Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Evlilikte tercihiniz engelli mi yoksa engelsiz biri mi olur?

• Konbuyu başlatan derya_1986
  • Başlangıç tarihi
İsv

Çok güzel düşünüyorsun kardeşim.
Mutluluklar diliyorum.

Engelimden ötürü İşitme cihazı kullanıyorum .Tercihim engelli bir bayan olmasından yana. Daha iyi anlaşılacagını düşünüyorum.

söylediklerinizin tamamı maddi imkanlarla igili maddi imkanlarınız yoksa ne olacak merak içindeyim

kız buldukda engellisi sağlıklısı kaldı :D

herkesin gönlü vardır gönlünde ne istiyorsa onu ister. İstediği de kendisini isterse işte o zaman mutluluk olur.

Evlilikte kriter;

1. Çiftlerin aileleri iyi ve uyumlu olması ( aile bozuksa yada uyumsuzsa o evlilik zor )

2. Maddi durum

3. Karakter

Gerisi boş, çünkü herkes engelli adayı,

Tercihlemi oluyor ya mesela birini çok sevdin engelli değilsin ama o engelli diye helede karşılıklıysa bu sevgi buna rağmen vazmı geçeceksin gerçekten seven biri kolay vazgeçmez bence geçmemeli yani ama şöyle birşey var ki insanlar benzedikleri insanı sever iki tarafında benzer engelle sahip olması belki birbirini anlama konusunda dahada yakınlaştırır iki tarafı bu açıdan diyorsanız tamamda yani ben engelliyim oda öyle olsun illa yada ben engelim yok onunda illa olmasın gibi bir düşünce saçma insanlar her an engelli olabilir Allah korusun bir kaza geçirir sağlığı yerinde biri bir bakarsın engelli olmuş nolacak o zaman

Beyazadam78

Ne duygusallığı ? Devir para + çıkarlar devri ?
Zaten kriterlerine de maddi durum diye yazmışsin ?
Zengin insan istiyorsun galiba ?
Hem de karakter önemli demişsin ?

Son düzenleme:
Ben bibolar bozukluğu teşhisi olan biriyim bekarım emekliyim ama calisiyorum benim gibi rahatsızlığı olan bir bayanla evlilik hayeli kuruyorum çünkü ancak böyle bireyler bizi anlayabilir.

Uzun vadede duygular zamanla ölüyor veya en iyi ihtimalle değişiyo sadece duygusallığa dayalı evlilik yerine işin içine mantık olgusuda katılmalı. Burda mantık diyor ki toplumsal gerçekler, eşitlik, adalet vs vs. Engelli biri engelli biriyle evlenirse sanki diğerine göre daha iyi olurmuş gibi görünüyor ancak bu durumda bile sonuç illaki iyi olacak diye bir kesinlik yok.
Burada diğer bir husus engelli birinin sağlıklı biri ile evlenmesi çok çok zor iken engelli kişinin engelli başka bir kişi ile evlenmesinde o kadar kolay bir olay değil. Engelliler arasında da uçurumlar var. Bu evlilik işi sadece engelli sağlıklı yada iki engelli kişi şeklinde tartışmanın çok çok ötesinde bir olay.kişiler evlilikten ne bekliyor, hedefleri, amaçları ne?
Kişilerin bedensel ve ruhsal uyumu vs vs. Evlilik oldukça sipesifik bir olay.
Ez cümle evlenmeyin! Bu sorumluluğun altına girmek yerine evlenmeden arkadaşlıklar kurun. Eğer uzun süren bir arkadaşlığımız varsa hem kendinizden hem karşınızdakinden emin olursanız belki o zaman evlenilebilir.
Evlilik zamanla duygularınızı öldürür, her şey zamanla sıradanlaşır, ilk başta hissettiğiniz o heyecan yavaş yavaş yerini monotonluğu bırakır.
Yaşamak istediklerinizi evlenmedende yaşayabilirsiniz.
Hayatı ertelemenize gerek yoktur.
Saygılar

evlenmeye niyet edildikten sonra gerisi gelir bence etsek iyi olur artık :)

evlenme işi niyetle olmuyor yalnız, yada şöyle düzelteyim. planlı değilde spontane gelişen evlilik daha güzel oluyor

Evet haklısınız.evlilik kendiliğinden gelişen olaydır .ben 23 yıldır yalnız yaşıyorum .Ama hiçbir zaman umudumu yitirmedim benim gibi yalnızlık çeken duygularini düşüncelerini paylaşacak biri vardır diyorum.bu bekleyisim sonuna kadar süreceğine inaniyorum

Eskiler şöyle diyor: Evlilik bir kale gibidir. İçeridekilerin dışarı, dışarıdakilerin ise içeri girmek için uğraştığı bir yapıdır. :)

İnsanın kiminle evlenmek istediği, 30'una kadar biraz spontane gibi. Sonrası ise daha bilinçli bir tercih olabiliyor. İnsanın yapı olarak dengini bulması ile ilgili sanki. Bunun engellilik hali ile çok bağlantılı olacağını düşünmüyorum.

Engelli olmayan daha doğru gibi geliyor cinsellik için yani cinsellik olmadan ilişki çöküyor.

@derya_1986, Herkese selam her görüşe haddi aşmadığı sürece saygım vardır bunun altını çiziyorum ve benim konu hakkında düşünceme en yakın sizin düğüncenizi buldum sizle aynı düşüncedeyim bence ağır engelli mutluluk istiyor ise evlenmemeli evlenecek isede size katılıyorum sonuna kadar taraflardan birinin en azından ağır engelli olmaması lazım mesela kargo gelse iki engellide koltukta yatıyor veya oturuyor ise tekerlekliye binip kapıyı açana kadar kargocu kurye yolu çoktan tutar😂

Veya beyin fırtınası yapalım iki ağır engelli alışveriş merkezine gidecek veya hastaneye veya gezmeye hadi araca binebildiler inebilirlerde tekerlekli sandalyeleri 2 adet araca kim yükler kim indirir veya 2 tekerlekli sandalye hangi otomobile sığar yani alışveriş yapması bile 2 ağır engellinin işkenceye dönebilir en basit örnek bu !

Atıyorum cinsellik olmadanda evlilik uzun süreli olmaz heleki bu zamanda keza cinsel birliktelik yaşarken dahi taraflardan biri en azından ağır engelli olmamalı haraket açısından da yoksa evlen sonra adliyelerde avukat ara maalı mülkü kaptırmıyım diye ee ana yasamızda malum kadın ne derse esastır kuralı var😂

Sadece bunlarlada maalesef bitmez beyinen anlaşabilmek inanç hayata bakış tarzı ahiret inancı hayata dair beklentileri bunlar ufak gözüksede çok önemli noktalar !

Bu bazda bakınca ALLAH salih aklı başında kişilerle karşılaştırsın daha çok evliliğe maddiyat değilde mutluluk gözü ile bakan kişileri bulmak bu anlamda önem teşkil etmekte haklarımızda olanın hayırlısı olsun inşallah.

Herşey den önce bay veya bayan doğru kişiyi bulmak şart.

Varsayalım ki bu varsaydığımız herşey uyuşsa dahi öyle ya evlenilecek dış görünüşün önemi de malesefki olacak özetle evlilik göreceli bir kavram taşlar yerine oturmadan evlilik olsun diye evlinilmemeli dir. Kaldıki bu kadar konuşulması gereken konu varken iki ağır engelli evliliği ne kadar sağlıklı doğru olur muamma.

Adı evlilik olsun da nasıl olursa olsun mantığı ile hareket etmek bu anlamda yanlış mevcut konforunuzu lüxünüzü kaybetmek daha sonra yakınmak dan ise başta bunları düşünüp hareket etmek gerekir saygılar.

Son düzenleme:
Evlilikte engelli engelsiz ayrımı olmaz.insan birini seviyorsa hiçbir engel yoktur.ornegin benim fiziki engelim yok. Diyelim ki bir bayanı seveyim ben onun engelini asla düşünmem onunla evlenirim yeterki sevsin saysin .seven iki insan zaten tüm engelleri asmistir

@Mustafa 1972, her görüşe saygım var ama
Ama seven insan engel tanımaz engelleri aşmış diyenlerle dolu 4 hukuk aile mahkemeleri 😂

Şuan 20 bin + KDV anlaşmalı evlilik boşanma avukat ücreti kaldıki çekişmelide 100.000 tl bulur sadece avukat gideri mal mülk nafaka onlar cabası bilginize arz olunur 😂

Birde ana yasamızda yeni kanun eklendi “bayan ne derse esastır.” Kanunu😂😍

Bekara eş boşamak kolay derler bu devirde tazminat nafaka ödemen garanti şayet anlaşmalı evlilik değil ise buyurun cenaze namazına😂

Sonra esra erol müge anlı hanfendi yandım beni kurtar diye Tv programı aramak da olasılıklar arasında😂😭

Herkes olaya sakat sağlam evliliği o ne der bu ne der ile bakmış birde tarflardan biri art niyetli olur ise karşılaşılacak handikaplar gözü ile bakarsanız göreceksiniz ki yazdıklarım aradıklarınıza yanıt olmuş 😎

Onun için Güldür güldür Show daki fikri abi repliği cup oturur konuya gibi geldi bana otur evinde aşağı 😘 İzlemenizi tavsiye ederim 😩

Konuya müdahil olan herkes sonuna kadar izlesin bu kadar tesadüf olmaz adam bizi anlatıyor 👌

Şuda önemli böylesi durumda evi kira bir engelli emekli maaşı var lüx aracı taşınır taşınmazı olan ile olmayan evliliğe aynı pencereden bakmaz birinde boşanınca mal mülk giderken diğer üzerine bişe olmayan bir engelli maaşım var ( engelli maaşı da haciz konmuyor) ( kayıp 0 ) canımımı alacaksınız evde yatıyorum hapiste yatarım gözü ile olaya bakan aynı düşüncede olması imkansız çünki biri çok şey kaybederken madden manen diğeri gönlünü eğlendirip kaybada uğramamış olur😂 saygılar..

Son düzenleme:
@derya_1986, ben engelli biriyim
Karsı taraf sağlıklı olsun halimden anlasın bence

Epilepsi hastası bir arkadaşım vardı. Evlenmeden önce biriyle konuşurken onun da ayak bileğinden ameliyat olmuş izi varmış o yüzden birbirimizi daha iyi anlarız diyordu. Ayak bileğindeki ameliyat izini bir problem gibi algılıyordu ama haklıymış şimdi 4 tane çocukları var.Birbirlerini daha iyi anlamışlar.

Üst Alt