Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli olduğunuzu saklıyor musunuz?

berk3435

Üye
Konular
17
Reaksiyonlar
0
Aslında anket düzenlemek istedim. Ama yolu yok sanırım. Eğer görünürde fiziksel olarak bir şeyiniz yoksa ama başka sebeplerden dolayı engelliyseniz bunu arkadaşlarınız, akrabalarınız, komşularınız vb. kişilerden saklıyor musunuz? Neden?

Bu arada ben kendi açımdan cevap vereyim; samimi olduğum bir kaç arkadaşım biliyor. Akrabalarımdan da yakın hissettiğim bir kaç kişi biliyor. Aslında bana kalsa saklanacak bir şey olarak görmüyorum ama ne bileyim insanların acır bir şekilde bakmasını istemiyorum sanırım ondan dolayı söylemek istemiyorum. Diğer taraftan ise; engelli bir kişi gördüğüm zaman bende onlara acıyacak bir şekilde bakmıyorum. Herhangi birisine davrandığım ve baktığım şekilde bakıyorum. Aslında olması gerek bu ama bizim toplumumuzda biraz zor oluyor sizinde bildiğiniz gibi. Yoksa o bilmiş, şu bilmiş, umrumda değil. Ben yine benim sonuçta.

tb2nhf

Ankilozan Spondilit, Görme kaybı, hafif mitral yetersizlik ve uyku apnesi.

saklamıyorum.
eleştirecek olanlara da ki, çıkmıyor değil mesela işin iyi devlet sana bakıyor diyenlere "Gel Seninle Yer Değişelim" diyorum ve yüzündeki manaya dikkat kesiliyorum.

Berk3435 ben şizoyum mecburen saklıyorum işten kovarlar akrabalar adam coluk cocuga zarar verir diye korkar saklanması gereken hastalık bunlar diğerlerini saklamaya gerek yok

Eşimde görme kaybı var. İlk etapta sürekli sakladı, hatta benden bile sakladı. Durum kötüleşip çalışamaz hale gelince izin aldı. Mecbur kalmadıkça söylemiyor. Dışardan bakıldığında sorunu belli olmuyor.

Ne saklamak için ne de söylemek için bir çaba sarf ederdim. Hayatın akışı içerisinde zaten yakın/iyi hissettiklerimizle samimi paylaşımlar yapar, dangalak tiplerden uzak dururuz.

Prayer
valla çok iyi cevap veriyorsun. En iyisi bende öyle yapayım bundan sonra. Hastalıklarım olmasın hiç bişey istemiyorum. Ama tanınan bir hak varsa da sonuna kadar kullanırım.

tb2nhf
Anladım arkadaşım. Evet maalesef o tür hastalıklara halkımızın bakış açısı hiç iyi değil. En iyisini yapıyorsun bence.

Davlumbaz
Çok geçmiş olsun. Beni gören zaten taş gibisin diyor. Hiç bir şeyin yok diyor. Dışarıdan görünenle içerisi bir değil işte.

OturanBoğa
Çok doğru hocam. En iyisini yapıyorsunuz bence de. Samimi olduklarınla yeri gelince paylaşmak en iyisi bence de. Maalesef öyle aptal tipler var. İnsanı sinir ederler.

BİPOLAR VE UYKU APNESİ engelliyim. Herkesler hastalıgımı biliyor, çok ta umrumda değil, beni seven böyle sevsin, ailem zaten biliyor, erkek arkadasım da, arkadaslarım da, işyerim de zaten engelli kadrosundayım ;)

Engelli olduğunu kabullenmek çok zor he ailem ve çevrem hala kabullenmedi bu yüzden saklamayı tercih ediyorum bu arada bipolarim

Ben de kamuya açık bir alanda insanlarla göz teması ile yüzyüze çalıştım / işim gereği çalışıyorum.
Sol gözümde daha önce geçirdiğim başarı ile sonuçlanmayan kornea nakline bağlı olarak görsel bir problem var. Bu görsel farklılık ile ilgili olarak; sadece binde birler basamağındaki oranla tepki aldım ve geriye dönüp bakınca hiç tepki almadım diyebiliyorum. ssometimes arkadaşın da dediği gibi ben de engelli kadrosunda çalışıyorum ve sakatlığımla değil; oradaki işe katkımla, olaylar karşısındaki sakinliğim ile, problem çözme yeteneğimle ön planda kalmayı önemsiyorum gerisi de hiç önemli değil zaten.

Ama teknik olarak ta; engelin gizlenmesini doğru bulmuyorum.
Beyan edildiği taktirde insanlar size daha sağlıklı bir yaklaşımı benimseyeceklerdir. Sol kolu olmayan bir yolcuyu biz son anda farkettiğimizde o kişiyi acil tahliye sırasında kendini dışarıya çıkarabileceği acil çıkış kapısı sırasındaki koltuklara yada kabin ekibine yakın bir koltuğa oturtmaya hem insan olarak hem görevimiz gereği mecburuz gibi. Yani acımakla ilgili değil.

İşyerim acil durumlar için 2 arkadasımı atadı, toplantı yaptılar, ben kendimi sevdirdim işyerinde herkese,

Engellilik halinin saklanması onu reddetmektir. Kendisi için olumsuz bir etkisi olacağını düşünmektir. Engellilik, varsa bilmem kaç özelliğim onlardan sadece biridir. Ne kutsalım ne de cezamdır. İsteyen görür, istemeyen görmez. Zerre umurumda da olmaz.

Bir gün bende sizdeki bu olgunluğa ve düşünce yapısına erisebilirim insallah

İşitme sorunum var. Yakınlarım ve tanıyanlar zaten biliyor. Üçüncü şahıslar için de ne saklama, ne de ilan etme gibi bir gayretim olmaz.
Dışarda tanımadığım biriyle muhatap olduğumda, eğer ilk iki seferde söylediğini anlamamışsam, işitme sorunum var arkadaş der geçerim.
Tıntınımın tınınının tınında da olmaz. :)

Engel dedigimiz şey bence zihniyettedir .saklayacak herhangi bir durum yok sonuçta Allah'tan gelen bir şey .

Nefes18

Erişmek değil çünkü bir yere ulaşmış değiliz hep birlikte aynı yerdeyiz. Erişmek değil de; size sunulan perspektifi aşmak için kendi öznel ben'liğinizi yani kimliğinizi inşa etmelisiniz.
Siz inşaata başlayın hemen fark edeceksiniz ki; rüzgarla artık savrulmuyor, psikolojik olarak size "engelli" işaretlemesi ile sunulan kalıbın içine sıkışmıyor hayata karşı daha sağlam
duruyorsunuz.

Eğer bu son yazdıklarım Bipolar bozukluğu olan dostlar için eğer ki uygunsuz bir yaklaşım ise; bu son mesajının edit yetkisi olan site yöneticileri tarafında kaldırılabirliğini ve fikir beyan amacımın hiç bir kötü niyet içermediğini aksine bütünleşme konusunda yenilikten kaynaklı engelli olmaya dair patolojik olmayan tanı grupları ile ilgili bir acemiliğin söz konusu olabileceğini belirtmek istiyorum 🙏

Son düzenleme:
Yasanın bize tanıdığı her hakkı kullanmakta bir mahsur görmüyorsak, engelimizi de kabul etmemekte bir sakınca görmemeliyiz.
BENDE ORTOPEDİK ENGELLİ bir kardeşiniz olarak bizi buraya toplayan işte budur.
YA KENDİMİZİ İKNA EDİP HAYATTA tutunup yaşayıp gideriz
YA DA sonsuza kadar savaşırız kendimizle

sleeping beauty

Kendi dilinizle izahatta bulunmak bu tip durumlarda önem kazanıyor. Biz Türkiye'de işaret dili kullanan veya ana dili Türkçe olmayanlar için mutlaka iyi bir tercümanın bulunması gerektiğini söyleriz.

Bir de engellilik hali bakımından en büyük algı sorununu işitme engelliler ile psikososyal engelliler yaşamakta. Zira total sağır diye tabir edilen ve işaret dili kullananlar ile şizofreni, bipolar, okb ve benzeri olanlar kendilerini topluma ifade edememekte, toplum da fevkalade yanlış konumlandırmakta.

Şahsen bir yakınım, arkadaşım olan kişinin sağlık bilgisini tek bir gerekçe ile talep edebilirim. O da önceden almam gereken bir tedbir için... Mesela hastalığının oluşturabileceği komplikasyonları acil durumda sağlık profesyonellerine bildirmek.

Saklamam ama sormadıklarca da söylemem. :)

Yok saklamıyom bütün sülale biliyo arkadaştanda tek tük bilen var zor durumlarda sölüyom öğrenmiş oluyolar mecburen işitme benimki

Şuda var pskiyatri hastalarına daha farklı bakıyo bu milletimiz kendileri bihaltmuş gibi

Benim de kekemeliğim , konuşmam bozukluğum var. Önceden saklıyordum kendimi kasıyordum ama artık duyarsız olmam gerekiyor.Engelinizi sakladıkça o daha da sizin üstünüze gelir ve bir o kadar da canınızı sıkar. Mümkün oldukça kendinizle ve hayatla barışık olun.

Ruhsal engelim olduğu için asla söylemiyorum.Hatta ekpss ile atanırsam insanlara nasıl bir yalan bulacağımı düşünüyorum😆

Ne yazık ki bir çok engelli en azından sanal alemde engelli olduğunu gizliyor. Çünkü cehaletin daha ön planda olduğu toplumlar da vah vah, ay yazık gibi bizi inciten ve yaralayan nidalarla karşılaşmamak adına gizliyoruz. Devamlı size acıdığını hissettiren insanlar mutsuzluk kaynağımız olmaya devam edeceklerdir. Ebeveyn neyse çocukları da odur....çocuklarıyla yanımızdan geçerken çocuğun birden bire parmağını nerdeyse gözümüze sokacak şekilde bizi gösterip baba bak bu adamın ayağı sakat, hatta baba bak bu adam topal gibi durumlarla karşı karşıya kaldığımız gün bütün enerji ve moralimizi altüst etmeye yetiyor da artıyor bile. Eğitim şart kardeşim eğitim şart!

Öğretmenim ve bipolarım ciddi dalgalanmalarım olmadığı için rahatım psikaytr rapor alanlara toplumda daha ayrı bakış var, çocugu kim böyle birine psikolojisi bozuk öğretmene emanet eder gibisinden, gerekli görmediğim vakit dile getirmiyorum duruma göre hastalık türümü alanen söylemiyor duruma göre çarpıtıyorum ama zaman gectikçe guven oluşan kişilerle paylaşıyorum ben de birinin acımasından dışlamasından öte hastalığımı suistimal edecek korkusu var

çok saçma bir soru bence okumadım durumları bile direk yorum yapma gereği duydum. bedensel engelli nasıl gizleye bilir engelini. artı dıştan görükmeyen engel durumunu gizlemek sadece kendini kapatmaktır. bir özel insan banane kim ne düşünürse düşünsün bende yaşıyorum.. onlar utansın ibret alsın demediği sürece kapalı kutu yaşar. ben ileri derece distoni hastasıyım. neresini gizlicem. kol dursa baş sallanıyo baş dursa kol sallanıyo çokta tın ne gizlicem görükeni. çokda sosyalim umrumda değil kimin ne düşündüğü :)

Benim psikolojik rahatsızlığım olduğunu seven sevmeyen herkes biliyor sonuçta polis idim silahım alındı ve düz memur oldum dışlanma korkusu falan umurumda değil zaten kimse ile görüşmüyorum görüşmekte istemiyorum iş yerinde gördüklerim bile bana yeter de artar bile ama ben de şu var rahatsızlığımı sonuçta herkes bildiği için beni sevmeyen hatta zamanında polis iken çekemeyen ve bunu da bariz şekilde belli eden tanıdık ,akraba ıvır zıvır tiplerin buna sevinmesi durumu bu aklıma gelince moralim bazen bozuluyor hatta ben de ölüm düşüncesi de çok aklıma geliyor sadece ölürsem bazılarının mutlu olacağını biliyor ve yaşamama bakıyorum gittiği yere kadar ama yanlış tabii başkalarının ne düşündüğünü önemsemek keşke hiç umurumda olmasa isterlerse zil takıp oynasınlar banane umurumda olmaz diyebilmeyi çok isterdim.

Engelli olduğumu nasıl saklarim ki,akülü sandalye kendini belli ediyor zaten 😀

Psikolojik rahatsızlık nedeniyle engelli olan bireyin saklaması normaldir diye düşünüyorum. düşmanın bıyık altından güler, dost bildiğin ise üzülür. Kimin dost kimin düşman olduğunu da bilemeyiz bu nedenle saklamalarından fayda vardır kanaatindeyim..
Benim engellilik durumu en çok gözden olduğu için zaten ortada, saklamaya ne hacet diyorum..
Saygılar

Engelliyim eğer engelli olmasam bilirdim yapacağımı demek için söylüyorum

Üst Alt