Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli raporuna itiraz ve yeniden başvurma süreci nasıldır?

mutaf_37

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
2
Engelli raporu basvurumuzda istenilen oranı alamadığımızda nereye itiraz edebiliriz?Ayrıca başka hastaneye tekrar ne zaman engellilik raporu için basvurabiliriz?

@mutaf_37

Raporu aldığınız tarihten itibaren 1 ay içinde İl Sağlık Müdürlüğü'ne itiraz edebilirsiniz. İtiraz etmek istemiyorsanız eğer yeni rapor için 6 ay sonra istediğiniz hastaneye başvurabilirsiniz.

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Etlik Şehir Hastanesi içine taşındı. Konum olarak tam Antares AVM karşısına denk geliyor giriş kapısı.

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, Etlik Şehir Hastanesi Kampüsü G 6 Kapısı,

Benim süreli raporun bitmesine 4 ay kaldı hastahaneye başvurdum herhangi bir bölümden hastalıgında iyileşme ya da kötüleşme durumu bildirir yazısı alman lazım dediler.

@mutaf_37, Rica ederim hastalığınız ile ilgili muayene, sonuçlar veya kullandığınız ilaçlar varsa bu gibi raporları da yanınızda götürün doktorların işini birazda olsa kolaylaştırır faydası olur. İnşallah istediğiniz oranı alıp uğraşmazsınız tekrar iyi günler.

@ronaldo7

Raporların geçerlilik süresi
Madde 11-7
Süreli olarak düzenlenen raporlarda, sürenin bitmesine altı aydan kısa bir süre kalması durumunda, engelli bireye talebi üzerine tekrar rapor verilebilir.

Engelli raporu yönetmeliğine göre sizden öyle bir durum bildirir yazısı istemeleri için bir gerekçeleri yok yanlış bir değerlendirme yapmışlar. Zaten 4 ay kalmış dediğinize göre rapor süresinin bitmesine.

Alo 184 bakanlığı aradım onlar da itiraz edeceksiniz il müdürlüğüne dediler.Hastahane kesinlikle izin vermiyor üsteki belirttigim durum bildirir yazısı almadan

@ronaldo7

184 aradığınızda itiraz edip yeni rapor alabilirsiniz demişler, hastanedeki memur ise yeni rapor alabilmeniz için durum bildirir yazısı istemiş. İkisi de birbirinden farklı şeyler söylemiş. Sizin durumunuzun ikisi ile de alakası yok.

Engelli Rapor Düzenleme Yönetmeliği

Yukarıdaki linke tıklayıp sizde okuyabilirsiniz.

Ben bizzat kendim itiraz ettim yakın zamanda(3 ay önce).

E-devletten itiraz etmek istediğiniz raporun RENKLİ çıktısını alıyorsunuz.
Bulunduğunuz ilin Sağlık Bakanlığına gidiyorsunuz,itirazda bulunacağınızı söylüyorsunuz.

Neticesinde sizin için bir randevu oluşturacağız ve telefonla ulaşım sağlayacağız diyorlar.

Randevunuzun saatini tarihini sizi telefonla arayıp bildiriyorlar.

Her vatandaşın 6 ayda bir ücretsiz rapor talebinde bulunma hakkı var.Eğer eski raporunuzu aldığınız tarihin üstünden henüz 6 ay geçmemişse itiraz için randevunuzun oluşturulduğu hastaneye belirli bir ücret ödemeniz gerekecek.(1000 küsür tl idi ben gittiğimde.)

Her birime tekrar muayene oluyorsunuz sonrasinda e-devlette raporunuz yayınlanıyor en fazla 2 hafta içerisinde.

Yeni rapor, eski raporu geçersiz sayıyor.Aldığınız en son rapor her zaman sizin geçerli tek raporunuzdur.

@famecatcher

Yazdıklarınız ve yaptığınız işlemler hepsi doğrudur olması gereken işleyiş böyledir. Burda bazı arkadaşlar eski tarihli raporları yenilemek isterken bile bazı hastaneler git doktordan durum bildirir yazısı al diye engelli kişiye rapor vermek istememiştir böyle bir hakları yoktur. Yeni alınan bir rapora 1 ay içinde itiraz edebilirsiniz. Eski tarihli rapora git itiraz et sonra rapor al diyemezler zaten.

Engelli raporu alındıktan sonra verilen orana itiraz için sizin yaptığınız işlemleri yapabilirler. İtiraz etmek istemezse eğer 6 ay bekleyip istediği hastaneden tekrar rapora başvuru yapabilir bunda hiçbir engel yoktur.

Bazen %40 gibi sınırda olan arkadaşlarımız gidip oranını yükseltme %50 %55 olsun diye tekrar rapora başvuru yapıyor ve %35-38 alıp sonu hüsran oluyor. İtiraz veya 6 ay bekleme süresi derken süreç uzayıp gidiyor.

@famecatcher,

Yazdıklarınız çok faydalı oldu benim için..İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim..Ben inşallah önümüzdeki ay yani 2023 Nisan ayı içerisinde kafamda belirlediğim 2 hastaneden birisinde engelli raporu için başvuracağım inşallah..2006 Nisan girişli olduğumdan ve 18 yıllık hizmetim için %60 gerekiyor bana..O nedenle seçeceğim hastaneden birisinde %60 alamazsam önce itiraz hakkımı kullanayım diyorum..Akabinde sizin dediğinizden anlaşılan 6 ay sonrasını beklemeden 2.'ncı bir hastaneden parayla tekrar engellik için heyet raporuna başvurabilirim sanırsam(Yanlış anlamadıysam)

@BnymnYldz,

Şimdi burada hangi sorunu tartıştığımız önemli .Eski tarihli raporu yenilemeyi değil konu, eski tarihli 1 yıl süreli raporun bitmesine 6 ay (benim 4 ay ) kala hastahaneye müracaat ettiğimde bana rapor merkezindeki görevliler senin raporun yenilenme süresine daha 4 ay var raporu yenilemen için herhangi bir hastalıgında iyileşme ya da kötüleşme oldugunu gösteren durum bildirir kağıdı alman gerekir bunun için önce ilgili doktora basvurup rapor yenilemeye uygundur kagıdı alman gerekir dediler.Ben de dedim ki mevzuatta 6 ay kala engelli raporu yenilenebilir yazıyor dedim bana hayır öyle birşey yok dediler.Alo 184 ü aradım orayı çok ciddiye almamakla beraber bana 10dk sonra dönüş yaparak 5dk boyunca engelli raporu yenileme yasasını okuyup ee benim durum hangisine giriyor dedim siz il saglık müdürlügüne yenileme için dilekçe vereceksiniz dediler.daha da üstelemedim bıraktım.

Şimdi sorum şu raporum 1 yıl süreli ve bitmesine 4 ay kaldı.Ben direk randevu alıp ücretsiz olarak ve herhangi bir heyet doktorundan durum bildirir kagıdı almadan rapor yenileme işlemlerine başlayabilirmiyim ? bunun net ve mantıklı cevabını alo 184 bakanlık dahil alamadım malesef

@ronaldo7, 1 hafta oldu olmadı raporum çıkalı Eskişehir İl Sağlık müdürlüğüne gittim rapor 88 çıktı itiraz için bilgi istedim bu arada rapor sürekli bana şehir hastanesine gönderebileceklerini söylediler 1000 TL hastaneye ücret ödeyeceğimi belirterek sehir hastanesini istemedim başka bir devlet hastanesi daha var orası olsun istedim olmaz dediler. sizi ilgilendiren kısım burası sanırım dediler ki 6 ay sonra benim istediğim hastaneye yeni rapor için başvurabilirsin ücret ödemeden her hangi Bi şart falanda yok ama 6 ay sonra hastaneye gittiğimde ne derler bilmiyorum

Az önce tekrar bakanlığı aradım alo 184 aynı soruyu sordum.sürenin bitimine 6 ay kala raporunu hiçbir şart sunulmaksızın normal bir şekilde yenilebilirsin biz gerekli bilgilendirmeyi hastahanenize yapıyoruz olacagız dediler.Beni o gün mağdur ettiler o ne olacak.

@ronaldo7

Eski tarihli rapor içinde başvuran bir arkadaşımız vardı onun için örnek verdim. O durumda bile herhangi bir durum bildirir yazısına gerek olmadan işlem yapılmalıdır.

184 ile yaptığınız görüşmenizde size söylenenleri ciddiye almamakta son derece haklısınız. 184 rapor yenileme dilekçesi vereceksiniz diyerek olayı daha farklı saçma bir boyuta getirmişler.

Sizinde yazdığınız gibi mevzuata göre süreli raporlara istinaden rapor tarihinin bitimine 6 ay kala engelli kişinin isteği üzerine rapor düzenlenmesi gerekir.

Sonuç olarak sizin durumunuza göre istediğiniz zaman istediğiniz hastaneden herhangi bir ücret ödemeden yeni engelli raporu almanızda hiçbir engel yoktur.

Bu gittiğiniz hastanede rapor başvurunuzu kabul etmezlerse, hastanedeki Hasta Hakları Birimi veya Başhekimliğe durumunuzu anlatıp şikayetinizi yapabilirsiniz.

@ronaldo7 Bu mesajı yazarken yeni mesaj yazmışsınız olay çözüldü sanırım. Doğru söyleyen bilgili bir memur ile görüşme yapmışsınız. Başvuruyu yapın en kısa sürede raporunuzu alırsınız inşallah. İyi Akşamlar

Arkadaşlar merhaba bu gün tarihli engeeli raporu çıkarttım ist.Lütfi Kırdar eğitim ve araş.hastanesinden verilen oran beni kahreti yaklaşıkk 20 yıldır engelliğ rapor alıyordum oranlarımın hepsi %50 nin üzerindeydi bu yeni gelen 16.04.2024 tarihinde e-devletime düşen rapor oranım %30 verilmiş hiç bu duruma düşmemiştim bu güne kadar
ne yapacağımı bilemiyorum
konu hakkın da BİLGİ SAHİNİ ARKADAŞLARIN YORUMLARINI BEKLİYORUM :( :( :(

@odeb85, Geçmiş olsun, rahatsızlıklarınızda acaba bir iyileşme durumu oldu mu. Belki de eski tarihli rapor oranlarınızın şu an güncel engelli oran cetvelinde karşılığı bu olabilir. Hastalığınız konusunda biraz bilgi yazabilme ihtimaliniz varsa bilgisi olan bir fikir verebilir. Yeni aldığınız bu engelli raporu için il sağlık müdürlüğüne 1 ay içinde itiraz ederseniz tekrar hastaneye sevk edilip yeni rapor alabilir veya bekleyip 6 ay sonra yeni rapor için başvuru yapabilirsiniz.

@BnymnYldz,

BÜNYAMİN BEY MERHABA

bugün çıkarttım raporumu aynı hastaneye gittim 5 yıl önce yine aynı yerden çıkartmıştım
dün raporum geldi %53 raporumu düşürmüşler %30 a yetiyormuş gibi birde 5 yıl süre yapmışlar

göğüs hastalıklarından vernişler
Z. DR. HASİBE ÇİĞDEM ERTEN - Bilinen akciğer ahstalığı yok. skolyoz nedneiyle
opere olmuş. ss doğal sA:98 oh. pa:spesifik hastalık bulgusu izlenmedi. sft: FEV1 %77
FVC%90 ORAN:69. Göğüs ahstalıkları açsından engelili koranı %10 dur.

ortopediden vermişler omurgamda platinle yaşıyorum
UZ. DR. DOĞUKAN SAĞIROĞLU - ..... OPERE TORAKOLOMBER SKOLYOZ (15 YIL
ÖNCE İÜ İSTANBUL TIP FAKÜLTESİNDE). TABLO 1.6 HASTADA LOMBER
FELKSİYON: 45- EKSTANSİYON:10. LATERAL FLEKSİYON: 20 DERECE. TABLO 1.5
TORAKAL HAREKET YOK TABLO1.4SERVIKAL HAREKET TAM LOMBER 12
TORAKAL7 SERVİKAL 0 TOPLAM ENGEL ORANI 18

birde göz hastalıklarından
Z. DR. AHMET SERHUN TACER - görneler tashihle 0.8 / 0.8 ös doğ lf doğa oran 5 vermişler napacamıo bilmiyorum

@odeb85, Neredeyse yarı yarıya düşmüş oranınız kötü bir durum. Engeliniz var ama bu verilen %30 oran ile resmi olarak engelli sayılmıyorsunuz artık maalesef. Bu rapor için yapacak bir şey yok artık. İki seçenek var şu an yapabileceğiniz itiraz veya 6 sonra istediğiniz bir hastaneden tekrar rapor başvurusu.

Evet @odeb85,
20 yıldır engelliyken birden iyi mi oldun
Allah'ım yaa🤬

@BnymnYldz,

Sakatlık oranı cetveli’ndeki oranlar değişebiliyor mu?
Bir de Doktorlar sadece bu cetvele bakarak mı oran veriyorlar duygusuzca..
Hastanın neler yaşadığını ciddi sıkıntıları da dikkate alıyorlar mı

@çirkin1, Bazı hastalıklar için güncelleme yapıldığı olmuş. Evet doktorlar bu cetvele bakarak oran veriyorlar.
Böyle bir oran cetveli olduğu halde bile doktorlar bazen kendi değerlendirmesine göre eksik/fazla oran verebiliyor.
Hastanın neler yaşadığı derken psikolojik açıdan bahsediyorsak eğer, psikiyatri doktoruda ayrıca değerlendirme yapabilir.

@çirkin1, kardeşim ne demek istediğini tam olarak anlamış değilim
Evet @odeb85,
20 yıldır engelliyken birden iyi mi oldun ???

Yok @odeb85, öyle değil elbette iyi olmak herkes ister ama Ben orada biraz doktorlara sitem ettim
20 yıldır bu kişinin rahatsızlığı var mesela, doktorlara soruyorum: sen neye dayanarak oranı düşürüyorsun

Üst Alt