Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli Seyahat: Türkiyede Engelli Turizimi-Mevzuat, Sorunlar ve Öneriler

Çok çok çok kıymetli bir iş Levent Abi. Ellerinize sağlık. Umarım gezi yapan herkes görüşlerini paylaşır senin siten aracılığıyla. Murat'a da hayırlı olsun :)

Bir de Abi, twitter ve instagram'da engelsizseyyah adıyla hesapların var mı? Olmalı.

28/9 tarihli yazımda Ayvalık'ta bulunan ve kanuni zorunluluk olduğu halde 5 yıldızlı oteller olan Cundadaki Uyulama otelinde (Sözde uygulama oteli) ve Sarımsaklı da bulunan VE Ayvalık tesisinde inanmayacaksınız ama engelli odası olmadığını belirtmiştim. bu durumuda Cimer vasıtasıyla şikayet edeceğimi de eklemiştim. Sözümü tuttum ve Cimer'e baş vurdum. Aldığım yanıt aynen aşağıdadır.

Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde gönderilen elektronik posta iletiniz incelenmiştir.

Başvurunuza ilişkin inceleme neticesinde, şikayete konu olan tesis/tesislerden iddiayı kanıtlayıcı nitelikte evrakın (ödemeye ilişkin belge, konaklamayı ispatlayıcı belge, rezervasyon konfirmasyon belgesi, sözleşme, görsel doküman vb.) başvurunuz ekinde yer almadığı görülmüştür. Şikayetinizin değerlendirmeye alınabilmesi için, söz konusu belge/belgelerin dilekçe ekinde posta yoluyla Bakanlığımız evrakına gönderilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla bu aşamada şikayetiniz ile ilgili bir işlem yapılamamaktadır.

Bilginizi rica ederim.
Hani denilir ya "rüşvetin belgesimi olur..." diye. Ayni durum. Bunun belgesi mi olur kardeşim. Kapısına kadar gitmişsin, otel yetkilisine sormuşsun ve olumsuz yanıt almışsın. Bunun nasıl belgesi olur, bilemedim. Bu sadece umursamazlık ve ilgisizliktir. Otel orada, durumu ortada, bunun daha nasıl belgesi olur. Bu bir ihbardır, gönder yerel görevlini tespitini yap. Diyecek çok şey var ama.....

OturanBoğa Bülent kardeşim teşekkürler, bende paylaşsınlar istiyorum ama 1-2 kişi dışında ilgi pek yok. Bilhassa yaşadıkları yerler hakkında bile paylaşım yapsalar bile faydalı olur. Bu arada İnstegram ve twitter de hesaplarım var. Bu arada sitemiz 21-22 Ekim de Girne'de düzenlenen
ŞEHİRLERİ ERİŞİLEBİLİR KILMAK:MEWA BÖLGESİ ERİŞİLEBİLİR TURİZM ÇALIŞTAYI'na davet edildi. Demek ki sitemiz ilgili kuruluşlarca takip ediliyor. Bu durum hoşuma gitti. Yarın kısmetse Girne'ye gideceğim.Bu çalıştay için önerebileceğin kaynak var mı?

Levent54, çok ilgisiz bir cevap olmuş, şikayete esas konunun, "ö[FONT=sans-serif]demeye ilişkin belge, konaklamayı ispatlayıcı belge, rezervasyon konfirmasyon belgesi, sözleşme, görsel doküman vb." larla ne alakası varmış ki...

Resmen insanları bezdirmek için yapılıyor.

Genelde insanlar olumsuzluk karşısında sessiz kalmayı tercih ediyorlar, emeğinize teşekkür ederim.[/FONT]

Aldığım yanıt aynen aşağıdadır.
Bu tip durumlarda aslında CİMER değil de ilde bulunan erişilebilirlik izleme ve denetleme kuruluna başvuru daha doğru olabilir. Bir de Turizm Bakanlığı'na idari başvuru ile şikayet dilekçesi yazılabilir. İdari dilekçeye böyle yanıt yazamazlar, yazarlarsa o halde dava ihtimali doğabilir.

Fakat her şey bir yana şu cevabı yazan tam bir ahmakmış. Bu kadar laubali bir cevap verilir mi yahu?

Bu çalıştay için önerebileceğin kaynak var mı?

Aslında bu konuda bakanlığın yayınlamış olduğu çok net bir kılavuz var. Şuradan erişilebilirsiniz. Muhataplar burada yer alan kuralları yapsalar zaten her yer güllük gülistanlık olur. Ayrıca yine TSE Standartları var. Örneğin 9111 ve 12576 gibi standartlar birçok düzenlemenin nasıl yapılacağını izah ediyor.

bu yaz bacağım ameliyatlı idi ve merdiven inme çıkma yüzme vs hiçbirini yapamdım atel vardı koltuk değnekleri ...acı gerçeği direk gördüm bizzat yaşayarak heryer merdiven ....merdiven varsa asansör olsa o da yok.bunca senedir onca otelde de sadece bir adet otelde tekerlikli sandalye ile denize girilecek bir geçiş yolu yapılmıştı ve otelin adını hatırlmıyorum.bazı oteller de sahilde iki şezlongu engellilere ayırıyor eeeeee sahile inemedikten sonra o şezlong ne işime yarar ?????? daha duyarlı bir hükümetin ve gerçekten halkı milleti düşünen vekillerin gelmesi dileğiyle.

Bu yaz arkadaşımla egeye tatile gittik.
Telefonla otelerden fiyat alırken bi şey öğrendim, otellerden 2 bekar erkek kalamıyormuş.
Bu lafı bi çok otelden duydum.
Engelli olmama ragmen bi çok otel kabul edemeyiz dediler.
Sadece otel müdürü izin verirse olabilir dedi.
Bizde o tatil beldesine gidelim hem odaları görürüz hemde yüzyüze görüşürsek daha ikna edici olur dedik.
Neyse kabul eden bir otel bulduk.
Bu olay bana saçma geldi.
Tamam anlıyorum, bekar erkeklerin yada erkek grupların rahatsızlık verme durumlarını oldugunu ama özel bir durumumuz var, bunu nasıl göz ardı ediyorlar anlamıyorum.
Bu durum resmiyette olan bi şey mi yoksa otellerin kendi insiyatifimi anlamadım.
Konu hakkında bilgisi olanlar bizi aydınlatırsa sevinirim.

..bazı oteller de sahilde iki şezlongu engellilere ayırıyor eeeeee sahile inemedikten sonra o şezlong ne işime yarar ?????? ...

O kadar haklısınız ki, açıkçası bir otelde zorlandıysam tekrar o oteli asla tercih etmiyorum. Otelde kaldığım süre içinde de nerede zorlandıysam yetkililerden destek istiyorum, talepkar oluyorum. Taleplerimden bazıları olabiliyor, bazıları da mümkün olamıyor. Sanırım takipçisi olmadığımızdan makul olan bazı talepler düzelmiyor bir türlü...

...Bu yaz arkadaşımla egeye tatile gittik.
Telefonla otelerden fiyat alırken bi şey öğrendim, otellerden 2 bekar erkek kalamıyormuş.
...

Bunu ilk defa duydum hayret bir şey gay falan mı olduğunuzu düşündüler acaba...:eek: Şaka bir tarafa sanırım bazı sapların, biraz da sınırsız alkolün etkisi ile plajda güneşlenen kadınları rahatsız ettiklerinden olabilir, başka bir nedeni yoktur.

Sen tatili ayarla ama bana bir ay öncesinden de alo de... size refakat ederim...:cool:

ahahaha tmm haber ederim :p
Yok adamlar görmeden bunu dediler, kaldıgımız otelde adam dediki normalde bizde izin vermiyoruz ama siz temiz yüzlü insanlara benziyorsunuz :D
Dediğin gibi içip içip sapıtanlar oluyor sanırım.
Ama bunda bile bizi düşünmemişler.
Biz ne yapalım şimdi her tatile gidişimizde bi kadın mı arıyalım :D

Mami Junior, temiz yüzlü insanlar mı dedi harbiden, şaka gibi yani tipten kaybetsen tatil yapamayacaksın kendi memleketinde…:)

Bende kendimi yeni yerler keşfetmeye ve gezmeye adadım :) gittiğim yerlerle ilgili de hem fotoğraflar hem de videolar ekleyerek biz engelliler ile ilgili ne kadar uygun olup olmadığını paylaşıyorum istagram adresimde. Barborosharunsahin kullanıcı adıyla arayıp beni takip ederseniz sevinirim. inşallah verdiğim bilgilerle sizlerinde yeni yerleri görmesinde yardımcı olabiilirim.
OturanBoğa

mesela arkadaşlar bu yaz antalya sideye tatile gittim. orada bana tazı kanyonu ve köprülü kanyonu görmemi tavsiye ettiler. Hele ki tazı kanyonu muhteşem manzarasıyla harika bir yerdi. Sizlerinde gidip görmenizi tavsiye ederim; lakin biz engellilerin ulaşımı için bir kaç sıkıntılı yer vardı. araçla 200 metre kalana kadar ilerliyebiliyoruz. 200 metre kala tekerlekli sandalyemizle gitmemiz gerekiyor ama gideceğimiz yol patika bir yol fazlaca kayalık. onun için bize yardım edecek ve gücüne güvenebileceğimiz 1-2 arkadaşımız gerekiyor. arkadaşlarımın yardımıyla 10 dakika sonra o harika manzaralı tazı kanyonuna ulaştım. tüm bu ayrıntıları istagram adresimdeki reels videoların açıklasına da yazıyorum :)
istagram adresim : barbarosharunsahin

bhsahin, ilgine teşekkür ederim. Mümkünse gezi notlarını bana iletirsen "engelsizseyyah.com" sitemde memnuniyetle paylaşırım. Böylece daha fazla kişilerle paylaşmış oluruz.

Oturduğum semtte Florya Atatürk Ormanı bulunmakta. Buraya zaman zaman giderim. Normalde ormana aracımla girer, girişte ayrılan yere aracımı park eder ve ormanda dolaşırdım. Son gidişimde aracımla içeri girebileceğimi ama park edemeyeceğim, ben inince aracın dışarıya çıkarılması gerektiği, artık engellide olsa aracın park edilmesinini yasaklandığı söylendi. Bunun yeni bir uygulama söylendi. Bunun mümkün olmadığını, ben indikten sonra aracın kendi kendine mi gideceğini söyledim. Oradaki görevliler oldukça kibar davrandılar, ama "emir böyle "dediler. Bunun üzerine durumu beyaz masaya bildirdim. Yazım ve yanıtları aşağıdadır.
İ.B B. Beyazmasa Başvurunuz Başvuru No : 1-47977079706
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Başvurunuz:

ENGELLİYİM, TEKERLEKLİ SANDALYEDEYİM. NORMALDE ENGELLİ PLAKALI ARACIMLA GİDİYORDUK DEVAMINDA ORMAN İÇİNE GİRİP PARK EDİYORDUM SORNA DA ENGELLİ SANDALYEMLE ORMAN İÇİNİ GEZİYORDUM.
ŞU AN BÖYLE BİR HİZMETİLERİNİN OLMADIĞINI İFADE ETTİLER. BİLİR BEYİN BÖYLE BİR EMRİ VAR DEDİLER.
BU DURUM ENGELLİ VATANDAŞLARA FAYDASI OLMAYAN BİR UYGULAMA. KONUYLA ALAKALI HASSASİYETİNİ RİCA EDİYORUM.

Sayın Başvuru Sahibi;

İlgi : 09.11.2021 10:41:39 Tarih ve 1-47977079706 Nolu Başvurunuz

Başvurunuzda yer alan ile ilgili konu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kentsel Ekolojik Sistemler Müdürlüğü ile görüşülmüştür. Görüşme neticesinde tarafımıza verilen bilgi aşağıdaki gibidir:
"Sorumluluk alanımız olan Florya Atatürk Ormanında ziyaretçi araçlarının park edeceği uygun bir alan bulunmamaktadır. Bu sebeple engelli araçla girilip aracın dışarı çıkması gerekmektedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz"
Hani engellilere kolaylık sağlanacaktı. Bu sağlanan kolaylığın geri alınmasıdır. Bumu engelliye dönük belediyecilik. Bu arada park kapısı oldukça meyilli bir yerde olup, kapının yakınında yer bulmakta, gelen ziyaretçilerin aracları nedeniyle ile yakında yer bulmakta oldukça zordur. Koca ormanda iki araclık yer ayırmak o kadar zormudur. Yeni düzenleme yapıyorsunuz ve bu düzenleme ile engelli araçlarının park imkanını ortadan kaldırıyorsunuz. Lütfen samimi olun.

Hayırlı günler cümleten.
Seyahati seven bir insanım ancak bu seyahat esnasında sağıma soluma sakat bir insanın gözü ile bakarım her zaman. Ve bu gözle tespit ettiklerimi durum değerlendirmesi olarak burada -tatil seçenekleri, -yerel yönetimler, -ulaşım başlıkları altında paylaştım. İlgilenenlere arz edilir.
Selametle.

Nasıl gezeceğiz? Uçak biletleri uçtu ve hayat şartları çok zorlaştı. Yabancı kurumsal bir firma bulursam, eğitim için yurtdışına falan yollarsa ancak öyle gezerim.

Levent Bey 15.10.2021 tarihli bir mesajınızı okudum. Mesajınızda tatil yörelerindeki bazı konaklama tesislerinde engelli odasının bulunmamasını CİMER’e bildirdiğinizi belirtip, kendilerinde alınan garip ve küstah cevabı aktarıyorsunuz.
Kanka derecek seviyede yakın dostum tarihçi profesör Kültür ve Turizm bakan yardımcısı idi. Malazgirt savaşı kutlamaları hazırlıklarını teftiş ederken o yörede 2019 yılında trafik kazasında vefat etti. Kendisi sağ olmuş olsa idi bu konuyu çözüme kavuştururdu zira kendisi ile buna yakın bir konuda bir görüşmemiz olmuş ve o konuşmamızda bir teftiş projesinden bana bahsetmiş idi. Öte yandan sırf engelliler için ileride belirlenecek iki veya üç tatil yöresine (ki biri orman içi idi) tatil köyü kurmak (daha doğrusu devlet teşvikli) konusunda fikrimi sormuş idi. Ama nasip olmadı, ömrü vefa etmedi. Allah rahmet etsin.
Açıkçası ben CİMER’den aldığınızı belirttiğiniz cevabı okuyunca çok şaşırdım. İşin güzeli ve doğrusu ‘belge’ diye tutunmak yerine, yapılan ihbar/şikâyet doğru mudur diyerek gidip yerinde bir kontrol yapmak.
Biz engelliler/özürlüler/sakatlar okuyup, adam olup kamuda belli mercilere gelmedikten sonra bizlere verilenlerle yetinmek zorundayız maalesef. Bizlere bir şeyler verenler de ne yazık ki masa başında bir iş yaptıklarını, bizlere sözüm ona lütufta bulunduklarını sanıyorlar ancak her şeyi ellerine yüzlerine bulaştırıyorlar.
Selametle.

Uzun süredir planladığım ve ancak bu yıl (Şubat ayında) gerçekleştirdiğim Bangkok gezi notlarım aşağıdaki linktedir.

https://engelsizseyyah.com/engelliler-icin-bangkok/

İlginç bulacağınızı umduğum bu uzak doğunun değişik şehrin gezi notlarını sizlerle paylaşıyorum. İnşallah bir gün yolunuz düşer. Faydalı olması dileği ile.

sahane bır anlatımla bızlerıde gezdırmıssınız neredeyse cok ılgıncmıs uzakdogu
mucevher gıbı tapınaklarıyla mest oldum
bılhassa ıkı ayak kosarken sızın gıbı tekerleklı sandalyede boyle gezıler yapabılgınız ıcın sıze gıpta ettım cok tesekkur ederım
neredeyse ulasamamak gıbı olayları fazla yasamadan esınızle bırlıkte boyle sahane gezı cok ama cok ozendım
sızı kutluyorum
bır ısıtme engellı olarak ne kadar ıkı saglam ayakla ne kadar gezsekte anlatılanları duyamıyoruz okuma yoluyla haberımız oluyor bu fotolar anlatımla bu solenı sıtemızde bıze yasattıgınız ıcın cok sevındım

Öncelikle böyle bir girişimde bulunduğunuz için sizlere çok teşekkür ederim. İnternet sitenizde sadece seyahatler ile ilgili değil daha birçok alanda hayata farklı bakmamızı sağlayan yazılar da mevcut. Bundan sonraki süreçte sizi yakından takip edeceğim.

Levent54

Limak Atlantis otelde konaklama fırsatı buldum, hayatımda şimdiye kadar hiç tatil yapamadığımı farkettim. Havuz da bulunan lift, liftin konulduğu yer, çalışanların gösterdiği ekstra özen harikaydı. Arkadaşlar sadece otel girişinde ufak bir basamak var, yardım ile çıkılabilir. Odalar, otel içi, restaurantlar, lavobalar vb. yerlerde hiçbir sorun yaşamazsınıZ.

Limak otellerinin hepsi böyle. Bende Limak kemerde kaldım. Aynen öyle. Merak ettim Müdürü ile konuştum. Otel yapımında çok sevdikleri bir ustaları düşüp felç kalmış. Ondan sonra tüm otellerinde bu konuda hassas davranmışlar. Ama fiyatlar paralı engellilere uygun.

Ve maalesef tüm girişimlerimize rağmen 5 yıldızlı otellere bile havuz lifti ve plaj için sandalye mecburiyetini sağlayamadım.

Üst Alt