Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli maaşına başvuru yapacağım ama memur başvuruyu almıyor!?

eurythmics

Yeni Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
Selamlar ben Mersinde ikamet ediyordum Sonra Başka bir ilçeye gittim okumak için. Bu ilçede, bir ev buldum baya ucuza verdi sevabına sağ olsun ev sahibi.

Memurun başvuruyu almama sebebi "Annen ve babanla yaşaman lazım ağır engellisin, tek başına nasıl idare edeceksin?" diyor. Birde gelmiş ablamın arabasını evini falan saydı ablamın bana bir faydası yok? Babam emekli sadece o bana para karşılayabiliyor.

İtiraz edebilir miyim, tek başına bir hayat yaşamak istiyor olamaz mıyım?

Banada bağlanmamisti ben cimere yazdim sonra kabul edildi

Bütün vatandaşların dilekçe ile başvuru yapma hakkı vardır. Başvuruyu almama diye bir şey söz konusu olmamalı. Kamu kurumu en fazla nedenleriyle beraber olumsuz bir cevap (yazı) verebilirler. Memur şifayen konuşursa bazen kendi iş bilmezliğini veya kötü niyetini kanunmuş gibi dile getirir ama resmi yazı ile işlem yapılması istendiğinde değişebiliyor.

Tabi durum böyle olmaya da bilir, memur kurum tarafından böyle tembihlenmiş de olabilir ve yazı ile uğraşmamak için vatandaşı şifayen baştan savmak istiyor da olabilirler, yani resmi yazı ile olumsuz cevap verirler yine. Fakat biz bilemeyiz memur işini mi bilmiyor, kötü niyetli ve başından mı savıyor yoksa dediği doğrudur ve bu nedenle boşuna işlemlerle uğraşmak mı istemiyor. Öncelikle en iyi ihtimal olan boşuna uğraşmamak gerekçesi dahi kanunen suçtur. Başvuru almamak diye bir şey olamaz.

Bence emin olmak için dilekçenizi verin ve emin olmak için kayıt numarası alın. Başvurunuzu ara sıra sorun, resmi yazı isteyin. Resmi yazı ile olumsuz cevap verdiklerinde nedenlerine bakın ve mevzuatla karşılaştırın. Bu durumda memur haklıysa haklıdır, değilse dilekçe ile itiraz edin.

Ya da direkt engelli maaşı bağlama şartlarını bulun ve memurun haklı olup olmadığına bakın. Haklıysa yapacak bir şey yok. Kanunda hata var demektir.

@Tekprens,

Teşekkür ederim bir deneyeceğim.

@Tenê,

Arkadaş gibi önce cimere yazacağım şimdi hemen, sonrasında olmazsa dilekçe veririm.

Çok sağ olun arkadaşlar cevaplar için!

Üst Alt