Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli aracımı eşim de kullanabilir mi? B sınıfı ehliyeti H 'ye çevirecek..?

Valla resmiyet en iyisihocam Ankarada muayene yaptıramadığımda "Ya sürekli seni mi çeviriyoruz bırak yaptırma diyen " memurlar olduğu gibi, Yolculuk esnasında rahatsızlandım hastaneye yetişmek için 100 le radara düştüğümde "Ambulans çağırın " diyen kıt memurlar da var (buarada altımızda araba varken ambulans çağırmamız gereken yer dağ başı)

Bence de aracımızı 1. derece yakınlarımız kullanabilmeli, misal biz hastalandık bizi hastaneye götürdüler almaya gelirken polis çevirdi ne olacak, bari o zaman ceza olmasın değil mi?

fulya35

Sanıyorum engelin bedensel değil, bu yüzden açıklama yapmaya gerek duymuyorum zira belli ki anlayamamışsın yazdıklarımı, üstelik üslubunda terbiyeden yoksun...

beyzaa;

1. derece yakınlar değil, araç sürebilen en azından "B" sınıfı ehliyet sahibi herkes sürebilmeli... Yakını olmayan engelli araç süremeyecek durumda iken kendi arabası ile bir başkasından kendini bırakmasını rica edemeyecek mi?

Örneğin bacağı olmayan birinin kullanabildiği arabayı engelsiz kişi sadece bacağı var olduğu için mi kullanamıyor... Engellilerden donanımlı aracı sürebilme becerisi beklenirken, engelsiz insanların donanımı kullanmadan aracı çok rahat sürebileceği neden ihmal ediliyor?

Deseler ki siz engelliler olarak aracın vergisini ödemiyorsunuz bu yüzden sizi kendi aracınıza mahkum ediyoruz. Bu anlayışta son çıkan yönetmelikte; "donanımsız engelli araçlarını B sınıfı ehliyet sahibi herkesin kullanabileceği" şeklinde çıkarılan düzenleme ile anlamsız bir hal alıyor...

Benim kanaatim şu;

"Biz neden kendi araçlarımıza mahkumuz" biliyor musunuz?

İhtiyaçlarımızı ve haklarımızı makul ve anlaşılan bir dille doğru makamlara anlatamadığımız için... Ne zaman hakkımızı aramaya kalksak, iş üzüm yemek yerine bağcıyı dövmek haline geliyor, doğru hak arayışımızı istismar eden örgütler, partiler, dernekler ve şahıslarda doğru sonuca varamayışımızın tuzu biberi oluyor...

Dün bende bişeyler yazdım ama silinmiş
Siyah pelerinli arkadaşa % de % katılıyorum Fulya
Siyah pelerinli arkadaş da sana gereken cevabı verir olmuştu son satırım.

arkadaşlar. ben engelli bir hekimim ve bu konu benim için de büyük bir problem. Bu yüzden bimer'e bir dilekçe yazdım. yapılan özel tertibatların araçta çok yer kaplamadığını ve başkalarının kullanımı için sorun oluşturmadığını, bu noktanın test edilebileceğini ve " normal kişilerinde kullanmasında bir sakınca yoktur" şeklinde bir ibare olarak ruhsata işlenebileceğini söyledim.

gerekçe olarak ise 1- uzun yolda 2. bir şoförün arabayı kullanabiliyor olmasının trafik güvenliği için daha uygun olduğunu.
2- günlük hayatta sadece engelli bireyin araba kullanıyor olmasının aile ve sosyal yaşantıda üzerine düşen yükü artıracağını, insanın eşinin de arabayı kullanmasının bu nedenle gerekliliği
3- sırf bu yüzden 2. araba almak zorunda kalan engelli arkadaşlarımın olduğunu bunun da aslında ülke ekonomisi için zararlı olduğundan bahsettim.

aslında daha önce de bimere bu konuyla milgili yazı yazmış ancak cevap olarak"engelliler için özel dizayn edilmiş bu tür araçları başkasının kullanamayacağı " yönünde bir cevap almıştım. böyle bir cevabı kabul etmediğimi, benim de bir doktor olduğumu ve aracımı görecek hiçbir uzmanın bu aracı normal kişilerin kullanmasında bir sakınca göreceğini düşünmediğimi söyledim. daha kaba bir tabirle engelli birisinin kullandığı bir aracı normal kjişiler de kullanabilir dedim(özel şartlar olabilir.).

bu konuyla ilgili yaklaşık 15 gün sonra içişleri bakanlığından bir yazı aldım. yazıda bu önerimin dikkate alındığı ve aşağıda sayılan bakanlıklara konuyla illgili görüşününün sorulduğu belirtiliyor.
Aile ve sosyal politikalar bakanlığı
sağlık bakanlığı
gümrük ve ticaret bakanlığı
maliye bakanlığı
bilim sanayi ve teknoloj bakanlığı.

bundan sonra ne olacak bilemiyorum. ancak bu konunun takipçisi olacağım. araç muayene istasyonunda yazılacak bir ibare aslında bu işin çözüm noktası olabilir. böylece bizim engelli araçlarımızı herkes kullanabilir. eşimiz bizi işten alabilir. hayatımız daha kolaylaşabilir. ben bunda teknik bir sorun görmüyorum. burada çok açık bir yanlışlık var. umarım yetkililer de bunun farkına varır ve bunun önü açılır. saygılarımla..

Daha önce engellilere ait düzenleme istediğimiz başka bir forum başlığında paylaştığım fikrimi aynen tekrarlıyorum;

Engelliler neden kendi araçlarına mahkum!?
[SIZE=3][SIZE=3]1-[/SIZE] Sağlam birinin kullandığını neden engelli kullanamıyor?..

[/SIZE]
Burada kısmen sorun var. Kısmen diyorum zira portatif iki dakika vida civata kullanmadan herhangi bir araca tak/çıkar şeklinde uygulanabilir kalite belgeli, şu an engellilerin kullandıkları bir çok merdiven altı imalatlara kıyasla ortalamanın çok üzerinde ve gayet başarılı imal edilmiş demonte portatif yanımızda taşınabilir tertibatlar varken, başka araçları neden kullanamıyoruz? şeklinde bir soru mevcut... Örneğin ben kendi aracımdaki tertibata "mahkumum"!.. mahkumum diyorum zira bu tertibat olmadan aracıma daha hakim ve aracımı daha başarılı kullanıyorum. Bu ülkede; benim ne şekilde daha rahat ve başarılı bir şekilde aracı kullanabileceğimle iyi niyetli ve nitelikli bir şekilde ilgilenen bir kurum yok maalesef. Herneyse sorun sorunu gündeme getiriyor ama ben daha anlaşılır olması açısından şu aşağıda resmini gösterdiğim gayet başarılı donanımı herhangi bir otomatik vites araca 2 dakikada uygulayabilirken neden sadece kendi aracıma mahkumum?

Controls-Jeep004.jpg

[SIZE=3]2-Engellinin kullandığını sağlam biri neden kullanamıyor...

[/SIZE][SIZE=2]Bu uygulamayı anlamak gerçekten çok güç... Bu uygulama ile engellilerin kendi otomobilleriyle kendi dünyalarında yaşamaları isteniyor gibi bir sonuca varıyorum üzülerek. Endüstrinin, teknolojinin, mekanik çözümlerin bu denli ilerlediği, kolay ulaşılabildiği bu yıllarda bu mecburiyet sanki ortaçağ anlayışı gibi geliyor bana...

Bu mahkumiyetten yorulmuş bir arkadaşımız forumda diyor ki;
"Tertibatlı araçlarımızı en azından 1. derece yakınlarımız sürebilmeli, hasta olduğumuzda eşimiz bile kendi aracımızla bizi hastaneye dahi götüremiyor"

Neden sadece 1. derece yakınlarımız kullanabilsin ki, kurallar bize ortaçağ mantığıyla baskı yaptığı için mi sadece 1. derece yakınlarla sınırlansın? 1. derece yakınlar değil, araç sürebilen en azından "B" sınıfı ehliyet sahibi herkes sürebilmeli... Yakını olmayan engelli araç süremeyecek durumda iken kendi arabası ile bir başkasından kendini bırakmasını rica edemeyecek mi?

Örneğin bacağı olmayan birinin kullanabildiği arabayı engelsiz kişi sadece bacağı var olduğu için mi kullanamıyor?... Engellilerden donanımlı aracı sürebilme becerisi beklenirken, engelsiz insanların http://alisveris.engelliler.biz/catinfo.asp?cid=25donanımı kullanmadan aracı çok rahat sürebileceği neden ihmal ediliyor?

Deseler ki siz engelliler olarak aracın vergisini ödemiyorsunuz bu yüzden sizi kendi aracınıza mahkum ediyoruz. Bu anlayışta son çıkan yönetmelikte; "donanımsız engelli araçlarını B sınıfı ehliyet sahibi herkesin kullanabileceği" şeklinde çıkarılan düzenleme ile anlamsız bir hal alıyor...

Benim kanaatim şu;

"Biz neden kendi araçlarımıza mahkumuz" biliyor musunuz?

İhtiyaçlarımızı ve haklarımızı makul ve anlaşılan bir dille doğru makamlara anlatamadığımız için... Ne zaman hakkımızı aramaya kalksak, iş üzüm yemek yerine bağcıyı dövmek haline geliyor, doğru hak arayışımızı istismar eden örgütler, partiler, dernekler ve şahıslarda doğru sonuca varamayışımızın tuzu biberi oluyor...[/SIZE]​

@abdcol: hay allah sizden razı olsun, ne güzel bir iş yapmışsınız. acaba bu durumda olan herkes aynı başvuruyu yapsa, bu iş bir çözüme ulaşabilir mi? en azından "aynı ikamet adresinde bulunan birinci derece akrabaları kullanabilir" diye bir ibare yazdırsak bile hiç yoktan iyidir. nasıl bir dilekçe ile hangi yoldan nereye başvuracağımızı anlatırsanız, biz de derhal kendimizce kamuoyu oluşturmaya gayret edelim.

@SiyahPelerinliAdam: bence bu işe taş koymalarının sebebi, yurdum insanının kanında dolaşan yüksek dereceli "çakallık" miktarıdır. inanın, "herkes kullanabilir" ibaresi olsa, bu araçların bir kiralama piyasası oluşur, iş derhal ticarete dökülür, burası türkiye. o yüzden, en azından birinci derece akrabalarımız kullanabilse bile iyidir. ayrıca yazınızın altında bir donanım fotoğrafı göremedim, varsa link verebilir misiniz, merak ettim.

Ben direkt Bimer'e yazdım. artık bakanlıkların görüşü bekleniyor. bana verilen bilgi bu. sonra tekrar bilgilendirme yapacaklarmış. bu konuda nereye nasıl başvuracağımı ben de bilmiyorum. bu yüzden bimere öneri şeklinde yazdım. ancak bence aile ve sosyal politikalar bakanı Fatma şahin'e e-posta atabiliriz. fsahintbmm@gmail.com . kısaca gerekçelerinizi ve önerilerimizi yazabilirsiniz. ben yukardaki yazdıklarımla sonuca ulaşamazsam öyle yapmayı düşünüyorum.
@SiyahPelerinliAdam. hepimizin gönlünden başka arabaları da kullanabilmek geçiyor. bunlarının güvenliğinin garanti edilmesi gerek. zira bize özel yapılan tertibat TSE belgeli falan oluyor. gün gelecek o da olacak dediklerin kesinlikle doğru. "bir toplumun, yaşayışında bir ideali tamamen gerçekleştirememiş olması, bu ideali değerden düşürmez."

Arkadaşlar bu konuda bişeyler yapalım enazından 1 derece akrabalar ve noterde verecegimiz vekalet ile 1 kişi aracı sürsün (engeli kimsesiz ise noter den 1 kişiye vekalet)
oluya kimsesiz olan engeli arkadaşımızda vardır)

SiyahPelerinliAdam;

böyle taşınabilir ve hızlı ve kolayca monte edilebilir tertibatlar duymuştum. ancak bunların güveniliir olmadığıyla ilgili de görüşler duydum. ama bu çok portatif ve güvenli birşeye benziyor. daha önce gördüklerimden farklı, ve civata olayı falan yok. siyah pelerinli adam, siz bunu kullanıyormusunuz ve memnun musunuz. takıp çıkarması gerçekten kolay mı ?

abdcol;

Ben sağ bacağımda polio sekeli olan biri olarak tertibatsız daha rahat kullandığımı düşünüyorum ve 7-8 yıldır aslında resmen tertibatlı gözüken aracımı tertibatsız olarak kullanıyorum, zira can güvenliğim ve rahatım resmiyetten daha önemli... ancak sadece muayenelerden aracı geçirebilmek için bu tertibatı aldım ve bir kaç dakika içerisinde gayet sağlıklı araca uygulanabiliyor, ve diğer elden tertibatlara göre hiçbir farkı olmadan gayet muntazam aracı idare edebiliyorsunuz...

Aile ve sosyal politikalar bakanlığından konuyla ilgili posta geldi. " belirttiğiniz hususlarla ilgili özürlülerle ilgili olarak yapılacak yasal düzenlemelerde talepleriniz hassasiyetle değerlendirilecektir." talep sayısı arttıkça daha hızlı sonuç alınacağını düşünüyorum. ilgilenen arkadaşlar benzer dilekçeleri bimere veya aile ve sosyal politikalar bakanlığına yollayabilir.

Evet arkadaşlar yasa arifesindeyiz gerek bu konuda ve gerekse diğer konularda ilgili makamlara mail yağdıralım

hocam merhabalar bnm yüzde kırk sözürlü raporum var ancak b sınıfı ehliyete sahibim.geçenlerde polis durdurdup ehlyete el koymak istedi bunun için ne yapabilirim.

bimer in cevabı geldi

Sayın Ercüment YALIBAĞI

19.02.2013 tarihli başvurunuz incelenmiştir.

Engelliler adına araç tescili ve bu araçları kimlerin kullanabileceği Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53 üncü maddesinde açıklanmıştır.

Başvurunuzda da belirttiğiniz gibi özel tertibatlı bir aracın bir başkası tarafından kullanılabilmesi için, kullanacak kişinin özür durumunun araçtaki özel tertibata uygun olması gerekir. İyi günler dileriz.

22239

yönetmelikte budur

53 üncü maddesinde; “Malul, sakat ve engelli tarafından bizzat kullanmak amacıyla ülkemizden satın alınarak ilk iktisap edilen özel tertibatlı araçların tescil belgelerine, “Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır” şeklinde, 2. el araç olarak satın alınmış ise, “Araç sahibinden başkasının kullanması yasaktır.” şeklinde şerh konulur.” hükmü bulunmaktadır.

evet süper bi cevap vermişler sağolsunlar :(

bombardımana devam!

bebeto4848, neden ehlliyetinize el k oymak istedi ki polis memuru?

OturanBoğa;

kolumu gördü böyle araba kullanamazsın dedi.uzman bir ortapedi doktorundan raporum olmasına rağmen

Hareket kısıtlılığı olanlara H sınıfı sürücü belgesi veriliyor. Başınız ağrımasın istiyorsanız rapor alıp sürücü kursuna yazılmalı ve B sınıfı sürücü belgenizi H sınıfına dönüştürmelisiniz

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/cgursoy/2012/04/17/ozurlu-surucuye-h-sinifi-iskence

"talepleriniz hassasiyetle değerlendirilecektir" denilmişti. Ancak o günden bu güne neler yapıldığını sorguladığımda, 6 ay öncesinde hangi durumdaysak aynı durumda olduğumuzu öğrendim. randevu istedim yoğunluktan dolayı alamadım. tekrar bimere yazacağım. üstteki linkte sabah gazetesindeki bir yazı var. okumanızı tavsiye ederim. bimer dilekçelerini yazarken bu yazıdaki mağduriyetlere değinilmeli bence. "Bu kadar mı zor"

Arkadaşlar konuları sürekli kabullenir bir halimiz var. Mücadele etmeden sonuca ulaşmak çok zor. Engelli bir bireyin eşi veya çocuklarının da engelli olmasını isteyemezsiniz. Engelliye araç kullanımı veya alımında avantaj sağlıyormuş gibi gözüküp, bir engelliye aynı zamanda başka bir engel çıkarmak hangi vicdanların işidir. Nedir bu tertibat ta tertibat, hay tertibatı batsın. Bu dayatmalar yüzünden bizlere çektirdiklerine bir bakın. Sosyal adalet açısından ailelerimiz ile bile uğraşıp durmak vicdan işimidir. Eşlerimizin ehliyetlerini B olmasıyla bir bakıma cezalandırılmaktayız. Bir engelli kendisine araç almakla bir avantaj sağlıyor gibi görünsede, eşi için de ayrıca araç alması gerekli ise bu işin adaleti nedere, hangi vicdan bu soruya cevap verebilir.

Merhaba,Bugün iş olsun diye bir aparat şirketini aradım sol tarafa gaz pedalı koyma maliyeti sordum falan, arada da bu konuyu açtım acaba eşim kullanabilir mi diye konuyu bilmiyormuş gibi sordum. Telefona bakan hanım çok yardımsever bir insandı ve hem vicdanı hem de işi gereği bizlerden yana bir kişi olduğu belli oluyordu. Soruma şöyle bir cevap verdi:"Beyefendi, bırakın aynı ikamet adresinde oturan eşi, birebir aynı engele sahip eş bile aracı kullanamıyor. Sadece ruhsat kimin üzerineyse o kullanabilir. Bunun haricinde eşiniz sizin yanınızdayken bile kullanıyor olsa, bir kontrolde sadece sizi çeviren memurun insafına kalırsınız."Bu işin nekadar büyük bir ızdırap olduğunu başbakana bir iletebilsek bu iş iki ayda çözülür. Aramızda engelli akp milletvekili yakını olan varsa bu konuyu iletebilirse işimiz çok çok kolaylaşır.

Üst Alt