Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Eşi SGK'lı olan biri 2022 aylığı alabilir mi?

bu arkadaşın problemi kişi başı gelir değil eşi ssk lı çalıştıği için yani sosyal güvencesi var olduğu için bana göre alabilir başvuru yapıp eğer red edilirse red sebebi üzerinden çalışma yapılması daha doğru olur

yanıltıcı bilgi varsa düzeltelim asgari ücretle bir ev geçiniliyor çalışan evde bir kişi çalışan kişinin eşi böbrek hastası 2022 aylıgı almak için müracat ediyor eşi sigortalı çalışdıgı için sevk edilmiyor sonra ankarayla yapılan görüşmelerde sosyal güvencesi olan yada yada faydalanan eş gibi 2022 baglanmaz diyorlar bir kurum degil 10 15 yere sorduk yeşil kart veriliyormuş 2022 müracat halinde çakışırmış vs bizzat 2022 genel müdürlügünün verdigi bilgide böyle yani 2022 aylıgı almak için sosyal güvence olmuycak evliysen eşinde çalışmıycakmış olay bu

Jon, muhtaç bulunmadığından dolayı başvuru reddediliyorsa, "boşuna başvurmayın" deniliyorsa o halde red gerekçelerini aylık başvurusunda bulunan kişiye yazılı olarak bildirmelerini talep edin. Muhtçlık sorgulamasının nasıl yapılacagı yönetmelikte çok net. Kendi geliri, eşin geliri ve nafaka yukumlusu yakınlarının geliri dikkate alınır zaten. Ama başvuran kişinin dogrudan geliri yoksa eşinden ve çocuklarındn alabileceği yrdım miktarına da bakılır. Ayrıca TMK na gore eşlerin aile mallarına iştirak edebileceği miktar da dikkate alınır.
Başvuru alınmadan bu kriterlere göre muhtaçlığı nasıl hesaplayacaklar peki? Çünkü başvuran kişini kendi geliri yoksa alacagı yardım miktarı hesabında evin ekonomik durumu, yaşayan kişi sayısı, giderler de göz önünde bulundurulur.
O yüzden başvuran kişiye red gerekçesinin açık bir şekilde yazılı olarak bildirilmesini talep edin.
Gerekirse bir avukattan yardım alın. TMK göre eşlerin aile mallarına iştirak edebileceği miktar ve nafaka yukumlusu yakınlarından alabileceği miktar konusunda yardım alın. Eğer bu miktar muhtaçlık sınırının altında gorunuyorsa red gerekçesini yazılı olarak aldıktan sonra dava açsınlar.

2011 için muhtaçlık sınırını bilmiorum ablam. 2010 için 98 TL idi bu miktar.
2022 aylıklrına başvuran kişinin kendi geliri ve yardım miktarlarının toplamı dikkate alınır. Eğer başvuran kişinin muhtaçlık sınırını aşan bir geliri varsa talebi dogrudan reddedilir. Ama başvuran kişinin bir geliri yoksa ya da muhtaçlık sınırından azsa nafaka yükümlüsü yakınlarından alabileceği toplam aylık miktarına bakılır. Yardım miktarları hesaplanırken nafaka yükümlüsü yakınlarının tüm gelirleri hesaplanır, giderleri düşülür, hanedeki kişi sayısı da düşünülerek kalan vesair paradan 2022 aylıgı için başvuran kişiye ne kadar yardım yapabileceği hesaplanır. Eşlerin TMK na göre aile mallarına iştirak edebileceği miktar ayrıca dikkate alınır.
Örnek 1: 2022 aylıgına başvuran bir özürlü birey pazarcılık yapıyor ve aylık eline 150 Tl geçiyor. Bu durumda evli olsa, kendindn başka çalışan olmasa bile, çocukları olsa ve oldukça yoksul durumda olsalar bile malesef bu özürlü babaya bu 150 Tl gelirinden dolayı 2022 aylıgı baglanmaz.
Örnek 2: 18 yaşından büyük özürlü birey, ailesiyle yaşıyor ve hiçbir geliri yok. Evde beş kişiler. Sadece baba çalışıyor. O da emekli aylıgı olarak 700 TL alıyor. Evleri kira. Kira için 300 Tl ödüyor. Mutfak masrafları ve diğer sabit giderler için 200 Tl harcıyor. Geriye 200 TL'si kalıyor. Üç çocuktan ikisi okuyor. Bu durumda özürlü çocuguna muhtaçlık sınırını aşan bir yardım yapabileceğini kimse soyleyemez. Böyle bir durumda 18 yaşından buyuk özürlü çocuk tabi muhtaç bulunur ve aylık baglanır. Zaten bu aile İstanbul'da yaşıyorsa aylık mutfak masrafları bile tek başına 200 TL'yi geçer.
Örnek 3: özürlü birey evli ve çalışmıyor. Eşi çalışıyor ve aylık 500 TL alıyor. 200 TL kira ödüyorlar. Evde sadece iki kişiler. Bu durumda TMK'na gore aile mallarına iştirak edebileceği miktarı ve yardım miktarını hesaplanır ve bu özürlü birey 2022 aylıgı alamaz.
Bu örneklerde asıl sıkıntıyı ev geçindirmek zorunda kalıp arada iş bulup çalışıp çok düşük miktarda aylık alıp ailesini geçindirmede sorun yaşayan ama geliri -pazarcı örneğinde verdiğim gibi- düşük olan engelli bireyler çekiyor.
Boyle bir hikaye vardı forumda. Aylık 200 Tl pazardan kazandıgı para yuzunden aylık talebi reddedildi. Ve üstelik bu durum mevzuata uygun. Ama adil değil.
Her ailenin durumu farklı bir örnektir. Bunun gibi onlarca farklı örnek üretilebilir.

Arkadaşlar,

2022 sayılı yasanın önşartlarından bir tanesi "KANUNEN BAKMAKLA YÜKÜMLÜ KİMSESİ OLMAYAN" ifadesidir.

Eşiniz sigortalı veya çalışan ise size bakmakla yükümlüdür. Bu durumda mevcut yasa maaş bağlanmasına engeldir. Gelir durumuna falan bakılmadan kapsam dışı kalırsınız.

Yapılan uygulama doğru, ama yasa yanlış... Aylık geliri 2000TL olanla asgari ücretli olanı bir tutuyor. Hatta daha komik olanı, yetim aylığınız falan varsa bunu almanıza engel değil..

iyi geceler arkadaşlar metepe ankara primsiz ödeme dairesi senin yazdıgın şeyleri söylüyor kalem arkadaşımız çok güzel yazıyor teşükür ediyoruz ama eşinden dolayı sigorta yardımı oldugu için hastane sevk etmiyor kaymakamlık ankarayı aradık eşi sigortalı ise 2022 baglanmaz diyor 2022ler yeşil karttan yararlanır diyor sgk çakışıcak kadın evli oldugu için eşinin sigortasından faydalanmak zorunda diyor saglık bakanlıgına gittik onlarda araştırdı eşi sigortalı oldugu için 2022 alamaz diyorlar yani şu 98 tl kriter sadece sosyal güvencesi olmayan eşinden dolayı saglık hizmeti almıycak insanlar için diyorlar 81 ilin kaymakamlıgına broşür yaptırdık gelen vatandaşa bilgilendirme amaçlı veriyoruz diyor kaymakamlık eger bunda yanlış bilgi olsa hepimizi memurluktan atarlar diyorlar o broşürün ilk maddesi ise hiç bir sosyal güvencesi olmayan eşinden yada vs yazıyor arkadaşlar

İlgili Yönetmelik şöyle der:
Tanımlar​
MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;
...
ç) Kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayan: 22/11/2001 tarihli ve 4721
sayılı Türk Medeni Kanununun 364 üncü maddesine göre tespit edilecek hiçbir yakını
bulunmayan veya bu kapsamdaki bir veya birden fazla yakınından toplam olarak, 2022
sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen tutara eşit veya daha fazla tutarda nafaka
almayan veya alması mümkün olmayanları,
...​
f) Nafaka yükümlüsü: 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 364 üncü maddesine göre tespit edilen yakınları,

Aynı Yönetmelik, muhtaçlıkla ilgili şöyle der:

Muhtaçlık, Hak Sahipliğinin Tespiti, Özürlülüğün Belirlenmesi ve
Aylıktan Faydalanamama
Muhtaçlık
MADDE 5 – (1) 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge
rakamının Devlet memurlarının aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpılmasından
bulunacak tutardan daha az geliri olanlar 2022 sayılı Kanunun uygulanmasında muhtaç
sayılır. 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamı, yılı merkezi
yönetim bütçe kanununda farklı olarak tespit edilmesi halinde bütçe kanunundaki gösterge
rakamı uygulanır.
(2) Muhtaçlığına karar verileceklerin;
a) Birinci fıkrada belirtilen muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde nafaka almaması,
b) Nafaka bağlanmamış olmakla birlikte, nafaka yükümlülerinin gelir durumu
itibariyle aile fertlerinin sayısı ile ikametgahlarındaki sosyal ve ekonomik durumları
dikkate alınmak suretiyle yapılacak inceleme sonucunda, nafaka yükümlüsünün 2022
sayılı Kanuna göre aldığı aylık hariç olmak üzere, ilgiliye ayırabilecekleri yardım
miktarının muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde olmaması,
c) Muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde ticari, zirai, serbest meslek kazancı, ücret,
menkul ve gayrimenkul sermaye iradı, diğer kazanç, irat ve benzeri gelirinin olmaması,
ç) Muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde tarımsal destek gelirinin olmaması,
d) İlgili mevzuat çerçevesinde tedavi yardımları kapsamında yapılan yardımlar hariç
olmak üzere, il veya ilçe sosyal hizmetler müdürlüklerinden, Vakıflar Genel
Müdürlüğünden, il ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından veya mahalli
idarelerden ödenen muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde sürekli nakdi yardım almaması,
gerekir. Muhtaçlığın tespitinde yukarıda sayılan gelir ve yardım tutarlarının toplamı
da dikkate alınır.
(3) Evli olanların aylık gelirlerinin hesabında, eşlerin 2022 sayılı Kanuna göre
aldıkları aylıklar hariç olmak üzere, her türlü mal ve gelirlerinden Türk Medeni Kanunu
hükümlerine göre aile masraflarına iştirak edebileceği miktar ayrıca dikkate alınır.
(4) Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından ödenen​
bakım ücreti muhtaçlığın tespitinde bir gelir olarak dikkate alınmaz.
...

Aynı Yönetmelik, hak sahipliğini tesbiti için şöyle der:

Hak sahipliğinin tespiti
MADDE 6 – (1) Aylık talebinde bulunanlar veya gerekli hallerde bunların veli ya da
vasileri tarafından doldurulup imzalanan başvuru formları, aşağıdaki hususlar dikkate
alınmak suretiyle il veya ilçe idare kurulları tarafından değerlendirilir ve hak sahibi olunup
olunmadığına karar verilir.
(2) Hak sahipliğinin belirlenmesinde;
a) Aylık başvurusunda bulunanların 2 nci maddede belirtilen niteliklere sahip
olması,
b) Aylık başvurusunda bulunanların muhtaç olması,
c) 2 nci maddenin birinci fıkrasının (ç) bendi kapsamında olanlar açısından, bakım
ilişkisinin fiilen gerçekleştiriliyor olması,
ç) 8 inci maddede belirtilen aylıktan faydalanamamaya ilişkin hususların mevcut
olmaması,​
koşulları birlikte dikkate alınır.

Aynı Yönetmelik, aylıktan yararlanamayacaklar için şöyle der:

Aylıktan faydalanamayacaklar
MADDE 8 – (1) Bu Yönetmelik hükümleri;
a) 2 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında olanlar hariç olmak üzere,
hangi ad altında olursa olsun sosyal güvenlik kurumlarından bir gelir veya aylık hakkından
faydalananlar ile isteğe bağlı prim ödeyenler dahil olmak üzere başvuru tarihi itibariyle
sosyal güvenlik kurumlarına uzun vadeli sigorta kolları ya da genel sağlık sigortası
kapsamında prim ödeyenler,
b) 5 inci maddenin birinci fıkrasında belirtilen muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde
nafaka bağlanmış veya bağlanması mümkün olanlar,
c) 5 inci maddenin birinci fıkrasında belirtilen muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde
mahkeme kararıyla veya bir mevzuat gereği bağlanmış devamlı bir geliri bulunanlar,
ç) 22/4/1926 tarihli ve 818 sayılı Borçlar Kanununa göre malları ve gelirleri
devredilerek bir sözleşmeyle gerçek veya tüzel kişilerce kendilerine bakılanlar,
d) Taşınır ve taşınmazlarından dolayı 5 inci maddenin birinci fıkrasında belirtilen
muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde geliri olanlar ile gelir sağlaması mümkün olanlar,
e) Herhangi bir şekilde 5 inci maddenin birinci fıkrasında belirtilen muhtaçlık
sınırına eşit veya üzerinde devamlı gelir sağlayan ya da sağlaması mümkün olanlar,
f) Kamu kurum ve kuruluşlarında iaşe ve ibateleri dahil olmak üzere sürekli bakımı
yapılan veya yaptırılanlardan, mevzuatı gereği kendilerine 5 inci maddenin birinci
fıkrasında belirtilen muhtaçlık sınırına eşit veya daha fazla gelir, harçlık, aylık ve benzeri
adlarla düzenli olarak ödeme yapılanlar,
hakkında uygulanmaz ve bu kişiler bu Yönetmelikte belirtilen haklardan
yararlandırılmaz.​

Aynı Yönetmelik, aylıkların ve aylık farklarının hangi durumlarda kesileceği konusunda şöyle der:

Aylıkların veya aylık farklarının kesilmesi
MADDE –15 (1) Bağlanan aylıklar veya aylık farkları, aylık sahibinin veya 2 nci
maddenin birinci fıkrasının (ç) bendinde belirtilen özürlünün;
a) Ölümü,
b) Feragatı,
c) Türk vatandaşlığından çıkarılması, Türk vatandaşlığını muhafaza edenler hariç
yabancı memleket uyruğuna girmesi,
ç) Muhtaçlığının kalkması,
d) Özürlülük oranının % 40'ın altına düşmesi,
e) 2 nci maddenin birinci fıkrasının (ç) bendinde belirtilen özürlünün 18 yaşını
tamamlaması,
f) 2 nci maddenin birinci fıkrasının (ç) bendi kapsamında olanlar açısından, bakım
ilişkisinin fiilen gerçekleşmediğinin belirlenmesi,
g) Sosyal güvenlik kurumlarından 2 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendi
kapsamında ödenmekte olan yetim aylığı veya gelirinin kesilmesi,
ğ) 2 nci maddenin birinci fıkrasının (b), (c) ve (ç) bendi kapsamında aylık bağlanmış
ise bir işte çalışmaya başlaması veya sosyal güvenlik kurumlarına uzun vadeli sigorta
kolları ya da genel sağlık sigortası kapsamında prim ödemesi,
h) 2 nci maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında aylık bağlanmış olanların
kısa veya uzun vadeli sigorta kollarının herhangi birinden prim ödemesi,
ı) Aylığın 2 yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması,
i) 8 inci maddede belirtilen aylıktan faydalanamamaya ilişkin hususların mevcut
olduğunun tespit edilmesi,
hallerinde, bu durumların meydana geldiği tarihi takip eden ilk ödeme döneminden
itibaren kesilir.
(2) Birinci fıkranın (ğ) bendi uyarınca aylığı kesilmesi gerekenlerden, isteğe bağlı
prim ödeyenler hariç olmak üzere, uzun vadeli sigorta kolları açısından zorunlu olarak
sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışması bulunmakla birlikte bu çalışma süresi bir
takvim yılı içerisinde toplam süre olarak bir ödeme dönemini aşmayanlar hakkında aylık
kesme işlemi uygulanmaz.
(3) Birinci fıkranın (ı) bendi kapsamına girenlerin aylık kesme işlemleri aylığın​
alınmadığı ilk dönem başından itibaren uygulanır.

SONUÇ. Yönetmelikteki esaslara uygun olarak yapılan bir inceleme sonucunda başvuran kişi aylık hakkına sahip değilse aylık baglanmaz. Aksi takdirde baglanır.
Yönetmelik esaslarına göre muhtaçlık sorgulamasında çalışan eşinden sağladıgı gelir muhtaçlık sınırını aşıyorsa baglanmaz mesela. Ama bu karara varmak için muhtaçlıgının Yönetmelik saslarına göre yapılması gerekir.
Yakınının sağlık güvencsinden yararlandıgından dolayı verilmiyorsa bunu kaymakamlık yazılı olarak başvuru sahibine bildirsin bakalım. Çünkü böyle bir gerekçeyle aylık talebi reddedilemez.
Hangi durumlarda hak sahibi olunamayacagı Yönetmelikte açık olarak yazılmış. Eşi çalışıyor ve eşinin gelirinden dolayı başvuran kişinin geliri muhtaçlık sınırını aşıyor deseler haklılar. Ama "yakının sağlık güvnecesinden yararlanıyor" diye bir red gerekçesi bile olamaz.
Bna dair bir hüküm Yönetmelikte bulursanız buyrun burada yayınlayın.

Sayın Kalem... yönetmeliğe değil.. kanuna bakınız.

Hiç bir yönetmelik kanuna aykırı olamaz...

Umarım ben hatalıyımdır ama yasa böyle diyor:

Ek Madde 1 - (Ek madde: 01/07/2005-5378 S.K./25.mad)
65 yaşını doldurmamış olmakla birlikte;
a) Başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek şekilde özürlü olduklarını tam teşekküllü hastanelerden alacakları sağlık kurulu raporu ile kanıtlayan, 18 yaşını dolduran ve kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan özürlülerden; her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamının aylık ortalamasına göre .......
b) 18 yaşını dolduran, kanunen bakmakla mükellef kimsesi olmayan ve herhangi bir işe yerleştirilememiş olan özürlülerden; .....

Aynı Kanun şöyle der:
Madde 4 – Bu Kanuna göre aylık bağlanmada veya ödenmesinde uygulanacak usul ve kullanılacak belgeler, Maliye ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarınca müşterek hazırlanacak bir yönetmelikle tespit olunur.

Kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan ifadesi TMK 364. maddeye atıf yapmaktadır. İlgili maddede nafaka yükümlülüğü yanında bakım borcuna da atıf vardır.
Kanun'da bahsedilen ibare ile ilgili usul, Yönetmelikle belirlenmiştir.
Bakmakla mükellef kimsesi olmayan ifadesini kullanırsak yani Yöntmelik bunun uygulanmasındaki usulleri belirtmese bu durumda babası olan engelli çocuklar, çocugu olan anne babalar da aylık alamaz.
2022 engelli yakını aylığı için muhtaç ebeveyn başvuruyor mesela. 18 yaşından küçük çocuguna bakım borcu vardır anne babasının. E bu şekilde yorumlanırsa bu çocuklar da alamaz. İşte buradaki usul Yönetmelikle belirleniyor. Aynı şekilde hiçbir geliri olmyan eşler de mümkün değil aylık alamazdı. Kanun'daki ifadeye yönelik sizin yorumunuz gibi bir usul belirlenseydi çok az engelli, 2022 aylıgı alırdı.
Biliyorsunuz Kanunen bakmakla yükümlü olunan bireyler TMK'na göre bakım borcu için eş, çocuk ve anne babadır. Ama bunları da içeren ve ayrıca nafaka yükümlüsü yakınlara dikkat çeken 364. madde vardır. Yönetmelik de zaten bakmakla yükümlü olunan bireyler için 364. maddeyi dayanak alıyor.

18 yaş üstü için sınır getirilmiş.. 18 yaşın altında olanlar için bir engel yok..

Eğer 16 yaşında evlendiyse alabilir yani.. :)

Ben kanunu yorumlamıyorum.. olanı söylüyorum. Kanuna özürlüler sonradan eklenmiş.. siz o yüzden yönetmeliğin eski kanuna dayalı haline bakarak yorum yapıyorsunuz. 65 yaş üstü olan, 18 yaş altında olan ve 65 yaşın altında 18 yaşın üstünde olup özürlü olanlar ayrı ayrı belirtilmiş.

Ben yasanın doğru olduğunu savunmuyorum.. ama yasanın doğru uygulandığını söylüyorum.

Evlilik, kişiyi ergin kılar bilirsiniz. Bu durumda zaten evllilikle ergin kılınmışsa zaten kendi aylık muracatını yapabilir. Tabi yasanın izin verdiği yaş sınırı göz önüne alınarak gerçekleşmişse. Yaş sınırını unuttum:) Bakamam şimdi.
...
şu dediğinizi biraz açıklar mısınız?
"18 yaş üstü için sınır getirilmiş.. 18 yaşın altında olanlar için bir engel yok.."

Şöyle bir açıklama getirim. Önceki anlatımımda yanlış anlatmışım bu konuyu. 18 yaş altındaki engelli çocuklar kndi adına 2022 aylıgı için başvuramaz. Onlar adına ebeveynleri başvurur. Başvuran ebeveyn muhtaç bulunursa ve özürlü çocugun özür oranı en az %40 olursa engelli yakını aylıgı baglanır. Şimdi bu engelli yakını aylıgı için başvuran ebeveyn kendi çocuguna bakmakla yükümlü değil mi? Yükümlü. 18 yaşından küçük çocugun bakım borcu anne babasına ait. Ama Yönetmelikl belirlenmiş usule göre muhtaçlık kriterlerine uygunsa aylık baglanıyor. Çünkü ilgili Yönetmelik de devletin hangi durumda vatandaşına yardım edeceği konusundaki yasal dayanagı baz alıyor. Eğer bakmakla yükümlü yakını olmayan ifadesi Yönetmelikle yine yasal bir usule baglanmasaydı bu çocuklar için ebeveyn töbe aylık alamazdı.
Bakım borcu olup da çocugunun yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayamama durumunda nafaka yukumlusu yakınlarından alınacak bir yardım da söz konusu değilse devlet o çocuga bakmakla yukumlu çünkü.

Sayın kalem,

2022 sayılı yasaya özürlüler EK Madde 1 ile eklenmiş.. Burada 3 tane koşul var.. 2 tanesi daha önce yazdığım a ve b fıkraları.. c fıkrası ise şöyle diyor:

c) Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamının aylık ortalamasına göre bu Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olduğu halde, kanunen bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşını tamamlamamış özürlü yakını bulunanlara, bakım ilişkisi fiilen gerçekleşmek kaydıyla bu Kanunun 1 inci maddesine göre belirlenecek aylık tutarının % 200'ü tutarında, ....

Yani, 18 yaşın altında olanların bakmakla yükümlü kişileri olsa bile haksahibiler. 18 yaşın üstünde (65 yaşın altında) olanlar ise yukarıda verdiğim a ve b fıkrasına göre herhangi bir sosyal güvenceden yararlanamıyor durumda olmalılar.

2022 sayılı yasanın EK1. maddesinin tamamını okursanız siz de göreceksiniz.

Fakat bir detaya dikkat çekim. Bahsettiğin maddeye göre 2022 aylıgı için muracaat eden kişi özürlü çocugu adına ebeveyni. Yani 2022 engelli ykını aylıgı özürlü çocuguna bakması için başvuran anneye ya da babaya veriliyor. Kanun'un dikkat çektiğiniz ifadesine gore bunun mumkun olmaması gerekiyor. Çünkü kanunn bakmakla mükllef kimsesi olmayan ifadesi dogrudan TMK'na atıfta bulunuyor.

Aynı şekilde Yönetmelik de yine TMK 364. maddeyi esas alarak o ifadenin kapsamını genişletiyor ve muhtaçlığı ön koşul olarak sunuyor ve bahsettiğiniz ifadeye bir yorum getiriyor. Şöyle:
"...
ç) Kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayan: 22/11/2001 tarihli ve 4721
sayılı Türk Medeni Kanununun 364 üncü maddesine göre tespit edilecek hiçbir yakını
bulunmayan veya bu kapsamdaki bir veya birden fazla yakınından toplam olarak, 2022
sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen tutara eşit veya daha fazla tutarda nafaka​
almayan veya alması mümkün olmayanları,"

Bşka bir örnekle anlatayım. Size soruyorum 18 yaşını aşmış çocuguna bir baba bakmakla yükümlü müdür?

Sayın Kalem... siz yasayı yorumluyorsunuz. Ne yazık ki yasalar pek öyle işlemiyor.

Kanun metninde yazan husus, 18 yaşına kadar özürlü bir çocuk için velisinin maaş bağlatabileceği, ancak 18 yaşından sonra bağlatamayacağı konusunda... 18 yaşından sonra zaten bakmakla yükümlü kimsesi kalmadığı için kendiliğinden hak sahibi oluyor. Ama evlenince yine bakılan kişi konumuna geçip hakkını kaybediyor.

Burada yasa bazı ayrıntıları görememiş. Esasen yaş sınırlamasına gitmeden doğrudan gelir hesabına dayanması gerekirdi. Ancak yasayı hazırlayanlar "bir bakanı var mı?" sorusundan hareketle yola çıkmışlar.

Bu konuları vatandaş yargıda çözemez. Ancak yasanın anayasa mahkemesine giderek düzeltilmesi lazım.. o da çok sancılı bir iş.

Mevcut haliyle herhangi bir kuruluşun 18 yaşından büyük evli ve eşi çalışan hiç kimseye maaş verebileceğini sanmıyorum.

Burada yasa düzenleyiciler, bazı ayrıntıları goremmeiş dogru tabi ki. Ama bahsedilen ifadeyle atıfta bulunulan temel kanun var: Türk Medeni Kanunu.
Yönetmelik de bu temel Kanun'u baz almış ve ona göre bir usul belirlemiştir. Yani Yönetmelik, TMK ile çelişseydi ve usulü bu temel Kanun'a aykırı olsaydı sorun olabilirdi. Ama bu konuda Yönetmeliğin dayanak aldıgı Kanun aynı şekilde 2022 sayılı Kanun'un da dayanak aldıgı Kanun, Türk Medeni Kanunu'dur.
Oradaki ifadedeki dar kapsam, zamn içiresinde Yönetmelikteki düzenlmelerle çözüldü. Ama Kanun'daki ifadeden dolayı bir uygulamada bulunulursa TMK kapı gibi duruyor valla. Ama dediğim gibi bu sorun Şimdiki Yönetmelikle çözüldü.
Yasaya gelince usul olarak Yönetmelik'e verdiği için hakkı ,idare ediliyor. Fakat tekrar ediyorum Yönetmelik'teki temel kanuna yapılan atıflarda ve yorumlarda sorun yok. Ve Yönetmeliğin bu konudaki usulü TMK ile çelişmiyor.

Demişsiniz ki:
"18 yaşından sonra zaten bakmakla yükümlü kimsesi kalmadığı için kendiliğinden hak sahibi oluyor. Ama evlenince yine bakılan kişi konumuna geçip hakkını kaybediyor."
Biliyorsunuz 18 yaşını tamamlamış bireyler, babasına bakmakla yükümlü değildir. Ama TMK 364. maddeye göre baba, muhtaç oldugu takdirde 18 yaşını aşmış çocugundan yoksulluk nafakası talep edebilir. Bu doğrultuda ihtiyaç halinde bir baba zengin evli oğluna yoksulluk nafakası için dava açmıştır. Hem küçük çocugu hem kendisi için. İlgili mahkeme bu baba ve küçük kardeş için zengin evli oğlun aylık nafaka ödemesi konusunda hüküm vermiştir.

Bu arada 364. maddeyi hatırlatma zamanı da geldi:

"
İKİNCİ BÖLÜM : AİLE
BİRİNCİ AYIRIM : NAFAKA YÜKÜMLÜLÜĞÜ
A. Nafaka yükümlüleri
Herkes, yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür.
Kardeşlerin nafaka yükümlülükleri, refah içinde bulunmalarına bağlıdır.

Eş ile ana ve babanın bakım borçlarına ilişkin hükümler saklıdır."

İşte bu maddeye göre nafaka yükümlüsü olup da onların da yardımı yetersiz kalıyorsa muhtç durumunda olan T. C. vatandaşlarına devlet yardım etmekle mükelleftir. 2022 aylık yardımları da bu durum düşünelerek yapılıyor zaten. Tabi öncelik toplumun en magdur kesimlerine... Bütçeye göre öncelik verilmiş bu kesimlere. Bütçe yeterli olsa kapsam daha geniş olmak zorunda zaten. Yaşmsal ihtiyaçlarını karşılayamıyorlarsa, nafaka yükümlüsü yakınları da bu ihtiyacı giderecek durumda dğilse sorumluluk, devlete düşüyor zaten.

kalem hocam yazılarınız için teşekür ederiz okuyoruz anlıyoruz peki aile ne yapsın ne tavsiye ediyorsunuz.sgk sağlık bakanlığı primsiz ödemeler (aradığımız ildeki) olmaz diyor yazılı sözlü başvuruda aldığımız tek cevap olmaz ve ailede olmuycak bir işe girmek istemiyor adamlar siz başvurunuzu yapın raporunuz yüzde 40 çıksın ankaraya ğönderin maaş baglansın yeşil kart almaya ğittiginizde sgk çakışıcak ve maaşınız ğene kesilicek diyor bunu diyende maaşı baglayan ankaradır kişi ben olsam kalem hocam azmimle sonuna kadar giderim ama aile umutsuz çünkü sorulan her sadece aynı şeyi söylüyor eşin sigortalı oldugun için 2022 baglanmaz tek bir kurum olsa tek bir şehir olsa aile umutlanıcak ama her dair yerden aynı şeyi duyunce işi beklemeye aldılar herşey için teşekürler

Jon o halde bir avukata danışın. Türk Medeni Kanunu'na göre eşlerin aile mallarına iştirak edebileceği miktar konusunda avukat yardımı gerekir daha sağlıklı bilgi için.
gelir durumuyla ilgili tüm bilgileri avukata verin avukat bu miktarı ne kadar öngörüyor bir bakalım.
Ayrıca nafaka yükümlüsü olarak ne kadar yardım düşüyor?
Avukat nafaka yardımıyla ilgili öngörüde bulunurken mevzuata göre bir tesbit yapsın.
Zaten ilgili bütün bilgileri buradan paylaştım ben. Benim kafamı şu Türk Medeni Kanunu'na göre hesaplanması gereken eşlerin aile mallarına iştirak edebileceği miktarla iştirak ilgili kısım karıştırıyor.. Bu konuda öngörüde bulunamıyorum, kesinlikle avukat yardımı şart.. Çünkü Türk Medeni Kanunu'na göre eşlerin aile mallarına iştirak edebileceği miktar ayrıca dikkate alııyor. Bu miktarla birlikte alınan yardım miktarları toplamı muhtaçlık sınırını aşarsa zaten 2022 aylık talebi reddedilir.
Ama bu şekilde bir muhtaçlık sorgulaması sonucu bu karara varılır.

kalem hocam yazılarınız için tşk ederim aile ile konuşucam yazdıgınız herşeyi anlatıcam zaman emek harcadınız tekrar teşekür ederiz

Üst Alt