Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli-engelsiz ilişkilerindeki asıl sorun [Tartışma]

Dans edemediğim devrim benim devrimim değil. E.gold

bir başkasının sölediği aşk ta benim değil.:)

Öyle pek önemli şeyler değil demeyeceğim Mezopotamyalı. Ama, yaşamda değiştirmeyeceğimiz şeylerde olabiliyor. Hastalıklar gibi. Bir arkadaşımın hastalığına üzüldüm sabah sabah duyunca.

Ama haklısın. Herşeye karşın gülmeyi ve gülümsemeyi başarabilmek en güzeli...

Oturan boğa okadar zengin insanlar var ama mutsuzlar bu neden peki.onun için bende paradan uzak durmayı isterim.ekadar paran olursa okadar huzursuz oluyorsun.az olsun ağzımın tadı olsun.benim fikrim

Birtane de örnek veriyim engelsiz kişinin tavrı konusunda yaşanmış gerçktr özet halinde anlatcam blki sizlerde çok yaşmıştırsnz insana çok koyuyor ya.. engelli bir erkek engelsiz bir kızı seviyor bilmior engelli olduğunu kız erkeğin onu hep oturuo görüo nasıl yürüdüğünü bilmior kızda erkekden hoşalnıo bakışıolar hergün gelio kız belli süre 1,5 2 saat duruo çocuğun çalıştığı yerde herfırsatta çocuğun yanına gelio bişeylr soruo muhabbti ilerletiolar erkek bilio sonunu yalnız bu hikayenin ama olsun dio biraz da mesafeli duruo ama hep bakışıolar kız arkadaşına gösterio gülüşüolar anlıo erkek iş arakdşları da anlıo hadi yine iyisn falan diolar çocukta şakasına tabi ''canım bütün kızlar bana aşık dio'' ama kız bilmio halen sonun da erkek göstermek istio daha fazla üzülmemek içn o karşısında oturken bahne ile lavaboya gitmek için kalkıo kız görüo ona bakıo o anda bitio evet o anda o bakış bile anlatıo herşeyi kız brdaha uğramaz son . finsh.. Engelsiz takar yani toplum baskısı olmdan bile erkek seviyoum ulenn bile dyemio korkakmıyız evt korkağız istisnalar kaideyi bozmaz aşk konusunda korkak olmamız gerekio içimize atmamız gerekio ama seviyorum ulenn ne yapim

bak sen hep sevıyorum ulen dıyorsun...deısen kısıler ama sen hep aynı sozlerı kullanıyorsun

derya senin adına okadar çok sevindimki benim dualarımda seningibi allahım inşallah dualarımı kabul eder.allah mutluluğunuzu arttırsın.

bak sen hep sevıyorum ulen dıyorsun...deısen kısıler ama sen hep aynı sozlerı kullanıyorsun[/QUOTE]

daha önce hiç bi kızın yüzüne söylemedim söyleyemdim ilk defa duymş gibi anlatıyosn bunu anlatmştm ama dinleyen kim.. aradaki farkı anlayabliyomsun acaba...hiç bir fark yok mu ? sen daha önce birisni sevmedn mi birkaç kişidn hoşlanmadn mı plotnik olarak hayel kurmadın mı biliyorum kurdun vardı ama yüzüne söylemdn benm gibi orda da söyledim korkaklık benmkisi daha önce normal hoşalndğım bi kıza söylemedm bile plotonik cesaretimi yenmşim canlı kanlı karşımda söylemşm şimdi ama neye yarar anlaşılmyorum ki

aliş şerif ,engelli kişiler sevdiğini söyleyemiyor çünkü sevdiğini söylediğinde haline bakmıyorsun da o kişiyi seviyorsun,sen ona layık mısın deniyor...Engelli sevse de söyleyemiyor insanların tepkilerinden korktuğu için,sevilmeye layık olmadığını düşündüğü için...sonuçta engellinin yaşadıkları sevgiye layık görülmemesi de toplum tarafından belirleniyor...Sen engellisin haddini bil denerek hep arka planda kalmasını sağlıyor toplum ,engelliyi...Dediğinin gibi engelliye layık görülen başka bir engelli oluyor,özellikle engelli birini bulması yönünde bilinç altına baskı yapılıyor..."Davul bile dengi dengine çalar" mantığı,burada da iş başında olunca engelli de sevgisini söyleyemeyip,sevgisi platonik olarak yüreğini kanatmaya devam ediyor...

Doğru tespitlerde bulunmuş Sehribanu
Karamsar bir düşünce olcak belki ana aslında biz sadece bedensel engelli değiliz,fiziksel bir engel devamında bir çok engelide karşımıza çıkarıyor, bu konu da engellerimizden sadece bir tanesi...

harıka bı yazı almış ustune söz yok gıbı umarım bızı bırakanlarda okur anlarr

Sevgiden samimiyetin engel tanımayacağını düşünüyorum...
Sevgiyle kalın...

Ve hatta bir adım ileri gidip, "engelli-engelsiz ilişkilerindeki" tek sorun budur diyorum :)

Bence tek sorun bizim SAKAT olmamız.İster zengin ol ister fakir.İstersen ağzınla kuş tut.Sakatsan bitiksin.dışlanmışlığın garantidir.Ayrıca bu ayrımcılık sadece aşk sevgi konusunda olmuyor.Arkadaşlık konusunda da aynı durum geçerli.Sağlam olan kaç kişi yanında tekerlekli sandalye yada bastonla yürüyen biriyle arkadaş oluyor ?
Geçen günlerde öğretmen olan bir arkadaşım engelli birine aşık olduğunu ama ailersinin buna şiddetle karşı çıktığını anlattı.Ortada maddi bir sorun söz konusu bile değil.Ailesi öğretmen olan kızlarına onu yakıştıramadıkları için büyük sorun etmişler durumu.Onunda bilinç altına "zaten onunda sevmediğim huyları vardı zaten böyle yürümez "gibi bahaneler yerleşmeye başlamış.Biraz konuştuktan sonra farkettim ki gerçekten seviyor adamı.ama baskılara dayanamayarak bilinçaltında bu bahaneleri üretmeye başlamış..Onu biraz sıkıştırdım.En sonunda dayanamadı ve "evet onu seviyoruuuuuuuuuumm" diye cevap verdi bana....

Belki ayrı bir konuda değerlendirilebilir ama aklıma gelmişken konu ilede ilintili olabilir diye düşünerek paylaşmak istedim.Engelliler sadece engelleri ile damgalanmak isteniyor o engellin diğer engelsizler gibi toplum içindeki yeri,eğitimi,işi-gücü,nasıl bir insan olduğu göz ardı edilmek isteniyor eğer ki engelli zaten engeli ile barışık değil,bu konuda da çevreye negatif bir elektrikde yayıyorsa zaten vay haline ! Engellilerin engelsizler yanındaki SAKAT imajı ancak engelli kişilerin kendilerini ne kadar iyi ifade edebildiği,engelsiz engellilerin yanında engellilerin artı özelliklerini,pozitif farklılıklarını ne kadar ortaya koyabildikleri ile ilişkili olarak toplumdaki yıkılmaya başlayan olumsuz imaja,belki bizleri bu kadar rahatsız eden keskin ayrımların önüne geçilebilir ama sabırlı olması gereken taraf biziz burada ne yazık ki...

Üst Alt