Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli bireylerin şirket kurması ve kosgeb-işkur desteği..?

Daye

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Herkese Merhaba,

Kurumsal bir firmada yaklaşık 6 yıldır engelli olarak çalışıyorum. Emeklilik planım için şimdiden şirket kurmak istiyorum sebebi ise şirketin yıllanmasını istiyorum. Fakat kafama takılan sorular var;

1. Engelli bireylerin şirket kurma veya iş yeri açmasında ne gibi destekler ve teşvikler veriliyor.

2. 2023 yılında kurulmuş bir şirket 10 yıl sonrasında da kosgeb veya işkur desteği alabilirmi?

3. Desteği alamadığını varsayarsak engelli kişi 10 yıl sonunda tekrar yeni bir şirket kurup desteği alabilir mi veya ilgili kurumlar "destek alabilmek için kurduğunuz ilk şirket ve kurmuş olduğunuz şirketin yeni olması gerekiyor" diye bir ifade veya gerekçe şart koşabilir mi?

Yukarıda ki yazdıklarımı daha önce tecrübe edenler lütfen bu konunun altında bildiklerini paylaşırlarsa benim gibi hayali olan kardeşlerimize çok yardımcı olmuş olurlar. Şimdiden teşekkürler.

Daye ben bilgimi aktarayım. fazla bilgisi olan varsa katılabilir. kosgep in şartları ağır. 15 vea 20 seneki kosgep in şartları aynı değil. öncelikle kursları var seltifika alman gerek. ben 3 tane seltifika aldım. son 4. seltifika alım derslerine katılamadım. kosgep yeniliklere daha sıcak bakıyor. şirket ne yapcak vizyovu istihdam a bakar. şu var kosgep. diyorki projen le gel oturalım konuşalım. uygunsa hibe veririm. ama diyorki o işi veya şirket. işletmeyi kur. faturasını getir. ben zaten uygun gördüm hibeni al. ben seni takip edicem diyor. zararmı kermı yabıyosun. senide uyarıyor. bilinçli bir şekilde zarar edip iflas edersen. hibe olarak verdiğimi geri tahsil ederim diyor. yani buradan çok bilgi çıkmaz. git bire bir konuş. kuruluşla..

fkrtce Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Anladığım kadarıyla; iş kurarken değilde işi kurup devam ettikten sonra faturalarınla işkur veya kosgebe gidip destek istiyorsun.
Ayrıca kurduğun iş işkur ve kosgeb destekli olursa faydalanabiliyorsun. Tabi bununla birlikte işkur ve kosgeb eğitimlerini bitirip sertifikaları almak gerekiyor.

Iş kur hibe alan var mı

Iş kurdan hibe desteği alan var mı?
Bu süreç nasıl oluyor emekli olmamak şartı var yetim aylığı alıyorum onaylanır mı?

. hem memur hem de şirket sahibi olanlar varsa (ltd veya anonim farketmez) buraya tecrübelerini akrarırsa sevinirim.

iyi çalışmalar

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba. Bende bu konuda bir şey soracaktım. İŞKUR, engellilere ve eski hükümlülere hibe veriyor diye biliyorum. Bunun için KOSGEB girişimcilik eğitimini bitirmiş olmak gerek. İnternet gazetelerinden öğrendim onu. Ben şeyi merak ediyorum. O program dışında KOSGEB'in engelliler için yaptığı bir şey var mı? Eğitim, başka bir hibe programı vs?

Üst Alt