacılar şimdi sunitinibin FSHD'li hastalardan alınan miyoblastların kas oluşturma kabiliyetini nasıl geliştirebileceğini araştırmayı planlıyorlar.

Bu yazı 2016 yılında yazılmıştır.

selamlar bende fshd hastasıyım 1988 de tanı konuldu babamdan bana geçmiş babamın durumu benden daha kötü ben bu hastalıkla mücadele edebilmek adına beden eğitimi bölümü okudum ve aktif spor çok iyi geldi fakat yaş ilerledikçe zorlanıyorum engelli raporu alayım dedim ama sıfır verdiler nasıl oldu anlamadım itiraz sürecindeyim herkese selamlar :)

Faz 1 Sonuçları Losmapimod'u FSHD Tedavisi Olarak Destekliyor

Faz 1 klinik çalışmanın nihai sonuçları losmapimodun güvenliğini desteklemekte ve facioscapulohumeral musküler distrofi (FSHD) için bir tedavi olarak etkinliğini önermektedir .

Veri, “ Fasioskapulohumeral Musküler Distrofi (FSHD) 'de Losmapimod Faz 1 Klinik Deneme: Güvenlik, tolere edilebilirlik ve Hedef Nişan ,” Bir Michelle Mellion, MD, tarafından sunuldu sanal oturumda ait Musküler Distrofi Derneği (MDA) Klinik ve Bilimsel Konferansı . Mellion, losmapimod'u geliştiren Fulcrum Therapeutics'in kıdemli tıbbi direktörüdür .

FSHD vakalarının% 90'ından fazlası kurşun o gen hiperaktivitesine mutasyonlar neden olur DUX4 . Losmapimod, DUX4'ü düzenleyen p38 alfa ve p38 beta proteinlerini seçici olarak bloke etmek için ağızdan verilir .

Faz 1 denemesinin birincil amacı losmapimod'un güvenliğini ve tolere edilebilirliğini belirlemekti. Deneme üç grup içeriyordu. İlkinde, 10 sağlıklı gönüllünün sekizine 7,5 mg'lık bir tedavi dozu, ardından bir arınma süresi, ardından 15 mg'lık bir doz verildi. Diğer iki katılımcı bir plasebo aldı.

İkinci grupta, FSHD'li 15 kişi rasgele losmapimoda veya plaseboya atandı. Terapi, 14 gün boyunca günde iki kez 7,5 mg veya 15 mg dozlarında verildi.

Üçüncü grupta, günde iki kez 15 mg losmapimod verilen FSHD'li beş katılımcı vardı.

Güvenlik ve farmakoloji sonuçları, sağlıklı gönüllülerde ve FSHD'li bireylerde benzerdi. Fulcrum bir basın bülteninde , losmapimodun genel güvenlik profilinin, 3.500'den fazla sağlıklı gönüllüden ve bu tedaviyle tedavi edilen hastalardan alınan önceki verilerle tutarlı olduğunu söyledi . Hiçbir ciddi advers olay (SAE) bildirilmemiştir.

Katılımcıların kan ve kas dokusu örneklerinin analizleri, losmapimodun hedefine doza bağımlı bir şekilde yaklaştığını gösterdi. Kandaki ve kastaki tedavi dozları da daha yüksek dozla (15 mg) daha yüksekti.

Araştırmacılar, "Losmapimod, SAE rapor edilmeden iyi tolere edildi ve DUX4 aktivitesini azaltarak etkinlik gösteren klinik öncesi modellerle tahmin edilen konsantrasyonlarda plazma ve kasta doza bağlı maruz kalma [seviyelerine] ulaştı," diye yazdı.

Bu veriler ayrıca , tedavinin güvenliğini ve etkililiğini araştıran ReDUX4 ( NCT04003974 ) adı verilen devam eden bir Faz 2b klinik denemesinde kullanılan günde iki kez 15 mg losmapimod dozunun seçimini de desteklemektedir .

ReDUX4 , 2021'in başlarında beklenen sonuçlarla kaydı geçen ay tamamladı . ReDUX4 katılımcıları, bir Faz 2 uzatma çalışmasında ( NCT04264442 ) tedaviye devam edebilir .

FSHD için potansiyel bir tedavi olarak losmapimod, kısa süre önce ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından yetim bir ilaç olarak belirlendi ve bu ilaç , Fulcrum'a finansal teşvikler ve klinik gelişimi başarılı bir şekilde yürütmek için diğer destek türleri sağlıyor.

Fulcrum'un Oral FSHD Tedavisinin Aşama 2b Denemesi, Losmapimod, Tamamen Kayıtlı

Fulcrum Therapeutics onun Faz 2b deneme güvenliği ve etkinliğini değerlendirmek açıkladı losmapimod , için araştırılan ağız tedavi Fasioskapulohumeral müsküler distrofi , (FSHD) tamamen kayıtlı olduğu.

ReDUX4 adı verilen deneme ( NCT04003974 ), geçen yıl ABD, Kanada ve Avrupa'daki klinik merkezlerde hastaları işe almaya başladı . Onaylanmış bir FSHD tanısı olan yaklaşık 80 yetişkinde losmapimod ile 24 haftalık tedaviyi (günde iki kez bir seferde iki kez alınan 7.5 mg tablet) eşleşen bir plaseboya karşı değerlendiriyor.

Ana amacı, losmapimod'un FSHD'nin temel nedeni olan DUX4 geninin aşırı aktivitesini azaltma veya önleme yeteneğini değerlendirmektir . Etkililik , hastaların kas biyopsilerinde bulunan DUX4 transkriptlerinin miktarı ile ölçülecektir . (Transkriptler, hücrelerin protein üretmek için şablon olarak kullandığı moleküllerdir.)

İkincil hedefler arasında ilacın güvenliğini ve tolere edilebilirliğini değerlendirmek, hastaların kan plazması ve kas hücrelerindeki seviyelerini ölçmek ve kanda ve iskelet kasında hedef etkileşimini (ilacın amaçlanan terapötik hedefle etkileşime girme yeteneği) değerlendirmek yer alır.

Bu küresel denemeye katılan tüm hastalara, araştırmacılara ve bakıcılara şükranlarımızı sunmak istiyoruz. ReDUX4 için hasta alımını tamamlamak, hasta topluluğunun, klinik araştırmacıların, ortaklarımızın ve Fulcrum ekibimizin FSHD'li hastaların kritik ihtiyaçlarını ele alma taahhüdünün bir kanıtıdır ve önemli bir kilometre taşıdır, ”Robert J. Gould, başkan, başkan ve Fulcrum Therapeutics'in icra kurulu başkanı bir basın açıklamasında söyledi .

Fulcrum ayrıca ReDUX4'ü tamamlayan ve denemenin açık etiketli Faz 2 uzatma çalışmasına ( NCT04264442 ) geçen hastaları dozlamaya başladığını duyurdu .

Burada hepsi losmapimod ile günde toplam 30 mg - günde iki kez olmak üzere günde iki kez alınan dört 7.5 mg tablet - 52 hafta (yaklaşık bir yıl) ile tedavi edilecektir. İlaç yemekle birlikte alınmalıdır.

Bu uzatma çalışmasının ana amacı, losmapimodun uzun vadeli güvenliğini ve tolere edilebilirliğini değerlendirmektir. Ek hedefler arasında, bileşiğin kana ve iskelet kasına olan hedef katılımının yanı sıra, belirli zaman noktalarında hastaların plazmasındaki seviyelerinin değerlendirilmesi yer alır.

Açık etiketli uzatma çalışmasının Ocak 2021'de sonuçlanması bekleniyor. Fulcrum, ReDUX4'ten alınan üst düzey verileri bu yılın sonlarında duyurmayı bekliyor.

Gould, "Bu yılın üçüncü çeyreğinde birincil uç noktaya ilişkin üst düzey verileri rapor etme yolunda ilerliyoruz" dedi.

Losmapimod, p38 alfa ve p38 beta'nın seçici bir inhibitörüdür . Bu iki protein , DUX4 aktivitesinin düzenlenmesi için önemli olan mitojenle aktive olan protein kinazlar (MAPK'ler) adı verilen bir enzim ailesine aittir .

Kısa süre önce ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından, Fulcrum'a bu hasta grubu için gelişimini ilerletmek için finansal teşvikler sağlayan bir isim olan potansiyel bir FSHD tedavisi olarak yetim bir ilaç olarak tanımlandı.

Bende fshd hastasiyim 23 yasindayim benimki biraz hizli ilerlemis gecdigimiz yil zor yürüyordum sallanarak yuruyordum 1 yildir yorucu bir fizik tedavi ile ve tabiki dogru beslenme ile kaslarimi 2 ye katladim aceba ileriki yaşlarda erime hizlaniyor mu ? aktif yaşama devam edecem galiba benim vucudum kaslarim yanarak gelisiyor erime oranindan daha hizli bir kas yaparsam önüne gecebileceğimi gördüm bide vucudu esnekmek lazim arka bacagi esneterek topuklarimi yere koymayi basardim belimde yamuktu yere düz bir zemine yatarak düzelttim fizikten kacmayin derim

Faz 2 sonuçları aciklandi :rolleyes: Fulcrum Therapeutics, Facioscapulohumeral Musküler Distrofi'de (FSHD) Losmapimod ile ReDUX4 Denemesinin Sonuçlarını Açıkladı Hastalık İlerlemesinin Yavaşladığını ve Fonksiyonun İyileştiğini Gösterdi
24 Haziran 2021, 07:00 EDT

elif55

Bu iyi haber sanırım,biraz daha açık bilgi verir misiniz nasıl bir ilaç?

Acaba bu hastalık skolyoza sebep olur mu,içinizde skolyoz olan var mı? Benim kızımda pelvik taban kaslarinda bozukluk var,bu hastalık pelvik taban kaslarını da etkiliyor mu,rica etsem bilgi verir misiniz? Skolyoz da başladı kızımda,eşimin kürek kemikleri çıkık ve yıllardır omuz ağrısı çekiyor,gitmediği doktor kalmadı,belirtiler bu hastalığı gösteriyor,gen testi yaptırmak istiyoruz..Eşimin ablasinda da skolyoz vardı ve ameliyat olmuştu,kas hastalığı olduğunu düşünüyoruz.Kurek kemiği ile ilgili yazılanları okuyunca bu hastalık olduğunu düşündük.. İnternet bilgileri dışında pelvik taban kasları ve skolyoz olanlar var mı acaba?

Skolyoz farklı bır hastalik bu hastalığın skolyoz yaptığını duymadın acil şifalar diliyorum

Üst Alt