Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilere Fiziksel-Cinsel Şiddet, İstismar ve Kötü Muamele Olayları İzleme Raporu

hozgul

Üye
Konular
127
Reaksiyonlar
102
Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği'nin, Açık Toplum Vakfı desteği ile yürüttüğü, "Engelli Bireylerin Yönelik Kötü Muamele, Şiddet ve İstismarı Olaylarını İzleme Projesini" kapsamında hazırlanmış olan "Engelli Bireylere Yönelik Fiziksel-Cinsel Şiddet, İstismar ve Kötü Muamele Olayları İzleme Raporu - 2016" adlı eseri sizlerle paylaşıyor olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği (TOHAD), önceki yıllarda, engelli bireylerin Türkiye'deki durumlarını ortaya koymak, haklarından ne derece yararlanabildiklerini ölçmek amacıyla, birçok STK'nın katkısını da alarak erişilebilirlik, eğitim, sağlık ve çalışma hayatını konu alan izleme çalışmaları yapmıştır. Söz konusu izleme çalışmaları sırasında, araştırma ekibi, engelli bireylerin maruz kaldığı hak ihlalleri arasında fiziksel-cinsel şiddet, istismar ve kötü muamele olaylarının ciddi boyutlarda olduğunu gözlemlemiştir. Diğer yandan, söz konusu olayların toplumun geniş kitleleri bakımından yeterince görünür olmadığı ve daha da önemlisi bu olayların boyutunu ortaya koyan çalışmaların neredeyse yok denecek kadar az olduğu bilinmektedir. Yukarıda ifade edilen sebepler, TOHAD'ı bu alanda bir izleme çalışmasına sevk etmiştir.

"Engelli Bireylere Yönelik Kötü Muamele, Şiddet ve İstismar Olayları İzleme Raporu-2016" isimli yayınımız, 2012 yılından bu yana medyaya yansıyan haberlerden, emsal nitelikteki üst derece mahkeme kararlarından elde edilen diğer veri ve belgelerden derlenerek hazırlanmıştır. Bu veri ve belge kaynaklarının dışında, kötü muamele, şiddet ve istismar mağduru engelli bireylerin katıldığı bir nitel araştırma da, yaşanan ihlallerin psikolojik ve psiko-sosyal boyutunu, nedenleri ile ortaya koymaya çalışmıştır.

Yapılan bu çalışmalarda temel hedef, bu alanda çalışan tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, STK'lara, üniversitelere ve konuya taraf tüm kesimlere bir projeksiyon sağlamaktır.

Bu noktada yapılan izleme çalışmasında ortaya konulan bilgi ve verilerin buzdağının sadece küçük bir bölümünü gösterdiğinin altının çizilmesinde büyük bir fayda vardır.

Engelli hareketinin bugün için geldiği noktada, engelli bireylere yönelik fiziksel-cinsel şiddet, istismar ve kötü muamele olaylarının gerçek boyutunun ortaya konması ve sorunun görünür kılınması için ısrarla izleme ve araştırma çalışmalarının yapılmaya devam etmesini bir zorunluluk olarak görmekteyiz. TOHAD, söz konusu çalışmaları ilerleyen zamanlarda genişleterek ve derinleştirerek tekrarlama hedefindedir.

"Engelli Bireylere Yönelik Fiziksel-Cinsel Şiddet, İstismar ve Kötü Muamele Olayları İzleme Raporu - 2016" adlı eserin başta alınacak tedbirler olmak üzere tüm politika yapım süreçlerine katkı sağlayacağına olan inancımızla saygılarımızı sunar, iyi çalışmalar dileriz.

Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği

Derli,toplu ve bilimsel bir çalışma olmuş.Bu kadar iyi bir çalışma için tebrikler..

Sehribanu

Teşekkür ederiz, bu çalışma hayatımızda yaptığımız en sert olanıydı. Ekip arkadaşlarım ve ben bu olayları okurken bile çok yıprandık. İnanılması güç olaylar ve her gün her yerde oluyor ve olmaya da devam ediyor, maalesef.

27 yaşında, sadece sol kol ve başını oynatabilen, az buçuk konuşabilen ağır özürlü oğlum var. Birkaç gün önce maruz kaldığı bir dayak olayını anlatayım.
Kiracısı olduğumuz apartmanda yönetici yardımcısıyım. Uzun süredir yüksek miktarda gelen ortak kullanım olan merdiven dairesi elektriğinden şikayetler üzerine, elektrikçi çağırıp araştırma yaptığımızda, 20 nolu dairenin bir seneden beri elektrik sayacının olmadığı, merdiven dairesinden gizli bir kabloyla daireye elektrik çektiğini tespit ettik. Bu kabloyu kesip, Tedaş ihbar hattına defalarca müracaat ettik. Hemen akabinde bu dairedeki kiracı yönetici ve bana küfürler ederek bize saldırdı ve karakolluk olduk. Ve bir kaç gün sonrasında bu adam kardeşi ve oğlu ve karısıyla birlikte evime saldırıp eşimi, kızımı ve birde bahsettiğim ağır özürlü oğlumu evin içinde kötü bir şekilde dövüyorlar. (ben evde değildim) Polis nezaretinde hastaneye götürülüp muayenesi yapılan engelli oğlum ve eşimle kızım eve gönderilirken, oğluma bunları yapanlar serbest kalıyorlar. Haneye tecavüzü, eşim ve kızıma şiddeti boşverdim. Engelli oğluma bunlar yapılıyor ama karakol da bunu kaale almıyorlar. Daha ne diyebilirim.

üçgölge

Savcılığa sevk edildi mi dosya? Davacı oldunuz mu? Bir de darp raporu alındı mı?

Savcılığa sevk edildi. Şikayetçi olduk. Ama olanlara baktığımızda, sonucunda birşey çıkmayacağını tahmin edebiliyoruz.

hozgul
hakan bey ruhsal engelliye eşi tarafından yapılan psikolojik şiddet,kötü muamele, hakaret eylemleri kayıt altındayken bile eş vasilik-kısıtlama davası açarsa kazanması mümkünmü

Bunları yapan insan olamaz. Ağır bir cezayı almaları yerinde olur

@karamel45

Bir hukuk devletinde yaşasak mümkün değil derdim. Halen de söylüyorum, umarım aksi yönde karar çıkmaz.

engellilere her tür zararı verenleri kınıyorum....umarım cezalarını bulurlar bi an önce....insan olamazlar ....

Öncelikle herkese selam olsun
Karakolun tutumu nasıl böyle olabilir
İlk başta darp edilenleri hastaneye darp raporu almaya yollamak zorundalar!
Şikeyetçi olduğunuz için olayın tekrarı yaşanmaması adına ailenize zarar veren insan müsfetelerini nezaret eşliğinde nöbetçi savcıya sevk etmek zorundalar.
Madem böyle oldu ertesi sabah adliyeye gidip can güvenliğimiz yok diyerek savcının emriyle tutuklanmalarını sağlıya bilirdiniz. Yaşamış olduğunuz bu vahim olayı çok üzülerek ve şaşkınlık içinde esefle kınıyorum.
Karşı tarafın çok büyük ceza almalarını temenni ediyorum. Saygılar

Yazılanları okudum ve benliğe sahip olduğu andan itibaren yoğun aile içi şiddetin, organize ve sıradan kötülüğün mağdurluğundan maktulü olmaya adım adım giden birisi olarak yaşananlardan çok müteessir oldum. Ben de konuyu şu noktaya çekmek istiyorum. Burada stajyer üye olduğum için nereye yazacağımı bilemedim.

Sizce engelliler için el ele sözünün pejoratif bir mahiyeti, tortusu var mı? Niçin engelliler "ile" el ele değil de "için" el ele? Bu bakış açısıyla bence var. Bizler bu toplumu oluşturan hür bireylerken niçin tahkir edici, ayrıştırıcı bir dil kullanılmakta? Lümpen kalantor adamların katmer katmer gıdısı olan karılarının bir boka yarıyor görünmek için, ne kadar vicdanlı olduklarını gösterebilmek için, bolca da çevrelerine caka satıp kocalarını aldatacakları genç partnerler bulmak için tertipledikleri aşırı şatafatlı yardım organizasyonları gibi. Hiçbir yardım organizasyonunda toplanan para benim cebime girmedi. Bu anolojiye göre yukarıdaki tabirde de insanlar kendi sağlıklı dünyalarında bize kemik atıyor gibiler. Bir de "Herkes bir engelli adayıdır" gibi kepaze bir ifade var. Engellilik üzerinden insanları korkutuyorlar. Biz onların kabuslarının süjeleri miyiz? Bizim yanımızdan geçerken çocuklarının gözlerini kapatacakları ya da "Anneye kötü davranırsan sen de böyle olursun" diye parmakla gösterecekleri, yaşamaları başkarından daha önemsiz olan sağlıklılardan düşecek artıklarla yaşamaya şükretmesi gereken alternatif hayatların sefilleri miyiz? Neyiz biz? Var mı burada 10000 tl'den daha fazla para kazanan?

Son düzenleme:
Üst Alt