Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Eski ve yeni rapor arasındaki fark ve erken emeklilik..? [Soru]

NURAN GÜNEREN

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
slm
sag gozum protez. 93 yılında aldıgım rapor %40, 2005 de %32, 2007 de %16 dır. 20 yılık sigortalılıgım 5400 iş gunum mevcutdur. daha once yas sartı aranmadan emeklı olma hakkım varken, simdi 10 yıl beklemem gerektigi soylenıyor. bu konuda sizden görüş ve bilgi almak istiyorum.

Eğer 2005 yılında almış olduğunuz rapor, o gün yürürlükte olan yönetmeliğe ve cetvele uygun ise (18 Mart 1998 Tarihli Resmi Gazete Sayı: 23290) o zaman eliniz<deki o rapora istinaden Maliye'yi dava edebilrisiniz.
Hukuki zemin: www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=27362

Önce o raporla vergi indirimi için başvurun. Reddetsinler. Red kararından sonra hemen bir avukata gidin ve dava açın...

karaman

söyle söyleyim ben 2005 aldığım %32 lik raporla ne yapa bilirim ki. ben düsüncem 1993 deki %40 raporla dava acmalıyım diye düşünüyorum.sizin cevabınız ne olur %32 ile hangi kanundan faydalanacağım.

karaman

04/01/2006 tarihinde %32 rapor için sakatlık indiriminden faydalanmasının mümkün olmadığına ilişkin mailyenin cevabı elimdeki evragın mahkeme için süresi gectimi.

%40'ın altındaki rapor hiç bir işinize yaramaz. Eğer 1993 yılındaki %40 rapor, o gün yürürlükte olan yönetmelik ve cetvele uygun ise, yani o günkü cetvelde tek göz görmemeye %40 ve üzernde işgücü kaybı oranı veriliyor idiyse, evet, bence o raporun maliyece kabul edilmesi için hukuki süreç başlatmalısınız.

2006 mahkeme için çok geç bir tarih. Yeniden elinizdeki %40'lık raporla başvurmalısınız, reddetmeliler. İtiraz etmelisiniz, reddetmeliler. Sonra (60 gün içinde) hukuki süreç başlatmalısını.

ilginize teşekkürler.93 te birgöz kaybı oranı 32 idi diger gözümdede problem görüp toplam 40 vermişlerdi.50 gün sonra ssk ya geçiş sürecim tamamlanıp ssk dan emekli olma hakkım olacak.toplam 20 yıl 5400 gün .emeklilik müracatımı etmek için 7.ayın ortasını bekleyecegim.40 olan raporumu gönderecegim.red gelen cevabımla nereye dava açmalıyım?
ayrıca bu şekilde dava açanlar varmı? sonuçları neoldu? tavsiye edeceginiz bir avukat varmı?birde raporun güncellenmesi diye birşey duydum.gerek varmı?saygılar

SSK'dan erken emekli olabilmek için her şeyden önce vergi indirim hakkını almış olmanız şart. Bu hakkınız olmadan sadece sağlık raporunu göndererek emekli olamazsınız.
Önce o raporla birlikte -işyerinizin bağlı olduğu Defterdarlık'a- vergi indirimi için başvurun. Reddetsinler. "1993 yılında usulüne uygun olarak aldığım raporumu kabul etmek zorundasınız" diye itiraz edin. Gelecek red kararından sonra hemen bir avukata gidin ve maliyeye dava açın...
Hukuki zemin de yukarıda verdiğim bağlantıda anlatıldığı şekilde olmalı...

Üst Alt