Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli olup işe girmek işkence!

tekgoz123

Üye
Konular
26
Reaksiyonlar
7
Sakaryadan yüzde 47 engelli ( ruhsal 30 görme 13 konuşma 10 ama konuşma sorunum yok o biraz hata olarak eklendi) neyse iş arıyorum iskurdan 3 hafta da zar zor bir gıda fabrikası çağırdı gittik sağlık testi için balaban sağlık denen yere gönderdiler doktorla konuscaksin dediler is başı yapacaksın pazartesi neyse ben bugün gittim 9 da doktor yok 10.30 gittim yok öğlen gel dediler doktor yok en son raporun resmini çekip doktora attılar işte doktor benimle görüşmeden 10 sn konuşmadan ret verdi 3 dakika da 😀🤣

Bizim iş olayı başlamadan bitti hem maddi hem manevi yara oldu benim için zaten param yok

işin özü engelli olmak bu ülkede işkence rezillik sağ göz görmeden dogacagima keşke doğarken ölseydim diyorum bazen Allah herkese kuvvet versin

@tekgoz123, bende iş arıyorum engelli işçi arayan yerlere gidiyorum bende 64 engelliyim sağ bacağım da protez var adam bunu bile bile dalga geçer gibi yok 12 saat çalışıyoruz yok sürekli ayakta oluyoruz diyor dalga geçer gibi

@tekgoz123,
Ben 2010 TEMMUZ ile 2019 NİSAN arası İSTANBUL da hemde ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞTIM. Bi girdiğim işte enfazla 35 gün dayanabiliyordumdu. Ondan sonra kendimi işsiz ve sokakta buluyordum iş ararken. Bu konuda kardeşlerim benimle dalga geçiyorlardı. 😁😁 Genede bu zaman zarfında 2.440 gün SSK olmuş oldu.

Şimdi 5 yıl oldu KAMU da çalışmaktayım.

Son düzenleme:
@tekgoz123, aynen devlete sorsan oooo neler yapmıyorki 1600₺ olan gss borcumu sildiremedim bir de dalga geçer gibi gün boyu oraya git buraya git şunu al bunu al diye uğraştırdilar sosyal hizmetler Allah hepsini bildiği gibi yapsın ama milyonlarca Suriyelilere bakarlar büyük futbol takımlarinin ve şu geçen heyelan olan madenin trilyonlarca vergi borcunu silerler

Umarım yakın zamanda iş buluruz maaşım vardı engelli onuda kesti zaten intihar etmem inşallah iyice bunaldım hayattan bu ülke zaten zor engelli olmak daha da zor

Bende sınavdan sonra başvurmaya başlayacağım bakalım. Gerçi pek umudum yok. Engelli olmadan önce bile iş bulamıyordum. Bakalım inşallah bir baltaya sap olurum. Psikiyatride trsmye git diyor. Engelli kart çıkart, trsmde iş bulurlar diyor. Nasıl olacaksa artık. Herkes başından savmanın derdinde. Ekpss atamaları inşallah biran önce olurda kurtuluruz bu dertten.

Dertler hiyerarşisi memleket.
Açlık sınırı 20.000, yoksulluk sınırı 50.000 TL, insanlara 2000 TL engelli maaşı veriyorlar ve onunda bir sürü şartı var. Bu nasıl bir mantık nasıl bir vicdan. Ben sağlıklı bir insandım zor çalışma şartları, maddi imkansızlık, insanların ahlaksiz, acımasız oluşu, siyasilerin sacmaligi beni hasta etti ya. Az kaldı intihar etcem başka kurtuluş yolu yok çünkü. Bu yaştan sonra yurtdışında da yapamam bu psikoloji ile. İnsan yataktan odadan çıkmak istemez mi ya. Ne hale getirdi bu memleket insanları…

@testertr,

İs bulsam zaten ruh sagligim düzelecek ama iş yapmak istesem de iş yok bulsanda saçma nedenle almıyorlar doğmaz olaydım bu ülkede lanet olsun

@kaybedenler kulübü..,
Evde abim sigortalı çalışıyor diye 5 kişiyiz ama kestiler Sakarya sosyal yardımlaşma böyle Suriyeli olman lazım

@testertr, 1600₺ olan gss borcumu sildiremedim. Birde sileceklermiş gibi beni sosyal hizmetler bir gün boyunca oyaladı şu evrakı yaptır şu evrakı getir belki 10 taneye yakın resmi kuruma gittim istediklerini alamk için bunların içinde bankalar yok onları eklemedim 4 ayrı bankaya gittim hesabı yoktur yazısı aldım 100 taneye yakın soru verdiler onları cevapladım eeee sonuç hiçbir şey silinmedi hepsinin allah ........ Versin ama büyük futbol kulüblerinin yada şu geçenlerde heyelan olan altın madenin trilyonlarca vergi borclarini bir kalemde silerler baktıkları milyonlarca Suriyelide cabası bana ne bir yapabileceğim iş buldular nede gss borcumu sildiler eee bu devranda elbet bir gün dönecek

@kaybedenler kulübü.. benimde GSS borcunu silmediler. Sonra ilaç alamayınca mecbur ödedik. Artık her ay ödüyorum. İşsiz engelliye birde 600 TL borç ödetiyorlar. Ödemezken iğne olmuşum poliklinik muayenesinde çıktı ödemeden muayene etmediler. 6tl için muayene etmediler düşün. GSS yi mecbur ödüyoruz. İşte iş bulabilirsek kurtulacağız. Yada ekpssden atanırsam kurtulacağım

@testertr, allah allah 600₺ değil galiba bana her ay 402₺ gss borcu çıkıyordu geçenlerde ödedim kurtuldum hastanaye de gitmedim gitsem muayene olsam ilaç yazdirsam bukadar gam etmezdim bedavadan param gitti bildiğin haraç bu sistemde engelli olduğum işsiz olduğum belli değilmi neden böyle engelli ve işsiz bireylerden haraç kesiyorsunuz colugunuzdan çocuğunuzdan çıksın inşallah

Lanet olsun ben verdiği 3 kuruş sadaka engelli masinida istemiyorum alsın Suri kardeşlerine versin bana iş bulsun yeterli iş bulsun bana elim ayağım tutuyor görüyorum

Sözde Müslüman ülkeyiz
Allah korkusu olmayan Acımasız Hor ezik görenler var biz engellileri
Ekmeğimize oynuyorlar lanet olasılıklar
Bende cocukluktan Eller ayaklar güçsüz teknisyeniydim işyerinde bir ara çok üstüme geldiler inanmadılar stressiz hafıza kaybı yaşadım sadece iş bilgileri gitti 14 yıllık tecrübe iyice zorlaştı calışmak yardımcı olan şef masaları iş verdi Engelli raporu çıkarınca yeni gelen kansız genç yöneticiler uğraştı Uyanık demiş çalışanların hakkını yiyormuşum masabaşında yidirmeşmiş maaşımı düşürdü 2 yıl atmaya çalıştı başkan oldu bastırdı erken emeklilik gerekçesiyle attırdı
Kendi 36 yaşında genel müdürü oldu
Haktan bahseden torpille kul hakkıyla genel müdür oldu
Allah korkuları yok lanet olasıcılar
Allah yardımcımız olsun 5 yıldır bende devlete cimerden sosyal medyadan yazdım iş mahkemesi kazandım 3.5 yıl sürdü
Ne Yardım eden ne dinleyen var
Akıl veren çok

Son düzenleme:
Kolay gelsin cümleten.

Sevgili arkadaşlar iş aslanın ağzında. Ya sırtı, ensesi kalın, hatırlı bir dayınız filan olacak ya da bazı meziyetleriniz. Yani işverenin sizi seçmesi için başkalarında bulunmayan hünerleriniz, becerileriniz ve de en önemlisi ikna edici tatlı bir diliniz ile işi kapmaya yönelik kararlı ve azimli duruşunuz.

Bunlar yoksa sağlam adamlar bile iş bulmakta zorlanırken bizlerin şansı azalıyor maalesef. Bunlar özel sektör için gerekli.

Kamu için ise tabii ki sınava iyi hazırlanmak gerek.

Hatırlı, sırtı kalın dayı kısmını geçelim burada anlaşılmayan bir şey yok. Kamu kısmını da geçelim zira orada da anlaşılmayan bir şey yok, anahtar sınavda elde edilen başarı.

Asıl zor olan özel sektörde biz sakatların kendisine yer bulabilmesi. Burada da işte devreye beceri kısmı ve diğerleri giriyor. Bu becerilen başında da lisan öğrenmek var. Sakin olmak var. Tatlı dilli güler yüzlü olmak var.

Ev sahibi evini hafif kekemeliği olan bir delikanlıya kiralar. Çatalca’daki gümrükte iş bulmuş ve taa Gemlik’ten kalkmış gelmiş buraya. 3 veya 4 gün sonra telefon açıp evi boşaltacağını zira işten ayrıldığını söyler delikanlı. Sebebine gelince kavga etmiş amiri ile. Söylediğine göre amiri bunun kekemeliği ile dalga geçmiş. Zor iş. Adamın belli ki işe ihtiyacı var, Sussa ve terbiyesizliği sineye çekse bir türlü, susmasa başka türlü.

Size hem kendimden ham de başkasından misal vereyim. Ben lisanım sayesinde devlete girdim, lisan tazminatı aldım çalışırken, yetmedi çalışırken ikinci bir lisan daha öğrendim. Emekli oldum bu kez özel sektör peşime düştü. Niye? Hem lisandan hem de iş tecrübesinden ötürü. Bir lisan hayatıma yön verdi. Devlet mülakatında beni sözlü olarak imtihan eden profesöre çatır çatır cevap verdim azimle ama doğru şekilde. “Lisan konusunda iddialıyım, sınava girenler arasında benden daha iyi konuşan ve yazanı bulamazsınız” dedim, adam güldü. İş hayatımda eşek gibi çalıştım, eşek, eşek. Millet saat 18 oldu mu çeker giderken ben kaldım geç saatlere kadar. Hakkını yemeyeyim Canan isimli bir kızcağız daha vardı o da benim gibi çok çalışırdı. İkinci çocuğum doğduğunda onun yüzünü sadece hafta sonları gördüm uzun süre zira ben eve gittiğimde mübarek gece uykusuna dalmış oluyordu. İşi en ince püf noktalarına kadar öğrendim. Öğrendim çünkü sakatım diye kimsenin beni ezmesine, hırpalamasına izin vermedim, Vallahi de vermedim Billahi de vermedim. Çalıştığım yerde kolu omzundan itibaren olmayan bir arkadaşım vardı onu çok eziyorlardı. Çok üzülüyordu, ben de üzülüyordum. Özel sektörden sonra şirketlerde ve birkaç vakıf üniversitesinde ders verdim. Hepsi lisanım sayesinde oldu. Çalışmayı tamamen bıraktıktan sonra evde biraz tercüme işleri ile uğraştım. Hala da yaparım arada sırada ama şu an başka bir uğraşım var tercümeye ayıracak zamanım yok. Gelen talepleri pek kabul etmiyorum.

Lisan, lisan, lisan. Tarzanca da olsa bir lisan öğrenin. Şimdi elinizi sallasanız herkes İngilizce biliyor, Fransızca ve Almancanın ehemmiyeti kalmadı. Antika lisanlardan para kazanırsınız.

Beceri sahibi olun. Hiçbir işe girmemiş olsanız bile mesela tespih işi ve tahta oymacılığı ile uğraşın. Hem kafanız rahatlar hem de mutlu olursunuz, “ben bir işe yarıyorum” dersiniz. Bir müzik aleti çalın. Ney üfleyin mesela. Şimdiki devir gitar devri değil ama ney üfleyince para kazanmanız daha kolay olabilir bu devirde. Ben bir müzik aleti çalmayı öğrenmediğim için çok pişmanım. Benden iş geçti, yaş 67 ama sizlerin önünde kocaman bir gelecek var. Zamanı boşa harcamayın. Burada laklak etmek kimseye fayda sağlamıyor.

Eurosport kanalında bir erkek sunucu var. Adı aklımda değil. Bu zat tekerlekli iskemle kullanıyor ama akıcı bir lisana sahip. Eurosport kanalında o güzel sesi ile çok güzel şekilde anlatıyor spor faaliyetlerini. Yazmış eurosport kanalına, fiziki durumundan bahsetmiş, adamlar görüşmeye çağırmışlar, “senin tekerlekli iskemle kullanıyor olman bizi ilgilendirmez” demişler ve adamı hemen işe almışlar. Lisanı sayesinde girdi işe bu zat.

Özel sektörün belli sayıda sakat çalıştırma zorunluluğu var. İşkur’a da form doldurmuştum. Bir gün telefon açtı bir şirket. “Evrakları yollayın sizi kadroya alacağız” dedi. “Hangi pozisyonda çalışacağım?” diye sorduğumda (ben müdür veya grup md. kadrosu istemiştim müracaatta) “fiili olarak çalışmayacaksınız, çalışıyor gözükeceksiniz ve avantajınız SSK’lı olmak.” dedi. Benim zaten kapı gibi devlet güvencem varken ben bu terbiyesiz davranışı ne yapayım? İşkur müracaatımı iptal ettim. Maalesef özel sektörün bize bakış açısı bu.

Allah hepinizin yardımcısı olsun. Hayırlı, bereketli ve mutlu işler nasip etsin.

Selametle

@tekgoz123 kardeş, psikiyatrik tedavi görmese de bir sürü suç işleyip topluma zarar veren mahlukatlar var . Ama bizler kendi halinde yaşayan GBT'si temiz , zararsız kişiler olduğumuz halde bu topluma yaranamıyoruz. Bize sahip çıkılması lazım.

Hocam psikiyatrik engeliler diyorsun da ben burada iki defa filan anlattım. Dolayısıyla detaya fazla girmeyeceğim tekrar oluyor. Çocukcağız rahatsız idi, müdürün bir tanıdığının evladı imiş. Hiç bir serviste tutunamadı. Müdür beni çağrıp "senin yanında çalışsın, sen idare edersin onu" dedi. Valla servisteki arkadaşlarla konuşup hep beraber delikanlıyı gibi idare ettik birlikte ama akıllı birisiydi de kerata, biz çalışmasından memnunduk. Lâkin bir gün yok yere haksız yere kavga çıkardı alakasız birisi ile ve atıldı haliylen.
Demek istediğim psikiyatrik rahatsızlığı olan arkadaş da biraz kendisine dikkat etmeli, sakin olmalı.
Selametle

@alifatih1958 bey, üstteki mesajı kime yazdınız ? Öfke kontrolü konusunda haklısınız. Psikiyatrik tedavi görmeyen kişilerin de dikkat etmesi gereken bir şey. Şimdi aklıma geldi; kuzenim uyuşturucu yüzünden maddeye bağlı psikoz oldu. İlaçlarını da kullanmıyor. Geçenlerde, evde öfke patlaması yaşamış. Cam , çerçeve indirmiş. Ablasına fiziksel şiddet uygulamış. Eve polis geldi ve zorla hastane yatışı yapıldı. Sadede gelirsek, haklısınız...

Son düzenleme:
Üst Alt