Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli ve Öğrenci Kentkart'a aynı anda sahip olamazmışım!?

esmeradamm

Üye
Konular
23
Reaksiyonlar
0
Merhaba ben Adana'da yaşayan öğrenci bir engelliyim. Adana da merkeze uzakta yaşayanlar iyi bilir belediye otobüsleri bazen gelmez bazende geç gelir bizim buradan 2 saate bir geçiyor. Öğle-ikindi vakitlerinde de geçmiyor. O vakitlerde dolmuş geldiğinde ona biniyorum. Dolmuşta öğrenci kent kartımı, otobüste engelli kent kartımı kullanıyorum. Dolmuşta engelli kent kartı geçmiyor. O yüzden 2 kartı kullanıyorum. Belediye, kişinin üzerine sadece 1 kent kart olabilir diyerek engelli kartı mı iptal ettirmiş. Ne yapabilirim yol gösterecek var mı? Engelli kent kartı mı açtırırsam öğrenci kapatılacak dolmuşlarda tam ücret vereceğim. Öğrenciyi kapattırıp, engelliyi kullansam bu seferde belediye otobüslerinde, ücretsiz hakkım varken öğrenci ücreti vereceğim.

Son düzenleme:
Dolmuşta engelli kartınız kullanmamanızın sebebi nedir? Hor görülmek mi? Benim yaşadığım ilde de o algı var da ben de çekinerek biniyorum ulaşım aracına.. O sebeple bu soruyu sormak istedim öncelikle

esmeradamm

Adana BŞB Seyahat Kartları Yönetmeliği'ne bakmak gerekir ama şöyle bir durum var. Dolmuşlarda niye engelli Kent Kart geçmiyor?

Mesela Adana'da ilçede falan mı yaşıyorsunuz? İlçeden kastım Kozan gibi.

eskiyim ben
Seyhan'da yaşıyorum ama köy gibi bir yer. Merkeze 13 km ve arabamda yok. Okula gidecek olsam mecburen dolmuşa bineceğim. Belediye otobüsü 2 saat bir geçiyor. Saat 10-15 saatlerinde geçmiyor. Birde akşam seferi var ama dolmuş yarım saate bir geçiyor. Mecburen dolmuşa biniyorum.

Eskiden öğrenci pasoları vardı. Biletle aynı anda kullanabiliyorduk. Dijital okumaya geçince Büyükşehirlerde sadece tek tip kartlara dönüldü. Siz bence öğrenci kartını iptal ettirin, engelli kartınızı alın. Okuldan ya da e-devletten de öğrenci belgenizi çıkarın engelli kartınızla birlikte bindiğiniz dolmuşa gösterin. Dolmuşçuya da tek kart kullanılması gerektiğini söyleyin. eğer sıkıntı yaşarsanız da bunu belediyeye bildirin. Dolmuşçular normalde öğrenci kartı sormaz.

Üst Alt