Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilerin ÖTV'siz araç alma hakkına laf eden sakatfobikler! | Bülent Küçükaslan

Olaya başka bir açıdan bakar isek
Neden Engellilere ötvsiz araba satılmaktadır ?
neden neden diyerek kök nedene inebilen varmıdır aramızda ?

Devletin ÖtV den zararı yok bana göre Engelliye o otoları satıyorki Yakıttan Otoyoldan v.s fazlası ile kazanıyor o parayı zaten o alımlar ilede ekonomi güçleniyor sanıyoruz İthalat bu kadar arttı bilmem Ekonomi bu kadar gelişti v.s

Misal şuanki aracımı TR de alan 100 kişiden 85 i ÖTV indirimi ile almıştır çünkü araç satışları Ötv zammından dan sonra sıfıra dayandı

Merak ediyorum; İnsanların görüşlerini neden yok sayıyorsunuz; Ortaya bir makale atıyorsunuz ve bizden yorum istiyorsunuz. Yorumumuzu hem de detaylı ve makale niteliğinde yazdığımız halde, Sırf sizinle aynı fikirde değilim diye, Utanmadan sıkılmadan hemde hiç bir açıklama yapmadan yorumlarımızı konu başlığının altından kaldırıyorsunuz. Eee şimdi sormak gerekiyor o halde, Siz bile ENGELLİLER arasında bu tarz bir ayrımcılığa imza atarken BAŞKALARINI ELEŞTİRMEYE HAKKINIZ VAR MI?

Ben kac sene önce sağ koldan engelli olduğum halde cebeci vergi dairesindeki şef hanımefendiler benim raporumu beğenmeyip sen ötv den muaf olamazsin dediler.kolumu görüyorsun.üç kagitci olmadigim belli. hakem heyetin yolunu gosteriyor bana.

çalışıyorum bir yandan.nallıhan neree numune hastanesi nere.hay dedim sizin vereceginiz araca.gittim ikinci el araç aldim.tertibat yaptırdım.alacagim araç alt tarafı auris di.ben hak ettiğim halde lüks olmayan araci alamadım.Allaha havale ettim.

Engelli olmadığı halde luks arac alabiliyorsa insanlar,devlet kamu çalışanlarını kontrol etsin.

Bu arada gözden kaçan bir durum var,engelli ötv ödemez ama kdv öder ancak bazı bürokratlar hiç vergi vermeden şahsi araç sahibi olabiliyorlar.

DJ_BORAN

Önceki mesajınızı taşıdık, çünkü: Konu, "ÖTV istisnasından yararlanan engelliler lüks arabalara binip adaletsizlik oluşturuluyor" diye hezeyanda buluna birine verilen cevap ve bu eksende sürdürülen katkılar, tartışmalar, yorumlar veya eleştirilerdi.

Sizin (taşınan) mesajınız ise "engelliler arasında ÖTV konusunda ayrımcılık yapıldığı iddiasıydı." Yani siz tartışılan konuyla bağlantılı ama konusu farklı olan başka bir fikir ortaya koydunuz. Önceki tartışmanın şirazesinden çıkmaması, bu konuya daha fazla önem atfetmek ve okununabilirliğini kolaylaştırmak maksadıyla mesajınızı taşıdık.

Üstelik mesajınızı taşırken de bunun "gerekçesini açıkladık ve yazdık" (Bkz. https://www.engelliler.biz/forum/ay...lik-ve-pozitif-edinim-ve-otv.html#post1858292)

Yaptığınız eleştiriyi haklı bulmadığım gibi amacını da aştığını düşünüyorum. Zira utanma duygumuz da var, sıkılma da! Ayrımcılık???

Yakıştıramadım...

Sizlere neden böyle bir tepki gösterdiğimi anlayabilmeniz için küçük bir kıssa ile cevap vermek istiyorum.. Belki o zaman anlarsınız ne demek istediğimi..

Vaktiyle, Büyük üstad lardan birisi öğrencilerine bir ders vermek ister ve suratlarına birer tokat aşkettikten sonra der ki; Size birer testi vereceğim.. Sizde bulduğunuz ilk çeşmeden bana su getireceksiniz. Suyu abdest almak için kullanacağım o yüzden namaz vakti girişine kadar zamanınız var.. Çocuklar yedikleri tokadın acısıyla ne yapacaklarını bilemez. Amma durum da çok ciddidir. Üstelik çöl iklimine yakın bir yer olduğundan öğrenciler arar arar bulamazlar. En nihayet yorgunluktan bitap düşmüş bir şekilde bir çeşmeye rastlarlar. Ve en nihayet Bir pınar bulurlar. Yedikleri tokadın etkisinden olsa gerek alel acele doldurdukları testilerini bir çubuğa dizerler ve el birliği ile taşımaya karar verirler. Ancak en küçük olan öğrenci arkadaşlarını aralarına almazlar. Çünkü yedikleri tokadın sebebini o çocuğun hiç kimseye yalan söyleyememesinden bilmekte ve yine hocalarına kendilerini ispiyonlayacağını düşünerek izole etmişlerdir arkadaşlarını..

Velhasıl küçük çocuk iyi niyetinden olsa gerek bu durumu umursamaz ve tek başına taşımaya devam eder testisini.. Ancak yolda bir kaza olur ve arka arkaya giden bütün testiler kırılır.. Çocuklar korku içerisinde ne yapacaklarını düşünürken küçük arkadaşlarının arkadan geldiğini görürler. Elindeki testi kırıktır amma o diğer arkadaşları gibi kırık testi ile hocasının huzuruna çıkmaktan utanmamış ve küllüye ye kadar kırık testi yi taşıımıştır. Nihayet menzile varıldığında hoca öğrencilerine. Testüler nerde? Diye sorar. İşin arka planına vakıftır hoca amma yine de sorar. Hepsi de farklı bir yalan söyler hocalarına.. Hoca da şu ibretli cevabı verir.. Bu gün bir kırık testi nin hesabını vermek için bunca yalana başvuran birine ben nasıl ilmimi emanet edipte insanların arasına salayım. Yarın Huzur u mahşerde bana bunu sormazlar mı der ve bir daha gitmemek kovar onları huzur dan... Bir tek küçük öğrenci herkesten sonra geldiği ve hor görüldüğü için İçeri edep le girer ve Kırık testi yi ortaya koyarak. "Emrinizi yerine getiremedim ferman başım üstüne der ve susar" İşte bu tutum bu davranış küçük bir çocuğu çağın en büyük ilim adamı yapmaya yetmiştir.

Şimdi siz de aynı şeyi yaparsanız, Huzurunuza kırık bir testiyle çıkan ve gerçekleri olduğu gibi anlatan insanları sırf sizden farklı düşünüyor, Sizden farklı inanıyor, Sizden farklı önermelerde bulunuyor diye dışlar, Ötekileştirir Yok saymaya görmezden gelmeye kalkarsanız yarın öyle bir gün gelir ki; Hayat sizi bir zamanlar karşı çıktığınız fikirlerin gönüllü avukatlığınızı yapmak zorunda bırakarak cezalandırır. UMARIM MERAMIMI ANLATABİLMİŞİMDİR

NOT: İNSAN RUHU İÇİNDE SU BULUNAN SÜRAHİ MİSALİ SADECE BİR KEZ İNCİNSE KIRDIĞINIZDA DAHİ NE YAPARSANIZ YAPIN YENİDEN ESKİ HALİNİ ALMASI OLANAKSINIZDIR.

Çok güzel yazmışsın Bülent abi ellerine sağlık ...

Keşke engelli olmayıp da aracımı (o da kaç yaşımdan sonra borçla) normal yoldan (!) ötv sini ödeyerek alabilseydim.

sevimsiz, sıkıcı ve zırcahil olmaya engel yok, taşınan etiket ne olursa olsun...

Tivite denk geldiğimde 'kendini bilmezin biri yazmış' deyip üstünde durma gereği bile duymamıştım. Ama sonra yazan kişinin ülkenin en kaliteli üniversitelerinden birinde akademisyen olduğunu okuduğumda içimde bir yerler cız etti. Bu ülkenin acı durumu aslında. Engelli olmak Türkiye'ye has değil ama engellileri bu denli anlamamak bu ülkeye has galiba. Vallahi yakıştıramıyorum ülkemin insanına.

sdsd.jpg

Avrupa ortalamasın 10 katı kamu aracı batmamış , hayali ihracat sonucu ödenen milyar dolarlar batmamış , vekillere 2-3 hizmet sonrası verilen maaşlar batmamış , taksiciler verilen ötvsiz araçlar batmamış , vergi adaletsizliği batmamış , peşkeş çekilen kamu arazileri batmamış. maalesef engelli ötvsi ve yetim maaşı batmış.

Kurban olduğum Allah, [FONT=sans-serif] Ergün Yıldırım kardeşimize de Ötv'siz araç almayı nasip etsin.....

Amin.......[/FONT]

1- lüks araç alımında emre özpeynirciye halen katılıyorum

2- Ergün YILDIRIM istiyorsa onu sakat bırakabilirim

[FONT=Helvetica]Ve beklenen haber geldi :(

Arabaların üzerine sandalye, baston ne varsa bağlayıp çıkalım sokaklara basalım kornalara başka çare kalmadı:mad:
Hazır çıkmışken, herzaman çıkamıyoruz çünkü şu 5 yılı 3 yıla indirmelerini isteyelim ;)

Engellilere ÖTV'siz araç alımına 70 bin lira sınırı - Memurlar.Net

[/FONT]

Bülent reis üyelerimi meydanlara davet ediyorum demen yeterli bence... :)
Yoksa bu gidişata bakılırsa önümüzdeki sene işimizden gücümüzden de oluruz. Engelliler çok lüks işlerde çalışıyor diyip işten atılabiliriz, biri bu engelliler çok erken emekli oluyor diyecek diye korkmaya başladım ben... OturanBoğa

Engelli halimizle zar zor iş bulup çalışıyor ve prim günü tamamlansın diye mücadele veriyoruz . Kimse istemez zor şartlarda iş yapmayı çalışmayı fakat sabır sabır diyerek emekliliği hak ediyoruz . Bu sefer konu komşu ve akrabalar başlıyor dedikoduya . Biz çalışalım yıllarca sende ki rahata bak 2 günde emekli ol bedava maaş al ömür boyu diyerek . Demem o ki söylediğin zaten mevcut toplum içinde.

Evet konuyla ilgili bir yazı yazabilen arkadaş yazsın bizde bereye gerekiyorsa gerek elektronik prtamda gerek posta yoluyla iletelim bununla kalmayıp ankaraya kadar yürüyelim şunu unutmiyaşım bu gün sesimizi çıkarmasak yarın çok geç olacak ve olan olmuş olacak belki kimimiz diyebilir ben araba alamam kimimiz diye bilir benim zaten var ama gün gelir herkes bu haksızlıktan nasibini alır biz engelliler hakkımızı savunmasak kimse savunmaz örneğin şuan mecliste bir tane tekerlekli sandalye kullanan bir hanım efendi mv var kimse bir gün gördümü duydumu o insan engellilere yönelik olumlu bir yasa bir teklif bir kanun sundumu istese yapar danışmanı var sekreteri var ve hertürlü imkanı var ama yapmıyor çünkü nede olsa ben kendimi kurtarmışım kafasında yaşıyor yazık çok yazık

Bülent Bey elinize sağlık, başından sonuna kadar haklısınız.
Sakatlara pozitif ayrımcılık yapılan herşeyde gözü olanlara Allah onlara da nasip etsin diyorum, ama hakkıyla nasip etsin.. İşte o zaman anlarlar neden pozitif ayrımcılık yapıldığını..

arkadaslar bu yuruyüsü ne zaman gerçekleş tircez secimde yaklaşıyo..bülent agbi zamanı gelmedimi

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan "Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" yürürlük ve yürütme dahil 130 maddeden oluşuyor.

Tasarı ile;

- Sadece işleyip tekrar ihraç etmek üzere tütün işleme fabrikalarına tütün ithalat izni verilecek.

- Arazi toplulaştırmasına ilişkin yapılan işlemler üzerindeki vergiler kaldırılacak.

- Engellilere sağlanan ÖTV'siz binek aracı alma imkanı vergisiz fiyatı 70 bin TL'nin altına olan araçlarla sınırlandırılıyor.

- İnternet ortamında yürütülen ticari faaliyetlere ilişkin bu işleri yürütenler tarafından Gelir İdaresi Başkanlığı'na bildirimde bulunma yükümlülüğü getirilmektedir.

- Tasarı ile maden arama ruhsatı alan ancak arama döneminde gerekli çalışmaları yapmayan ruhsat sahiplerinin arama ruhsatlarının iptaline yönelik düzenleme yapılacak.

- Tasarı ile finansal kiralama ve finansman şirketlerine özel karşılık ayırma ve bu karşılık tutarı kadar vergi matrahından indirme imkanı getiriliyor.

- Finansal kiralama ve finansman şirketlerine bankalar gibi takip sonucu elde ettikleri taşınmazların satışı kapsamında oluşan kazanca vergi istisnası getiriliyor.

- PPP projelerinde yurtdışından kaynak teminini kolaylaştırmak için özel amaçlarla kurulan şirketlerin getireceği finansman için düzenlenecek sözleşmelerden damga vergisi ve harç alınmaması öngörülüyor.

- Tasarı ile gümrük vergisinden muaf olan ürünler için muafiyetler kaldırılmakta, bunun yerine vergi had ve nispetleri sıfır olarak belirlenmekte. Böylece dış ticaret politikasının gerekleri çerçevesinde Bakanlar Kurulu'na bu ürünler için de vergi getirme imkanı sağlanıyor.

- Tasarıyla şirketlerin FX borçlanmalarını takip etmek ve riskleri belirleyip ona göre para politikası tedbirleri almak amacıyla TCMB'ye bilgi toplama yetkisi veriliyor.

- Yurt dışında yatırım yapma amacıyla kurulan fonlara, ülkemizde yapacakları yatırımlar kapsamında Hazine Müsteşarlığı bütçesinden kaynak aktarılabilmesine imkan sağlanıyor.

- Hazine tarafından girişim sermayesi fonlarına ve katılım bankalarının oluşturdukları fonlara kaynak sağlanabilmesi amacıyla yasal düzenleme yapılıyor.

- Transfer fiyatlandırması ile ilgili yöntem belirleme anlaşmalarında (peşin fiyatlandırma anlaşmaları) alınmakta olan 57 bin TL harç kaldırılıyor.

- Elektronik ortamda yurtdışından Türkiye'deki nihai tüketicilere hizmet sunanlara KDV bakımından Türkiye'de vergi mükellefi olma zorunluluğu getirilmekte

Geçmiş olsun maliye engelli araç alımında vergisiz matrahı 70.00p tl sınırı getiriyor. Kanun teklifi meclise verilmis

"ENGELLİLERE ÖTV'SİZ ARAÇ SATIŞI UYGULAMASINDAKİ SUİSTİMALLERİN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN SINIR GETİRİLİYOR

Engellilere sağlanan ÖTV'siz binek aracı alma imkanı vergisiz fiyatı 70 bin liranın altına olan araçlarla sınırlandırılıyor."

Hükümetin yeni kazığı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak eklendi: http://www.memurlar.net/haber/696517...ra-siniri.html

Kime karşı toplanıp yürüyeceksin gösteri yapacaksın . Aldığı evde bakım maaşını ve 2022 maaşını uzun süredir iktidarda olan siyasilerin bir lütfu bir hediyesi olduğunu sanıpta bunu kaybetmekten korkan kitle ile mi yola düşeceksin . Yürümekle yollar aşınmaz keşke otobüse binselerdi diyecek kişileri mi protesto edecez. Emeklinin üretimde katkısı yok o yüzden maaşları asgari ücretin altında olacak diyen kişileri savunanlarla nasıl bir olup engelli sesini duyuracaksın .

Kurban olduğum Allah, [FONT=sans-serif] Ergün Yıldırım kardeşimize de Ötv'siz araç almayı nasip etsin.....

Amin.......[/FONT]

Amin amin allahım biz engelilerin duası inşaallah kabul olurda ergün yildirim arkadaşımızda bizim gibi ayakları olmazda ötv indirimde arac alır

Nasıl bir önyargıdır bu arkadaş, nasıl bir duvardır bir türlü yıkılamıyor. Biz engelli falan değiliz esas sizin gözlerinize inmiş olan perde engelliyor sizleri ve göremiyorsunuz bizdeki azmi ve mücadeleyi, hep bir acıma modundasınız. Engelli çalışamaz, çalışsa bile normal biri kadar performans gösteremez, engelli zaten lüks arabaya binemez, engelli evlenemez, evlense bile çocuk sahibi olamaz. Binalara, kaldırımlara rampa yapılmayışının da başlıca nedeni de bu bence, engelli buraya kadar gelemez ne gerek var rampaya diyerek yapmıyorsunuz onları. AVM'lerdeki engelli park yerlerinin işgal edilmesinin nedenide bu bence, engelli alışverişe çıkamaz düşüncesindesiniz.

Engelli biri olarak çalışıyorum ve ben bu halimle seninle aynı işi yapabiliyorsam senden çok daha iyi performans gösteriyorum demektir bu. Benim en büyük lüksüm ne biliyor musun; eşimle, çocuğumla arabamıza atlayıp sahile inip dolaşmak ve her ne kadar ben binemesemde çocuğumun bisiklete binişini büyük bir keyifle izlemek. Önümüzdeki sene oğlumun büyümesiyle, bisikletini de büyütmek durumda kalacağız ve aracımızın 5 yılının dolmasıyla onu da büyütmeyi hayal ederken, bu hayalimizi alıyorsunuz elimizden. Benimki böyle masum bir hayalken, kimbilir başka ne hayalleri katlediyorsunuzdur. Varsın olsun, ben ne hayaller gerçekleştirmişim, bu hayal de lüks olsun bize...

Son olarak acınacak hiç bir durumumuz yok arkadaşım. Acınacak bir durum varsa, bence bu zihniyettekilerin durumudur. Çıkın sokaklara gösterin kendinizi, sen onların gelemez dedikleri yere gitki aklı başına gelsin. Çalışmıyorsan, çalışmak için her türlü yolu dene, üret ve çok daha iyi bir nesil yetiştirmek için üre.

Yine biz söylüyoruz, biz dinliyoruz. Birileri sulu, soğanlı götürüyor.

Yıllardır söylüyorum tekrarlamaktan çekinmeyeceğim.

Birileri çıkarlarınıza dokununca "sakatfobik" tarzında bel altı vurarak, bencil ve engelli olmanın dayanılmaz dokunulmazlığına bürünerek romantik olmayın.

Bu sınırlama gayet iyi oldu. Bu benim de haklı bulduğum bir düzenleme ve aklı başında hiç kimsenin bu görüşe ucuz hakaretler savurma hakkı yok. Bunu uzun yürüme ortezi kullanan bir polio'lu olarak söylüyorum. Hatta geçen yıl bu ÖTV muafiyeti ile aracımı pahalı sayılabilecek bir araç ile değiştirmiş bir engelli olarak da söylüyorum. Şimdi kimse madem yanlış buluyordun neden yararlandın mavalı okumaya kalkmasın. Yasayı eksik bile bulsam devletin bana tanıdığı haktan legal olarak faydalandım. Zira benim faydalanmamış olmam yanlışlığı düzeltmiyordu.

Bu yasa esasında devletin engellilerin ulaşım konusunda ki dezavantajlarını bir nebze giderebilmek ve fırsat eşitliği yaratabilmek adına yaptığı bir pozitif ayrımcılık idi. Daha pahalı bir araca binebilmenin fırsat eşitliği değil; ulaşım problemini bir nebze kolaylaştırabilmenin fırsat eşitliği!.. Dolayısıyla bu muafiyet benim gibi belli bir ekonomik özgürlüğü yakalamış engelli bireyler için, ulaşım dezavantajına ilişkin bir fırsat eşitliği sağlamıyordu. Zira devlet bana bu indirimi sağlamasa bile bir şekilde orta-üst sınıf bir aracı edinebilecek özgürlüğe sahiptim. Yani 80 bin liralık "orta sınıf" bir aracı alabilmek için 50 bin lirayı zar zor denkleştirebilen bir engelliye yapılan 30 bin lira civarında bir indirim ile "orta-üst sınıf" 225 bin liralık aracı, 85 bin lira indirim ile zorlanmadan 140 bine satın alabilen birine yapılan indirim aynı amaca hizmet ediyor olamazdı.

Bence sınırlama gayet güzel oldu. Şimdi zengin engellilerden alınan bu hak sayesinde daha ucuz olan engelli araçlarında KDV yi de muaf hale getirmeliler. Hatta belki 5 yılı da 3 yıla indirmeliler. Zira yasa gerçekten fırsat eşitliğine daha fazla ihtiyacı olan engellilere hizmet edecek şekilde sınırlandırıldı.

Yeni düzenleme gayet te güzel oldu... Hayırlı olsun...

Sen nasıl bir düşünceye ve kıskançlık duygusuna sahipsin böyle belliki kıskançlık zamanında canını çok yakmış bu kafayla daha çok yanacağında aşikardır

Devlet suçlu ile suçsuzu ayırt edemiyor ve o yüzden herkesin elinden hakkı gasp ediyor.

Bari adam akıllı bi limit getirsinlerde karton kutudan arabalara binmeyelim.

Oh olsun diyenlere sizlerede bir oh olsun derler rahat olun.

yani ileriyi görmüşsünüz 70 bini üstüne 7.5 vergi koyacaklar 2018 den sonra

70 bini üstüne 7.5 vergi koymuyorlar mı ben öyle okudum ama

@SiyahPelerinliAdam

Senın demene gore zengın engellılere iyi oldu ? MEsela nedır zengınlık rakamı araba alırken ? 1,6 motor uzerınden .. SImdı adamın parası var ama engellı mercedes alamasın oylemı ? yada BMW ye bınmesın ? bugun zengın olan yıne BMW ye bınıyor zaten arkadsım ÖTV sı olsa ne olmasa ne .

Bugun ozel fırmalar gıder gosterıp devlete 5 kurus vermezken mılyon dolarlık futbolcular vergı vermezken.Yatı olan 1,25 tl ye mazot alırken . Pırlantadan vergı alınmaz ıken . Buyuk kuluplerın 300-500 mıyon dolarlık borcları AF edılırken .. Senın benım ÖTV me mı kaldı bu avrupanın kıskandığı !! devlet ? valla kaldıysa cok yazık. Sen hala dersın 5 i 3e ındırsın KDV yı muyaf etsın . Sen elındekini tut da bu satten sonra pirince gıderken eldekı bulgurdan olma.

Üst Alt