Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli aylığı ile engelli emekliliği aynı şey midir?

udevecili

Üye
Konular
13
Reaksiyonlar
33
Herkese merhabalar;

bir yerde okudum engelli aylığı ve engelli emeklisi aynı şeydir. maaşlarıda ortalama 2000 lira civarıdır. bir başka yerde hayır aynı şey değildir. engelli aylığı muhtaç olana verilir. engelli emeklisi erken emeklilik gibi şartları sağladığınızda en düşük 10.000 alırsınız ve normal ssk lı olarak çalışabilirsiniz. bu konu hakkında bilgisi olan varmıdır. varsayalım ben bugün normal bir iş yerinde 30.000 lira maaşla çalışıyorum. vergi indirimi alıyorum. bununla birlikte maaşım 32.000 e kadar yükseliyor. 4000 günüm var ve engelli emeklisi şartlarını sağlıyorum. ben bu durumda engelli emeklisi aylığına başvuru yapabiliyor muyum. engelli emeklisi olduğumda minumum ne kadar maaş alınıyor ve yine tekrar çalışmaya başladığımda vergi indirimim kesiliyormu.

Ben engelli emeklisiyim ve bir yerde calisiyorum

Bende engelli emeklisiyim çalışıyorum.engelli aylığı ile engelli emekli aylığı farklidir

@udevecili,

Emekelilik emekliliktir. Engelli olduğunda erken oluyor o kadar. Maaşı açısından da bir farkı yok.

teşekkür ederim hocam. vallahi bu sitede çok şey öğrendik. Allah razı ve yardımcınız olsun.

Size ozeldende bilgi verdim.sonucta burada bildiklerimizi paylaşıyoruz .kimsenin yanlış yolda yürümesini istemeyiz

peki vergi indirimi konusunda emekliliğe hak kazandığım zaman mı başvuru yapıcam yoksa hemen mi başvurmak gerekiyor. vergi indirimine başvurmazsak emekli olamayacağımız söylendi.

@udevecili

Ne zaman emekli olunabileceği şu bilgilere bağlı:

Doğum tarihiniz gün/ay/yıl?
İlk sigortalı olduğunuz tarih gün/ay/yıl?
Primleriniz hangi tarihler arasında hangi statüde yattı? Toplam prim gün sayınız nedir?
Sakatlık oranı cetveli'ne göre hangi oranda raporunuz var?
Defterdarlıktan elde edilmiş vergi indirim hakkınız var mı?

Doğum tarihiniz gün/ay/yıl? 1988
İlk sigortalı olduğunuz tarih gün/ay/yıl? 2006
Primleriniz hangi tarihler arasında hangi statüde yattı? Toplam prim gün sayınız nedir? 4a 4b 2800 gün
Sakatlık oranı cetveli'ne göre hangi oranda raporunuz var? 64
Defterdarlıktan elde edilmiş vergi indirim hakkınız var mı? yok buna şimdiden başvuru yapıcam ve 1200 gün eksiğimi tamamladığımda emeklilik hakkı kazanıcam sanırım. anladıklarım doğru sanırım.

@udevecili,

son 2520 primin fazlası 4a olması şartı ile elde edilecek vergi indirim hakkı emeklilik hakkı sağlayacak

2006 +

2008_oncesi.PNG

4a dan 2000 gün primim vardır. o zaman vergi indirimine başvurmak için 2520 günü tamamlamam istenecek.

@udevecili,

Son 2520'nin 1261'i 4a olmalı.
4a'lı çalışırken ne zaman isterseniz vergi indirimine başvurabilirsiniz.

şimdi anladım hocam. emekli olabilmek için 4000 gün lazımsa 2520 si 4a olmasını istiyor sgk. vergi indirimine de istediğim zaman başvuru yapabiliyorum.

abi söyle yapalım mı. ben bu konulara çok uzağım heralde.analamakta zorluk çekiyorum sanıryorum. derste çalışıyorum ekpss için sınav yarından sonra bitecek. mecburen bir iş yerine çalışmak için başlayacağım. atanmamızın da bir garantisi yok çünkü. benim 2006 dan sigorta girişim var. 2014 e kadar çok sayıda bir sigorta yok 100 günü geçmez. üniversite askerlik derken o dönemler boş geçiyor. 2014 den 2020 yılına kadar bir fiil 4a lıyım toplamda 1800 gün civarı yapıyor 2020 ile 2021 ortasına kadar 500 gün 4b günüm var. 2021 ortasından 2023 sonuna kadarda yine 4a işliyor. toplamda da tekrar baktım 2550 günüm varmış. benim bu durumumda sorun varmıdır. ben bugün yarın 4a lı bir işe başladığımda vergi indirimine başvuru yapıcam. ve 4000 gün yapıyor o tabloya göre 18 yılı da dolduruyor. 4000 günün tamamlanmasını beklicem.

Malulen emekli olan engelli birey ayrıyeten engelli aylığı belki bağlannazda evde bakım yapılabiliniyormu?

@OturanBoğa
buradan devam ettireyim abi. yukarıdaki konuştuklarıma ek olarak ben 4000 günü tamamladım 18 yılı tamamladım. vergi indirimini aldım. yüzde 64 engelli raporum var. beni tekrar sgk hastaneye mi yollayacak ağır engellidir raporumu alıcam. yani engelli emeklisi olmanın garantisi yok. yine kurulun vereceği rapora bağlı.

Herkese merhaba arkadaşlar kafam allak bullak oldu herkes başka birşey söylüyor bilen birisi bana yardımcı olursa çok sevinirim.

18 yaşında 2006 sigorta girişim var. şuan yaşım 36
şuan 2600 günüm mevcut
yüzde 64 engelli raporum mevcut. vergi indirimine başvurucam. daha sonrada tabloya göre 18 yıl zaten tamam 4000 günü tamamlayıp emeklilik için hak kazanıcam. ekstrada yapmam gereken birşey yok ben böyle biliyorum.
engellik başlangıcım 2023 yılı

birincisi şu söyleniyor. engelli emeklisi olabilmen için ilk sigortalı olduğun yani 2006 dan önce engelli durumunda olman lazım. sonradan engelli olanlar için geçerli değildir.
bir diğer konuda yüzde 64 ve verilen vergi indirimi oranındaki raporun önemi yok emeklilik için başvuru yaptığında hastane sana ağır rapor vermesi lazım.

bu işlemler nasıl yapılıyor. ne yapmam gerekiyor bilen bir kişi bana yardımcı olursa çok sevinirim. ben 2006 girişli olmama rağmen 4000 gün istenirken bir tabloda 2008 sonrası işe girenler 3600 günde emekli olabiliyor. bu nasıl oluyor.

@udevecili

birincisi şu söyleniyor. engelli emeklisi olabilmen için ilk sigortalı olduğun yani 2006 dan önce engelli durumunda olman lazım. sonradan engelli olanlar için geçerli değildir. Bunlar birtakım söylentiler yani doğru değil kafana takma.

bir diğer konuda yüzde 64 ve verilen vergi indirimi oranındaki raporun önemi yok emeklilik için başvuru yaptığında hastane sana ağır rapor vermesi lazım.
Bu yazılanda doğru değil. 2008/Ekim öncesi SGK girişiniz olduğu için asıl sizin vergi indirimine ihtiyacınız var. Emeklilik başvurusu yaptığınızda sizden varsa bu belgeyi isteyecekler sizi tekrar hastaneye sevk etmeyecekler. 2008/Ekim sonrası SGK girişi olanlar prim gününü doldurup başvuru yapınca onlar sevk edilecekler.

bu işlemler nasıl yapılıyor. ne yapmam gerekiyor bilen bir kişi bana yardımcı olursa çok sevinirim. ben 2006 girişli olmama rağmen 4000 gün istenirken bir tabloda 2008 sonrası işe girenler 3600 günde emekli olabiliyor. bu nasıl oluyor.
Yapmanız gereken şu, vergi indirimine ister şimdi başvurun isterseniz prim gününü doldurmaya yakın bir tarihte farketmez ama bu belgeyi mutlaka almalısınız.1400 gün eksiğiniz var yaklaşık 4 yıl gibi. Bunu tamamlayınca aldığınız vergi indirimi belgeniz ile SGK'ya gidip emeklilik için başvuru yapacaksınız.

Sizden 4000 gün istenirken 2008 sonrası olanlardan niye 3600 isteniyor demişsiniz. Bu dediğiniz mevcut emeklilik sistemi komple düzenlenmeden değişmez zaten. Bu konuda sizinde yapabileceğiniz birşey yok maalesef.

hocam çok teşekkür ederim çok güzel bilgiler verdin. yazarken uğraşmışsın da bunun için ayrıca teşekkür ederim. o zaman yapmam gereken vergi indirimine başvuru yapıp günümün dolmasını beklemek. tekrardan ilgi alakanız için teşekkür ederim.

@udevecili,

Engelli. Aylığı hiç bir işte çalışmayan ve haneye giren gelirin bölünerek kişi başına tam bilmiyorum limit var bu kişi raporu ile sosyal hizmetler il müdürlüğüne başvurum 2022 sayılı yardım parasına denir. Diğeri ise engelli raporu ile yaş beklemeden emekli olması bunda tekrar emekli olsan da aynı ,işyeri kabul ederse yada başka bir işte çalışmamdır bir diğer de malulen emeklilik bu konuda malulen emeklilik ile normal engelli raporu ile olunan emeklilik karıştırılıyor. Malül emeklilik ise Sgk hastaneye sevk eder 1800 gün prim varsa kurul çalışamaz derse malül emekli olursun ancak hiç bi yerde çalışamaz yakalanırsan. Maaaş gider

@udevecili, Rica ederim engelli emeklilik konusu bu 2008/Ekim öncesi ve sonrası için farklı olduğu için çok karışıklık oluyor. Şu an için yapılacak şey eğer çalışıyorsanız vergi indirimine başvuru yapmak maaşınıza ufakta olsa hem bir katkısı olur hemde elinizde hazır olur belgeniz. İyi akşamlar

@OturanBoğa Merhaba abi 4 Nisan'da basvurmus olduğum vergi indirimim bugün sonuçlandı.Ayni şekilde yüzde 60 süresiz geldi.2006 sigorta girişim var 4015 primim var emekliliğe hak kazanmış olmuyor muyum şuan anlamadim ki 🙄

@samedo99,
18 yıl, 4 bin gün şartı var. 2006 nisanda girmiş olsanız 18 yıl da dolmuş olur. SGK ya gidip emekli olur yazısı çıkartın, orada belli olur zaten.

Üst Alt